Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 248

Thread: 3D Gaming

  1. #41 SP
    Admin MonkY's Avatar
    h0stile: tie iti pasa de cat de "nisa" este 3D-ul sau iti pasa de cum se vede si ce se poate face via 3D ? Nu de alta, dar daca ne aducem bine aminte, si iPhone era "de nisa", si consolele erau produse "de nisa"... si tot asa. Mie nu-mi pasa daca au 100 de insi in toata lumea ochelari, placi video sau tv-uri 3D. Daca mie imi place si am sanse sa procur asa ceva... i'll just do it. O viata avem, nu ?

    gogutz: fii mai atent, s-a discutat mai sus de jocurile cu 3D nativ...

    In alta ordine de idei, recomandati-mi si mie o sursa super cheap pt. Gran Turismo 5... ca sa va povestesc mai multe despre adevaratul sens al threadului... care ramane totusi "3D Gaming"

  2. #42 SP
    Member roberte's Avatar
    monky pot sa iti recomand prince of persia trilogy l.am jucat aseara un pic in 3d e super ok senzatia plus poti sa iti mai setezi adancimea si distanta fata de tv

  3. #43 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by roberte View Post
    monky pot sa iti recomand prince of persia trilogy l.am jucat aseara un pic in 3d e super ok senzatia plus poti sa iti mai setezi adancimea si distanta fata de tv
    Mercic, dar am intrebat si eu mai devreme daca PoP Trilogy este pt. anaglyph sau e Real 3D... dar n-a raspuns nimeni. Daca e anaglyph, thx but no thx !

  4. #44 SP
    Member roberte's Avatar
    e real 3d

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Colectia mica de filme... sa speram ca va creste si cea de jocuri 3D

  6. #46 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Colectia mica de filme... sa speram ca va creste si cea de jocuri 3D
    muaaaaa! Ai Final Destination 3D, piesa de colectie lol

    Inteleg perfect, n-are importanta ce material era, avand in vedere cat de putine sunt si cat de greu se gasesc (parca Coraline era prezent doar intr-un bundle cu ochelari, cel putin la inceput)...

    offtopic/ out

  7. #47 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    eu doar vreau sa zic ca 3D fara ochelari nu este o simpla gaselnitza de marketing a lui Nintendo ci.... 'so much more' ca sa citez un clasic citeste mai jos de ce.

    consolele erau produse de nisa doar in RO pana acum cativa ani. ele faceau furori afara de ceva timp. iphone e alta mancare de peste pentru ca face parte din categoria smartphones, de nisa pana acum ceva timp, pentru ca in ziua de azi, asa cum se poate vedea si in documentele de la Nielsen, smartphone-ul sa fie prezent in cam 30% din mainile abonatilor din US. deci a evoluat dpdv market share si, odata cu el, si iphone-ul (si restul terminalelor de tipul asta) iar evolutia nu se va opri aici. e si normal ca atat timp cat se mareste placinta, sa se mareasca si feliile insa orice crestere de genul acesta are si un stop (care inca nu e atins, hence android success).

    ref 3D da, imi pasa daca va fi adoptat in masa sau nu, pentru ca altfel riscam sa investim intr-o tehnologie care nu va decola in forma prezenta (iar un VT20 nu e chiar asa de ieftin) si care, in lipsa suportului din partea producatorilor, risca sa fie abandonata (eventual pentru una mai performanta sau care sa ofere mai multa satisfactie).

    intrebarea cheie, ca de altfel in orice industrie, este 'Unde se duc banii?'
    momentan, din ce vedem in jurul nostru, se baga bani in cercetare pentru realizarea de displayuri care sa nu necesite ochelari. daca ele vor fi realizate (iar semnele sunt pozitive), e clar ca gradul de satisfactie al consumatorilor va fi maxim, hence, ce avem acum va fi abandonat in favoarea noilor tehnologii. intrebarea care se pune este cat de accesibile vor fi displayurile 3D actuale, la momentul respectiv. va fi asta o evolutie gen HD ready (720p) versus FullHD (1080p)? posibil, insa pe mine, sincer, cel mai mult m-ar incanta o rezolutie mai mare si un numar de culori/nuante marit. pe de alta parte, sistemele pe care le avem acu, abia suporta 1080p (pe console sunt putine titluri care sa ruleze nativ in rez. asta, transmisiile TV sunt ori 720p ori 1080i, iar standardul blu-ray chiar daca au crescut vanzarile in 2010 enorm, e departe de a fi mainstream consumer product).

    uita-te la industria PC. multi ani la rand, performanta a fost factorul care impingea industria mai departe (cpu/gpu mai puternice din 6 in 6 luni). acum, totul s-a schimbat si se pune accent pe integrare/eficientizare, refreshul real hardware fiind mult mai lent. cam asta se intampla si in home entertainment/gaming de la ps3/x360 incoa.

    urmatoarea generatie de console va aduce un refresh hardware important, insa producatorii vor fi nevoiti sa ofere un set de caracteristici full-proof pentru inca X ani. daca sa zicem PS4 va suporta jocuri in 1080p si 3D, iar intre timp display-urile care ofera 3D fara ochelari devin accesibile, Sony face un munte de bani (probabil si MS daca se trezeste la timp). faza e ca intervalul de timp in care chestia asta se va intampla nu e mai mare de 2-3 ani SO concluzia la care vreau sa ajung este ca, parerea mea, 3D fara ochelari nu este doar....o gaselnitza de marketing a lui Nintendo pentru 3DS, iar Nintendo va intra in istorie ca fiind prima companie care a comercializat un device cu un asemenea ecran (plecand de la ideea ca Nintendo a dat dovada in ultimii ani de o strategie fff tare in ceea ce priveste produsele sale, asa cum stim din vanzarile raportate...care vanzari au cam inceput sa scada ceea ce din punctul meu de vedere poate prevesti un Wii HD late this year sau in spring/summer 2012, dar asta e alta discutie).

    repet, nu critic 3D-ul. imi place cand e realizat bine si calitatea imaginii e buna (si cand e ecranul mare, cuz I'm a sucker for big displays....IMAX rulz...lol). si ca sa imi bag coada si mai adanc, ce ati prefera in viitor? o holograma low-res sau un display 2D de minim 65 inch, cu o rezolutie in intervalul 4K-8K si un numar de culori mult mai mare decat ceea ce avem acum?

    tocmai ce am gasit ceva...genial...va las sa cititi singuri insa sustine cam tot ce am spus mai sus (puteti citi numai pagina respectiva insa va recomand sa incepeti de la prima).

    http://iwataasks.nintendo.com/interv...o-3ds-made/0/3

  8. #48 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    muaaaaa! Ai Final Destination 3D, piesa de colectie lol

    Inteleg perfect, n-are importanta ce material era, avand in vedere cat de putine sunt si cat de greu se gasesc (parca Coraline era prezent doar intr-un bundle cu ochelari, cel putin la inceput)...
    Daaa... nu ai idee cat m-am chinuit sa ma cert cu aia de la Panasonic Romania. Pai cum Dzeu in uk ti se dau cadou 4 BluRay-uri (printre care si Avatar), si la noi... ciuciu. Am incercat chiar si sa cumpar Avatarul separat. Mi s-a spus ca la noi nu se poate, decat cu playerul lor de 13 bulioane (ce Dzeu sa mai fac cu inca un player ?!?). Iar pe ebay, se gaseste pe la 999 de lire momentan

    Deci... mai asteptam.

  9. #49 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Monky ai incercat demo Killzone 3 3d? Daca da, spune-ne cum e, cat de bine e realizat, cum sunt efectele. Vreau sa-mi iau si eu o plasma panasonic ca a ta dar cu diagonala de 42'. Sa mai strang bani pt una de 50 sau e suficienta diagonala de 42 avand in vedere ca ma uit de la 2m?

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by kkkotto07 View Post
    Monky ai incercat demo Killzone 3 3d? Daca da, spune-ne cum e, cat de bine e realizat, cum sunt efectele. Vreau sa-mi iau si eu o plasma panasonic ca a ta dar cu diagonala de 42'. Sa mai strang bani pt una de 50 sau e suficienta diagonala de 42 avand in vedere ca ma uit de la 2m?
    Nu am incercat Killzone 3 3D... o sa incerc sa iau demo-ul acum. Gran Turismo 5 insa e bestial. Pacat ca in 3D il coboara la 720p si nu merge fullres in 1080p.

    ---------- Post added 13-02-2011 at 03:49 PM ----------

    Mda... nu pot sa-l iau, e doar pt. membrii Playstation+ (ceea ce eu nu sunt, si probabil nici nu voi fi, dupa esecul cu Qore)

  11. #51 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Pe 15 parca apare si pt ceilalti. Nu mi-ai zis daca ar fi ok diagonala de 42 la o distanta de vizionare de 2 m.

  12. #52 SP
    Member roberte's Avatar
    am jucat eu demo in 3d la killzone3 este senzational din punct de vedere grafic

  13. #53 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Thread cleaned and re-opened (la cerere). Daca doriti sa continuati discutiile despre experientele personale de la cinematograf sau despre cat de saraci sunt romanii, va rog sa va indreptati spre aria aferenta: Chat - Console Games Forum. Aici se discuta despre 3D GAMING !

    Acum, sa lamurim un pic problema legata de 3D Gaming si pe ce ne jucam. Desi unii sunt inchisi in lumea lor si considera ca 3D Gaming nu se poate decat pe TV-uri de 150 milioane, daca stiti sa cautati, veti gasi LCD-uri 3D de 40" la preturi intre 3000 si 3500 RON. Sau mai aveti un picut de rabdare si va achizitionati de la Monster Cable (care tocmai au lansat un kit 3D capabil sa ruleze pe orice fel de televizor): Monster Cable� - Monster debuts MONSTER VISION “MAX 3D”: the World’s first universal 3D eyewear “shutter system”. Pretul se estimeaza a fi de 249 USD si 169 USD (primul pt. 2 ochelari si receiver, al doilea doar pt. extra ochelari).
    Quote Originally Posted by kkkotto07 View Post
    Nu mi-ai zis daca ar fi ok diagonala de 42 la o distanta de vizionare de 2 m.
    Desi multi retaileri recomanda ca distanta de la TV la viewer sa se bazeze pe formula "2.5 x diagonala", eu cred ca "1.5 x diagonala" este mult mai ok pentru FullHD. Astfel la o distanta de 2m optim ar fi un 50". Depinde acum si de la ce faci upgrade si cum te-ai obisnuit. De exp. daca inainte aveai un 24" la care te uitai de la 2m, impactul initial va fi urias. In timp, o sa vrei mai mult insa

  14. #54 SP
    Member Snake's Avatar
    Vad ca multi se plang de preturile 3D-ului (dar dau 25 milioane pe o placa video). Prin urmare vin si eu cu o completare, care din pacate insa nu este pentru consolisti. Gasiti frumos monitor 3D (doar pentru nVidia 3D Vision insa) la "extraordinarul" pret de 1150 RON: Monitor LCD Samsung 22'', Wide, DVI, Negru, 2233RZ LS22CMFKFV/EN. 3D Vision este 699 RON: Ochelari stereoscopici nVIDIA GeForce 3D Vision Ochelari 3D Vision nVidia-271615323 (dar gasiti pe-afara mult mai ieftin). Tot ce va mai trebuie este o placa video nVidia mai noua, si gata.

    Referitor la 3D Gaming pe console, eu am incercat Gran Turismo 5 si mi s-a parut superb. Chiar si cu efectul 3D setat la maxim si nu e obositor sau strigator la cer (cum e cazul lui Black Ops). Iti ofera o viziune mai buna asupra traseului si parca ai si o mai buna idee asupra distantei dintre tine si oponenti. Insa daca jucati pe ploaie, e criminal. Nu de alta, dar prea intra picaturile acelea in ochi

    In rest am incercat Trilogia 3D Prince of Persia. Ce sa zic, degeaba e 3D daca engine-ul e de pe vremea PS2-ului. Ai o adancime mai buna cand sari si faci diverse "wall stunts", insa pe Panasonicul-ul de 42" pe care am jucat, mi se parea pur si simplu prea patratos pentru anul 2011.

    Si un pic off-topic (scuze MonkY): eu imi voi lua TV 3D (sau un receiver + ochelari) in special pentru filme. Daca gamingul este la inceput in ale 3D-ului, la filme nu se compara experienta cu cea din cinematografe. Iti poti seta tu luminozitatea TV-ului cum doresti, claritatea unui BluRay FullHD 3D de la o distanta de 2m este pur si simplu incredibila. Oricat de mare ar fi un ecran IMAX, pur si simplu nu se poate compara. Este parerea mea, dupa mai mult de o duzina de filme 3D la IMAX (unde am primit odata ochelari defecti si alta data unii care-mi dadeau dureri de cap).

    Si daca tot nu am ce face la ora asta, sa-mi spun si eu parerea despre 3D-ul fara ochelari. Atata timp cat nu va exista un sistem inteligent de detectie a unghiului in care sta privitorul (sau un fel de eye tracking), 3D-ul fara ochelari nu are nicio sansa pe piata. Daca la o consola portabila mai e cum mai e (ca o poti misca dupa bunul plac) la un ditamai TV-ul e cu totul altceva. In ultima vizita in UK era un demo stand cu niste LG-uri 3D fara ochelari. Din anumite unghiuri nu intelegeam nimic, din alte unghiuri vedeam ceva exagerat. Culori estompate si chestii care "ieseau in relief" complet anormal. Era fun, dar probabil pentru primele 5 minute. Sau probabil ca as incerca un joc sau un film pentru o perioada, dupa care as trece in 2D ca sa ma bucur si eu de film/joc.

  15. #55 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dupa cum am promis, am revenit cu primele impresii despre Killzone 3 in 3D. Inainte de toate, ma rugam sincer sa nu fie ca la Black Ops, unde ma apuca durerea de cap de la efectul nereusit de 3D (sau poate prost calibrat). Din fericire, ruga mi-a fost ascultata, pentru ca in Killzone 3 chiar n-au fost probleme. Recunosc ca nu am avut timp sa incerc cateva ore sa vedem cum reactioneaza ochii dupa atata 3D... insa totodata trebuie sa spun ca arata foarte bine pentru un beta. E un pic "scary" cand vine cineva si-ti da o arma in cap... de-ti vine sa te feresti cu tot corpul... dar, e fun. E altceva, mai ales cand vezi cum trec gloantele si grenadele pe langa tine. Sper ca in varianta finala sa-l mai lucreze un pic. Oricum, va fi must buy title for me (chiar daca sunt cam anti-FPS-uri lately)

  16. #56 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru cei care detin plasme 3D Panasonic, va recomand noua generatie de ochelari 3D (au ajuns si in Romania acum cateva saptamani, dar s-au vandut ca painea calda... ca doar e criza). Pe langa faptul ca acum este prezent in 3 versiuni (Small, Medium si Large) au reusit sa-i reduca greutatea cu aproape 50%. Mai mult, acum nu mai trebuie sa va chinuiti cu baterii de schimb, intrucat noile modele sunt rechargable.

    Si in final (dar pentru mine este cel mai important lucru), designul este schimbat foarte mult, partile laterale nemafiind de tip "open". In felul acesta nu mai intra lumina prin laterale. Ah, si sunt muult mai ergonomici. Daca prima serie avea 2 tipuri de suport pentru nas (eu nu ma intelegeam prea bine cu niciunul dintre ele) acesta nu mai are o asemenea optiune, dar nici nu se simt pe nas. Poate parea o prostioara... insa dupa 2 ore de stat cu ei la ochi, conteaza.

    Singurul downsize poate fi considerat faptul ca "lentilele" sunt un pic mai mici. Insa datorita formei mai ergonomice si a lateralelor acoperite, chiar nu e problematic. Sincer insa as fi preferat lentile chiar mai mari decat la varianta veche.

    Aveti mai jos si niste imagini (cu seria veche si seria noua)... Din pacate inca nu am reusit sa termin acumulatorii, deci nu va pot spune exact care este durata de viata (oricum peste 10h).
    Attached Images Attached Images seria_noua_large_ty-ew3d2le.jpg seria_noua_medium_ty-ew3d2me.jpg seria_noua_small_ty-ew3d2se.jpg seria_veche_ty-ew3d10e.jpg

  17. #57 SP
    Junior Member Derekgl's Avatar
    Referitor la ochelari, eu am ales varianta Large si sunt ok din toate puncle de vedere.
    In ceea ce piriveste jocurile 3D, demo-ul Motorstorm Pacific Rift este senzational, Super Stardust HD este bine realizat in 3D iar Killzone 3 trebuie luat cu orice pret pentru detimatorii de TV-uri 3D.

    Astept cu interes lansarea Motorstorm Apocalypse.....in doua cuvinte ... TV 3D merita toti banutii.

  18. #58 SP
    Junior Member djady's Avatar
    As vrea si eu parerea voastra despre acest televizor: Panasonic TX-P46VT20E, se merita?
    Sau pot gasi ceva mai bun la banii astia? (7000 ron)

  19. #59 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Uite aici mai mare si mai ieftin
    http://www.emag.ro/televizoare/telev...--pTX-P50VT20E
    sper sa fie si pe stoc.
    Se zice ca e cel mai reusit 3dtv de pana acum

  20. #60 SP
    Junior Member djady's Avatar
    Din pacate mobila nu-mi permite o diagonala mai mare de 118-120 si nu cred ca are rost sa schimb si mobila acum. Deci ma intereseaza un tv 3d cu diagonala de 117 cm. deci intrebarea mea este: care este cel mai bun televizor 3D la aceasta diagonala?
    cu un pret pana in 7000 de ron
    Multumesc!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Gaming pe Linux By BigBibi in forum Jocuri PC
    Replies: 4 Last Post: 09-07-2014, 19:05
  2. 4K Gaming By MonkY in forum Jocuri PC
    Replies: 30 Last Post: 06-06-2014, 13:33
  3. Canal TV gaming By BoDoPSX in forum Console Club
    Replies: 37 Last Post: 26-05-2013, 12:46
  4. Gaming Headset By PERFECT ME in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 09-08-2011, 11:33
  5. Gaming Job By apbaciu in forum Console Club
    Replies: 71 Last Post: 09-06-2011, 22:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts