Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 205 of 381 FirstFirst ... 105 155 195 203 204 205 206 207 215 255 305 ... LastLast
Results 4,081 to 4,100 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #4081 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Kragod, se mai intampla sa nu iti vina produsul. Am patit si eu aceasi treaba cu Amazon cand am comandat un FEAR 3 CE si nu mi-a venit in termenul respectiv. Mi-au dat banii inapoi si am mai facut comanda odata. A doua oara am primit jocul in mai putin de o saptamana. Daca nu e graba, mai fa comanda odata tot de la ei. Vad ca toata lumea a luat treaba asta drept un atac la romani, sunt convins ca s-au incurcat niste pachete/hartii pe undeva si nu au ei nimic cu noi. Amazon invarte un capital prea mare ca sa bage prostiile astea in seama.

  2. #4082 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Kragod, se mai intampla sa nu iti vina produsul. Am patit si eu aceasi treaba cu Amazon cand am comandat un FEAR 3 CE si nu mi-a venit in termenul respectiv. Mi-au dat banii inapoi si am mai facut comanda odata. A doua oara am primit jocul in mai putin de o saptamana. Daca nu e graba, mai fa comanda odata tot de la ei. Vad ca toata lumea a luat treaba asta drept un atac la romani, sunt convins ca s-au incurcat niste pachete/hartii pe undeva si nu au ei nimic cu noi. Amazon invarte un capital prea mare ca sa bage prostiile astea in seama.
    Vezi cu "odata" ala ca imi sare in ochi,nu te supara

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

  3. #4083 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Kragod, se mai intampla sa nu iti vina produsul. Am patit si eu aceasi treaba cu Amazon cand am comandat un FEAR 3 CE si nu mi-a venit in termenul respectiv. Mi-au dat banii inapoi si am mai facut comanda odata. A doua oara am primit jocul in mai putin de o saptamana. Daca nu e graba, mai fa comanda odata tot de la ei. Vad ca toata lumea a luat treaba asta drept un atac la romani, sunt convins ca s-au incurcat niste pachete/hartii pe undeva si nu au ei nimic cu noi. Amazon invarte un capital prea mare ca sa bage prostiile astea in seama.
    As face asta, dar daca se intampla din nou sa nu ajunga, o iau iar de la capat?

  4. #4084 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by kragod View Post
    As face asta, dar daca se intampla din nou sa nu ajunga, o iau iar de la capat?
    Te cred. Nu te pot influenta ce sa faci. Eu am apelat tot la ei pentru ca au fost singurii care aveau ce cautam eu. Daca nu ai alternative, mai incearca o data si in cazul in care din nou nu ajunge, iti vor da din nou banii inapoi. Nu pierzi nimic daca alte alternative nu ai. Aste e...

    PS: Sper doar sa intelegi ca nu a fost o chestie personala contra romanilor.

  5. #4085 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by adibose View Post
    Probabil ca unii de pe aici nu muncesc de la 8 dimineata la 5-6 seara pentru nenorocitii aia de bani cu care vrem si noi sa ne cumparam un produs! sa-l cumparam nu sa-l furam s-a inteles?? Unii au banuti de la mami si tati si fac tranzactii tot de pe cardul lor ca ei n-au pus osu in viata lor la munca sa vada cate trebuie sa faci pentru 15 lire!
    DA de aici vine diferenta dintre noi, eu unul tratez relatia vanzator-cumparator de sine statatoare, banii sunt ai mei , produsul este al lor, eu imi iau angajamentul de a le face plata cu tot cu taxe si ce mai vor, in schimb ei isi asuma responsabilitatea livrarii acelui produs intr-un anumit interval de timp! EU le dau banii dupa care ei trimit produsul! MI SE PARE ABSOLUT NORMAL sa se intample asa! CAT DE SIMPLU ESTE?


    Daca va credeti sclavi si ratati din pct de vedere al originii este pur si simplu problema voastra, desi sunt din Romania am demnitatea mea, banii mei munciti zi di zi, nu intind mana la nimeni! Asa ca ii dau dreptate 100% lui @kragod! asa ca omu' stai drept ca stai bine nu mai pleca urechea la toti copilasii.

    Eu consider ca ce am scris aici ar trebui sa o simtiti cu totii, cei cu un dram de demnitate in piept!
    Ce-ti mai place sa cataloghezi desi nu cunosti persoana. Gata, daca cineva nu este de acord, e intretinut de parinti. Nu, nu e chiar asa. Nu toti trebuie sa fim de acord. Nu toti trebuie sa gandim la fel. Intelegi tu aici? E vorba de indivizi, de opinii. Opinii care le puten exprima liber, in limita bunului simt fara sa catalogam aiurea. Poti purta o conversatie fara sa cataloghezi. E bine si pentru tine pentru ca-ti pastrezi o oarecare demnitate si este bine si pentru celalalt pe care nu-l cunosti. Eu, de exemplu, nu-mi permit sa cataloghez un coleg forumist daca nu l-am cunoscut personal. Recunosc, am cunoscut multi dintre cei care intra aici, dar niciodata nu mi-am permis sa iau in deradere un om pe care nu am avut placerea (sau neplacerea) de a-l cunoaste. Nu stiu daca te refereai la mine, insa, sunt un om care are familie si nu mai locuiesc cu parintii de la 23 de ani. Imi castig singur banii de la 18 ani. Lucrez in fiecare zi, 7 zile din 7 de la 6.30 dimineata la 19:00 seara. Nu incerca sa dai lectii de viata unuia pe care nu-l cunosti, si aici nu vorbesc de mine.
    In alta ordine de idei, pentru ca vad ca totul a luat o intorsatura personala, fapt care imi displace teribil. Nu inteleg ce se intampla cu multi dintre voi de atacati asa de personal in ultima vreme. Recunosc, nu am mai postat asa de mult in ultima vreme din cauza unor probleme in familie, dar urmaresc forumul zilnic. Chiar nu mai puteti sa va exprimati o opinie decat daca atacati acea persoana si luati totul foarte personal?
    Dar te-ai gandit ca problema nu e de la amazon ci de la GLS? Da, este normal sa-ti iei banii inapoi, este un drept al tau. E un drept sa fi respectat si sa respecti. Eu si multi dintre colegii forumisti ne-am exprimat o opinie cum ca, colegul kragod putea sa dea dovada de putina intelegere si sa nu dea claim din prima desi avea dreptate. Ok, recunosc, ne-am exprimat mai barbateste. Asa facem noi cand suntem intre amici (pentru ca asta suntem aici pe consolegames, intre amici). Cum faci cand esti la o bere sau la un fotbal si te simti bine. Nu esti protocolar, nu te adresezi cu domnule, etc. Ne-am tachinat, etc etc. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa recurgem la jigniri si catalogari. Ne injuram, ne impacam, dar pana la urma tot aceeasi oameni suntem aici pana la capat. Cu bune si cu rele. Imi mentin parerea, desi kragod nu este de acord cu mine, si nici nu trebuie sa fie. Eu nu dadeam claim si cu asta basta. Si o sa vezi, ca desi acum ne contram, daca la intalnirea consolistilor vom fi toti prezenti, ne vom face cinste unii altora cu bere si totul o sa fie ok. Numai ca incercati sa nu mai catalogati si sa nu mai jigniti. Subtil sau direct. Nu cred ca cer mult

  6. #4086 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    nu cred ca s-a referit la tine..s-a referit la faptul ca nu-i place sa i se comande pe banii lui si la faptul ca atat timp cat platim acelasi pret ca cei din afara avem aceleasi drepturi..

  7. #4087 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    In ritmul asta as putea si eu sa devin paranoic si sa spun ca din cauza tepelor sau mai bine zis tentativelor de ţeapă cu chiloţii buclucasi, ne-au introdus pe blacklist Asa ca hai mai repede deschilotarea si sa facem un pachet mare pt grupul the hut

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

  8. #4088 SP
    Junior Member herske's Avatar
    este foarte clar: vanzatorul da un termen de livrare. Nu se livreaza in termen si nu mi se explica intarzierea: pac, l-am executat. La randul lui trebuie sa se duca sa ceara despagubiri de la transportator. Daca toata tranzactia s-ar face cu plata la sfarsit sau pe boabe de fasole nu as fi atat de categoric. Atata vreme cat oamenii sunt incompetenti pe banii mei, nu am pic de intelegere.

  9. #4089 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Eu am incercat sa vad situatia si din partea cealalta: thehut group. Ei au niste contracte cu Royal Mail, negociate - gen o lira pe colet/comanda NU pe joc. Bineinteles ca sa ajunga la suma asta cand au negociat nu au inclus tracking, pt. ca este un contract global. Probabil s-a inclus si o limita, gen 3% din totalul comenzilor care nu sunt livrate (si aici trebuie sa creada cumparatorul pe cuvant) le sunt rambursate contravaloarea de Royal Mail. Restul ciao.
    Daca procentul ala de 3% s-ar dubla sau tripla...in principiu din plangerile/reclamatiile facute doar dintr-o anumita tara (Romanica) sau majoritatea lor, ce decizie ai lua, avand in vedere ca ai pierderi care nu sunt sporadice si provin din aceeasi sursa sistematic?!? Evident grupul nu da vina pe cumparatori pt. ca ei l-au predat la Royal Mail intreg si la revedere (nu cred ca ne dau confirmare de dispatch dar ei nu livreaza . Transportatorul local e de vina, dar care evident nu isi asuma nici o vina, oricare ar fi el (GLS, Posta Romana, Posta HU sau mai stiu eu cine...).

    Au transformat totul in procente - nr. total de comenzi / nr. de reclamatii si au tras linie. Probabil la Romanica si Argentina (tot latini ) procentul a fost mai mare si a sarit in ochi si reprezentam un risc pt. ei. Risc aka pierderi, deci le scadem profitabilitatea.
    Daca eu as fi manager zonal la ei, cu toate ca sunt roman, as lua exact aceeasi decizie. Mai ales ca probabil nu ne puteam compara la comenzi cu alte tari din UE. Evident as lua aceeasi decizie daca cei de la Royal Mail ar schimba contractele de logistica fix la noi si livrarile nu s-ar mai putea face in timp util 21 de zile si ar trebui sa platesc intr-una refunduri sau sa rambursez taxe postale cand imi sunt trimise inapoi jocuri venite de 2x.

    Nu are nimeni nimic cu noi, e doar o chestie economica. Ideea este sa facem pressing si sa caute o solutie alternativa la un moment dat, nu doar sa ne taie de pe lista. Si evident ar cauta solutii alternative daca noi am conta in numarul lor de vanzari, dar cum nu avem aceste date, viitorul este incert.
    Totusi pressing trebuie sa fie facut. De bine, de rau suntem in UE si nu e corect sa le fie lor mai comod si sa-si asume riscuri mai mari sa trimeata in Africa sau Asia decat aici in Europa.
    Cand se va privatiza si posta cred ca totul o sa fie mult mai profesionist.

    Si nu va mai agitati pe aici ca pepsi-ul, pt ca discutia fix aici ramane. In modul asta nu afla zavvi sau thehut ca exista o comunitate maricica de cumparatori din RO. Spuneti-va lor pasul pe facebook sau pe site.

    SI.... Evident: DONATI pt tinerea in viata a forumului !!!! Dc. ar renunta macar 200-300 de membri din cei 20.000, la 2 beri sau un pachet de tigari in detrimentul site-ului/forumului asta de unde se informeaza, isi vand sau cumpara jocuri sau isi fac prieteni - am duce-o mai bine.
    Si indraznesc sa fac o paralela legata de atitudinea noastra pasiva de fel, dar agresiva cand nu trebuie - intre ce se intampla cu zavvi si lipsa de interes a membrilor forumului de aici... pacat, dar intr-un fel ne meritam soarta!

    My 2 cents,

    L.

  10. #4090 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    @Pizzi - mesajul meu incepea cu "Probabil" iar din asta se deduce ca nu am catalogat sau jignit pe nimeni in mod direct, era o presupunere. Nu m-am referit la tine pentru ca tu ai stiut sa fi impartial, am raspuns asa in urma posturilor colegilor @cr0c0 si @cryyo, de asemenea nu am facut referire la persoana lor ci la modul lor de gandire fiindca sunt convins ca mai sunt si altii cu aceleasi principii.

    Au mai spus-o si alti colegi, as ca banii nostri au aceiasi valoare ca si ai lor, drept urmare trebuie sa fim tratati de asemenea.

  11. #4091 SP
    Member Harilip's Avatar
    hey
    as avea si eu nevoie de un sfat in legatura cu un joc pentru Gameboy Advance SP.
    vreau sa cumpar de pe Ebay UK un joc pokemon si acolo apar atat de multe editii, pur si simplu mi se umple inima de bucurie cand vad cate sunt dar nu am nici cea mai vaga idee ce sa achizitionez.care e diferenta intre toate editiile gold, blue, red, crystal ?
    Am inteles ca un GA SP are backwards compatibility dar nici ca stiu cu ce; merg si jocuri de Gamecube, gb color etc?
    Putina indrumare?

  12. #4092 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar

  13. #4093 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Quote Originally Posted by Harilip View Post
    hey
    as avea si eu nevoie de un sfat in legatura cu un joc pentru Gameboy Advance SP.
    vreau sa cumpar de pe Ebay UK un joc pokemon si acolo apar atat de multe editii, pur si simplu mi se umple inima de bucurie cand vad cate sunt dar nu am nici cea mai vaga idee ce sa achizitionez.care e diferenta intre toate editiile gold, blue, red, crystal
    Diferentele dintre editii sunt destul de mici. Pokemonii care ii gasesti sau primesti in Blue, nu ii gasesti in Red si vice versa.
    Sfatul meu e asa:

    Pokemon Yellow: La inceput il primesti pe Pikachu si pe parcurs Bulbasaur, Charmander si Squirtle. La Blue sau Red iti poti alege doar un pokemon din cei 3.
    Pokemon Crystal: Pokemonii sunt animati (cand esti intr-o lupta, la inceput au un fel de "stage enter", nu stiu cum sa explic lol), fata de Gold si Silver.
    Pokemon Emerald: Singurul care l-am jucat pe GBA.

    Quote Originally Posted by Harilip View Post
    Am inteles ca un GA SP are backwards compatibility dar nici ca stiu cu ce; merg si jocuri de Gamecube, gb color etc?
    Putina indrumare?
    Merg doar jocurile de Game Boy, Color si Advance.

  14. #4094 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Eu iti recomand asa :
    Pokemon Yellow/Ruby/Emerald si daca iti cumperi DS ,Pokemon Platinum/Heart Gold.

  15. #4095 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Quote Originally Posted by Harilip View Post
    hey
    as avea si eu nevoie de un sfat in legatura cu un joc pentru Gameboy Advance SP.
    vreau sa cumpar de pe Ebay UK un joc pokemon si acolo apar atat de multe editii, pur si simplu mi se umple inima de bucurie cand vad cate sunt dar nu am nici cea mai vaga idee ce sa achizitionez.care e diferenta intre toate editiile gold, blue, red, crystal ?
    Am inteles ca un GA SP are backwards compatibility dar nici ca stiu cu ce; merg si jocuri de Gamecube, gb color etc?
    Putina indrumare?
    Red, Blue si Yellow sunt jocuri pentru Gameboy, Gold, Silver si Crystal sunt pentru Gameboy Color iar Ruby, Saphire, Emerald, Fire Red si Leaf Green sunt pentru Gameboy Advance. Restul de jocuri (Diamond, Pearl, Platinum, HeartGold, SoulSilver, Black, White, Black2, White2) sunt pentru Nintendo DS.
    Jocurile reprezinta defapt mai multe editii. In mod normal tu ai de ales intre cele de GBA (nu stiu daca GBA SP poate emula jocuri de GB si GBC). Ruby si Saphire reprezinta in mare parte acelasi joc, diferenta fiind de cativa pokemoni (pe care ii gasesti doar in unul din jocuri) si la villain. Emerald e o combinatie intre Ruby si Saphire, gasesti ambii villani. In rest cele 3 jocuri sunt la fel. Iar Fire Red si Leaf Green sunt remake-uri la jocurile de Gameboy Red si Blue. Eu din jocurile de GBA am jucat Emerald, Fire Red si Leaf Green. Dintre toate 3 cel mai mult mi-a placut FR/LG, asa ca opinia mea este sa te uiti la ce pokemoni difera si sa vezi ce-ti place mai mult, in rest sunt la fel.

  16. #4096 SP
    Junior Member Ltcol's Avatar
    Salutare,

    A cumparat cineva de pe www.chipspain.com pana acum? Ma intereseaza sa stiu cam in cate zile le-a venit pachetul.

  17. #4097 SP
    Member felixanu's Avatar
    Salut. Am si eu niste nelamuriri in legatura cu o viitoare comanda pe Zawi
    In primul rand care este costul transportului, in cate zile poate ajunge comanda cu aproximatie, eu am card visa electron cu moneda RON, cand cumpar imi face automat conversie in euro sau lire la cursul zilei?
    Multumesc!
    Attached Images Attached Images shop.jpg

  18. #4098 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    Buna
    Nu te mai agita,din pacate nu mai trimit in Romania
    Vorbeste cu Robert Dinu,pentru un comision de 2 lire/produs te serveste el
    Mai multe detalii gasesti la el pe thread
    http://www.consolegames.ro/forum/f88.../index339.html

  19. #4099 SP
    Member felixanu's Avatar
    Mersi de raspuns. Pacat ca nu mai trimit, care este cauza? De thehut.com stiti daca trimit in Romania?

  20. #4100 SP
    Junior Member ShadE's Avatar
    Zavvi este parte a grupului The Hut. Așadar nici aceștia nu mai trimit �n RO.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts