Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Cum preferati jocurile - sa le downloadati de pe shop sau sa le cumparati din magazin

Voters
177. You may not vote on this poll
  • Eu imi cumpar jocuri in format virtual (jocuri downloadabile, cine are nevoie de manual, disc sau carcasa)

    4 2.26%
  • Ce-i in mana nu-i minciuna (jocuri fizice beibi)

    139 78.53%
  • Sincer nu ma intereseaza

    34 19.21%
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 52

Thread: Cum preferati sa fie jocul dumneavoastra

  1. #1 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

    Cum preferati sa fie jocul dumneavoastra

    Aici vom discuta despre un subiect care se prefigureaza de cativa ani incoace (de la aparitia Xbox 360/PS3 si Wii - respectiv PSP si NDS - si sa nu uitam de PC - cu al lui STEAM care a prins super bine la public)

    Voi incerca sa analizez eu situatia - insa cu ipoteza ca - eu unul prefer jocurile in format fizic, datorita satisfactiei pe care o ai la deschiderea pachetului, prima instalare/prima rulare de joc etc care in cazul unui soft downloadat este total impersonala si fada.

    De asemeni exista din nefericire uneori nevoia sa vinzi un anumit joc pentru a-ti luat altul, sau din motive strict personale - in cazul jocurilor downloadate este mult mai greu sa faci o vanzare - nu spun ca nu se poate insa exista impedimente.

    Alt mare plus al jocurilor cumparate din magazin este posibilitatea ca acestea sa vina in mai multe "flavour" - uri (adica in diferite oferte de genul Limited, Collector, Essential etc) - lucru care la un joc dowloadat inca nu se intampla.

    Un dezavantaj al jocurilor cumparate din magazin este pretul, care in general este mai mare decat al celor downloadabile, insa exista cazuri in care acesta este mai mic (jocuri ajunse in bargain bin, sau cosul de reduceri) - dar in cele mai multe cazuri magazin mai scump decat la shopul virtual

    Un alt dezavantaj (de care foarte multi s-au lovit) este timpul in care jocul ajunge la user - nu sunt putini cei care vor sa joace jocul in ziua cand este disponibil - in magazin trebuie sa astepti dupa distribuitor, dupa curier, dupa .. te miri ce, mai ales intr'o tara ca a noastra.

    later edit: am modificat un pic poll ul ca sa nu existe confuzii

  2. #2 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    well eu cam fac both of them dar cum am votat mai sus sincer nu ma intereseaza

  3. #3 SP
    Senior Member Pastilutza's Avatar
    Eu prefer sa fie original.Cel putin castig respectul producatorului si ma respect si eu atunci cand imi ofer cv original si nu fake.

  4. #4 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Cred ca ai inteles gresit - nu e vorba despre piraterie - doar despre jocuri in format fizic, sau downloadabil

  5. #5 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    e frumoasa si o carcasa la el dar sincer cateodata ma "mananca" in asa hal incat as prefera clar sa il downloadez decat sa mai astept...mai ales datorita situatiei de la noi , poate daca ar fi vreun gamestop aici sa stiu ca in ziua lansarii ma pot duce sa il ridic de acolo personal SI la un pret ok ar mai fi o treaba dar asa...

  6. #6 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Eu prefer jocul cu manual si carcasa. E mai bine asa,mai ales daca vrei sa vinzi jocul dupa aceea. Plus colectia care arata mai bine in raft decat pe HDD

  7. #7 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    eu personal citesc manualele de la jocuri....

  8. #8 SP
    Senior Member Pastilutza's Avatar
    Prefer sa le cumpar de la magazin/useri.

    Puteti sa imi modificati postul anterior si sa scrieti ce scrie in asta?

  9. #9 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    Fizice baibi,dar foarte foarte rar cumpar un joc din magazin,pentru ca au preturi nesimtite rau.Imi place mai mult fizic,pentru ca daca e downloadabil,il pot pierde,sterge,si nu am facut nici o smecherie.

  10. #10 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Naturale de la mama lor . (din magazine/useri etc. etc.).

  11. #11 SP
    Member cloud's Avatar
    jocul cu carcasa si manual. sa-l pot juca atunci cand vreau si unde vreau eu.

  12. #12 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Tin foarte mult la colectie (coperta/manual, etc.) deci fizic all the way!

  13. #13 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Eu imi cumpar jocuri in format virtual (jocuri downloadabile, cine are nevoie de manual, disc sau carcasa)
    In marea majoritate,nu ma complic cu CD-uri,asa daca le iei dp Steam imi raman cat oi trai,daca il iau din m,agazin CD-ul se poate zgaria,rupe,distruge,etc...

  14. #14 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Prefer varianta cu manula, cutie, dvd. Ca si darky tin foarte mult la colectia personala si da, este alta satisfactie cind desfaci cutia decit cind dai download. Este adevarat ca exista anumite riscuri si neplaceri dar parca dau mai bine pe raft decit pe hdd.

    Legat de pretul jocurilor din magazine, mie mi se pare normal sa fie mai mare deorece se folosesc mai multe resurse pentru comercializarea acestuia: mediu de stocare, cutie, manual, coperta, resurse umane pentru impachetare, transport, etc.
    Sa nu uitam de marketing fara de care aceasta industrie ar fi moarta, coperta/cutia unui joc tot de marketing tine si face acel joc vindut, ginditiva cum ar fi sa fie un stie gen Steam in care sa ai doar o lista cu jocurile de download-at si cu citeva screenshot-uri fara nimic publicitar.

    Bine asta nu inseamna ca dau dreptate magazinelor din Romania care practica niste preturi de prost gust in medie cu 35% mai mari decit in EU.

    LE: pina la urma totul tine de gust, este posibil ca populatia sa se adapteze la un anumit mod de vinzare. Mai sus mi-am expus propria parere si da, eu prefer jocurile in cutie, altfel nu as mai avea satisfactia de a avea un Zelda Wind Waker cu o coperta rara sau un Viva Pinata cu o cutie deosebita.

  15. #15 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    fizic

    si da citesc si manualul

  16. #16 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    Quote Originally Posted by BoDoPSX View Post
    fizic

    si da citesc si manualul


    nici nu credeam altfel

  17. #17 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Si eu le prefer fizic,dar mai bine le cumpar dupa Steam atata timp cat sunt in Romania ,pret mai ieftin...etc...
    Poate cand oi pleca din Rom oi cumpara in carcase si cehsti de astea.

  18. #18 SP
    Member DraZziW's Avatar
    Daca diferenta dintre pretul jocul nou in magazin si cel online e relativ mare il iau online

  19. #19 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Quote Originally Posted by yoshimitsu View Post
    Si eu le prefer fizic,dar mai bine le cumpar dupa Steam atata timp cat sunt in Romania ,pret mai ieftin...etc...
    Poate cand oi pleca din Rom oi cumpara in carcase si cehsti de astea.

    si ce ai in semnatura cum sunt?

  20. #20 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Quote Originally Posted by BoDoPSX View Post
    si ce ai in semnatura cum sunt?
    Nu spun ca iau Ban

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Cum se misca jocul Bayonetta pe ps3? By bubu91 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 21-04-2014, 23:43
  2. Ce gen de joc preferati? By Dant3 in forum Polls
    Replies: 13 Last Post: 11-01-2013, 00:19
  3. Replies: 18 Last Post: 01-06-2012, 13:33
  4. Ce controlere preferati pt jocuri fighting ? By iulikkk in forum Jocuri PC
    Replies: 0 Last Post: 02-12-2011, 09:26

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts