Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 157 of 1109 FirstFirst ... 57 107 147 155 156 157 158 159 167 207 257 657 ... LastLast
Results 3,121 to 3,140 of 22165

Thread: Ce ne-am cumparat azi - console

  1. #3121 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by shorinnn View Post
    Promit ca este ultimul post off-topic.
    Sa presupunem ca in 2012 Microsoft doreste sa lanseze Live in alte tari si printre candidate sunt Romania si Mongolia. Eu presupun ca daca toate IPurile de Romania sunt banned pt folosirea de backup-uri, iar cei cu IP de Mongolia au jucat originale de la importatori si nu magazine mongoleze, Mongolia va fi aleasa in dauna Romaniei. Din aceasta perspectiva eu consider cumpararea originalelor benefica comunitatii.
    Va cer scuze inca o data pentru offtopic.
    Daca ai jocuri piratate si iei ban nu vei lua ban pe IP ci pe console ID. Ca rezultat acea consola nu va putea fi folosita pe nici un alt IP deoarece MS nu mai permite consolei banate acces la servere. Deci tu de pe un IP poti lua numeroase ban-uri pe console diferite, asta daca nu cumperi jocuri originale.
    Ce mi se pare si mai tare e ca gamertag-ul nu este banat sau sters, de fapt e o tampenie. Daca ai fost prins cu jocuri piratate GT-ul ramane si poti da recover, desigur, cand iti cumperi o consola noua lol

  2. #3122 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    nops66 - m-am referit strict la afirmatiile de la punctul 2, unde sunt doua astfel de idei enuntate. Gresesti cand compari preturile de la lansare cu preturile de acum. Desigur, dupa o perioada de la lansare trebuie modificate, dar a compara acum Too Human cu pret de lansare cu alt pret dupa ce au scazut cei din UK este evident eronat. Si la ei era 40-50 lire la lansare, normal ca pare mult fata de cat e acum. Sigur ca da, trebuie ajustate dupa o perioada preturile, la noi e mai greu acest lucru.

    A doua eroare este sa crezi ca noi putem cumpara la cat cumpara Anglia. Nu este asa. Nu se importa jocul de pe play.com. Sunt liste de preturi si acestea, uneori, sunt foarte mari. Efectiv se cumpara mult mai scump decat in alte tari si normal ca, si cu un adaos foarte mic, preturile sunt mai mari. Repet, asta e doar in anumite cazuri. Compara FIFA 10 PS3 de pe shopto de exemplu cu pretul de pe GS (mai ales pentru membri). Dupa ce faci asta, poti acuza site-urile din afara de adaosuri mari, dar n-am auzit pe nimeni sa faca asta, aruncam cu noroi doar in Romania, nu mi se pare corect.

    Preturile mici se pot obtine doar dupa ce am vandute multe FIFA in anii precendeti si acum am putut lua o cantitate mai mare. Nu exista alta solutie, eu cel putin nu am gasit. Nimeni nu iti ofera pret foarte mic doar pentru ca ne aflam noi in Romania. Iti ofera pret mic daca negociezi ani la rand si cresti cantitatea cumparata.

    Deci da, cumparand un joc original ajuti comunitatea si scazi preturile. Nu imediat, dar se pot vedea diferente uneori de la an la an, nu exista solutii magice asa cum nici la noi nu cresc salariile si ajung la nivelul din UK in 2 ani.

    Spun din nou, cu scuzele de rigoare pentru off-topic, nu conteaza de unde, nu fac reclama, dar numai cumparand originale din Romania poti sa faci ceva pentru comunitate la nivel de piata. Din pacate, cumparand din afara nu faci decat sa cresti piata lor, nimeni nu monitorizeaza ca se face shipping in Romania, ci doar ca se vinde in tara respectiva, ca acolo se duc banii.

    Normal, daca pretul e mai avantajos e normal sa iei de acolo, dar a spune ca nu conteaza daca iei din Romania este eronat. Chiar conteaza.

    Preturile din retail - da, uneori sunt mari si raman asa, chiar daca a trecut ceva timp. Noi lucram acum cu retailul ca sa le reducem la intervale regulate, de aceea poate ai gasit jocuri de Xbox 360 la 99,9 lei si 149,9 lei in aceleasi magazine despre care vorbesti. Jocurile la 300 de lei de acolo nu sunt cumparate acum la 10 lire sau cat or fi afara, sunt cumparate la preturi mari, la lansari, adaosul fiind mic. Intre timp, poti sa renunti de tot la adaos si sa mai scazi pretul putin, dar nu poti ajunge la 10 lire, el a fost cumparat mult mai scump. De aceea trebuie scazut la intervale mai scurte - 3 luni dupa lansare de exemplu sa fie o scadere. Nu se intampla mereu acest lucru, ceea ce conduce la diferente mari, dar s-au inceput deja programe de monitorizare si rezultatele se vad. In vara asta sigur ati putut intalni in magazine preturi chiar ok dupa reduceri la consolele next-gen si asa se va intampla si in viitor.

  3. #3123 SP
    Senior Member tray's Avatar
    70% dintre cei de pe acest forum cumpara jocuri "din afara" asa ca nu vad cum ajutam comunitatea luand jocuri originale,poate o ajutam luand jocuri originale din romania

  4. #3124 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    indiferent ce economie se ajuta, banii tot la producatori ajung sa putem juca pe viitor si alte jocuri. conteaza de unde le cumperi atat timp cat le CUMPERI? sau e mai usor click-dl-burn? dpmdv nu ajut comunitatea pt ca nu comunitatea imi da jocuri bune sa ma joc

    cumpararea unui joc ajuta producatorul sa scoata profit sa scoata si anul urmator un joc pe care sa il pot cumpara. in rest e teoria chibritului si cred ca e cazul sa inchidem subiectul pt ca threadul de fata este pt ce ne-am cumparat astazi.

    cred ca se poate face un thread in care sa se mute toate posturile din ultimele zile, gen " de ce trebuie sa cumperi un joc "

    cheers

  5. #3125 SP
    Member Dark Wadder's Avatar

    parere

    sunt un mare fan al produselor de calitate, evident originale. la ora actuala am o colectie care imi unge sufletul de fiecare data cand imi scald privirea in ea. insa desi nu cunosc amanuntele din spatele tuturor importatorilor si distrubuitorilor din romania, pot sa-mi dau cu parerea despre grupul rtc (diverta). intamplator stiu ceva amanunte. adaosul este de peste 100 % acolo si-n cazul jocurilor, dar si-n cazul cartilor si a altor produse. asadar imi vine greu sa plang de mila celor care sunt ultragiati ca se vand putine jocuri originale in romania. daca luam produsul Resident evil 5 pt ps3, facem un cos cu preturile din cele mai importante 10 surse din ro si trecem la o comparatie cu o schema asemanatoare pt EU contatam ca suntem pe primul loc. cel mai scump e la noi.
    joc originale. unii spun ca sunt zgarcit. altii ca sunt bisnitar.
    parerea mea - cred ca am o doza mare de Ostap Bender in mine. asa ca astept. analizez. si cumpar la cel mai bun pret posibil. am cumparat 5 jocuri de ps3 de la magazine din ro in ultima luna. doar in cazul cand pretul lor era cu adevarat bun.
    va saluta,
    un maestru in arta combinatiilor.
    P.S. sper sa nu mi-o iau prea rau...

  6. #3126 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Haideti mai fratilor , aici e vorba de ce ne-am cumparat azi nu de jocuri originale sau piratate , mutati-va de aici pe alt thread .

  7. #3127 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    Sa reincep ONTOPICUL FREEESH
    Attached Images Attached Images dsc02007.jpg

  8. #3128 SP
    Member Skaar's Avatar
    Quote Originally Posted by GeoGcX View Post
    Sa reincep ONTOPICUL FREEESH
    Ce tare e poza asta

  9. #3129 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    11 jocuri luate astazi ...

    Sunt deschis la schimburi
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg

  10. #3130 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    BLES si BLAS la tine? greu de crezut

  11. #3131 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    De dat la schimb Majoritatea le am Zone 1 , astea le dau pe alte jocuri Zone 1

  12. #3132 SP
    Prophet of the Void IlieRazvan's Avatar
    Quote Originally Posted by GeoGcX View Post
    Sa reincep ONTOPICUL FREEESH
    When you`ll see it,you will sh*t brix.

  13. #3133 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    Un mic update + ultima achizitie (trusa) si nu-n ultimul rand "curatenia de toamna"
    Attached Images Attached Images 100_9308.jpg 100_9320.jpg 100_9347.jpg 100_9349.jpg 100_9350.jpg 100_9365.jpg 100_9367.jpg 100_9369.jpg 100_9370.jpg 100_9371.jpg 100_9376.jpg 100_9388.jpg

  14. #3134 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Alea la care le-ai fact baie sunt jocuri ? Daca da , nu se intampla nimic la contactul cu apa ?

  15. #3135 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Alea la care le-ai fact baie sunt jocuri ? Daca da , nu se intampla nimic la contactul cu apa ?
    Sunt doar protectii pentru casetele de Nintendo.

  16. #3136 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    update
    Attached Images Attached Images 13102009234.jpg

  17. #3137 SP
    Member DraZziW's Avatar
    sa incepem urmatorul sezon
    Attached Images Attached Images dsc00068.jpg

  18. #3138 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by BoDoPSX View Post
    update
    Salut.Inca nu au schimbat coperta? A aparut si pt. PS3 de un an.

  19. #3139 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by JeNeI View Post
    Salut.Inca nu au schimbat coperta?
    Ce �ntrebare aiurea.

    A aparut si pt. PS3 de un an.
    ...și pe X360 de 2 ani.

    Coperta e cea originală, nu toată lumea preferă CLASSICS.
    Attached Images Attached Images 51mg9-dgvl._sl500_aa280_.jpg

  20. #3140 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Quote Originally Posted by JeNeI View Post
    Salut.Inca nu au schimbat coperta? A aparut si pt. PS3 de un an.
    de ce ar schimba coperta? si da l-am avut/jucat si pe ps3

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ce ne-am cumparat azi - diverse By Radoo in forum Offtopic
    Replies: 3238 Last Post: 23-04-2024, 18:52
  2. Ce ne-am cumparat azi - movies/tv series By klausn in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 884 Last Post: 12-03-2024, 15:01
  3. Ce ne-am cumparat azi - PC By RonanN1 in forum Jocuri PC
    Replies: 745 Last Post: 19-01-2024, 18:11
  4. Ce ne-am cumparat azi - carti/comics By rodarkone in forum Carti si Comics
    Replies: 614 Last Post: 06-09-2023, 15:49

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts