Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 100

Thread: Black Friday 2023

  1. #41 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    . Nu am vazut. Oricum e binevenita orice oferta

  2. #42 SP
    Member omega's Avatar
    Stiti cand o sa fie BF si in ps store romania ?

  3. #43 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    https://www.emag.ro/laptop-gaming-hp...069_8536_94359


    Pret foarte bun pentru un laptop HP cu RTX4090, am tot urmarit piata si nu se gasea sub ~14.000lei. Il puteti conecta la TV si va jucati tot ceea ce a aparut in momentul de fata in 4K cu detalii/RT pe ultra.
    Attached Images Attached Images hp-4080.jpg hp-4090.jpg

  4. #44 SP
    Junior Member mateimatthew's Avatar
    @omega, cele doua oferte actuale se încheie pe 18/11. Cam atunci cred ca va intra promo de BF.
    Pe partea de jocuri fizice a găsit cineva niște oferte interesante? Speram sa prind un Hogwarts Legacy pe la 150, dar nu a mișcat un leu.

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    https://www.emag.ro/laptop-gaming-hp...069_8536_94359


    Pret foarte bun pentru un laptop HP cu RTX4090, am tot urmarit piata si nu se gasea sub ~14.000lei. Il puteti conecta la TV si va jucati tot ceea ce a aparut in momentul de fata in 4K cu detalii/RT pe ultra.
    Nu poti compara cu ce poate un desktop. In primul rand, laptopul o sa faca throttling la greu, o sa scada in draci frecventele. Asta daca nu cumva te da zgomotul ventilatoarelor afara din casa!

    Probabil ca media pe care o scoate acel laptop cu 4090-ul de laptop, o sa-ti dea mai bine pe un desktop decent cu 4070 Ti. Gandeste-te doar ca acel laptop are sursa de maxim 330W. Deci mai mult nu poate sa dea (si aici vorbim la tot, procesor, monitor, placa video, memorii, etc.). Pe cand varianta de desktop, numai un 4070 Ti consuma 285-300W. Dar da, ai avantajul mobilitatii...

  6. #46 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    E cam inselator ca numesc GPU-ul de pe laptop-uri "RTX 4090", dar performantele par sa fie destul de bune: https://www.pcmag.com/news/nvidia-ge...ompared-tested .
    Probabil fac asta din cauza marketing-ului, corect ar fi sa adauge un "M" la numele modelului, asa cum faceau cu seriile mai vechi.

  7. #47 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Salutare! Daca tot vorbim de laptop-uri, poate ma ajutati si pe mine cu o recomandare.
    Am gasit doua oferte, dar nu stiu care se merita mai mult.
    De specificat ca laptop-ul il folosesc mai mult pentru editare video.
    https://www.emag.ro/laptop-gaming-as...f=fav_pd-title
    https://www.emag.ro/laptop-gaming-as...f=fav_pd-title
    Attached Images Attached Images screenshot-190-.png screenshot-189-.png

  8. #48 SP
    Admin MonkY's Avatar
    @Prototype93D: la mine e simplu. Intre cele 2 aleg Intel-ul.

  9. #49 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sau iti iei un Mac cu M1/2/3, daca tot e focusul pe editare video

  10. #50 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Ma uit si eu la Macbook-uri de ceva vreme, dar astea sunt mult mai scumpe decat cele 2 de mai sus.
    Si vazand comparatia asta nu sunt convins ca un M2 Max merita diferenta:

  11. #51 SP
    Admin MonkY's Avatar
    LOL, ce comparatii face si omul acolo... te doare mintea. Practic el compara un laptop de gaming cu un MacBook pentru professionals. Mai si testeaza jocuri (de parca isi ia cineva MacBook Pro pentru asa ceva). Da, daca gamingul te intereseaza, atunci Windows-ul nu are rival, nici nu mai conteaza daca se compara cu cel mai prost sau cel mai rapid procesor de la Apple. Doar ca Prototype93D a zis mai sus ca e interesat de editare video, unde MacBook Pro nu prea are rival. Also, numai cand a inceput sa huruie sandramaua aceea cu luminite (cred ca scoate mai mult zgomot decat monstrul meu de PC, care are vreo 14-15 coolere), si deja il aruncam pe geam. Acum, cred ca daca facea un test de editare video "on the fly" (la urma urmei sunt laptopuri, nu desktop-uri), ar fi realizat ca bateria lui nea Windows tine vreo 2 ore (si asta o zic asa optimist, probabil mai mult de 1 ora nu duce forjat la maxim)... in timp ce Mac Pro-ul duce spre 15-20. Numai cand te uiti la diferenta de culori, de calibrare a ecranelor, si iti realizezi ca sunt in alta liga (e ca si cand ai compara un OLED cu un LCD rapid, care nici macar IPS nu e). So yeah, pentru pro's care fac editare photo/video, nici nu exista comparatie, MacBook Pro-ul wins hands down (si o zice unul care nici macar nu are un MacBook Pro).

    Anyway, e un debate prea off-topic pentru Black Friday... La urma urmei fiecare isi ia ce-l atrage mai mult (de exp. eu n-as putea lucra in zgomotul acela nici daca as fi platit triplu pentru asta). Plus ca fierbe, consuma in draci, arata ca un pom de Craciun... meh. Cah. Poate daca ar fi comparat si el cu un Zenbook Duo Pro, atunci altfel am fi stat de vorba (acolo vorbim de OLED, de calibrare profesionala, de dual screens, touchscreen, stylus, etc.)! Dar asa, compara fix mere cu pere.

    Si ca sa fim un pic on-topic, reducerile de BF-ul de anul acesta la MacBook-uri, au fost cel putin penibile. S-a straduit eMag sa scada cate 50lei, 100 lei... vai, vai...

  12. #52 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu poti compara cu ce poate un desktop. In primul rand, laptopul o sa faca throttling la greu, o sa scada in draci frecventele. Asta daca nu cumva te da zgomotul ventilatoarelor afara din casa!

    Probabil ca media pe care o scoate acel laptop cu 4090-ul de laptop, o sa-ti dea mai bine pe un desktop decent cu 4070 Ti. Gandeste-te doar ca acel laptop are sursa de maxim 330W. Deci mai mult nu poate sa dea (si aici vorbim la tot, procesor, monitor, placa video, memorii, etc.). Pe cand varianta de desktop, numai un 4070 Ti consuma 285-300W. Dar da, ai avantajul mobilitatii...

    Mi-am luat recent un laptop MSI cu i912900hx și RTX4080 și tot ceea ce am testat a mers flawless in 4k detalii/RT ultra. Inclusiv în Cyberpunk cu RT pe Psycho și totul ultra sta in ~80 fps. Singurul care este foarte pretențios este Alan Wake 2 unde trebuie sa activez Dlss pe balanced daca vreau 4k ultra 60fps+. Pentru cine vrea un upgrade consistent fata de console, este o alegere de luat in seamă.

    Știu că pe PC ai performanțe mai mari, însă pentru cineva care vrea și mobilitate, este cu 2000lei mai jos față de cel mai mic preț din an.

  13. #53 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Am postat video-ul doar pentru ca are acelasi CPU ca cel de care a intrebat Prototype93D.
    Conteaza mult si GPU-ul, dar mi se pare ca Windows-ul s-a descurcat destul de bine comparativ cu M2 Max-ul in testele de export si render.
    Daca-l folosesti cu un monitor OLED si nu te bazezi pe baterie, eu as zice ca e decent pentru video editing.

  14. #54 SP
    Manager paul's Avatar
    Update: N-am prins 13 la oferta (128GB la 2.800). Dupa ce s-a epuizat, lucrurile stateau asa: 128GB: 13 3.500, 14 3.700, 15 4.635; 256GB: 13 3.800, 14 4.550, 15 5.350. Am mers pe 14 de 128GB in loc de 13 de 256GB. O generatie peste (better resale value, un iOS update in plus) in fata extra storage de care nu prea am nevoie. E bine!

    Pe partea de console mai raman Gamers.ro pe 13 noiembrie (ei tot timpul au avut preturi mici la hardware oricum) si poate Amazon.de din 17 noiembrie (cititi postarea lui MonkY de mai sus; daca n-ati mai comandat de pe Amazon, e usor cum e la eMag, si e in engleza).

  15. #55 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    Sincer, aveam ceva sperante de promotii bune la jocurinoi, dar dezamagire si la ei

  16. #56 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asa, de dragul discutiei, si ca sa va faceti o idee despre ce inseamna BF la noi, o sa va dau 2 mici exemple:

    1. Voia un amic sa-i gasesc un airfryer ca al meu (Cosori Dual Blaze) la pret bun. L-am gasit la 989 lei la noi de BF pe eMag, si 789 lei pe Amazon (fara niciun fel de discount la ei, unde BF va incepe de pe 17.11).

    2. Daca tot i-am luat PS5 lui frate-miu (de la Altex, ca la eMag s-a epuizat instant stocul), am zis sa-i caut un SSD bun, un WD de 2TB, cu heatsink. La noi cel mai mic pret (de BF) pt. el era de 899 lei. Pe Amazon, fara reducere, a fost 153 de euro, adica 760 lei.

    Nu zic ca e valabil pentru toate produsele, dar in general, cam asa patesc de ani buni. Concluzia o trageti voi, eu doar pot spune ca daca inainte cumparam intr-o proportie de 75% de la eMag/Altex si 25% Amazon, in ultima vreme iau cam 75% de pe Amazon si restul de la noi.

    Multi ma intreaba cum e cu returul si cu suportul pe Amazon. Well, e simplu. La retur, faci cerere de retur, ei iti genereaza un print label, chemi curierul, ii dai coletul cu label-ul acela pe colet (plus un label pe care il pui in colet), si aia e. Este gratuit! Cu suportul, de cand Germania a preluat mare parte din business-ul de pe UK (deh, daca le-a trebuit lor sa iasa din UE...), e de nota 10. Acum discuti cu ei in engleza, ceea ce acum vreo 2-3 ani era imposibil.

    Ca sa va faceti o idee de genul de suport pe care-l ofera: a trecut aproape un an de cand am luat Pico 4, si a inceput sa se vada ciudat. L-am trimis inapoi (dupa aproape un an, repet), si m-au intrebat daca vreau replacement sau banii inapoi. Am ales replacement. A venit un Pico 4 nou nout, dar care din pacate avea un defect (jenant actually): nu statea headstrap-ul prins. M-am enervat si am cerut banii inapoi. La fix s-a nimerit, pt. ca intre timp a iesit Quest 3-ul, asa ca s-au dus acolo banii.

    Da, singurul downside e ca daca vreti sa achizitionati ceva urgent de pe Amazon, trebuie sa luati varianta rapida de shipping, care din pacate costa extra. Dar, daca nu va grabiti si 7-10 zile nu vi se pare mult, merge si metoda standard. Aveti grija, va recomand sa luati Sold & Fulfilled by Amazon. Altfel, ca si la eMag, veti rezolva cu marketplacerii, nu cu Amazon/eMag.

  17. #57 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Eu am un ninja, nu stiu daca se gasesc in Romania si la pret bun, dar recomand daca nu gaseste ca al tau MonkY. Probabil pe amazon.de il au in stoc.

  18. #58 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E OK si Ninja, dar Cosori-ul asta cred ca e singurul airfryer care are 2 zone de caldura... Practic nu prea mai trebuie sa intorci vreodata ce prajesti. E ideal pt. lenesi (ca mine)!

  19. #59 SP
    Member rzv31's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Asa, de dragul discutiei, si ca sa va faceti o idee despre ce inseamna BF la noi, o sa va dau 2 mici exemple:

    1. Voia un amic sa-i gasesc un airfryer ca al meu (Cosori Dual Blaze) la pret bun. L-am gasit la 989 lei la noi de BF pe eMag, si 789 lei pe Amazon (fara niciun fel de discount la ei, unde BF va incepe de pe 17.11).

    2. Daca tot i-am luat PS5 lui frate-miu (de la Altex, ca la eMag s-a epuizat instant stocul), am zis sa-i caut un SSD bun, un WD de 2TB, cu heatsink. La noi cel mai mic pret (de BF) pt. el era de 899 lei. Pe Amazon, fara reducere, a fost 153 de euro, adica 760 lei.

    Nu zic ca e valabil pentru toate produsele, dar in general, cam asa patesc de ani buni. Concluzia o trageti voi, eu doar pot spune ca daca inainte cumparam intr-o proportie de 75% de la eMag/Altex si 25% Amazon, in ultima vreme iau cam 75% de pe Amazon si restul de la noi.

    Multi ma intreaba cum e cu returul si cu suportul pe Amazon. Well, e simplu. La retur, faci cerere de retur, ei iti genereaza un print label, chemi curierul, ii dai coletul cu label-ul acela pe colet (plus un label pe care il pui in colet), si aia e. Este gratuit! Cu suportul, de cand Germania a preluat mare parte din business-ul de pe UK (deh, daca le-a trebuit lor sa iasa din UE...), e de nota 10. Acum discuti cu ei in engleza, ceea ce acum vreo 2-3 ani era imposibil.

    Ca sa va faceti o idee de genul de suport pe care-l ofera: a trecut aproape un an de cand am luat Pico 4, si a inceput sa se vada ciudat. L-am trimis inapoi (dupa aproape un an, repet), si m-au intrebat daca vreau replacement sau banii inapoi. Am ales replacement. A venit un Pico 4 nou nout, dar care din pacate avea un defect (jenant actually): nu statea headstrap-ul prins. M-am enervat si am cerut banii inapoi. La fix s-a nimerit, pt. ca intre timp a iesit Quest 3-ul, asa ca s-au dus acolo banii.

    Da, singurul downside e ca daca vreti sa achizitionati ceva urgent de pe Amazon, trebuie sa luati varianta rapida de shipping, care din pacate costa extra. Dar, daca nu va grabiti si 7-10 zile nu vi se pare mult, merge si metoda standard. Aveti grija, va recomand sa luati Sold & Fulfilled by Amazon. Altfel, ca si la eMag, veti rezolva cu marketplacerii, nu cu Amazon/eMag.
    Unde a fost Dual Blaze-u 790 lei ca m-am uitat special vineri si la fel ca astazi tot 180 euro sau lire, in fct. de site, a fost?
    De aceea nu l-am luat acum, am zis ca il prind poate mai ieftin de bf pe amazon, sper

  20. #60 SP
    Manager paul's Avatar
    Gamers incepe la ora 08:00: Black Friday - Black November - Gamers.ro.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Black Friday 2021 By MonkY in forum Console Club
    Replies: 93 Last Post: 24-11-2021, 13:31
  2. Black Friday 2020 By MonkY in forum Console Club
    Replies: 108 Last Post: 27-11-2020, 14:40
  3. Black Friday 2019 By Teo in forum Console Club
    Replies: 112 Last Post: 27-11-2019, 11:11
  4. Black Friday 2018 By MonkY in forum Console Club
    Replies: 164 Last Post: 23-11-2018, 09:41
  5. Black Friday 2016 By cimaron in forum Console Club
    Replies: 365 Last Post: 26-11-2016, 05:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts