Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5
Results 81 to 100 of 100

Thread: Parinti impuscati de catre fiu pentru un joc

  1. #81 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    E minor, si-a luat prea destul... A comis-o pe la 16 ani, va iesi la 51 de ani de la booty house. Daca mai iese.

  2. #82 SP
    Member cobain's Avatar
    In momentul in care comiti o crima cu premeditare, cum a facut el, nu mai conteaza ca esti minor. Daca nu ar fi venit sora lui, si tatal lui ar fi murit, probabil ca ar fi scapat basma curata pentru ca nimeni nu s-ar fi gandit ca un copil de 16 ani este in stare sa isi omoare cu sange rece proprii parinti si sa organizeze totul in asa fel incat sa para o crima urmata de sinucidere. Nu cred ca ceea ce a facut el a fost un lucru spontan ci a fost planuit si gandit indelung. Genul asta de oameni au probleme mentale si ar merita inchisoarea pe viata.

  3. #83 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Este clar ca omul nu are nici o problema mentala. A gandit ceea ce a facut. A planuit cum sa faca incata sa nu fie prins, ca un criminal cu sange rece. De fapt asta este, un criminal. Eu nu il vad un copil. Joc de ceva ani si am intalnit destui americani de varsta acestuia. Foarte multi dintre ei devin hateri datorita jocului. Ei nu se rezuma doar la a-l injura pe respectivul care face un frag pe carca lui. Daca ar fi langa el, cred ca l-ar lua la bataie pentru ca si-a permis sa il infranga. Acesta este un caz in care parintii i-au interzis sa mai joace datorita anumitor factori. Ceea ce ma intreb eu este de la ce varsta juca el, jocuri de genul asta? Blamez si parintii. Daca tot l-au lasat sa joace, trebuia sa ii fie urmarite reactiile, sa vada daca incearca sa copieze ceva, sa vada daca in viata reala este in continuare transpus in joc. Eu ma uit la fi-mea care acum ceva timp se credea Sonic cel negru si fugarea cainii prin curte. Nu a mai avut voie sa se joace pana nu a inteles ca este o fetita, iar Sonic doar un personaj din joc.

  4. #84 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Cred ca am avut si eu un articol pe tema asta candva in trecut si mi-am spus si atunci parerea ca de vina 99% sunt parintii si copii, nu jocurile in sine. Pe mine inca ma mai socheaza stirile de genul acesta desi citesc aproape saptamanal ceva asemanator. Eu, poate naiv, inca mai cred in copilaria petrecuta afara cu prietenii in parcuri (ca sa nu zic in fata blocului) si nu facand fraguri in Halo. Cum multi de aici nici voi nici noi (astia mai mici) nu am avut copilaria asta, nu ca as fi invidios pentru ce au ei acum, dar mi se pare complet idiot.

    Sa stai la 12-14 ani numai in fata TV-ului jucandu-te si apoi incepand sa te identifici cu un personaj din joc atat de mult incat sa il imiti in ziua de zi cu zi inseamna ca nu mai este mult sa se intample ceva rau.

  5. #85 SP
    Member dogdan's Avatar
    pai el nu se identificase cu nici un personaj, el nu a inceput sa copieze ce vazuse in joc ca nu a avut timp , cum a spus si procurorul , nu a omorat ca sa jucat ft mult timp si sa indeintificat cu personaju sau era dependent de joc , a omorat ca asa a vrut ,cu premeditare.el isi cumparase jocul in ziua lansarii se jucase 1-2 ore apoi a ajuns acasa tatal sau si i-a luat jocul, apoi crima avusese loc peste o saptamana cam asa. e clar ca nu jocurile au fost de vina ...halo chiar nu este asa violent,clar a vrut sa se razbune ca i-a luat ceva ce ii apartine, in cazul de fata a fost un joc. i-as fi dat inchisoare pe viata.

  6. #86 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Instinctul criminal e in fiecare dintre noi insa societatea din ziua de azi il trece intr-o stare pasiva.
    Folosirea jocurilor pe post de alibi, este pe langa un artificiu al avocatilor (ca poate scapa acuzatul mai usor, eventual si intenteaza proces companiei de jocuri), o modalitate de a estompa o industrie in crestere.
    Jocurile sunt cauza in cazul crimelor la fel cum fumatul pasiv omoara oameni.
    Acum aproape 10 ani, cand abia se dezvolta industria MMO un fiu si-a omorat tatal pentru ca acesta juca EverQuest mai mult ca el. Din punctul meu de vedere, crima s-ar fi comis oricum, pe motiv ca tatal colectiona mai multe timbre, avea mai multe surprize Turbo, etc.


    @Mo, din punctul meu de vedere ai exagerat nepermitandu-i fetitei sa faca roleplaying. Cand eram mic alergam cu ceilalti pe strazile din cartier zicand ca sunt Captain Planet, ne bateam unii cu altii ca Batman si Joker sau imi imaginam ca sunt Praslea cel voinic dupa povestile pe care mi le spunea taicamiu.
    Din punctul meu de vedere, e important sa realizeze ca isi poate imagina ca e Sonic, dar ca nu poate fi Sonic.

  7. #87 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Pai nu i-am interzis definitiv. Am scris ca nu a mai avut voie pana nu a inteles ca ea nu este Sonic.

  8. #88 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Stai ca poate n-am inteles eu bine. Ea nu considera ca se joaca imaginandu-si ca e Sonic ci credea efectiv ca e?

  9. #89 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Exact

  10. #90 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Quote Originally Posted by cobain View Post
    In momentul in care comiti o crima cu premeditare, cum a facut el, nu mai conteaza ca esti minor. Daca nu ar fi venit sora lui, si tatal lui ar fi murit, probabil ca ar fi scapat basma curata pentru ca nimeni nu s-ar fi gandit ca un copil de 16 ani este in stare sa isi omoare cu sange rece proprii parinti si sa organizeze totul in asa fel incat sa para o crima urmata de sinucidere. Nu cred ca ceea ce a facut el a fost un lucru spontan ci a fost planuit si gandit indelung. Genul asta de oameni au probleme mentale si ar merita inchisoarea pe viata.
    Nu, din punct de vedere moral poate ai dreptate; din punct de vedere juridic conteaza mult daca esti minor sau nu. O pedeapsa privativa de libertate de 35 de ani este mare pentru un minor, doar atat am spus. Oricum, nu poti inchide pe viata minori (in US s-ar putea sa depinda de la stat la stat, nu stiu).

    Din punct de vedere practic, are foarte putine sanse sa scape cu viata din inchisoare, mai ales daca il muta la securitate maxima dupa ce implineste 18 sau 21 de ani...

    Oricum, dupa ce se intampla o asemenea tragedie nu prea mai este relevant cati ani sta unde (cel putin nu pentru mama lui...).

    Lectia de invatat, pentru mine, este ca fara moderatie in educatie si fara un control strict al armamentului de catre stat tragediile de genul acesteia sunt nepermis de greu de evitat.

  11. #91 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Cum se face ca parintii erau religiosi dar aveau o arma in casa?

  12. #92 SP
    Member Skaar's Avatar
    Ala traind intr-o familie de fanatici religiosi cine stie prin ce-a trecut de-a lungul vietii incat l-a impins sa comita acea fapta?

  13. #93 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Quote Originally Posted by X Zaktan XI View Post
    Cum se face ca parintii erau religiosi dar aveau o arma in casa?
    Erau probabil religiosi de tip american, care acum vorbesc cu Isus, acum impusca un negru (ma rog, mai nou, arab)... Si li se pare ca sunt crestini mai buni asa.

  14. #94 SP
    Member LeGenD's Avatar
    si io is criminal si io am ucis cu sange rece fara regrete si io is rau si io fac urat si io deplasat mintal si io nu vad ce ii rau in asta dar infineeeeeee mdaaaa ahammmm dadadadada

  15. #95 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Quote Originally Posted by LeGenD View Post
    si io is criminal si io am ucis cu sange rece fara regrete si io is rau si io fac urat si io deplasat mintal si io nu vad ce ii rau in asta dar infineeeeeee mdaaaa ahammmm dadadadada
    si pe langa toate alea mai esti si un copil plictisit

  16. #96 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Soon after, Daniel asked his parents to close their eyes for a "surprise" and then shot both parents in the head
    Mai ceva ca in desene animate.Cum am zis si in alt post : vina parintilor.

  17. #97 SP
    Member i.gamer's Avatar
    M-am saturat de cate stiri de genul asta am auzit si am vazut!Ne arata toti psihopatii si toti retardatii si dau vina pe jocuri!!!
    Cum sa fie vina jocului?De unde stiu ei ce parinti a avut pustiul asta,sau ce boala la cap o fi avut de cand s-au nascut???
    Una doua,dau vina pe jocuri!
    Poate mai sunt pe aici fani wrestling,poate ati auzit de Chris Benoit,care s-a sinucis si si-a omorat sotia si copilul,nu?Ce vreau sa zic e ca era bolnav,avea brain damage de la flying headbutt-ul care il facea in ring,deci nu era vina lui,si imediat presa a dat vina pe droguri si steroizii.

  18. #98 SP
    Member LeGenD's Avatar
    @reborn30002043,(4):= fair enough

  19. #99 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Mai oameni buni, ati reinviat un thread din august 2009...

  20. #100 SP
    Member Devergo's Avatar
    Quote Originally Posted by i.gamer View Post
    M-am saturat de cate stiri de genul asta am auzit si am vazut!Ne arata toti psihopatii si toti retardatii si dau vina pe jocuri!!!
    Cum sa fie vina jocului?De unde stiu ei ce parinti a avut pustiul asta,sau ce boala la cap o fi avut de cand s-au nascut???
    Una doua,dau vina pe jocuri!
    Poate mai sunt pe aici fani wrestling,poate ati auzit de Chris Benoit,care s-a sinucis si si-a omorat sotia si copilul,nu?Ce vreau sa zic e ca era bolnav,avea brain damage de la flying headbutt-ul care il facea in ring,deci nu era vina lui,si imediat presa a dat vina pe droguri si steroizii.

    Cu atata ardoare vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti sau nu le intelegi...si tie ti-ar trebui o pauza de la PC.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5

Similar Threads

  1. Pioneer vinde divizia home-theater catre Onkyo By djleo666 in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 07-10-2014, 15:43
  2. Seria Forza a fost inspirata de catre Pokemon? By Tudoran in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 20-09-2012, 21:26
  3. Replies: 1 Last Post: 10-03-2010, 17:55
  4. Problema orientare catre DDR By RobertDinu in forum Hardware
    Replies: 6 Last Post: 31-10-2008, 15:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts