Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Jocul perfect

  1. #1 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar

    Jocul perfect

    Cum va imaginati voi jocul suprem ? Ce credeti voi ca ar contine cel mai unic storyline, cele mai incredibile elemente de gameplay si cel mai badass personaj ? Ar fi un joc casual ? Gory ? Point and click ? Toate la un loc ?

    Ia sa vedem ce idei au gamerii.

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Ideea de perfect este relativa...
    Pentru mine un joc perfect ar imbina questurile side scrollers cu misiunile full. Ar avea servere comune indiferent de platforma. Ar avea DLC gratuit si regulat (as in the weekly way..). Ar avea un story inovator si personaje unice nu deja rasuflate. Sunt multe detalii de rezolvat dar in mare cam asa ar arata pentru mine

  3. #3 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    trickz, eu speram sa puteti dezvolta putin. Nu doar sa zici ca sa aiba asa, sa aiba asa. De exemplu spui ca ar avea un story inovator. Eu vreau sa stiu cum ti-ai imagina tu storyul ala inovator. Intelegi ?

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    din punctul meu de vedere, un joc perfect trebuie sa aiba un story pe structura arbore. m-am saturat de chestii gen Fable 2 (esti bun - ii omori pe aia rai, esti rau - ii omori pe aia buni).
    La celelalte jocuri, care-ti ofera cat de cat o structura de arbore, nu schimba story-ul principal.. ci doar te ajuta sa-ti definesti planul personal care e secundar. Plus ca pentru asta e nevoie de foarte, foarte mult dialog. Si in general dialogul schimba povestea, desi ar fi mult mai frumos ca actiunile si deciziile luate (de buna voie, fara tone de dialog inainte) sa-ti astearna drumul. Vezi jocul Sacrifice ca exemplu.
    Practic e un cosmar pentru departamentul de marketing - ei vor sustine ca n-are rost sa faci un joc pt ca 1 gamer sa joace 25-30% din el.
    Uita-te de exemplu la Fallout 3. Citeam deunazi pe forumul raposat un frustrat caruia nu-i convine ca jocul nu-i permite sa exploreze tot intr-un singur playthrough (il limiteaza la 20 de perkuri).
    Practic designerii si-au dorit sa incurajeze jucatorii sa termine jocul de mai multe ori, incercand diverse combinatii. Mi se pare aberant sa incerci sa vrei tot dintr-un singur playthough, sa marchezi jocul ca terminat si ura si la gara.
    Dar daca frustrati de genul astuia ajung sa fie piatra de temelie pentru cei de la marketing... poate doar ceva indie va reusi sa faca un astfel de joc, insa fara titlul de superproductie, fara unele cutscene-uri care sa-ti taie respiratia... dureaza pana un astfel de joc isi va face loc pe rafturi.

    Continui intr-un alt post alta idee de-a mea.. legata de 3rd person tactics
    Daca ma apuc acum sa scriu un bloc de text cu siguranta mai mult plictiseste decat sa trezeasca interes.

  5. #5 SP
    Member alalalt's Avatar
    Storyline: intr-o zi de vara, guta s-a hotarat sa-si puna coarne de caprioara si sa alerge in 4 labe pe campie. Din tufe ies 13 vanatori.
    Gameplay: Jucatorul va putea alege metoda preferata de a-l elimina pe "marele bastan". Printre acestea gasim abecedarul(pe post de stun stick), cutia de tic-tac si dictionarul.

    Seriously, jocul asta mi-ar aduce pace interioara..

  6. #6 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by alalalt View Post
    Storyline: intr-o zi de vara, guta s-a hotarat sa-si puna coarne de caprioara si sa alerge in 4 labe pe campie. Din tufe ies 13 vanatori.
    Gameplay: Jucatorul va putea alege metoda preferata de a-l elimina pe "marele bastan". Printre acestea gasim abecedarul(pe post de stun stick), cutia de tic-tac si dictionarul.

    Seriously, jocul asta mi-ar aduce pace interioara..
    Un flash game si pac pac.. s-a terminat smecheria.

    Gamerul a evoluat. Daca va aduceti aminte (care ati prins ) perioada 99-2000 cand orice shooter era considerat brainless si fara pic de storyline. Si producatorii chiar asa le si faceau.
    Cum e primit acum un shooter cu story 0?

  7. #7 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Un flash game si pac pac.. s-a terminat smecheria.

    Gamerul a evoluat. Daca va aduceti aminte (care ati prins ) perioada 99-2000 cand orice shooter era considerat brainless si fara pic de storyline. Si producatorii chiar asa le si faceau.
    Cum e primit acum un shooter cu story 0?
    Haha, eu chiar m-am gandit la un shooter cu influente old-school ce ar avea un story aproape zero.
    Povestea ar fi cam asa: Pamant. Anul 21xx. Totul este frumos. Oamenii si extraterestrii se inteleg perfect. Cand se trezeste un tampit care crede ca extraterestrii sunt rai ( ei nu sunt ) si incepe un uber rampage, extraterestrii find nevoiti sa contraatace. Si la sfarsit sa intre din greseala intr-o capsula criogenica si sa astepte acolo pana la sequel.

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Un fel de Republican Space Rangers din GTA IV? Republican Space Rangers - Grand Theft Auto - Grand Theft Wiki: your complete guide for everything GTA

    E fumata ideea
    Baga GTA IV si uita-te putin la TV

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, pentru mine jocul perfect MUST BE RPG ! Story-ul ma gandesc ca ar fi superb bazat pe ceva gen StarGate. Adica posibilitatea de a calatori in trecut, viitor (in anumite situatii, nu oricand), misiuni pe diverse planete/nave, etc. (pentru diversitate), cat mai multe rase extraterestre (sau forme de viata) in care sa poti alege cine ti-e inamic si cine ti-e aliat... lucruri care pentru fiecare gamer in parte sa determine un alt gameplay, alt joc... totul in functie de aliante, de item-urile descoperite, de evolutia echipei tale, and so on.

    Intr-un astfel de joc pot fi cu usurinta introduse elemente de logica (dezamorsarea unui device extraterestru, deschiderea unei usi bizare, etc) si de rts (in partea de combat la nivel planetar... sau macar la un nivel macro in bataliile finale), si bineanteles, un pic de shooter gen Mass Effect sau Gears of War, in care sa poti intra in pielea personajului pe campul de lupta.

    Cu atatea rase extraterestre si misiuni, e usor de atins cate un nivel horror, cate ceva funny, and so on.

    Sa fac o mica suma, jocul ar trebui sa contina elemente din:

    Dungeons & Dragons
    Mass Effect / Gears of War
    Freelancer / Master of Orion
    Command&Conquer / Total War / Total Annihilation

    Nu cred ca ar trebui sa fie o minune tehnologica (adica m-as multumi si cu o grafica gen Mass Effect), insa Universul trebuie sa fie HUGE, optiunile sa fie gen Mass Effect la puterea a 10a. Cred ca s-ar putea renunta si la voice acting pentru a reduce developmentul la maxim. Iar in rest, RPG la maxim, Open Universe to explore

  10. #10 SP
    Member SiCK's Avatar
    GTA + MGS + Gears of War + Silent Hill + Tekken.

    Make it happen,Cap'n and we got a deal.

  11. #11 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    de acord cu MonkY, jocul perfect nu are cum sa fie decit RPG insa mie mi-ar placea sa includa time travel si o poveste cit mai intortocheata (lots of adventure si poate si ceva action).

    Part 1. imaginati-va ca sunteti trimisi in diverse momente din istoria omenirii unde puteti modifica (sau NU) cursul, iar in functie de actiunile pe care le intreprinzi te si dezvolti ca personaj, pentru ca la final sa te trezesti pe patul unui spital si sa ti se spuna ca ai fost subiectul unui experiment care isi propunea sa calculeze diferite ipoteze si situatii, diferite scenarii care s-ar fi putut intimpla in trecut, tocmai pentru a dezvolta un algoritm dupa care se sa aproximeze scenarii pentru viitor.

    Part 2. ti se propune sa devii din nou subiectul unui experiment, insa de aceasta data sunt generate scenarii aflate in viitorul apropiat. scopul este de a testa algoritmul de generare al acestor scenarii. dupa primul scenariu ti se spune ca experimentul este un esec si esti trimis acasa. din pacate insa, casa de acasa nu se mai pupa ca ce ai lasat tu in urma. banuiesti ca te afli in interiorul unui scenariu si ca, de fapt, scopul experimentului nu este de a genera scenarii pentru a aproxima viitorul, ci pentru a testa reactia oamenilor in fata anumitor secvente de evenimente/intimplari. scopul experimentului devine clar din acel moment, manipularea populatiei prin orchestrarea unor serii de evenimente (mai mici sau mai mari) care declanseaza o anumita reactie din partea indivizilor unei societati.

    Part 3. te trezesti pe un pat de spital. ti se spune ca intr-adevar a fost un experiment, insa ei nu stiu ca tu ai aflat ce se intimpla cu adevarat. ti se spune ca experimentul a fost un succes si ca va urma faza a treia in momentul in care scenariile care vor fi testate vor fi gata. intre timp esti rugat sa te odihnesti. insisti sa pleci acasa, insa ti se spune ca trebuie sa ramii in spital pentru a fi monitorizat si pregatit pentru urmatoarea faza. telul tau in acest moment este sa afli cine este in spatele experimentului si, pe cit posibil, sa ii pui capat. accepti (fortat fiind) sa incepi experimentul, insa intr-o noapte spitalul ia foc. evadezi, insa nu ai nici o pista. nu stii unde sa te duci si ce sa faci. in acel moment realizezi ca experimentul fara sa vrea te-a pregatit sa faci fata situatiilor total necunoscute. esti liber sa faci ce vrei pentru ca poti face orice. esti Human 2.0 si esti unic....or so u think!!!! un strain te opreste pe strada si iti spune ca faza a treia s-a incheiat si ca, momentan, esti liber sa faci ce vrei, pina cind ei vor avea din nou nevoie de serviciile tale.

    PS nu ma luati in serios...asta am reusit sa imi imaginez in 5 minute

  12. #12 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Un fel de Republican Space Rangers din GTA IV? Republican Space Rangers - Grand Theft Auto - Grand Theft Wiki: your complete guide for everything GTA

    E fumata ideea
    Baga GTA IV si uita-te putin la TV
    S-a gandit deja cineva la ceva de genu' ? Ah crap. Nu aveam de unde sa stiu, n-am GTA.

  13. #13 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Ideea cu time travel a fost folosit intr-un action RPG acum multi ani, ii zicea TIME COMMANDO, in joc esti un agent special care circula prin timp in momentele critice ale istoriei umanitatii sa rezolve anumite conflicte, foarte frumos joc. Ideea cu experimentul intr-un alt joc vechi BIOFORGE, joc in care esti luat pe nepregatite de un MadScientist si te trezesti intr-o celula aproape complet transformat, un cyborg care are amintiri, o idee deasemeni geniala.
    Si da sint deacord cu Monky si cu h0stile, jocul perfect trebuie sa fie RPG open world, free to explore, sa aiba si ceva actiune in el ca sa poti intra in pielea personajului, sa poti lua decizii care sa influenteze cursul jocului si neaparat sa aiba rejucabilitate mare. Cum zicea cineva mai sus nu poti explora totul intr-un joc dintr-un singur playthrough.

    Combinatia de elemnte ar fi cam urmatoarea: Fallout2+Fallout3+Mass Effect+Bioforge+Time Commando+Sanitarium+Gears of War. E oarecum aproximativa nu poti defini o ideea noua prin prisma unora deja aparute.

  14. #14 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar
    ca sa fiu rau play ZELDA everything else is in the shade ...

    sa curga randurile cu "prietene ... dak tzie itzi place asta nu inseamna ca la toata lumea ii place"

  15. #15 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    MGS4+Gears of War+Call of Duty+Far Cry2+Dead Space+LBP+Ninja Gaiden

  16. #16 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Zelda all the way! Si neaparat sa fie produs de Capcom, ca alea de GBA! Sincer, pe mine ma lasa rece scenariile fantastice. Mi-as dori o poveste cu pitici, intr-o lume calda si pritenoasa. Nu vreau sa mai omor pe nimeni, si nici sa aflu secrete din istoria omenirii.

    Jocul perfect ar trebui sa aduca emotia in casele noastre, in locul realismului sau violentei gratuite. Teme ca iubirea, sacrificiul sau prietenia ar prinde de 10 ori mai bine decat scenarii fantastice, lumi paralele sau realitati virtuale desfasurate sub umbra violentei gratuite si vulgare. A, si neaparat jocul sa fie produs de Blizzard sau Capcom!

  17. #17 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Un Grand Theft Auto RPG

  18. #18 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Masacru, sange si violenta all the way!!! Long live Ryu Hayabusa!

  19. #19 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    DonAdryan, strumfi FTW!!!! decit sa faca astia jocurile cu LEGO care ma lasa rece mai bine faceau cu strumfi.

    come on pplz, nu exista joc perfect aici unde il cautati voi. el exista in alta parte. se numeste viata si e jocul perfect pentru fiecare dintre noi. depinde numai de noi daca ne distram sau nu. so, ca sa termin asa, intr-o nota pozitiva, get a life

  20. #20 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Resident Evil (Biohazard) - RPG (exemplu, jocul Sonny)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Momentul perfect in fotografie By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 6 Last Post: 23-08-2014, 18:25
  2. Perfect Dark Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 2 Last Post: 23-03-2010, 10:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts