Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 13 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast
Results 121 to 140 of 248

Thread: 3D Gaming

  1. #121 SP
    Member felixxx's Avatar
    am incercat azi batman ac in 3d, este cel mai bun joc in 3d pe care l-am vazut. ma refer la implementarea efectului 3d, nu la joc pentru ca deja despre joc stim cu totii ca e amazing. foarte ok din punct de vedere al 3d-ului mi se pare si colectia ico si soc hd, dar sub batman.

  2. #122 SP
    Member justamodel's Avatar
    E ok dimensiunea de 46 sau l`ai lua mai mare?

  3. #123 SP
    Member felixxx's Avatar
    Quote Originally Posted by justamodel View Post
    E ok dimensiunea de 46 sau l`ai lua mai mare?
    stii cum se zice cand e vorba de televizoare, niciodata nu e suficient de mare
    de la distanta la care stau eu este foarte ok diagonala de 46'. cred ca mai importanta decat diagonala este calitatea display-ului. adica este bine sa te duci prin magazine sa incerci sa vezi cam cum se vede fiecare televizor 3d. marea problema in magazinele astea gen mg este ca fiind foarte multa lumina testul nu este chiar relevant.
    nu recomand televizoare 3d de la firma aia cu nume compus din doua litere. sa nu se supere nimeni pe mine, e doar o parere personala la care am ajuns dupa ce am vazut cateva prin magazine.

  4. #124 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pt. cei care se sperie de marime... va garantez ca dupa o luna maxim, o sa va obisnuiti atat de mult incat o sa vi se para bizar cele cu diagonala mai mica. Ganditi-va ca sunt oameni care se joaca pe proiectoare... la diagonala de 1.5-3m, si asta intr-un apartament normal la bloc. Si totusi nu se plang ca e "prea mare"

    Revenind la 3D, unul din cele mai importante lucruri este luminozitatea, stiindu-se faptul ca ochelarii scad din luminozitate foarte mult. Eu estimez ca vorbim de o pierdere de cel putin 30% cu ochelari buni. Prin urmare, sa nu va speriati cand vedeti cu ochiul liber cate un TV 3D care pare ca e prea mult luminat/albicios. Give it a try with the glasses on!

    P.S. Eu acum de exp. visez la un upgrade de la 50 la 55" (60" e mult prea costisitor). Si totusi am 2.5m distanta pana la TV...

  5. #125 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu acum de exp. visez la un upgrade de la 50 la 55" (60" e mult prea costisitor)
    Ah mane, nu fa rabat la astfel de investitii. O sa ti se para mic ala de 55'.
    Si eu vreau sa sar de la 50'. mmm, ala de 65' e moartea caprioarei la cat costa. Dar ma mananca palma de numa.
    Apropo, pe cand vrei sa faci miscarea si la ce marca te-ai gandit?

  6. #126 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pt. cei care se sperie de marime... va garantez ca dupa o luna maxim, o sa va obisnuiti atat de mult incat o sa vi se para bizar cele cu diagonala mai mica. Ganditi-va ca sunt oameni care se joaca pe proiectoare... la diagonala de 1.5-3m, si asta intr-un apartament normal la bloc. Si totusi nu se plang ca e "prea mare"

    Revenind la 3D, unul din cele mai importante lucruri este luminozitatea, stiindu-se faptul ca ochelarii scad din luminozitate foarte mult. Eu estimez ca vorbim de o pierdere de cel putin 30% cu ochelari buni. Prin urmare, sa nu va speriati cand vedeti cu ochiul liber cate un TV 3D care pare ca e prea mult luminat/albicios. Give it a try with the glasses on!

    P.S. Eu acum de exp. visez la un upgrade de la 50 la 55" (60" e mult prea costisitor). Si totusi am 2.5m distanta pana la TV...
    La LG Cinema nu se pierde din luminozitate,iar dupa ultimul update de firmware 3d ul este full,nu cum era �nainte. Surprinzător de bun pt un 3d pasiv,iar preţurile ft bune. Incercati sa mergeţi la un magazin sa faceti un test, merita!

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

  7. #127 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Ah mane, nu fa rabat la astfel de investitii. O sa ti se para mic ala de 55'.
    Si eu vreau sa sar de la 50'. mmm, ala de 65' e moartea caprioarei la cat costa. Dar ma mananca palma de numa.
    Stii cum e... Acum ceva mai multi ani, nu ma puteam atinge de 40"... Timpul a trecut... au mai scazut preturile, si a devenit si 50" accesibil. Diferenta intre 50 si 55 e mai rezonabila acum (ca pret)... De fapt, daca stam si ne gandim, Panasonic nici nu a avut model de 55" pana la ultima serie. 60"-ul e mult pt. mine, dar la cum scad preturile, e posibil ca intr-un an doi sa fie la fel de accesibil si el. Stiu ca as putea merge pe un 60" mai ieftin... dar sunt genul care vreau calitate intai si dupa aceea diagonala cat mai mare.
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Apropo, pe cand vrei sa faci miscarea si la ce marca te-ai gandit?
    Desigur ca plasma Panny (55VT30 - The King!). Inca astept sa evolueze LED-urile suficient incat sa ajung sa fac pasul...

    Oricum, la mine totul depinde daca reusesc sa dau 50VT20-ul... daca nu, sta bine merci. Mai ales ca am reusit sa-l iau cu 5 ani garantie, mai am si 4 ochelari 3D la el...

    ---------- Post added 25-10-2011 at 10:25 PM ----------

    DanTe23: nu ma provoca te rog cu LG...

  8. #128 SP
    Member felixxx's Avatar
    si cat m-am abtinut sa scriu LG...
    treaba cu 3d-ul eu o vad cam asa: daca nu sunt fonduri suficiente pentru un 3d adevarat, mai bine nu va bagati. toate solutiile astea gen gsp cu ochelari 3d ca sa vezi pozele din ziar nu au nici o legatura cu 3d-ul. mai sunt niste baieti pe un forum vecin care vand ochelari 3d adusi din china la 1$/bucata si vanduti aici cu 30 de lei. diferenta dintre pseudo-3d si cel adevarat este cea dintre adidas si abidas sau dintre nike si mike.

  9. #129 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Stii cum e... Acum ceva mai multi ani, nu ma puteam atinge de 40"... Timpul a trecut... au mai scazut preturile, si a devenit si 50" accesibil. Diferenta intre 50 si 55 e mai rezonabila acum (ca pret)... De fapt, daca stam si ne gandim, Panasonic nici nu a avut model de 55" pana la ultima serie. 60"-ul e mult pt. mine, dar la cum scad preturile, e posibil ca intr-un an doi sa fie la fel de accesibil si el. Stiu ca as putea merge pe un 60" mai ieftin... dar sunt genul care vreau calitate intai si dupa aceea diagonala cat mai mare.

    Desigur ca plasma Panny (55VT30 - The King!). Inca astept sa evolueze LED-urile suficient incat sa ajung sa fac pasul...

    Oricum, la mine totul depinde daca reusesc sa dau 50VT20-ul... daca nu, sta bine merci. Mai ales ca am reusit sa-l iau cu 5 ani garantie, mai am si 4 ochelari 3D la el...

    ---------- Post added 25-10-2011 at 10:25 PM ----------

    DanTe23: nu ma provoca te rog cu LG...
    te provoc,vino cu argumente te rog!
    tu ce imi recomanzi la nu mai mult de 3500ron?

    ---------- Post added 26-10-2011 at 12:18 AM ----------

    Quote Originally Posted by felixxx View Post
    si cat m-am abtinut sa scriu LG...
    treaba cu 3d-ul eu o vad cam asa: daca nu sunt fonduri suficiente pentru un 3d adevarat, mai bine nu va bagati. toate solutiile astea gen gsp cu ochelari 3d ca sa vezi pozele din ziar nu au nici o legatura cu 3d-ul. mai sunt niste baieti pe un forum vecin care vand ochelari 3d adusi din china la 1$/bucata si vanduti aici cu 30 de lei. diferenta dintre pseudo-3d si cel adevarat este cea dintre adidas si abidas sau dintre nike si mike.
    tu vb de 3d red cyan, eu vb de 3d pasiv, cam acelasi lucru cu 3d ul din cinematografe,mai documenteaza te inainte.
    monky astept o recomandare din partea ta,stiu ca te obicei tu vii cu parerile argumentate. thx

  10. #130 SP
    Admin MonkY's Avatar
    DanTe23: legat de LG, as avea cateva sute de cazuri cu probleme. Nici n-as sti de unde sa incep. In plus, lucrand in domeni (IT&C), vad si eu ce e prin service-uri. Si in principiu LG bate tot (la cantitate pe metru patrat). In plus, IQ-ul n-a fost NICIODATA punctul forte al celor de la LG (ex Goldstar). Mai mult, ii urasc pentru ca sunt cei care au "inventat" aberatii gen "contrast infinit" si "nu stiu ce dinamic". Pe deoparte ma bucur pt. ei ca au reusit sa masoare infinitul (a se mentiona ironia)... pe de alta parte ma oftic ca au inceput toti sa se ia dupa ei (deh, altfel pierdeau target, clientii creduli care aleg un produs doar dupa specificatiile pe hartie, indiferent ce au in fata ochilor). Iar chestia cu dinamic... well, cand nu poti fi cel mai bun pe ceva masurabil, atunci vii cu chestii gen "in momentul x, in scena y, cu setarile z, noi avem cel mai bun contrast". Pfft.

    Referitor la ochelari 3D, sunt in principiu 2 mari clase: activi si pasivi. Ceea ce se foloseste acum pt. 3DTV sunt tehnologii active (chiar daca unii au trecut la "battery free")... Noua manie pare a fi "autostereoscopia", ceea ce foloseste Nintendo pe 3DS si LG pe telefoane (si mai nou pe anumite tv-uri). Si Toshiba a venit cu niste inovatii tari (din pacate Toshiba foarte rar "calca" pe teritorii straine gen Romania)...

    Anyway, revenind la recomandare in jur de 3500 RON... sincer la suma aceasta nu vei gasi nimic perfect in 3D, dar in bugetul acesta te-ai incadra la un Samsung (un 40D6500) sau un Panasonic (un P42ST30E). Daca iti este frica de burn in, mergi pe LCD. Daca ai reusit sa observi diferenta (de culori, acuratete, unghi de vizualizare, viteza) la plasma... atunci Go for plasma! Iar la plasma, cu parere de rau o spun (pt. ca nu strica niciodata concurenta buna), dar de cand nu mai este Pioneer pe piata, Panasonic este si probabil va ramane singura solutie viabila. Thx God ca inca mai scot cei de la LG si Samsung plasme ieftine... altfel si in ziua de azi un Panny serios ar costa cat un Pio Kuro (o clasa de care nu m-am putut atinge niciodata, desi am testat-o si am salivat langa ea de multe ori). Ca idee, pe cand un Panny capat de linie de 50" costa 10.000 RON, un Pio Kuro costa cel putin 16.000 RON la aceeasi diagonala. Cateodata sunt niste limite peste care unii ca mine nu pot sari (decat daca ar castiga la 6 din 49).

    Oricum guys, eu va fac din nou aceeasi recomandare (si o voi face la nesfarsit pana se va plictisi toata lumea si va face acest lucru): inarmati-va cu rabdare, consola favorita sau playerul favorit, ceva disk-uri de test... luati cei mai buni 2-3 prieteni mai priceputi (a se citi cu ochiul ager), si mergeti prin magazinele de profil (nu Auchan, Cora & Co). Puneti ochii pe ce va place mai mult (ramaneti si voi la 2-3 modele) si cereti sa vi se puna unul langa altul. Conectati-va jucariile la TV-uri, setati asa cum va place... si start testing. In final, alegeti ce va place cel mai mult cum arata, nu ceea ce va recomanda X sau Y.

    Daca vi se spune ca nu se poate asa ceva, le spuneti adios si mergeti in alt magazin. Cine vrea sa vanda... va va oferi posibilitatea de a testa.

    Also, mai ales la modelele mai scumpe... daca luati din magazine gen Altex, Media Galaxy... nu ezitati sa intrebati si daca este ultimul pret. Eu am ramas socat cand am luat o plasma... sa ma trezesc cu (doar pentru faptul ca am intrebat) o reducere de 1000 RON. Sincer de fapt eu incurcasem magazinele (deh, dupa o zi de alergatura si teste), si i-am intrebat de ce este atat de scump fata de pretul de pe site. S-a dus omul pana in spate si s-a intors cu un pret nou. Si nu, am cerut un TV sigilat, nu ceva din raft (mare atentie cu cele folosite - nu numai ca majoritatea se tin pe modul Dynamic sau Showroom, dar multe din ele sunt si refurbished/reparate si re-aduse in magazin).

    Bafta!

  11. #131 SP
    Junior Member gogutz's Avatar
    am si eu nevoie de ajutor, nu pot rula uncharted 3 pe 3d. im apare optiunea 3d in meniu dar knd activez ramane ecranul negru si palpaie , am un tv samsung 3d model ue46c7700 , dak poate cineva sa ma ajute....

  12. #132 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by gogutz View Post
    am si eu nevoie de ajutor, nu pot rula uncharted 3 pe 3d. im apare optiunea 3d in meniu dar knd activez ramane ecranul negru si palpaie , am un tv samsung 3d model ue46c7700 , dak poate cineva sa ma ajute....
    N-ai precizat daca este primul material 3d pe care incerci sa-l rulezi de pe PS3. Incearca din XMB (Cross Media Bar, meniul PS3-ului) la "settings" -> "display" apare o optiune care se cheama connectivity (cred), de acolo alegi hdmi auto detect, va detecta display 3d si vei avea chiar posibilitatea de a indica diagonala in inch. Daca ai mai rulat materiale 3d fara probleme de pe ps3 atunci nu stiu, poate este o problema cu display-ul.

  13. #133 SP
    Junior Member gogutz's Avatar
    merci mult, s-a rezolvat era de la cablul hdmi ,acum merge fara probleme

  14. #134 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    DanTe23: legat de LG, as avea cateva sute de cazuri cu probleme. Nici n-as sti de unde sa incep. In plus, lucrand in domeni (IT&C), vad si eu ce e prin service-uri. Si in principiu LG bate tot (la cantitate pe metru patrat). In plus, IQ-ul n-a fost NICIODATA punctul forte al celor de la LG (ex Goldstar). Mai mult, ii urasc pentru ca sunt cei care au "inventat" aberatii gen "contrast infinit" si "nu stiu ce dinamic". Pe deoparte ma bucur pt. ei ca au reusit sa masoare infinitul (a se mentiona ironia)... pe de alta parte ma oftic ca au inceput toti sa se ia dupa ei (deh, altfel pierdeau target, clientii creduli care aleg un produs doar dupa specificatiile pe hartie, indiferent ce au in fata ochilor). Iar chestia cu dinamic... well, cand nu poti fi cel mai bun pe ceva masurabil, atunci vii cu chestii gen "in momentul x, in scena y, cu setarile z, noi avem cel mai bun contrast". Pfft.

    Referitor la ochelari 3D, sunt in principiu 2 mari clase: activi si pasivi. Ceea ce se foloseste acum pt. 3DTV sunt tehnologii active (chiar daca unii au trecut la "battery free")... Noua manie pare a fi "autostereoscopia", ceea ce foloseste Nintendo pe 3DS si LG pe telefoane (si mai nou pe anumite tv-uri). Si Toshiba a venit cu niste inovatii tari (din pacate Toshiba foarte rar "calca" pe teritorii straine gen Romania)...

    Anyway, revenind la recomandare in jur de 3500 RON... sincer la suma aceasta nu vei gasi nimic perfect in 3D, dar in bugetul acesta te-ai incadra la un Samsung (un 40D6500) sau un Panasonic (un P42ST30E). Daca iti este frica de burn in, mergi pe LCD. Daca ai reusit sa observi diferenta (de culori, acuratete, unghi de vizualizare, viteza) la plasma... atunci Go for plasma! Iar la plasma, cu parere de rau o spun (pt. ca nu strica niciodata concurenta buna), dar de cand nu mai este Pioneer pe piata, Panasonic este si probabil va ramane singura solutie viabila. Thx God ca inca mai scot cei de la LG si Samsung plasme ieftine... altfel si in ziua de azi un Panny serios ar costa cat un Pio Kuro (o clasa de care nu m-am putut atinge niciodata, desi am testat-o si am salivat langa ea de multe ori). Ca idee, pe cand un Panny capat de linie de 50" costa 10.000 RON, un Pio Kuro costa cel putin 16.000 RON la aceeasi diagonala. Cateodata sunt niste limite peste care unii ca mine nu pot sari (decat daca ar castiga la 6 din 49).

    Oricum guys, eu va fac din nou aceeasi recomandare (si o voi face la nesfarsit pana se va plictisi toata lumea si va face acest lucru): inarmati-va cu rabdare, consola favorita sau playerul favorit, ceva disk-uri de test... luati cei mai buni 2-3 prieteni mai priceputi (a se citi cu ochiul ager), si mergeti prin magazinele de profil (nu Auchan, Cora & Co). Puneti ochii pe ce va place mai mult (ramaneti si voi la 2-3 modele) si cereti sa vi se puna unul langa altul. Conectati-va jucariile la TV-uri, setati asa cum va place... si start testing. In final, alegeti ce va place cel mai mult cum arata, nu ceea ce va recomanda X sau Y.

    Daca vi se spune ca nu se poate asa ceva, le spuneti adios si mergeti in alt magazin. Cine vrea sa vanda... va va oferi posibilitatea de a testa.

    Also, mai ales la modelele mai scumpe... daca luati din magazine gen Altex, Media Galaxy... nu ezitati sa intrebati si daca este ultimul pret. Eu am ramas socat cand am luat o plasma... sa ma trezesc cu (doar pentru faptul ca am intrebat) o reducere de 1000 RON. Sincer de fapt eu incurcasem magazinele (deh, dupa o zi de alergatura si teste), si i-am intrebat de ce este atat de scump fata de pretul de pe site. S-a dus omul pana in spate si s-a intors cu un pret nou. Si nu, am cerut un TV sigilat, nu ceva din raft (mare atentie cu cele folosite - nu numai ca majoritatea se tin pe modul Dynamic sau Showroom, dar multe din ele sunt si refurbished/reparate si re-aduse in magazin).

    Bafta!
    Ti-am urmat partial sfatul,am probat consola pe un lg 47lw5500 si pe un samsung 40d6510,mie mi-a placut mai mult cum se vad filmele 3d pe lg chiar daca este pasiv.Am luat si garantie suplimentara.Ms inca o data pt sfat.
    PS jocurile nu au lag cum se spune pe unele siteuri.Probat assassins creed 3d,god of war collection volume 2 3d,gran turismo 5

  15. #135 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by DanTe23 View Post
    Ti-am urmat partial sfatul,am probat consola pe un lg 47lw5500 si pe un samsung 40d6510,mie mi-a placut mai mult cum se vad filmele 3d pe lg chiar daca este pasiv.Am luat si garantie suplimentara.Ms inca o data pt sfat.
    PS jocurile nu au lag cum se spune pe unele siteuri.Probat assassins creed 3d,god of war collection volume 2 3d,gran turismo 5
    Primele pareri? mind blowing sau....

  16. #136 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Primele pareri? mind blowing sau....
    Isi merita fiecare banut,testeaza-l intai daca nu crezi,gt5 este superb in 3d,astept uncharted 3.

  17. #137 SP
    Banned isis's Avatar
    Cryo, ai fost la mine ai vazut 3D pe panny vt20 de 127cm, ia spune-le... cat te-ai tot tras catre el ca sa iti acopere campul vizual.... pana te-ai proptit la 50 de cm ca sa exclami: acum am imersie in 3D... ca apoi sa realizezi la ce distanta stai si sa zici: bag...... pana la 65" nu imi iau 3D...

    Pentru cine n-a vazut 3D, ca sa ai IMERSIE in 3D iti trebuie DIAGONALA MARE. 127cm e mare pentru 2D, dar mica pentru 3D. Ca si cum te-ai uita printr-o gaura in lumea de dincolo, cand nu mai e plat si e 3D, se modifica teoria.

    Asa ca cine zice ca e mare 127 la 3D, nu stie ce vorbeste. Ia zi Daniel, la ce diagonala ai avea imersia in 3D asa cat de cat, gen cinema?
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Ah mane, nu fa rabat la astfel de investitii. O sa ti se para mic ala de 55'.
    Si eu vreau sa sar de la 50'. mmm, ala de 65' e moartea caprioarei la cat costa. Dar ma mananca palma de numa.
    Apropo, pe cand vrei sa faci miscarea si la ce marca te-ai gandit?
    Subscriu, o sa ti se para mic, nu merita investitia. De la 127 nu merita decat upgrade la 65", asta ca sa simtim ceva consistent. Diferenta de la 50 la 55" mai ales in 3D nu cred ca se observa..

  18. #138 SP
    Admin MonkY's Avatar
    isis, depinde foarte mult si distanta. Ca daca te uiti de la 5m, pana si 65" ti se poate parea prea mic. In plus, depinde si cum ii place fiecaruia. De exp. pe mine ma oboseste de cate ori ma duc la cate un amic cu proiector... O fi frumos sa ai diagonala de 2m, dar pentru mine e obositor al naibii... mai ales ca mai toti astia care au 2-2.5m diagonala pe proiector, se uita de la maxim 2-2.5m. Ajungi ca la cinematograf de pe locurile proaste... sa misti capul ca sa prinzi toata imaginea, ceea ce nu e bine deloc.

    In concluzie, ceea ce unii numesc "imersie", o fi fun pentru primele 20-30 de minute... dupa care se cam termina distractia. Dureri de gat, de ochi... So, pentru mine, cei 5" chiar fac diferenta. As fi preferat 10", insa Panny nu mai face model de 60", iar 65" e deja prea mult (si ca bani, si ca marime)

  19. #139 SP
    Banned isis's Avatar
    10" e alta discutie, 150cm deja este ceva misto, si pentru 3D si pentru 2D. 65" cred ca este perfectiunea totusi, pentru camerele noastre de bloc. Nu e prea mare deloc. Mie mi se pare mic 127 si stau la 2 m de el. Nu spun ca nu apreciez, departe de mine gandul, spun ca mai mare ar fi foarte OK.

    Acum sunt altii stiu eu care si-au vandut LCD-u de 102 si si-au cumparat de 82 pentru ca la 3m distanta era prea mare... depinde de gusturi nah, eu vorbesc de astia ca noi dusi cu pluta pe autostrada informationala.

  20. #140 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Infografic despre lumea 3D
    Attached Images Attached Images 3d-bubble.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 13 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast

Similar Threads

  1. Gaming pe Linux By BigBibi in forum Jocuri PC
    Replies: 4 Last Post: 09-07-2014, 19:05
  2. 4K Gaming By MonkY in forum Jocuri PC
    Replies: 30 Last Post: 06-06-2014, 13:33
  3. Canal TV gaming By BoDoPSX in forum Console Club
    Replies: 37 Last Post: 26-05-2013, 12:46
  4. Gaming Headset By PERFECT ME in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 09-08-2011, 11:33
  5. Gaming Job By apbaciu in forum Console Club
    Replies: 71 Last Post: 09-06-2011, 22:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts