Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 255 of 381 FirstFirst ... 155 205 245 253 254 255 256 257 265 305 355 ... LastLast
Results 5,081 to 5,100 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #5081 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Cine e ofertantul? Unde scrie ca vanzatorul e obligat sa emita certificat de garantie?

    Te-am mai intrebat, dar tu esti turc sau grec, nerespectarea art. 16 se sanctioneaza ?

    Sa zicem ca sunt firma Gogu SRL, iti vand un PS3 si-ti dau 1 an garantie. Tu esti inspector la ANPC, pe ce art. de sanctiuni din legislatie ma sanctionezi ca n-am dat 2 ani garantie?


    CAPITOLUL VII
    Sancţiuni
    Art. 23. - (1) Constituie contravenţii următoarele fapte şi se sancţionează după cum urmează:
    a) nerespectarea prevederilor art. 20 şi 21, cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei*);
    b) nerespectarea prevederilor art. 9, 11 şi 19, cu amendă de la 5.000 lei la 25.000 lei.@
    (2) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către reprezentanţii împuterniciţi ai Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor.
    ___________
    *) Cuantumul amenzilor este exprimat în monedă nouă potrivit dispoziţiilor Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei naţionale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 664 din 23 iulie 2004, cu modificările şi completările ulterioare.
    - Litera b) de la alin. (1) a fost modificată prin art. I pct. 9 din O.U.G. nr. 174/2008.

    Art. 24. - Contravenţiilor prevăzute la art. 23 le sunt aplicabile dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

    Nerespectarea prevederilot art. 16 nu se sanctioneaza.

    Game Over.

  2. #5082 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    tu intelegi termenul de ofertant? te las sa descoperi singur

  3. #5083 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Ca tot a fost campania asta "sunt cetatean european" ... in orice sala de judecata din UE , UE regulations rulez , adica indiferent ca ei ofera 1 an, 2 luni sau 3 h garantie , daca legile europene reglementaza la 2 ani perioada minima de garantie , daca ii dai in judecata castigi ...

  4. #5084 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Nu uita în ce ţară trăim! Teoretic ai dreptate , practic, depinde de suma , prejudiciu ,interes , etc.

  5. #5085 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Treaba asta cu UE e plina de junk-uri dar asta e unul dintre marile avantaje ca nu face diferenta intre mine , englez , francez ... toata treaba este sa iti urmezi calea si sa ii dai in judeca nu sa te certi si il crezi pe nea Vasile de la raft ( slab pregatit ) care iti spune ce a fost instruit pentru 6 mil pe luna ... e unul dintre putinele procese la care te poti duce relaxat , te apara UE sa ma contrazica cineva care a avut un proces similar cu ce am descris mai sus si a pierdut la toate instantele .

  6. #5086 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Pai legea zice asa, nu eu. Tu citeste legea cu garantiile si dupa aceea comenteaza ce si cum.

    ---------- Post added 07-05-2013 at 06:59 PM ----------



    Doar daca dovedesti tu lipsa de conformitate. Ca primesti sau nu certificat de garantie, garantia de conformitate e valabila pentru orice produs, inclusiv pentru pantofi, adidasi, tricouri etc.
    Este simplu de dovedit ca un bun cumparat nu merge, te duci cu el la magazin si constati de fata cu vanzatorul problemele respective, substratul era altul, multi agenti economici merg pe premiza ca daca pe certificatul de garantie este mentionat un an atunci dupa a 13-a luna cumparatorul va crede ca a expirat perioada de garantie, iar in cazul in care apar defecte cumparatorul nu se va adresa magazinului pt. remedierea acelor defecte.
    Dovada de care tu vb. este ceruta si in prima luna de garantie ca doar in momentul in care te duci sa reclami un bun cu probleme doar nu te cred vanzatorii pe cuvant, te prezinti la magazin cu bunul si le arati despre ce este vorba. Nu cred ca iti va schimba nici un magazin un produs in primele 6 luni fara a se convinge si ei (inclusiv service-ul) de defectul acelui produs.

  7. #5087 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by mario_1303 View Post
    Ca tot a fost campania asta "sunt cetatean european" ... in orice sala de judecata din UE , UE regulations rulez , adica indiferent ca ei ofera 1 an, 2 luni sau 3 h garantie , daca legile europene reglementaza la 2 ani perioada minima de garantie , daca ii dai in judecata castigi ...
    Nu esti foarte bine informat. Nu ai citit legea 449/2003 din link-ul postat de Dante?

    Art. 162. - Pentru produsele a căror durată medie de utilizare este mai mică de 2 ani, termenul prevăzut la art. 16 se reduce la această durată.

    Practic, daca as fi Sony si as declara ca durata medie de utilizare al unui PS3 este de 1 an, garantia legala este de 1 an.

    ---------- Post added 08-05-2013 at 07:42 AM ----------

    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Este simplu de dovedit ca un bun cumparat nu merge, te duci cu el la magazin si constati de fata cu vanzatorul problemele respective, substratul era altul, multi agenti economici merg pe premiza ca daca pe certificatul de garantie este mentionat un an atunci dupa a 13-a luna cumparatorul va crede ca a expirat perioada de garantie, iar in cazul in care apar defecte cumparatorul nu se va adresa magazinului pt. remedierea acelor defecte.
    Dovada de care tu vb. este ceruta si in prima luna de garantie ca doar in momentul in care te duci sa reclami un bun cu probleme doar nu te cred vanzatorii pe cuvant, te prezinti la magazin cu bunul si le arati despre ce este vorba. Nu cred ca iti va schimba nici un magazin un produs in primele 6 luni fara a se convinge si ei (inclusiv service-ul) de defectul acelui produs.
    Mai exact vrei sa spui ca e foarte simplu de constatat ca un produs nu functioneaza. Tu trebuie sa arati ca produsul nu s-a stricat din vina ta. In manualul de utilizare al produsului ai niste conditii minime de utilizare a produsului, pe care daca nu le respecti e vina ta daca se strica produsul. Acum depinde de firma, e mai bine sa cumparati de la firme mari, deoarece in caz de ceva, firma nu ar dori sa-si pateze imaginea.

  8. #5088 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Nu esti foarte bine informat. Nu ai citit legea 449/2003 din link-ul postat de Dante?

    Art. 162. - Pentru produsele a căror durată medie de utilizare este mai mică de 2 ani, termenul prevăzut la art. 16 se reduce la această durată.

    Practic, daca as fi Sony si as declara ca durata medie de utilizare al unui PS3 este de 1 an, garantia legala este de 1 an.
    E nu-s bine informat... citatul era din legea romaneasca , eu spuneam ca daca legile europene prevad altceva atunci orice judecator va aplica legea europeana in defavoarea legii romanesti .

  9. #5089 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    s-a dus dracu Ghidul Cumparatorului COnsolist...
    Mi-ar placea ca un administrator sa culeaga toate aceste posturi legate de garantie, cel putin din ultimele 2-3 pagini si sa le mute intr-un thread nou, ca sa nu mai mucificam acest "ghid" desi aparent treaba cu garantiile tine de "ghid" s-a ajuns la zeci de postari pe baza legilor, emailurilor, desi s-a lamurit treaba tot se insista...non stop.

  10. #5090 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by mario_1303 View Post
    E nu-s bine informat... citatul era din legea romaneasca , eu spuneam ca daca legile europene prevad altceva atunci orice judecator va aplica legea europeana in defavoarea legii romanesti .
    Ba nu. Judecatorii din Romania aplica legile romanesti care sunt publicate in Monitorul Oficial. Atunci de ce mai este nevoie de transpunerea directivelor europene? Legea 449/2003, se vede ca n-ai citit, transpune directiva 1999/44/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 25 mai 1999 privind anumite aspecte ale vânzării de bunuri de consum şi garanţiile conexe, publicată în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (JOCE) nr. L 171 din 7 iulie 1999.

    ---------- Post added 08-05-2013 at 08:38 AM ----------

    Quote Originally Posted by adibose View Post
    s-a dus dracu Ghidul Cumparatorului COnsolist...
    Mi-ar placea ca un administrator sa culeaga toate aceste posturi legate de garantie, cel putin din ultimele 2-3 pagini si sa le mute intr-un thread nou, ca sa nu mai mucificam acest "ghid" desi aparent treaba cu garantiile tine de "ghid" s-a ajuns la zeci de postari pe baza legilor, emailurilor, desi s-a lamurit treaba tot se insista...non stop.
    Pai tocmai ce a fost mutata discutia de pe alt thread.

  11. #5091 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Pai tocmai ce a fost mutata discutia de pe alt thread.
    Eu ma refeream al unul NOU, ca de pe alt thread inteleg ca a fost mutata insa nu cred ca se stia ca se va ajunge la "romane" ...

  12. #5092 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Cititi aici dar cu foarte mare atentie un caz in tribunal castigat de o firma impotriva ANPC legat de cei 2 ani de garantie: Garantia de conformitate a produselor comercializate. Garantii comerciale. Contraventii prevazute de Legea nr. 449/2003

    Se pare ca am avut 100% dreptate pana acum.

  13. #5093 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Nu lucrez la niciun Altex. Eu vreau sa va arat ca nu exista legislatie cu sanctiuni pentru nerespectarea termenului de 2 ani de garantie.

    Art. 21. - (1) La cererea consumatorului garanţia va fi oferită în scris sau pe orice alt suport durabil, disponibil şi accesibil acestuia.

    Practic, tu cumparator esti obligat sa ceri certificatul de garantie, nu sa ti-l dea o anumita firma.

    Pe site-ul Altex scrie ca garantia de conformitate este de 2 ani la PS3. Oricum legea te apara 6 luni, celelalte 18 luni trebuie sa demonstrezi tu neconformitatea produsului.

    " (3) Produsele de folosinţă îndelungată trebuie să fie însoţite de certificatul de garanţie şi, dacă reglementările în vigoare prevăd, de declaraţia de conformitate, precum şi de cartea tehnică ori de instrucţiunile de folosire, instalare, exploatare, întreţinere, eliberate de producător."

    Art. 20 alin. 3 din Ordonanta 21/1992 actualizata in 2008

    ---------- Post added 08-05-2013 at 12:40 PM ----------

    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Cititi aici dar cu foarte mare atentie un caz in tribunal castigat de o firma impotriva ANPC legat de cei 2 ani de garantie: Garantia de conformitate a produselor comercializate. Garantii comerciale. Contraventii prevazute de Legea nr. 449/2003

    Se pare ca am avut 100% dreptate pana acum.
    Da, si astia (Intreaba expertul | Centrul European al Consumatorilor din Romania) sunt niste dobitoci care nu fac decat sa induca lumea in eroare.

    Gata, ma opresc aici, inteleg ca iei apararea agentilor economici si interpretezi legea doar in avantajul lor.
    Cazul postat de tine nu este 100% relevant, agentul constatator a incadrat gresit amenda.

    Imi cer scuze fata de restul colegilor de pe forum pt. offtopic.

  14. #5094 SP
    Junior Member lordico's Avatar
    Pentru cei interesati, azi am achizitionat consola oferita de Altex cu 699 ron, cea de 12gb, si are 2 ani garantie de la ei. Atasat e certificatul de garantie.
    Attached Images Attached Images 08052013482.jpg

  15. #5095 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Una la mana, agentul constatator nu avea cum sa incadreze nicicum amenda pentru cei 2 ani de garantie, deoarece art. 16 din legea 449/2003 nu e sanctionabil, exact cum a zis si instanta (aici e de vina ANPC-ul ca nu a bagat sanctiunea in lege). Doi la mana, nu e vina ta ca nu esti pe domeniu tehnic, conformitatea din Ordonanta 21/1992 nu e aceeasi cu cea din legea 449/2003, ci se refera la conformitatea produselor cu anumite cerinte esentiale, dpdv strict tehnic de proiectare a produsului,, gen perturbatii electromagnetice, interferente in radiofrecvente. Daca esti nelamurit, citeste Directiva 1999/5/EC. Pe aceasta directiva intra PS3-ul.

    Uite aici un exemplu de declaratie de conformitate: http://download.fds-ncom.nokia.com/s...0_RTTE_DoC.pdf

  16. #5096 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Omule, ne-am prins cu totii ca faci/ai facut dreptul sau ai citit sau mai stiu eu ce. Deja ce spui tu nu isi mai are rostul si devine spam. Ia-o mai usor. Aici dam sfaturi despre cum sa luam si de unde sa luam si cum sa avem parte de cea mai avantajoasa oferta, nu sa ii dam in sus si jos cu legiile lui peste. Nu esti la scoala sa faci spete, las-o mai moale.

  17. #5097 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Omule, ne-am prins cu totii ca faci/ai facut dreptul sau ai citit sau mai stiu eu ce. Deja ce spui tu nu isi mai are rostul si devine spam. Ia-o mai usor. Aici dam sfaturi despre cum sa luam si de unde sa luam si cum sa avem parte de cea mai avantajoasa oferta, nu sa ii dam in sus si jos cu legiile lui peste. Nu esti la scoala sa faci spete, las-o mai moale.
    Te agiti ca gasca in apa, nu fac niciun spam ci raspund la ce intreaba altii sau la ce posteaza altii, capisci? Nu am facut Dreptul, ci Electronica si Telecomunicatii la UPB Bucuresti.

    Am uitat sa-i dau quote lui Caponescu la postul anterior.

    ---------- Post added 08-05-2013 at 02:18 PM ----------

    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    " (3) Produsele de folosinţă îndelungată trebuie să fie însoţite de certificatul de garanţie şi, dacă reglementările în vigoare prevăd, de declaraţia de conformitate, precum şi de cartea tehnică ori de instrucţiunile de folosire, instalare, exploatare, întreţinere, eliberate de producător."

    Art. 20 alin. 3 din Ordonanta 21/1992 actualizata in 2008
    Bine zis, eliberate de producator, nu de vanzator.

  18. #5098 SP
    Completionist Boghy02's Avatar


  19. #5099 SP
    Member mafiozzoxp's Avatar
    Eu am postat sa profite cineva de oferta nu sa va certati .

  20. #5100 SP
    Junior Member lordico's Avatar
    Quote Originally Posted by mafiozzoxp View Post
    Eu am postat sa profite cineva de oferta nu sa va certati .
    Foarte corect si foarte multumesc de doua ori, una cu pretul si una cu garantia de 2 ani!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts