Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: SC Magazin Jocuri SRL - Recenzie

  1. #1 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar

    SC Magazin Jocuri SRL - Recenzie

    Salut.
    Sa va povestesc experienta cu acest magazind de jocuri ( Magazin Jocuri Pc - Xbox 360 - Wii - Ps2 - Magazin Jocuri Ps3 - Nintendo Ds, 4Games - Magazin Jocuri PC - Jocuri PS3 - XBOX 360 - Nintendo WII - DS - PS2, All Cd Key - Magazin Jocuri PC)
    Am vaz ca pe 2 site-uri care apartin acestei firme a fost pus spre comanda God Of War Ascension Collectors Edition la pretul de 349 de lei. Am facut precomanda(facuta pe 15 feb), am vorbit si pe messenger pentru a imi confirma plasarea comenzii.
    Cateva zile mai tarziu am observat intrand din nou la ei pe site ca a fost crescut pretul la 499 de ron (mai scump decat in alte parti), eu neprimind nici un mail nici un telefon care sa zica "ba.... vezi ca am marit pretu, mai vrei sa iei de la noi...blabla" , stiti voi, chestii de bun simt.
    Am zis ok. poate ma suna, nu s-a intamplat nimic. Joi, pe data de 28 am sunat eu sa ii intreb ce se intampla,care e pretul final, imi comand din alta parte sau ce fac?
    Imi relatez problema unei domnisoare (nu stiu cum o cheama, acesti oameni aparent nu au invatat ca e frumos sa te prezinti), spune stai sa ma interesez, trec 5 min, stati ca trebuie ma mai interesez va sun eu in cateva minute.
    O ora mai tarziu sun eu inapoi, imi raspunde un barbat caruia ii pun aceleasi intrebari, il intreb daca produsul meu o sa vina la pretul de comanda(349) de lei, atunci incepe sa ridice tonul, ca el nu stie pretul final, ca asteapta de la furnizori nu stiu ce. Ii zic sa nu ridice tonul la mine, el imi spune ca nu a ridicat tonul ca asa vobeste el. Incepe sa imi spuna alte povesti din viata lui, ca marii retaileri nu il lasa sa isi comande mai multe bucati din editiile speciale, ca el a comandat 50 de copii de Starcraft 2 Collector si a primit numai 10. Total pe langa problema mea. Ii zic bine, nu ma intereseaza, eu vreau produsul pentru care am facut comanda, poate se lamureste pana luni cand o sa revin cu un telefon
    Azi am sunat, si a zis ca nu mai aduce editia de colectie dar pot sa cumpar editia speciala care include aceleasi chestii ca si cea de colectie (oamenii astia nici nu stiu ce vand)
    Ii zica ca nu ma intereseaza si ca eu am comandat editia de colectie, el ca nu o primeste, si intreb daca asta inseamna ca mi-au anulat comanda, zice ca da si apoi imi inchide telefonul in nas.

    Nu recomand sub nici o forma acest magazin.

  2. #2 SP
    Member Ares's Avatar
    mda,ce poti sa mai zici,de multe ori acesti indivizi minunsculi cu care din pacate dam "nas in nas" din ce in ce mai des te lasa asa fara replica,practic ai F(azan),dar nu ptr ca ar fi mai inteligent,ci ptr ca efectiv nu te astepti sa primesti un astfel de raspuns si mai ales cand ai "banii in mana".

    slava Domnului ca discutia nu a avut loc live,poate plecai si cu un shut in cur de acolo


    cele bune si spor la cumparaturi

    p.s. ar fi o idee sa se schimbe titlul in "sc magazin probleme srl" si sa ramana un thread unde sa scriem ce fel de probleme intalnim la/in tot felelul de magazine online si retail.

  3. #3 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    daca te-ai lacomit ptr 50 ron ..webpredator o are la 400 ron

    @Ares: era o gluma..si eu am dat comanda la acest magazin tot ptr GoW CE insa nu m-am bazat foarte mult pe ei..

    pe de o parte asta e si o regula nescrisa...cand vedeti oferte bombastice la magazine(site-uri) de care pana atunci nu ati auzit sa nu aveti mari sperante..

    @DeathofArt: nu prea cred ca are ce face OPC-ul..nu stiu ce ai primit tu..dar eu nici macar n-am primit mail de confirmare..stiu ca uneori are valoare de factura proforma..dar nu cred ca ajuta nici aia foarte mult si nu cred ca le creeaza vreo obligatie legata de pret s.a.m.d.

  4. #4 SP
    Member Ares's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    daca te-ai lacomit ptr 50 ron ..webpredator o are la 400 ron
    l-ai ajutat de l-ai umplut de sange,esti bun la casa omului amice

  5. #5 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    @darkpaul
    Serios ma gandisem sa le dau o sansa, sunt unele magazine mici care merita, altele aparent nu.
    Oricum am trimis si un mail la OPC Cluj. Sper sa treama macar sa ii salute

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathOfArt View Post
    @darkpaul
    Serios ma gandisem sa le dau o sansa, sunt unele magazine mici care merita, altele aparent nu.
    Oricum am trimis si un mail la OPC Cluj. Sper sa treama macar sa ii salute
    Ţi-am mai spus ca nu au ce sa le faca, dar o sa te convingi singur. Nu mai stau sa dezvolt si sa iti aduc argumentele legale.
    PS citeşte pe siteul ANPC legea cu privire la protecţia consumatorului sa vezi ce prevede

    PPS cea mai mare amenda pt ei e threadul acesta pt care te felicit si sper sa rămână in picioare, iar in viitor sa trecem aici si alti smecheri de genul asta

    Quote Originally Posted by DeathOfArt View Post
    am fost sunat de la OPC si au zis ca o sa se intereseze. macar atat
    sunt sigur ca se vor interesa

  7. #7 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    am fost sunat de la OPC si au zis ca o sa se intereseze. macar atat

  8. #8 SP
    Member Imperatore's Avatar
    bravo bine le faceti la toti sarlatanii astia , nu se mai satura sa fure sper sa le stea in gat eventualul castig obtinut de la unii oameni nevinovati.

  9. #9 SP
    Member eneea's Avatar
    Eu ii stiu din Polus/Iulius Cluj, ma mai holbez la jocurile lor, dar de obicei au preturi prea mari (din punctul meu de vedere) si nu se merita

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ideea cu preturile mari o mai inteleg (doar e motivul pentru care majoritatea ne cumparam de-afara toate cele)... insa modul in care esti tratat, tu ca si client, nu doar ca nu-l inteleg, dar il si condamn. La urma urmei, nu te costa nimic sa arati putin respect pentru cei care iti cumpara produsele (si care iti platesc salariul intr-un final).

    Pe mine m-au pierdut multi de client din momentul in care au depasit nota in care ar trebui sa se incadreze ei ca si vanzatori. Ei uita faptul ca eu sunt un potential client care la randul meu cand renunt, pot sa le fac reclama negativa... si vorba aceea, internetul e mic in zilele noastre. Din pacate, "clientul nostru e stapanul nostru" nu prea functioneaza la noi... si se vede!

    Pentru comparatie, am avut mici probleme si cu shop-uri de afara (sau selleri pe ebay). Din momentul in care am luat legatura cu ei sau am reclamat problema, nu mai stiau cum sa faca astfel incat sa nu ma piarda de client... sau sa le dau rating negativ. Ba am primit un bonus, ba discount, ba chiar acelasi produs de 2 ori, doar sa fiu multumit. Nu mai vorbesc de modul in care te abordeaza si isi cer scuze.

    Sper sa ajungem si noi acolo... in urmatorul deceniu macar.

  11. #11 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    La noi nici o diferenta intre vanzatorii de scobitori si cei de imobiliare sau autoturisme. Ei sunt pielea p...i, noi trebuie sa plecam capul in fata majestatilor lor. Mi s-a intamplat si in strainatate de cateva ori, dar procentual infinit mai putin decat pe plaiurile mioritice. Ce merita dansii? Palmi, ca si fetele de pe centura.

  12. #12 SP
    Junior Member catza86's Avatar
    eu le-am trimis niste jocuri si m-au tinut o saptamana la fan courier pana sa le ridice, deci de evitat ca si furnizor sau ca si cumparator

  13. #13 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    La noi nici o diferenta intre vanzatorii de scobitori si cei de imobiliare sau autoturisme. Ei sunt pielea p...i, noi trebuie sa plecam capul in fata majestatilor lor. Mi s-a intamplat si in strainatate de cateva ori, dar procentual infinit mai putin decat pe plaiurile mioritice. Ce merita dansii? Palmi, ca si fetele de pe centura.

    Cred ca multi iau prea in serios imaginea societatii pentru care lucreaza. De exemplu unul care vinde pentru o mare casa de moda o sa aiba cu timpul impresii, o sa rada de clientii mai „saraci”, ba chiar o sa creada ca a evoluat pe scara sociala pentru ca vinde haine scumpe (e un exemplu, dar se aplica în multe domenii) etc. Dar asta provine din lipsa de cultura si din nesimtire. In general, asta se intampla in societatile lasate pe mana angajatilor, fara o supraveghere serioasa. Bucuria cea mai mare este ca a evoluat internetul gasesti foarte usor informatia si acum te poti documenta temeinic in 10 parti inainte sa cumperi ceva si nu mai esti chiar la mana vanzatorului. Probabil ca magazinele fizice supravietuiesc doar din ingamfarea, lenea, lipsa de timp, comoditatea oamenilor sau pur si simplu au multi bani si nu le pasa.

    Daca vanzatorul e un tip deosebit, atunci mai exista o explicatie: mergi de placere la magazin. Dar cand pe banii tai, trebuie sa suporti si „talente” atunci nu mai ai scuze ca mergi intr-un anume loc. Ca alternative sunt destule.

  14. #14 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Ok, nu imi place sa parasc lumea ce face, cum face deobicei, insa de data asta am avut si eu o experienta neplacuta care m-a calcat pe bec si simt ca tb sa o spun in speranta ca poate mai citesc si firmele astea ceva pe forumuri si incearca sa isi repare din greseli ca sa-si reduca numarul clientilor nemultumiti.

    E vorba de iubitul nostru magazin ALTEX pe care toata lumea il lauda in ultima vreme, si pe buna dreptate pe de o parte, am observat si eu o inbunatatire substantiala in oferta lor de jocuri de console si ca nr si ca pret, ca doar asta ne intereseaza pe noi aici.

    Ei bine comanda mea de God of War Ascension am facuto acum vre-o saptamana si ceva cand se lauda lumea pe aici ca au primit deja jocul...mi-au trimis si mie jocul chiar in ziua cand am facut comanda,dar au decis a doua zi, cand jocul ajunsese la curierul din orasul meu (TM), sa sisteze livrarea lui ca na e inainte de lansare si ca e ilegal sau n-au voie ceva de genul. Am vb cu un baiat de le rel clienti Altex si mi-a zis ca jocul imi va fi retinut pana in ziua lansarii in depozit, urmand sa fiu sunat in acea zi ca sa mil livreze, am zis..ok na asta e am incercat si eu,baietii s-au desteptat ca nu e ok ce fac si ca o sa mi-l deie eri sau azi...speram eu.

    Bun, neprimind nici un telefon de la curier,sau un mesaj ceva, am sunat azi la rel clienti la magazin sa-i intreb ce se intampla cu comanda mea? Ei bine se pare ca baietii au decis sa trimita jocul inapoi de unde a venit si ca el defapt e in depozit la Altex de azi, frumos nu? M-a intrebat omul daca il mai vreau sa mil trimita din nou...aham no thks...nu asa se fac treburile mai oameni buni. Eu azi deja pot sa ma duc in orice magazin de jocuri din oras si pot sa mi-l cumpar doar nu oi fi tampit sa mai astept inca vreo 2 zile pana imi ajunge jocul care tb sa fie la mine de eri. Bine ca l-ati tinut in depozit o saptamana aici in oras la mine ca in ziua lansarii sa il trimiteti inapoi, de neconceput ce gandesc oamenii astia

    Mentionez ca am fost la adresa de livrare a produsului si eri si azi toata ziua prezent, deci nu au avut cum sa se scuze ca vezi doamne m-ar fi cautat sau ceva de genul si nu eram acasa si deaia l-au trimis inapoi. Lipsa de organizare totala ce mai, comanda anulata si nu cred ca am sa mai cumpar de curand ceva de la ei

  15. #15 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Ok..dar teoretic ei n-au greșit cu nimic..poate doar cu faptul ca au livrat la câțiva cu mult înainte de lansare...pe de o parte e foarte dezorientant ca avem 2 date de lansare...una ptr eu si alta ptr uk..

  16. #16 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Nu ai inteles ce m-a deranjat pe mine, si cum adica nu au gresit cu nimic, mi-au tinut jocul in depozitul din TM o saptamana si cand a venit timpul sa mi-l livreze ei l-au trimis inapoi la Altex! Nu ma intereseaza ca altii l-au primit inainte de lansare, eu aveam pretentia sa il primesc in ziua lansarii sau a doua zi dupa cum mi-au promis la telefon cand am vb cu ei. Nu s-au tinut de cuvant pa la revedere.

  17. #17 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    pai cu lansarea e o mare harababura ptr ca avem o data de lansare pe 13 ptr eu si 15 ptr uk..si nu se stie de unde l-au luat sau ce instructiuni au primit(desi pe site apare 13 ca data de lansare)..oricum altex nu ptr promptitudine s-au facut cunoscuti(ac3)..ci ptr promotii ..nu ma mai mira nimic..

  18. #18 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    EU 13 martie 2013, UK 15 martie 2013. Altex e destul de ok faţă de alţii, nu vreau sa ma gândesc la ce a făcut un site de specialitate in trecut...

  19. #19 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Conform proverbului la pomul laudat sa nu te duci cu sacul:
    Am facut luni o comanda la Altex pt. 2 jocuri. Toate bune si frumoase pana joi cand am primit prin curier doar 1 dintre ele desi m-as fi asteptat sa le primesc pe amandoua. Azi ii sun curios fiind de situatie si ii intreb de sanatate (a se citi ii intreb ce s-a intamplat cu cel de-al doilea joc) si imi raspund ca desi a fost confirmat ca fiind in stoc mai au doar produse desigilate si nu mai au cum sa mi-l trimita in aceasta situatie asa ca imi anuleaza comanda.
    Nu ma deranjeaza asa tare ca nu am primit jocul dar ma deranjeaza ca:
    - au confirmat ca imi trimit jocurile dar mi-am trimis doar unul dintre ele
    - puteau sa ma anunte prin e-mail, telefon, porumbel calator, mesaje cu fum ca mai au doar produse desigilate ca sa nu-l mai astept
    Rromanica... vorba poetului: mai avem mult pana departe.

  20. #20 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Eu personal nu am avut niciodata probleme cu jocurile luate din strainatate (Zavvi,ShopTo,eBay),intotdeauna am primit tot ce am comandat in stare ireprosabila. Dar mereu am avut foarte mult de asteptat,iar momentele in care vezi ca nu mai ai nimic nejucat pe raft si astepti sa'ti vina coletu' din Anglia,nu sunt placute deloc. Am facut acum cateva luni o comanda la Altex,in doua zile m'au sunat sa imi spuna ca le pare rau,nu mai au produsul pe stoc. Cei de la Altex sunt complet dezorganizati. In iulie,cand am fost sa imi iau iPad-ul,am vrut sa mi'l iau de la ei,pentru ca era cu ~ 300 RON mai ieftin decat la eMag. Am fost in magazin,mi'au spus ca nu il au pe stoc,am intrebat cand il vor primi. Raspuns : "Nu stiu,mai treceti dvs. pe-aicea." Sigur ca in secunda 2 am pus mana pe telefon si l'am comandat de la eMag. In principiu,Altex e OK cu promotiile,dar asta inseamna sa mergi sa cumperi direct din magazin. Segmentul online,din cate am vazut si patit,e varza. La 4Games preturile sunt exorbitante,adica 290 la lansare,pentru orice joc de consola.

    In afara de smecheria cu forumurile de unde le luam SH,respectiv cu strainatatea de unde e mai ieftin,alternativele din Romanica lasa de dorit grav (pretul produselor -exceptand uneori Altex-,serviciile online,atitudinea magazinului fata de client).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 33 Last Post: 06-06-2009, 21:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts