Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 13 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 81 to 100 of 248

Thread: 3D Gaming

  1. #81 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Eu stiam ca este vorba de paralaxa inversa, sau negativa (una dintre surse). Eu credeam ca pot contribui in a raspunde de ce nu ies (tot timpul) lucrurile din ecran sa ne muste de nas, dar nu pretind ca argumentul meu este corect si nici nu vreau sa-mi sustin pana-n panzele albe o parere. Doar ca mi-ar fi placut un raspuns mai argumentat decat "ba nu, ce spui tu e gresit".
    Man, paralaxa este diferenta aparenta de pozitie a unui obiect atunci cand e vazut din doua locuri diferite, tehnica prin care se reuseste iluzia perceptiei elementelor ca fiind in nas-ul nostru nu are nici o legatura cu paralaxa inversa. Nu se foloseste paralaxa negativa pentru a genera iluzia ca un element se afla in spatele ecranului sau ca iasa din ecran.

  2. #82 SP
    Member TaSe88's Avatar
    Quote Originally Posted by tphase View Post
    senzatia de adancime e bestiala, dar imi liseste acea senzatie ca iasa lucrurile din ecran.
    acest lucru e facut cu intentie. Chiar si in Crysis 2.
    au spus ca altfel nu vei fi in stare sa joci 2 ore continu deoarece creierul iti este supra "alimentat" cu informatii..sti tu, acele pop-outs, si te va lua cu dureri de cap de vei spune ca asa este tot 3D-ul. and defapt asa este cel "necontrolat"

  3. #83 SP
    Member emanuel's Avatar
    Fain topicul asta, pentru ca tot aveam niste intrebari legate de 3D (felicitari initiatorului)
    1. totusi se merita 3d gaming-ul ? ok, am vazut si eu niste demo-uri pe la magazine, niste filme la cinema, dar sunt tare curios, dupa ce trece senzatia de wow, se mai merita ? de exemplu killzone 3 in 2D vs 3D
    intreb asta pentru ca citit multe articole care spun ca nu-i chiar atat de grozav ("dupa o bucata de vreme nici nu mai realizezi ca joci 3d"). Ideea e ca aveam impresia ca toata lumea va ridica in slavi 3d-ul - dar m-am dus pe ign si gamespot la review-urile pt killzone 3 si de blob 2, si de abia daca se mentiona varianta 3d - da e faina, iti da o senzatie de adancime, dar nimic altceva, daca se merita, daca e alta experienta, etc., fapt ce m-a pus pe ganduri - daca nu cumva 3D e doar o "gaselnita"
    2. cum e sa joci cateva ore continuu cu ochelarii in 3D ? - nu apar efecte nedorite ? (oboseli/ameteli, etc).

    - inca un joc 3D aparut : de Blob 2

  4. #84 SP
    Admin MonkY's Avatar
    1. Dupa parerea mea, 3D-ul actual nu este "gandit" sa-l folosesti non-stop. Eu de exp. sunt multumit cu 1-2 filme pe luna, cateva ore de gaming... in 3D. Si e suficient. E cum ai zis si tu, pentru efectul de "WoW". Nu indraznesc prea mult pentru ca nici nu se cunosc efectele 3D-ului pe timp indelungat... iar eu n-am chef sa fac teste pe mine. Sincer, si doar pentru un film doua pe luna plus un joc... si tot merita. E altceva.

    2. E o perioada de acomodare... eu am facut "teste" pe invitatii mei... Unii n-au niciun fel de problema, altii se obisnuiesc mai greu. Toti insa zic "WoW"

  5. #85 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    dupa ce trece senzatia de wow, se mai merita ?
    Exact, mai intai te ia cu wow si dupa iti trece.
    Am experimentat la cineva si momentan am zis pas la 3D.
    Texturile, culorile, detaliile se duc pe p... in 3D. PS3 gafaie din greu sa ofere 3D. Oricum mie nu mi-a placut rabatul la calitatea imaginii care trebuie sa-l faca PS3-iul ca sa ofere 3D.
    Filmele in 3D am inteles ca sunt foarte scumpe, iar pt. jocuri nu se merita, cred eu. Momentan, maine nu se stie.
    Si da, asa cum a amintit si MonkY, ATENTIE la efectele secundare !!!
    Orice se interpune intre o imagine naturala si ochi eu zic ca nu-i de bine.

    Dar ca intotdeuna e o chestie de bani. Daca ai deoparte ceva pus...de ce nu.
    Am un proverb care se aplica de minune in acest context:
    "Cine are sa-i traiasca, cina nu sa nu-si doreasca".

    PS. Cand o aparea PS4 o sa stam altfel de vorba in materie de 3D.

  6. #86 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Sony: PS3 the home for 3D entertainment | VG247
    Sony’s posted a particularly chest-beaty piece on the official US Playstation Blog outlining how it believes PS3 is the “home of all things 3D entertainment,” and the leader in the 3D market.
    The post comes from JT Tidwell, Sony’s manager of corporate communications, and outlines some impressive facts for the PS3′s 3D past and future. Did you know the Sports Illustrated Swimsuit 2011: The 3D Experience application has been download via PSN over 83,000 times? You do now.
    The post also confirms that 20 percent of Killzone 3 SP demo downloads were for the 3D version.
    On top of that, the post also goes on to underline the fact that there’s going to be almost 30 full stereoscopic 3D titles available for PS3 before the end of the year, including Uncharted 3, Ratchet & Clank: All for One and recent releases Kilzone 3 and MLB 11 The Show.
    Then there’s movies – 3D Blu-rays and the massive number of 3D movies available as a download via PSN.
    See for yourself.
    Sony acorda tot mai multa atentie 3D-ului. Nici nu stiam acu o sapt de ex ca MLB 11 si R&C o sa aibe 3D feature. Si cei de la Team Ico au zis ca se gandesc sa adauge 3D la The last guardian. Si tipii care se ocupa de Bioshock Infinite ziceau ca se gandesc serios sa bage optiunea asta. La fel au zis si cei de la Dice si multi altii.



    Ideea e ca acuma nu doar studio-urile First Party de la Sony s-au gandit sa adauge optiunea de 3D la jocuri ci si celelalte studio-uri.

  7. #87 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Exact, mai intai te ia cu wow si dupa iti trece.
    Am experimentat la cineva si momentan am zis pas la 3D.
    Texturile, culorile, detaliile se duc pe p... in 3D. PS3 gafaie din greu sa ofere 3D. Oricum mie nu mi-a placut rabatul la calitatea imaginii care trebuie sa-l faca PS3-iul ca sa ofere 3D.
    Filmele in 3D am inteles ca sunt foarte scumpe, iar pt. jocuri nu se merita, cred eu. Momentan, maine nu se stie.
    Si da, asa cum a amintit si MonkY, ATENTIE la efectele secundare !!!
    Orice se interpune intre o imagine naturala si ochi eu zic ca nu-i de bine.

    Dar ca intotdeuna e o chestie de bani. Daca ai deoparte ceva pus...de ce nu.
    Am un proverb care se aplica de minune in acest context:
    "Cine are sa-i traiasca, cina nu sa nu-si doreasca".

    PS. Cand o aparea PS4 o sa stam altfel de vorba in materie de 3D.

    Adica la mine a testat, hai tinere fi sincer si marturiseste ca-s acrii strugurii pana iti renovezi camera [cryo si eu suntem prieteni deci asta de mai sus e o gluma stie el la ce ma refer ) ]

    Acum fara legatura cu ce a zis Cristi. Merita 3D-ul pentru ca ofera o altfel de experienta. Toti cei care il au vor spune ca daca bugetul permite se merita, toti cei care nu il au si vor sa isi gaseasca o justificare in a investii bani in plus pentru 3D vor spune ca nu merita. As vrea sa vina cineva care are HDTV 3D si sa spuna ca nu merita, eu zic cei care vreti sa va luati, nu luati in seama pe cei care nu au si vorbesc din povesti, intrebati oamenii care le au si mai ales, cei care le au de o vreme La modul general, cum poti sa sfatuiesti pe cineva, de ceva, atata timp cat tu nu detii acel lucru?

    La fel faceau si pe computergames, se contrau cu mine la sfaturi privind placile grafice in conditiile in care ei aveau broance de 3-4 ani low end-uri si eu aveam pe mana cam toate high end-urile momentului. Concluzia? Bineinteles ca din punctul lor de vedere "NU se merita" iar din al meu, daca bugetul permitea, GO FOR IT pentru ca daca iti permiti, se merita orice iti aduce un plus de satisfactie indiferent in ce domeniu. Se merita si a 3-a placa video ptr 3 way SLI daca ai bani, se merita si o diagonala mai mare, se merita si alte jenti la masina etc etc etc, totul se rezuma la bani. Iar cand bugetul e limitat intrebarea nu e se merita sau nu, ci ce iau in acea suma de bani. Nu se merita e ceva de genul sunt acrii.

  8. #88 SP
    Member cata1lin's Avatar
    Nu ma pot abtine sa nu constat si sa atrag atentia asupra faptului ca atat de des folosita expresie : "se merita " este gresita si asta deoarece verbul "a merita" nu este reflexiv.

  9. #89 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by cata1lin View Post
    Nu ma pot abtine sa nu constat si sa atrag atentia asupra faptului ca atat de des folosita expresie : "se merita " este gresita si asta deoarece verbul "a merita" nu este reflexiv.
    Maaaaaa lesi? Nare nime nevoie de lectiile tale de gramatica, discutam de 3D. Mergi pe forumurile de limba romana.

  10. #90 SP
    Member emanuel's Avatar
    Quote Originally Posted by tphase View Post
    Adica la mine a testat, hai tinere fi sincer si marturiseste ca-s acrii strugurii pana iti renovezi camera [cryo si eu suntem prieteni deci asta de mai sus e o gluma stie el la ce ma refer ) ]

    Acum fara legatura cu ce a zis Cristi. Merita 3D-ul pentru ca ofera o altfel de experienta. Toti cei care il au vor spune ca daca bugetul permite se merita, toti cei care nu il au si vor sa isi gaseasca o justificare in a investii bani in plus pentru 3D vor spune ca nu merita. As vrea sa vina cineva care are HDTV 3D si sa spuna ca nu merita, eu zic cei care vreti sa va luati, nu luati in seama pe cei care nu au si vorbesc din povesti, intrebati oamenii care le au si mai ales, cei care le au de o vreme La modul general, cum poti sa sfatuiesti pe cineva, de ceva, atata timp cat tu nu detii acel lucru?

    La fel faceau si pe computergames, se contrau cu mine la sfaturi privind placile grafice in conditiile in care ei aveau broance de 3-4 ani low end-uri si eu aveam pe mana cam toate high end-urile momentului. Concluzia? Bineinteles ca din punctul lor de vedere "NU se merita" iar din al meu, daca bugetul permitea, GO FOR IT pentru ca daca iti permiti, se merita orice iti aduce un plus de satisfactie indiferent in ce domeniu. Se merita si a 3-a placa video ptr 3 way SLI daca ai bani, se merita si o diagonala mai mare, se merita si alte jenti la masina etc etc etc, totul se rezuma la bani. Iar cand bugetul e limitat intrebarea nu e se merita sau nu, ci ce iau in acea suma de bani. Nu se merita e ceva de genul sunt acrii.
    eu vad lucrurile putin altfel.
    daca am bani si imi permit orice, atunci nu se mai pune intrebarea daca merita - il iau si gata.
    Cand insa intreb daca ceva merita - ma refer la raportul calitate/pret - sau ce primesc raportat la cat dau.
    in cazul nostru: merita sa dau 20 mil in plus pt a avea 3D ? - iar deocamdata tind sa fiu de acord cu Cryyo - material in 3D este extrem de putin, si doar pt "cateva ore pe luna" (cum zicea Monky) nu merita (primesc prea putin pt cat platesc).

  11. #91 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    eu vad lucrurile putin altfel.
    daca am bani si imi permit orice, atunci nu se mai pune intrebarea daca merita - il iau si gata.
    Cand insa intreb daca ceva merita - ma refer la raportul calitate/pret - sau ce primesc raportat la cat dau.
    in cazul nostru: merita sa dau 20 mil in plus pt a avea 3D ? - iar deocamdata tind sa fiu de acord cu Cryyo - material in 3D este extrem de putin, si doar pt "cateva ore pe luna" (cum zicea Monky) nu merita (primesc prea putin pt cat platesc).
    VT20 nu costa 20 de mil in plus fata de G20 numai ca are 3D. Este superior si pe partea de 2D. 3D-ul este cam bonus daca calculam ce primesti in plus pentru cei 20 de milioane diferenta intre modele. Iar cand dai 48 de milioane pe o plasma, merita din plin sa mai pui 17 si sa ai panou superior, 3D si 2 perechi de ochelari.

  12. #92 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    atunci nu se mai pune intrebarea daca merita
    Draga se spune "se merita" nu "daca merita" (vezi mai sus del profesore cata1lin).

  13. #93 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Bun..hai sa mai incercam o data..as vrea si eu o lista cu ce e disponibil 3D pe PS3 in momentul asta gratis, demouri trailere etc

    Eu personal nu am gasit aseara in Store decat :

    Cod BO demo , MK demo , Killzone 3 demo ( nu am apucat sa verific nici unul inca )

    Ce alt content ar mai fi in plus ? Am mai vazut doar Motorstorm dar care nu era free si inca un pack 3d care nu mai retin ce avea in el, la fel contra cost.

    PS: Pot sa ma loghez de pe PC pe PSN Store ? Mi-ar fi mai usor sa caut ce ma intereseaza

  14. #94 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Vezi ca exista sectiune speciala pt 3d si da, poti sa te loghezi de pe pc
    PlayStation Network PlayStation Store pt uk
    PlayStation� Store - PSN Store for PSP� and PS3 pt us

  15. #95 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Poti sa imi zici te rog cum se ajunge la sectiunea 3D ? Sau macar sub ce categorie se afla

  16. #96 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    Poti sa imi zici te rog cum se ajunge la sectiunea 3D ? Sau macar sub ce categorie se afla
    Pe contul de UK tin minte ca am ametit incercand sa gasesc ceva 3D. Chiar folosind campul lor pentru cautare am gasit tot felul de nazbatii.

    Daca ai cont US exista o sectiune 3D vizibila imediat, sub care vei gasi toate demourile disponibile.

  17. #97 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Goddamnit...asta e, fac alt cont

    Merci Poe, un domn ca de obicei !

  18. #98 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Am reusit sa trec si eu astazi prin tot ( cred ) contentul 3d free disponibil pe Store, din pacate singurul care intradevar a fost wow-like este Super StarDust HD, nu tu texturi dublate, 0 oboseala pentru ochi, am jucat cred ca vreme de 15 min fara cea mai mica problema.

    La restul din pacate se vede ca ori e implementat mult prea subtil, ori prea prost, ori prea tarziu in ciclul de development.

    Daca viitorul inseama calitate de genul celei intalnite in SSD atunci un mare DA, daca insa media calitativa va fi reprezentata de ce se vede in restul demourilor prefer sa raman la 2D pana la adanci batraneti.

  19. #99 SP
    Member emanuel's Avatar
    daca nu te superi, poti sa detaliezi un pic ? cam ce jocuri ai incercat ? de ex. killzone 3 e tot dezamagitor in 3D ?

  20. #100 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Da, Killzone e foarte obositor deoarece se dubleaza anumite texturi constant si nu mai stiu ochii unde sa focalizeze, cred ca a fost cel mai greu de jucat dintre toate.

    Nu prea am ce sa detaliez in rest pt. ca sunt destul de putine, unul din demouri necesita Move, la MK e aproape inexistent efectul 3d , la fel pt. Swords & Soldiers, Wipeout HD...cel cu baseball nu l-am downloadat pentru ca nu m-a interesat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 13 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast

Similar Threads

  1. Gaming pe Linux By BigBibi in forum Jocuri PC
    Replies: 4 Last Post: 09-07-2014, 19:05
  2. 4K Gaming By MonkY in forum Jocuri PC
    Replies: 30 Last Post: 06-06-2014, 13:33
  3. Canal TV gaming By BoDoPSX in forum Console Club
    Replies: 37 Last Post: 26-05-2013, 12:46
  4. Gaming Headset By PERFECT ME in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 09-08-2011, 11:33
  5. Gaming Job By apbaciu in forum Console Club
    Replies: 71 Last Post: 09-06-2011, 22:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts