Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 60 of 381 FirstFirst ... 10 50 58 59 60 61 62 70 110 160 ... LastLast
Results 1,181 to 1,200 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #1181 SP
    Junior Member Elyahu's Avatar
    Am observat ca destul de multi cumpara de pe ebay. Daca ai timp si esti atent la detalii, poti lua jocuri bune la preturi decente, pana in 10 lire, cu trasnport cu tot. Am observat insa un lucru, mai ales la licitatii. Daca reusesti sa castigi o licitatie la un pret bun, te incarca mai mult la transport, care in mod normal nu ar trebui sa depaseasca 2 lire. Am castigat o licitatie cu o lira, iar transportul a fost 4 lire, deh...livrare cu semnatura acasa. Bafta la shopping pe ebay!

  2. #1182 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Intr-adevar transportul e mare pe ebay dar exista un motiv in spatele acestei decizii a vanzatorilor.

    Pentru un vanzator in momentul in care tu cumperi un produs se aplica urmatoarele taxe:
    - TVA-ul statului Luxemburg
    - Taxa Ebay
    - Taxa PayPal

    In functie de valoarea produsului cele 3 elemente pot ajunge sa taxeze vanzatorul cu 4-5 lire. Insa el prefera sa puna valoare mai mare pe transport pentru ca transportul nu se taxeaza si astfel se asigura ca tu platesti acele taxe fara sa-i taie lui din pret.

    Recomand ca in cazul sellerilor mari (care au mii sau zeci de mii de ratinguri) sa dati un mesaj sellerului sa intrebati daca are magazin separat de eBay store.
    De exemplu un seller avea un produs cu 10 lire si transport 3 lire iar pe site-ul sau personal acelasi produs era la 8 lire si cu transport 2. Deci 3 lire economisite.

    Plata evident prin PayPal deci sunteti asigurati.

  3. #1183 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Quote Originally Posted by Elyahu View Post
    /.../ transport, care in mod normal nu ar trebui sa depaseasca 2 lire.
    Sunt de acord cu treaba asta la jocuri si in general cam atat am dat si io pana acum. Dar uite, de exemplu, in cazul urmator PS3 Street Fighter IV Round 2 Arcade FightStick Tournam on eBay (end time 04-Apr-10 19:59:14 BST) io le-am dat ieri mesaj la baieti sa ma asigur ca nu e o greseala pentru ca transportul mi se pare prea mic

    Sunt foarte tentat sa cumpar si ma gandesc ca fie au calculat gresit /item-ul are totusi 3 kile si e destul de voluminos/, fie nu o sa fie ambalat cum trebuie si ar putea ajunge destul de 'sifonat' la Bucuresti. Acu astept reply-ul

  4. #1184 SP
    Junior Member ridle's Avatar
    Salut,
    incerc cu disperare sa achit prin PayPal,un joc castigat la o licitatie,cu 2 carduri : MasterCard si Visa Electron la BT.
    Cele 2 carduri sunt verificate pe contul de PayPal si am in balanta de PayPal,3 Euro sau 2.62 GBP.
    Pe contul legat de PayPal am o suma de 8 GBP. Jocul costa 9.49 GBP.
    Deci,atunci cand incerc sa achit cu oricare din aceste 2 carduri,primesc mesajul :
    "This card cannot be used for this transaction. Please choose a different way to pay, or add another debit or credit card to your account."
    Mentionez,ca am mai achitat prin aceste carduri,alte obiecte prin ebay.co.uk,iar la banca am semnat formularul cu ridicarea limitei de tranzactii.

    Orice ajutor sau sfat este binevenit !

    Multumesc mult !

  5. #1185 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Am si eu o intrebare. Am comandat un fighting stick de pe amazon, trimis prin DHL Germania, care ar trebui sa ajunga undeva pe 5 aprilie dupa amazon. Problema e ca saptamana viitoare plec pentru o saptamana din localitate de paste. Ce se intampla cu pachetul? O sa-l tina undeva pana vin inapoi saptamana viitoare? Cate zile ? Cum ar trebui sa procedez?
    Repet pachetul este trimis prin DHL, am verificat AWB-ul si in 27 a plecat din Germania.
    Multumesc.

  6. #1186 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by pooaul View Post
    Am si eu o intrebare. Am comandat un fighting stick de pe amazon, trimis prin DHL Germania, care ar trebui sa ajunga undeva pe 5 aprilie dupa amazon. Problema e ca saptamana viitoare plec pentru o saptamana din localitate de paste. Ce se intampla cu pachetul? O sa-l tina undeva pana vin inapoi saptamana viitoare? Cate zile ? Cum ar trebui sa procedez?
    Repet pachetul este trimis prin DHL, am verificat AWB-ul si in 27 a plecat din Germania.
    Multumesc.

    Vorbeste cu reprezentantii DHL Romania. Le dai AWB-ul si le aduci la cunostinta situatia rugandu-i totodata sa nu trimita pachetul inapoi pana la intoarcerea ta. Eventual poti plati de pe acum contravaloarea transportului.

  7. #1187 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    stai linistit man. nu vine curier. iti vine coletul la posta

    este vorba de trimitere prin posta nu prin serviciul de curierat

    ce este extern sta o luna in posta. ce depaseste 4 zile parca se ia 0.6 lei / zi magazinaj

    cheers

    LE: este posibil chiar sa vina sapt asta. verifica trackul de forma CLxxxxxxxxDE aici : http://www.posta-romana.ro/track_trace

  8. #1188 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Cat costa livrarea standar, de pe amaon uk, la un 360?

  9. #1189 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    categoria games. vezi mai sus cosul de la un joc man (9.5)

    simularea unei comenzi este cea mai buna solutie

  10. #1190 SP
    Junior Member ridle's Avatar
    Quote Originally Posted by ridle View Post
    Salut,
    incerc cu disperare sa achit prin PayPal,un joc castigat la o licitatie,cu 2 carduri : MasterCard si Visa Electron la BT.
    Cele 2 carduri sunt verificate pe contul de PayPal si am in balanta de PayPal,3 Euro sau 2.62 GBP.
    Pe contul legat de PayPal am o suma de 8 GBP. Jocul costa 9.49 GBP.
    Deci,atunci cand incerc sa achit cu oricare din aceste 2 carduri,primesc mesajul :
    "This card cannot be used for this transaction. Please choose a different way to pay, or add another debit or credit card to your account."
    Mentionez,ca am mai achitat prin aceste carduri,alte obiecte prin ebay.co.uk,iar la banca am semnat formularul cu ridicarea limitei de tranzactii.

    Orice ajutor sau sfat este binevenit !

    Multumesc mult !
    Problema rezolvata !

  11. #1191 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Ma puteti ajuta va rog cu ceva...imi caut de ceva vreme Fallout 3 Collectors Edition (nou) pentru Xbox 360, si nu reusesc nici cum sa dau de el, la un pret ok (am gasit pe amazon.co.uk la aprope 70 lire ). Am cautat pe ebay.co.uk...nimic, amazon.co.uk la fel (pe ebay.com si amazon.com nu am cautat pentru ca nu vreau sa ma complic cu vama) si pe zavvi e Out of Stock...si alte siteuri nu mai stiu....

  12. #1192 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    pai man CE sau LE de obicei sunt editii limitate ca numar. e normal sa nu mai gasesti pe nicaieri, iar unde gasesti au scor de 2 ori ca la lansare

  13. #1193 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Quote Originally Posted by BoDoPSX View Post
    pai man CE sau LE de obicei sunt editii limitate ca numar. e normal sa nu mai gasesti pe nicaieri, iar unde gasesti au scor de 2 ori ca la lansare
    Atunci va trebui sa ma multumesc cu editia normala...pentru ca second nu l-as lua de dincolo...ca oameni is de multe feluri...

  14. #1194 SP
    Member Radoo's Avatar
    Mai dau o bulină albă pentru amazon.co.uk şi Royal Mail, pentru a doua comandă reuşită care a ajuns �n două zile.

  15. #1195 SP
    Member Atrium's Avatar
    Am si eu o intrebare pentru cei care au comandat obiecte mai mari de pe amazon.co.uk. Stiti cam cat ar costa transport-ul la o consola xbox 360 pana in Romania ?

    Pana acum stiam sa ma uit la cat costa shipping-ul ca parca scria separat cat este. Insa acum, cand adaug in cos si dau spre checkout nu mai scrie nimic. Doar pretul este mai mare cu 1 Lira fata de cel initial. Oare lira aia sa repezinte transportul ? Nu este cam putin ?

    De-asemenea va rog daca se poate sa-mi spuneti in medie cam cat ar dura transport-ul pana in Romania ?

    P.S. Bodo, in special pt tine ar fi intrebarile astea deoarece stiu ca tu aduci console. Daca esti dragut, te-as ruga sa ma iluminezi si pe mine. Eventual in privat...

    Multumesc

  16. #1196 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    man s-a intrebat si raspuns putin mai sus

    intra la categoria video games si are same shipp ca un joc 9.5 GBP

    nu are cum sa nu arate la simulare

    se livreaza din germania cu tracking si de la comanda vine cam in 7-8 zile

  17. #1197 SP
    Member Atrium's Avatar
    Mersi mult, si imi cer scuze. M-am uitat si cu cateva pagini in urma dar nu m-a dus capul sa ma uit si pe pagina asta.

  18. #1198 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Daca fac un pre-order de pe amazon, ei imi vor lua bani acum? Sau doar cand trimit jocul? Intreb pentru ca am gasit asta "Pre-order Price Guarantee: order now and if the Amazon.co.uk price decreases between the time you place your order and the release date, you'll be charged the lowest price", si ma derutat....si inca o mica intrebare, exista vreo sansa sa fac un pre-order si sa nu primesc jocul? Sellerul e chiar amazon....

  19. #1199 SP
    Member Aliosa's Avatar
    Daca faci pre-order iti vor retrage banii de pe card atunci cand trimit jocul.
    Pre-order price guarantee inseamna ca daca pretul jocului scade dupa ce tu ai facut respectivul preorder atunci vei fi taxat la pretul cel mai mic. Ex concret: daca astazi precomanzi un joc la 29 de lire si el scade maine la 22 pt o zi, peste 3 zile creste la 35, tu vei fi taxat la cea m.mica valoare a pretului din perioada lansarii precomenzii si pana la data lansarii jocului, respectiv din exemplul meu 22 de lire. Asta teoretic, practic amazon iti va lua 29 de lire de pe card si iti va rambursa 7, iar un ramburs poate dura si cateva zile. De asemenea acest ramburs inseamna o tranzactie in plus, respectiv un comision in plus pe care il va lua banca pt convertirea in valuta in care ai facut cumparatura.

    Amazon sunt f seriosi si nu am prea avut probleme cu ei, dar asta nu inseamna ca sunt perfecti.

  20. #1200 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Quote Originally Posted by Aliosa View Post
    Daca faci pre-order iti vor retrage banii de pe card atunci cand trimit jocul.
    Pre-order price guarantee inseamna ca daca pretul jocului scade dupa ce tu ai facut respectivul preorder atunci vei fi taxat la pretul cel mai mic. Ex concret: daca astazi precomanzi un joc la 29 de lire si el scade maine la 22 pt o zi, peste 3 zile creste la 35, tu vei fi taxat la cea m.mica valoare a pretului din perioada lansarii precomenzii si pana la data lansarii jocului, respectiv din exemplul meu 22 de lire. Asta teoretic, practic amazon iti va lua 29 de lire de pe card si iti va rambursa 7, iar un ramburs poate dura si cateva zile. De asemenea acest ramburs inseamna o tranzactie in plus, respectiv un comision in plus pe care il va lua banca pt convertirea in valuta in care ai facut cumparatura.
    Mersi mult pentru raspuns man! Si pre-oderurile de pe amazon, sunt safe? Adica se poate intampla sa fac un pre-order si sa nu primesc jocul?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 60 of 381 FirstFirst ... 10 50 58 59 60 61 62 70 110 160 ... LastLast

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts