Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Console Wars

  1. #1 SP
    Teraflops Graft's Avatar

    Console Wars

    Am descoperit un documentar interesant ce tratează o problemă care probabil nu o să dispară niciodată, mai ales că �ntotdeauna vor exista fanboys �nfocați de partea ambelor tabere pregătiți oric�nd să susțină că a lor de fapt e mai bună dec�t a celorlallți.

    Documentarul tratează pe r�nd fiecare plus și minus pe care �l au Sony Playstation3 si Microsoft XBOX.

    Este realizat de către TechnoBuffalo-Immerse Yourself in Technology

    -

    Episodul 1: Controllers


    Episodul 2 & 3: Hardware


    Episodul 4: CPU


    Episodul 5: GPU


    Episodul 6: User Interface


    Episodul 7: Online Experience


    Episodul 8: Media Playback


    Episodul 9: Multi-Platform Games


    -
    Attached Images Attached Images ps3-vs-xbox.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar

  3. #3 SP
    Member Cata25's Avatar

  4. #4 SP
    Member Theodor01's Avatar
    Cred ca o sa se termine la egalitate.

    P.S:Il urmaresc pe tipul asta de ceva vreme.Pune materiale foarte interesante pe channel!

  5. #5 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    OMGGGG, comparatie obiectiva?? Se duce naibii Internetul!

  6. #6 SP
    Member JeruKu's Avatar
    Mie mi se pare ca L.P. a punctat foarte bine ambele console, cu minusurile si plusurile lor. Din cate stiu apare cate o runda noua la inceputul fiecarei luni, fiind 12 in total. Bine ar fi sa iasa la egalitate sa taca lumea.

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Totul se rezumă, cel puțin �n cazul meu, la librăria de jocuri. Pe mine mă interesează doar un anumit gen de jocuri (gen de jocuri care pe PS3, din păcate, nu există*). Deci �n cazul de față PS3-ul e pa.

    Fără intenție de a supăra e cineva, topul e acesta:
    Cu riscul de am mă repeta, menționez �ncăodată că nu-s niciun fanboy iar topul e strict personal. Nu mă interesează puterea, viteza, prețul, forma, v�nzările, și alte aspecte. It's all about the games! Că p�nă una alta, eu dau bani pe ele și eu mă joc.

    *= 2 maxim 3 titluri (care nu fac diferența).

    *p.s.

    E vorba despre genul maniac shooters (categorii, sub-categorii...etc.).

    Scuze...dar asta-i situația.

    ---

    Lated edit:

    Și mai este un top (arcade games & co.):
    Wii-ul bate tot la acest capitol.

  8. #8 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Pe marginea acestui subiect se pot dezvolta discutii interminabile pline de comentarii mai mult sau mai putin apreciative catre cei 3 competitori. Fiecare si-a castigat fani prin plusuri si a pierdut prin minusuri. Ce pot sa zic, am urmarit filmuletele, da, bine gandite si excelente analizele.

    Intre PS3 si Xbox 360 aleg oricand Xbox 360. Ca un clasament al "celor trei" as duce Wii pe primul plan, urmata de 360. Am cateva critici la adresa Sony, din cauza asta in topul meu stau lejer pe locul 3. Asta este parerea mea personala.

  9. #9 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Destul de bune "episoadele" lui TechnoBuffalo . Ofera exemple foarte bune si argumente si mai bune . Vad ca si episoadele is destul de recente . Nu ma asteptam in ultimul video (cel cu exclusive-urile ) sa vorbeasca despre God of War sau chiar si despre Heavy Rain . Inca nu m-am uitat la toate video-urile dar cand o sa vin de la scoala o le vad si restu .(mai am episoadele 7-9) .
    Iar in privinta consolelor tot ce pot spune e : gusturile nu se discuta . Eu am ales PS3-ul din cauza unor jocuri precum : GoW 3 , FF 13 versus , FF 14 , The last Guardian etc si pentru ca Halo , Fortza si celelalte de la Xbox nu m-au prea tentat .
    Bine-nteles depinde si ce gen de jocuri butonati (eu nu ma prea omor dupa shootere ... mai bine un RPG/J-RPG )

  10. #10 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    Jocurile conteaza, erori tehnice toate au.

  11. #11 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    Scuzati-ma ca am inviat un topic atat de vechi dar.....






    Sunt complet de acord cu ce spune in ultima "runda".

  12. #12 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Fara sa dau spoilere, oare cei care detin consola care a pierdut vor accepta rezultatul? Mi s-a parut totusi cea mai obiectiva si mai in amanunt facuta evaluare a celor doua console, daca si acum mai e loc de fanboism... o lucrat saracul degeaba.

  13. #13 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Fiecare are parerea lui, eu cel putin tot la xbox 360 raman....deoarece la runda User interface n-as fi dat castig de cauza Ps3-ul, si la exclusive games am cateva reclamatii, le-a ales pe baza CPU-ului mai mult. Oricum, atunci cand imi va claca xboxul si vor baga ESPN pe PSN si multe chestii exclusive XBL, atunci voi spune ca PS3 e cea mai buna consola next-generation.
    M-am jucat pe ambele console si pot spune ca ambele consolele au partile lor bune si rele,dar raman la Xbox

  14. #14 SP
    Member FusioN's Avatar
    Quote Originally Posted by scofield91 View Post
    si la exclusive games am cateva reclamatii, le-a ales pe baza CPU-ului mai mult.
    Si pe ce baza vrei sa le aleaga?Pe baza ram-ului?

  15. #15 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    nu dar deja a dat o runda pe baza cpu-ului....trebuia sa se ia dupa nota jocurilor si numarul lor

  16. #16 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    trebuie sa intelegeti un lucru, la runda cu jocurile exclusive nu avea cum sa fie obiectiv. pana la urma totul tine de gusturi (in materie de jocuri), ambele console au jocuri exclusive extraordinare dar de diferite genuri. cum a zis si RonanN1 daca esti pus in fata unei dileme PS3 vs Xbox360 cel mai bine te uiti la libraria de jocuri oferite de cele 2 console si vezi ce titluri te atrag cel mai mult. Nu ai cum sa compari 2 console din punct de vedere obiectiv, e aproape imposibil... bine, hardware poti, sunt anumite teste care poti sa le faci, dar "per total" nu ai cum. totul tine de gusturi, gen ciocolata vs vanilie sau cola vs pepsi .

  17. #17 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    I died a little inside cand a explicat cum se gatuie PS3-ul la unele operatiuni cu texturi si la multitasking lol

  18. #18 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Eu nu pot intelege o chestie. La ce ii trebuie sa asculte muzica in timp ce joaca? Mie unul imi place sa intru in atmosfera jocului.

    Vizavi de jocuri, are dreptate AndRewqp, depinde foarte mult de gusturi, e unul din motivele pentru care am si ales sa-mi vind XBOX360-ul si am ramas cu PS3-ul, chiar daca lumea il blama mai mult decit acum in acea perioada, pentru mine chiar nu conteaza toata tevatura "VS" eu am ales ce mi-a placut.

    Bine a mai zis Kevin Buttler: "...we all serve one master, one king and he's name is GAMING. Forever may he reign."

  19. #19 SP
    Banned Spike2k's Avatar
    Mie mi se pare aiurea comparatia nu sunt de acord cu cateva lucruri:
    - runda castigata de ps3 cu exclusivitati ar trebui sa o piarda fiindca mie personal imi plac mai mult exclusivitatile de pe xbox
    - designul la xbox 360 slim e mai frumos decat ps3 slim
    - Kinect e mai revolutionar si mai interesant decat acel wii motion pardon ps2 move
    tiberiu_slim eu de exemplu ascult muzica in timp ce joc fifa sau forza 3

    deci deja xbox 360 e cu 3 puncte peste ps3

  20. #20 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Spike2k : Depinde de gusturi, tu ai 360 si l-ai luat pentru ca ii vedeai mai multe avantaje, eu am luat PS3 pentru ca ii vedeam mai multe avantaje. Mie imi plac mai multe exclusivele de pe PS3, de pe 360 imi place doar Forza 3. 360 Slim nu era cand s-a facut episodul.
    Deci TU ii vezi avantajele, alti nu.
    Dar toti jucam jocuri, platforma nu conteaza, e ca si cum ai compara un pilot de Ferarri cu unul de Lambo, amandoi sunt piloti dar difera "platforma".

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 29-06-2011, 10:11
  2. Replies: 0 Last Post: 23-06-2011, 18:46
  3. Replies: 1 Last Post: 13-11-2010, 00:11
  4. Console Wars - May Sells By Mariusik in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 15-06-2009, 18:40
  5. Star Wars MMO si Warhammer Online pe console ? By Bobby in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 23-10-2008, 12:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts