Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Petitie: Custom Button Remapping

  1. #1 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar

    Petitie: Custom Button Remapping

    To: Video Game Console Manufactures & Video Game Developers

    Game developers Zipper, Infinity Ward, Treyarch etc. and video game console manufactures Sony, Microsoft & Nintendo.

    This is a request for the ability to change video game button configurations in todays games. ReMapping is the choice to move button command (jump, duck, attack etc.) from A to button B.

    The time for full button customization in games is here.

    This petition is from my perspective as a disabled gamer who finds many games unplayable because of my inability to reach buttons, but also for millions of gamers who find today's game presets don't meet their needs.
    • Option 1. Developers: Could spend the time and resources needed to build reMapping into their games.
    • Option 2. Console Manufactures: Build reMapping into your systems. Allow users to build reMapping layouts and save them. What are the benefits of console side reMapping?
      1. It will free the game developers from needing to do any more coding or QA testing.
      2. One reMap for multiple games. For example if a player has one Call of Duty layout he can use it across all CoD games.

    In this day and age Custom reMapping is easy to implement and beneficial to millions of users/customers.

    Request by Chuck Bittner from the Comedy of AskACapper.com

    Sincerely,
    The Undersigned
    Parerea mea este ca acest lucru nu este beneficiar doar pentru cei cu dizabilitati dar si pentru ceilalti gameri, majoritatea timpului nu sunt prea multumit cu default scheme mai ales la racing-uri (si nici cu profilele lor).

    Aici se poate semna: Video Game Custom Button Remapping Petition

  2. #2 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Eu as face o petitie pentru pedepsirea developerilor care mapeaza Fire la shootere pe R2 si nu permit sa muti pe R1

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Petitie useless.
    In multiplayer nu e corect sa faci remapping. Toti trebuie sa aiba acelasi layout. Schimbi schema de control default - se considera hack.

  4. #4 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Petitie useless.
    In multiplayer nu e corect sa faci remapping. Toti trebuie sa aiba acelasi layout. Schimbi schema de control default - se considera hack.
    Vorbesti serios? Se aplica in in cazul vitezei de aiming? Toti trebuie s-o aiba pe default?

  5. #5 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Layout my friend. (key mapping) Sunt lucruri diferite. Nu fa pe desteptu decat cand te uiti in oglinda pentru ca altfel te vezi prost.

    Ia lectura sa dormi frumos la noapte:
    http://starcraft.incgamers.com/forum...ead.php?t=3500

    Nu zice nimeni de sensitivitatea mouse-ului ci se refera la bind-uri.

  6. #6 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Un link la Strarcraft II este tot pentru sustinerea punctului de vedere ? Nu mi-o lua in nume de rau dar mi se pare si umpic de fanatism acolo (pe care l-am intalnit mult prea des) de genul "if blizzard said so its must be so" pe cand probabil a fost omis din alte motive config-ul... In CS se pot configura butoanele dupa plac si nu este considerat cheat, asta deoarece principalul lucru la care ajuta acest lucru este comfortul player-ului, gameplay-ul nu este afectat, plus faptul ca toti ar avea accesul la aceste setari deci nu ar fii nici un motiv sa fie diferente de skill.

    PS: defapt exemplul lui diesel este mult mai bun ca al tau, key binding nu prea are cum aduce un avantaj unui player in fata altuia dar un mouse cu un raspuns mai bun cu siguranta ofera un avantaj.

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Eu am partitipat la competiții de CS 1.6/CSS (online/offline) și se acceptau config-uri personalizate, serverul av�nd propriul său config la care aveau acces doar adminii (sau mă rog...organizatorii). Deci nici pomeneală de cheat-uri and stuff.

    C�t despre Custom Button Remapping, ar putea face ca la fighting games (mă rog...ca la marea majoritate).

    De ex. dacă vreau RP pe orice buton...pot face asta (chair dacă e o inepție).
    Attached Images Attached Images 20110210231726.jpg 20110210231555.jpg

  8. #8 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    pai stati putin, o tastatura are butoanele imprastiate pe o zona mult mai mare decat in cazul unui controller, deci sa zicem ca cineva care isi pune hotkeys intr-un mod mai destept, ar putea fi considerat avantajat, insa in cazul consolelor nu vad in asta o problema. ce diferenta e in a avea fire pe RB in loc de trigger? in fond, unii fac asta, adica iti permit sa le schimbi. chiar nu vad problema. sau ca imi pun reload pe triungi in loc de change weapon pe care il vreau pe O.

  9. #9 SP
    Member AVoF's Avatar
    Treaba e relativa, unora nu li se pare la indemana sa sara pe A sau sa dea cutitul pe analogul drept, exemplele pot continua, daca omul si-ar putea configura cum vrea butoanele nu vad unde ar fi problema.Daca ar fi vorba de neegalitate in meciuri, cred ca un factor care ar influenta mai mult ar fi de exemplu sunetul surround in comparatie cu unul care ar doar 2 boxe stereo sau marimea/calitatea ecranului pe care joaca, astia sunt unii factori care influenteaza intro mica masura buna performanta a jucatorului.Remaparea butoanelor ar aduce mai multa egalitate, ar face in asa fel incat toti jucatorii sa aiba controlul optim, restul e can-can, a se-ntelege skill.

  10. #10 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...ah da, mi-am adus aminte de vremurile bune (GOLDEN AGE!), c�nd dădeam de c�te-un joc ce avea inversat butonul atack cu cel de jump. Doamneeeeeeee! că-mi trebuia o săptăm�nă să mă obișnuiesc.

    Să nu mai zic de jocurile alea...�n care UP = JUMP!

    *aici recomand clipurile AVGN

    Și dacă-i p�nă acolo ar merge și o petiție pentru implementarea de turbo buttons la jocurile XBLA (vorbesc de ce știu - dar probabil că lipsesc și de pe PSN/Wiiware).

    De ex. am jocul Contra (XBLA) are doar 2 setări X = Fire; A = Jump. Oki. Și cu celelalte două butoane...ce fac? Nu era mai fain (ca pe vremuri) să fie Y = Turbo Fire; B = Turbo Jump? Trebuie să tot apăs de 100 de ori CA UN CRETIN pe X, �nloc să țin apăsat Y și gata.

    Și ăsta-i doar un exemplu...(așa e și la Double Dragon și la Streets of Rage și la X-Men și la...toate).

    *p.s.

    Slavă domnului (cu d mic) că există turbo controllers pentru X360 (probabil asta e și ideea...să mai scoată niște extra bani din buzunarul fraierilor).

  11. #11 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    pai stati putin, o tastatura are butoanele imprastiate pe o zona mult mai mare decat in cazul unui controller, deci sa zicem ca cineva care isi pune hotkeys intr-un mod mai destept, ar putea fi considerat avantajat, insa in cazul consolelor nu vad in asta o problema. ce diferenta e in a avea fire pe RB in loc de trigger? in fond, unii fac asta, adica iti permit sa le schimbi. chiar nu vad problema. sau ca imi pun reload pe triungi in loc de change weapon pe care il vreau pe O.
    Trigger are numele ala pentru ca e trigger. Senzatia tactila e alta deci oferi alt tip de raspuns cand apesi pe trigger fata de alt buton.
    Controllerele iti ofereau posibilitatea sa asignezi cum vrei butoanele doar pe PS1. De ce s-a renuntat de-atunci? Pt ca de-atunci au inceput sa apara analoagele si triggerele si multiplayer gaming pe console. Their call, not mine.

    @Strike - Starcraft e exemplul cel mai elocvent pentru ca e jocul cu cel mai mare impact in competitii internationale. Ca nu-ti convine tie ca ce zice Blizzard aia e, imi pare rau, dar ei considera ca asa trebuie sa fie si asa e in jocuri. Nu e dupa tine, e dupa ei.
    La alte campionate la alte jocuri s-au impus restrictii sau s-a permis. Din categoria asta poti considera CS ca fiind cel mai permisiv. E extrema cealalata. La Quake 3, Unreal Tournament etc se stabilea in functie de organizatori: binds default sau cum vrea fiecare.

    Poate tie sau lui Diesel vi se pare mai logic sa fie considerata sensitivitatea hack, uite ca Blizzard nu o face. Cand o sa o faca si ei, o sa va dau voua dreptate. Pana atunci, ei fac cele mai importante competitii de gaming, nu voi.

    Mult succes cu petitia, sunt sigur ca are mai multe sanse decat toate celelalte petitii care au umplut netul pana acum.

  12. #12 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Khan, din moment ce suntem pe un forum de console, ia-ți linkul ala cu starcraft si uitati-va amandoi in oglinda pana obositi. Pana una alta, Blizzard nu au nici un cuvant de zis pe piata consolelor.

    O sa trebuiasca sa invat expresia asta cu uitatul in oglinda si cu vazutul prost, pare interesanta.

  13. #13 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Si daca luam in calcul si PC-ul tot este o aberatie, sunt intradevar o firma buna de jocuri dar asta nu inseamna ca ei fac legea sau ei constituie toata piata si oricum corect ar fii sa se spuna ca fac printre cele mai importante competitii nu ca sunt neaparat cele mai importante... CS-ul cui il lasi ? nu este tocmai nepopular la fel si competitiile care-l includ... Oricum am trait sa o aud si pe asta configurable controls = cheat ...

  14. #14 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Petitie: vrem avatarul lui MonkY inapoi By AndRewqp in forum Offtopic
    Replies: 79 Last Post: 05-11-2015, 20:21
  2. The No Button Game Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 29-07-2010, 11:11
  3. Petitie StarCraft II LAN By DJ_Andrei in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 14-07-2009, 11:13

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts