Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Garantie Real-MARE problema

  1. #1 SP
    Member steauacroitoru's Avatar

    Garantie Real-MARE problema

    Salut,am si eu urmatoarea problema cu o garantie la un Xbox 360 la magazinul Real.Vara trecuta pe vremea aceasta am achizitionat de la ei o consola Xbox360 cu garantie 24 de luni.Toate bune si frumoase pana acum cateva zile cand am vandut consola unui baiat din suceava.Cand a sosit,am fost sunat si informat ca ,codul de bare de pe consola nu corespunde cu cel de pe actul de garantie(prostul de la bancul de probe,in graba mi a trecut gresit codul pe garantie,nici nu a verificat consola ,nu a scos o din cutie).Difera 3 cifre.Deocamdata nu am fost sa discut cu nimeni la Real.Ma gandesc acum cam ce e de facut,am vorbit cu un prieten care lucreaza in domeniu si mi-a spus ca sunt obligati sa caute in baza de date si sa verifice daca produsul meu a existat vreodata in stoc la ei,iar daca e asa ar trebui sa mi faca alt certificat de garantie.Mai exista si varianta a 2 a ( cea rea) in care ar putea sa nu recunoasca ca a fost cumparata de la ei..Voi ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac? M am gandit daca nu vor si nu vor,o sa ii amenint cu protectia consumatorului

  2. #2 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Prostul de la bancul de probe, dar tu nu te-ai uitat pe actul ala de garantie cand ti l-a completat, inainte sa-l semnezi?

  3. #3 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Factura nu o mai ai?
    Din cate stiu eu, pe certificatul de garantie este trecut si numarul de factura, cel putin la mine asa este (eu am luat PS3 de la Altex), iar factura e o dovada clara ca ai cumparat produsul de la ei.
    O alta chestie ar fi faptul ca, din cate stiu eu, pe certificatul de garantie se pune stampila magazinului din care s-a cumparat.
    Verifica daca pe certificat este stampila de la REAL, iar daca este, nu vad cum mai pot sustine ei ca nu s-a cumparat de la ei.

  4. #4 SP
    Member muski's Avatar
    Eu personal nici nu am primit garantie la Xbox360, mi-au spus ca daca am probleme sa vin direct cu factura, acum stau si eu pe ganduri , numai ca am luat consola de la Media Galaxy.

  5. #5 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Quote Originally Posted by muski View Post
    Eu personal nici nu am primit garantie la Xbox360, mi-au spus ca daca am probleme sa vin direct cu factura, acum stau si eu pe ganduri , numai ca am luat consola de la Media Galaxy.
    Pai nu vad de ce iti faci probleme.
    Ai factura de la ei, pe care e trecuta data cumpararii, si din acel moment ai 2 sau 3 ani garantie (in functie de cat acorda fiecare magazin).
    Problema ar fi daca nu ai avea nici factura nici certificat de garantie, ca atunci nu ai avea cum demonstra daca au cumparat de la ei, desi sunt convins ca au in baza de date seria consolei.

  6. #6 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    1. In momentul predarii produsului si a semnarii certificatului, aveai obligatia sa verifici corectidudinea inscrisurilor din acel certificat. Comerciantul este obligat sa verifice produsul fizic cit si functional si sa completeze corespunzator certificatul.

    2. In cazul in care apare o greseala in certificatul de garantie, comerciatul este obligat sa verifice seria produsului in baza de date atit timp cit la acel certificat de garantie este atasata o factura sau bon fiscal.

    3. In cazul in care comerciantul refuza sa faca verificarea, clientul, adica tu, are tot dreptul sa faca o plingere verbala sau scrisa catre Oficiul Judetean pentru Protectia Consumatorului sau OPC cum este cunoscut de majoritatea.

    Succes.

  7. #7 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    Quote Originally Posted by steauacroitoru View Post
    Cand a sosit,am fost sunat si informat ca ,codul de bare de pe consola nu corespunde cu cel de pe actul de garantie(prostul de la bancul de probe,in graba mi a trecut gresit codul pe garantie,nici nu a verificat consola ,nu a scos o din cutie)
    Ei TOCMAI din cauza asta de fiecare data cand am cumparat o consola noua din magazin (si am cumparat multe), mereu cand mi s-a facut garantia la bancul de probe am fost foarte atent la ce scriu aia acolo.

    Insa asa cum spunea cineva aici, daca ai factura nu ar trebui sa iti faci probleme. Multa bafta!

  8. #8 SP
    Junior Member raul79's Avatar
    eu am cumparat o consola de la Real din Timisoara si cand am mers la garantie mi-au pus o stampila pe spate la bon si asta a fost tot nici un certificat nimic si mai stiu inca 2 persoane in aceasi situatie sper sa nu am probleme.

  9. #9 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Doamne, am casa plina de electronice si absolut niciodata nu am verificat nimic. Am mai fost nevoit sa apelez la garantie. La Carrefour am fost de cateva ori, numai cu bonul (oricum altceva nu aveam) si totul ok. Chiar am fost cu cateva produse mai sifonate (nu ceva de speriat, dar prezentau urme mai accentuate) si nic o problema. Acum mai depinde si de politica firmei. Cei mai rai in garantie pe care i-am intalnit au fost cei de la emag.

    Am avut tendinta dupa ce am citit acest topic sa fac ceva verificari prin garantii. Am abandonat repede ideea, prea mare stresul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Am un iphone 2g si am o mare problema!!!! By kikelina in forum Apple
    Replies: 1 Last Post: 15-02-2012, 22:12
  2. Problema mare consola wii modata By nemox in forum Nintendo Wii
    Replies: 2 Last Post: 18-12-2011, 17:53
  3. Problema cam mare la xbox 360 arcade By stanzor in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 4 Last Post: 05-01-2010, 17:33
  4. O problema mare :(( By darkpaul13 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 11 Last Post: 04-01-2010, 18:38
  5. Problema mare By mishu in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 06-11-2008, 19:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts