Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Piața second hand de jocuri, păreri.

  1. #1 SP
    Senior Member Diesel's Avatar

    Piața second hand de jocuri, păreri.

    Second Hand Gaming Stole Heavy Rain's Thunder | PlayStation LifeStyle

    Recomand sa cititi si sa vedeti cam cat de deformat vad developerii situatia asta a pietei second hand.
    Ce ma frapeaza pe mine e modul cum li se pare o chestie atat de anormala sa nu le intre lor in buzunar bani pentru fiecare tranzactie care are loc pe planeta asta.

    Initial, le dadeam dreptate developerilor, ca ei vand un shooter online, sa zicem. Jocul e cumparat de nou, proprietarul sta pe serverele developerului/publisherului/XboxLive-ului un an, doi, timp in care creeaza o cheltuiala pentru developer (curentul electric, mentenanta serverelor), dupa care se satura de joc si inceteaza si cheltuiala developerului. Cand jocul e vandul SH, urmatorul proprietar are si el pretentia de a juca online, adica de a pune la cheltuiala developerul.

    Se pare, totusi, ca problema cea mare a developerilor nu-i nici pe departe costul partii de online, pentru ca ei oricum se angajeaza sa ofere acces la servere un anumit numar de ani; e problema mea daca nu intru deloc online sau daca stau pe serverele lor 12 ore pe zi, timp de 2-3 ani. Vad ca ei pur si simplu vor ca tu sa nu te bucuri de jocurile lor, decat atunci cand le cumperi de noi; cauta orice forma posibila de penalizare pentru cei care apeleaza la piata SH de jocuri.

    Chestia la care ma gandesc si pe care nu o inteleg e urmatoarea: din moment ce piete SH exista pentru aproape orice alt lucru care se vinde pe planeta asta, de la electronice, electrocasnice si pana la barci si avioane, de unde s-au trezit fix developerii de jocuri sa incerce sa sanctioneze piata SH de jocuri? Daca e ceva ce-mi scapa, astept pareri si informatii

  2. #2 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    Chestia la care ma gandesc si pe care nu o inteleg e urmatoarea: din moment ce piete SH exista pentru aproape orice alt lucru care se vinde pe planeta asta, de la electronice, electrocasnice si pana la barci si avioane, de unde s-au trezit fix developerii de jocuri sa incerce sa sanctioneze piata SH de jocuri? Daca e ceva ce-mi scapa, astept pareri si informatii
    Nu s-au gandit fix developerii de jocuri la asta, cel mai bun exemplu e Microsoft si sistemele de operare Windows : nu ai voie sa le revinzi si sunt valabile (legal) doar daca ai factura pe numele tau. Si cum o persoana fizica nu poate emite factura degeaba vinzi licenta altcuiva. Nu mai zic de licentele OEM care-s legate de calculator. Ce zici, cum ar fi sa cumperi un joc PS3, sa-l activezi pe o consola si doar pe consola aia sa-l poti juca. Daca-ti crapa consola (YLOD, BluRay, etc) sau o vinzi : adio joc. Si exemple ar mai fi.

    Da, daca tu cumperi un joc si-l revinzi la prima vedere pare ca nu-i ok, ca ala primeste jocul "gratis" (adica fara sa plateasca). Ce le scapa la producatorii de jocuri e urmatorul lucru : cand tu dai jocul nu-l mai poti juca. Tu practic transferi jocul tau la altcineva. Cu ce-i doare pe ei ca te joci tu sau altcineva. As intelege sa se oftice daca ai putea juca si tu in continuare, dar asa... Dar asta e, lacomia e mare, din pacate daca se continua pe linia asta (pass code-uri, etc) o sa piarda toata lumea.

  3. #3 SP
    Member Downshifting's Avatar
    Fara piata SH, vanzarile de jocuri la prima mana ar scadea oricum pt ca multi se gandesc sa-si cumpere un joc chiar daca nu sunt convinsi ca produsul e bun, dar stiu ca exista posibilitatea de a-si recupera o buna parte din bani in caz ca nu vor pastra jocul.
    Solutia cu online-pass are un efect de bumerang pt producatori: daca va trebui sa vand jocul de doua ori mai ieftin decat l-am cuparat deoarece cumparatorul SH va trebui sa plateasca online-pass-ul, ma voi gandi de doua ori inainte sa-l cumpar din magazin. Pe termen lung, vanzarile la prima mana vor scadea.

    Principala solutie pt companiile producatoare e sa scoata jocuri suficient de bune si de pline de continut incat cumparatorul initial sa nu fie tentat sa-l vanda. In sensul asta poate ca ar fi bine ca o companie sa nu mai scoata n titluri anual, ci maxim unu-doua dar de o calitate f buna.
    O alta solutie este ieftinirea drastica a jocurilor de la producator si sa se mearga pe castiguri realizate din numarul mare de vanzari.

    Apropo, ar putea cineva care eventual lucreaza in domeniu sa-mi explice detaliat cum se ajunge la preturile actuale ale jocurilor?

  4. #4 SP
    Member solaru's Avatar
    Lucrurile nu sunt chiar asa de simple...pe cat am vrea noi.
    E normal ca un producator al unui bun sa incerce sa monetizeze toate oportunitatile ce decurg din produsul dezvoltat de el.
    Iar daca ne referim la Microsoft, sa zicem ca ei stiu sa faca lucrul asta binisor, cat despre revanzarea licentelor, ei bine nu te pot impiedica si chiar se poate face cu factura (pers. juridice) sau contract de vz-cumparare (pers.fizice).

    Si sa nu uitam ca vorbim de software, produse pe care nu le poti compara cu nimic altceva, deoarece au o caracteristica pe care nu o intalnesti la electrocasnice, electronice, masini, barci, avioane, pistoale, pusti si alte nimicuri, si anume sunt :virtuale. Cu alte cuvinte ele nu exista fizic. prin urmare e foarte greu sa monetizezi un produs de acest fel dupa momentul lansarii pe piata.

    De aceea au aparut DLCurile, de aceea au aparut OnlinePassurile. de aceea a aparut WOW si alte jocuri exclusiv online...
    Nu cred ca vor reusi sa interzica revanzarea reptului de utilizare a jocurilor, dar cu siguranta vor restrange anumite proprietati (de ex. posibilitatea de a juca online).

    Nu producatorii de jocuri au venit cu ideea asta...subiectul e mult mai vechi iar cei care l-au lansat sunt producatorii/distribuitorii de filme si muzica. Sa nu uitam ca Apple nu iti permite sa iti pui piesele achizitionate de pe iTunes decat pe un nr limitat de device-uri. Sa ne aducem aminte ca la un moment dat s-a vehiculat ideea DVD-urilor de unica folosinta - te uitai la film dupa care suportul se autodistrugea, etc. exemplele pot continua.

    Oricum, lucrurile sunt pe cale sa se schimbe, poate mai dramatic decat vrem sau indraznim sa credem, dar sunt aproape sigur ca nu vor putea interzice piata SH, mai ales ca e mult mai usor sa o controlezi...

    Numai bine!

  5. #5 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    In scurt timp o sa apara un "single player pass" la cat de obsedati de bani sunt developerii.

  6. #6 SP
    Member Downshifting's Avatar
    Quote Originally Posted by FPS Marius View Post
    In scurt timp o sa apara un "single player pass" la cat de obsedati de bani sunt developerii.
    Cu cat o sa puna mai multe restrictii la jocurile cumparate sigilate, cu atat vanzarile vor scadea. Si cele SH, dar si cele la prima mana.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Downshifting View Post
    Apropo, ar putea cineva care eventual lucreaza in domeniu sa-mi explice detaliat cum se ajunge la preturile actuale ale jocurilor?
    Vezi ca este un "episod" de Pach Attack in care explica el detaliat exact asta.


    LE: Vezi de la jumate, mai exact de la minutul 2:30



  8. #8 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Exista deja ceva de genul ala la Resident Evil - Mercenaries, pe Nintendo 3DS. Ai la dispozitie un singur save file. Nu-l poti sterge, nu-l poti reseta. E ca si cum ti-as vinde eu tie Bad Company 2 cu platinele facute la arme, dispare mare parte din placerea si scopul de a mai juca.

    ---------- Post added 15-09-2011 at 06:22 PM ----------

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Ce le scapa la producatorii de jocuri e urmatorul lucru : cand tu dai jocul nu-l mai poti juca. Tu practic transferi jocul tau la altcineva. [...] As intelege sa se oftice daca ai putea juca si tu in continuare, dar asa.
    Din nou, dovada ca developerii incearca sa fie mai cu moț. Daca-ti vand Windows-ul meu, nu pot garanta Microsoftului ca l-am dezinstalat de la mine in prealabil (de aici restrictiile cu revanzarea). In cazul unui produs fizic, cum e un joc pe disc, mie nu are ce sa-mi ramana in consola.

    ---------- Post added 15-09-2011 at 06:26 PM ----------

    Quote Originally Posted by solaru View Post
    produse pe care nu le poti compara cu nimic altceva, deoarece au o caracteristica pe care nu o intalnesti la electrocasnice, electronice, masini, barci, avioane, pistoale, pusti si alte nimicuri, si anume sunt :virtuale. Cu alte cuvinte ele nu exista fizic.
    Pai exista, softul respectiv e legat de un disc. Cat timp excludem din discutie pirateria, este exact ca si cum ai vinde SH o masina, o barca etc. Cu atat mai mult cu cat, daca-ti vand o masina care e in service, drepturile la service se transfera. La fel cum si dreptul de acces la serviciile online ale jocului pe disc ar trebui sa se transfere, fara prostii de taxe suplimentare.

  9. #9 SP
    Member solaru's Avatar
    Pai tocmai despre asta este vorba - in cazul unei masini, producatorul, distribuitorul si reteaua de service fac mai multi bani dupa ce s-a vandut masina decat la vanzarea ei. nu la fel se intampla in cazul software-ului, pentru ca nu platesti abonament de suport/mentenanta sau altceva de genul. Si nu ai dreptul la service, ai dreptul la garantie, garantie valabila atata timp cat conditiile impuse de ei - revizii regulate, etc. Toate astea inseamna bani, multi bani, mai multi decat se obtin la vanzarea masinii.

    Cat despre softuri, discul nu reprezinta dovada detinerii licentei, este doar un suport, si atat. Nu faceti confuzii.

  10. #10 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by solaru View Post
    Si sa nu uitam ca vorbim de software, produse pe care nu le poti compara cu nimic altceva, deoarece au o caracteristica pe care nu o intalnesti la electrocasnice, electronice, masini, barci, avioane, pistoale, pusti si alte nimicuri, si anume sunt :virtuale. Cu alte cuvinte ele nu exista fizic. prin urmare e foarte greu sa monetizezi un produs de acest fel dupa momentul lansarii pe piata.
    Nu e chiar asa, am explicat mai sus. Tu cand cumperi un joc legal in ziua de azi esti legat de discul fizic si/sau de un cd key. Daca vinzi jocul tu nu-l mai poti folosi. Deci e ca si la oricare alt produs. Iar faza cu te-ai bucurat de joc si altul se bucura fara sa plateasca producatorului e adevarata, dar se intampla si la alte produse, asta ca sa raspund in avans.

    Gandeste-te la o carte. Tu o cumperi (deci platesti autorului, celui care o publica, etc), o citesti si apoi o vinzi. Ala se bucura de ea fara sa mai plateasca. Si n-am auzit librariile sau pe altii sa se planga de chestia asta. De ce la jocuri trebuie sa fie diferit ? Chiar si in multiplayer, nu doar in SP. Ca am zis : eu nu mai pot juca, dar am platit deja. Cu ce-l deranjeaza pe ala ca ocup eu serverul sau ca-l ocupa un alt tip ?

  11. #11 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Pe scurt, seriile Assassin's Creed, CoD, Fifa, NFL, NHL si toate celelalte care ies pe banda rulanta.

    Cand ai cumparat un Fifa 11 SH, in loc sa faci precomanda la urmatorul Fifa, ai stricat tot mecanismul

  12. #12 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Gandeste-te la o carte. Tu o cumperi (deci platesti autorului, celui care o publica, etc), o citesti si apoi o vinzi. Ala se bucura de ea fara sa mai plateasca.
    Pai faza e ca daca ar putea, te-ar pune si publisher-i de carti sa platesti pentru o carte second hand.
    Nu am cumparat niciodata un e-book, dar banuiesc ca nu sunt transferabile.

    De altfel nu cred sa existe industrie pe lumea asta care sa nu gandeasca in felul asta. Cat timp piata SH reprezinta o vanzare pierduta pentru ei, vor face tot posibilul sa te determine sa cumperi nou.
    Si revenind la articolul postat de Diesel, daca nu ma insel tipul ala spunea ca ar trebui sa se gandeasca la metode de distributie alternative, astfel incat sa-i determine si pe cei care au cumparat SH (deci care nu erau dispusi sa plateasca pretul intreg) sa-l ia nou.

    Asadar nu m-ar mira sa avem parte pe PS4 sau X-Box 720 de jocuri care se download-eaza direct pe consola. Si atunci ar trebui sa se intample 2 lucruri:
    1. Jocurile vor fi mai ieftine
    2. Jocurile nu vor mai putea fi vandute SH

    Nu prea ma joc pe PC asa ca nu stiu cum sta treaba pe Steam, dar din cate am inteles jocurile sunt destul de ieftine, mai ales in perioade de reduceri (care sunt foarte dese).
    Si daca nu ma insel deja a fost o "integrare" intre Steam si PSN - Portal 2 cumparat pe PS3 putea fi jucat si pe Steam.

    De altfel, daca as avea posibilitatea sa cumpar jocuri la 100-150 lei, cu download direct, fara sa trebuiasca sa mai pierd timp pe forumuri sa gasesc un vanzator de SH si apoi sa ma mai intalnesc cu el pentru tranzactie sau sa astept posta, stiu ce as alege.

    Oricum, nu inteleg de ce lumea e asa revoltata. De regula conducatorii companiilor trebuie sa dea si ei bine in fata actionarilor. Si aia nu investesc in companie pentru dragostea lor nemarginita pentru gaming, ci pentru a scoate bani.
    E o chestia absolut "normala" sa se gandeasca cum sa scoata cat mai multi bani de pe urma produselor lor.

    ---------- Post added 16-09-2011 at 09:07 AM ----------

    Quote Originally Posted by solaru View Post
    Pai tocmai despre asta este vorba - in cazul unei masini, producatorul, distribuitorul si reteaua de service fac mai multi bani dupa ce s-a vandut masina decat la vanzarea ei
    La un Opel Astra, care a costat 14.000 de euro, o revizie anuala e aproximativ 700 de lei, deci mai putin de 200 de euro.
    Cred ca nici daca mergi cu masina 10 ani, timp in care mai schimbi o curea de distributie, etc, nu te costa mai mult intretinerea masinii decat te-a costat cumpararea ei.

  13. #13 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Din punctul meu de vedere, atata timp cat nu se trece la distributie digitala, nu vor putea decat sa puna piedici in calea pietei sh, in niciun caz sa o interzica complet. Sper totusi sa se potoleasca, in masura in care, personal, judec mult mai drastic un joc de cand cu online pass-urile. Am patit-o cu UFC 2010, care dupa ce ca avea online pass, se mai misca si execrabil in online. Asadar, bani aruncati pe fereastra din vina celor ce acum tipa cat pot de tare ca piata sh le strica vanzarile.

  14. #14 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by Witchalok View Post

    Asadar nu m-ar mira sa avem parte pe PS4 sau X-Box 720 de jocuri care se download-eaza direct pe consola. Si atunci ar trebui sa se intample 2 lucruri:
    1. Jocurile vor fi mai ieftine
    2. Jocurile nu vor mai putea fi vandute SH
    Cat timp vor exista in paralel si jocurile pe disc, cele digitale nu vor fi mai ieftine, adica se va pastra situatia din prezent, unde infamous 2 era 60 de lire pe PSN UK. M-am intrebat multa vreme de unde preturile astea ridicate la versiunile digitale, cand cheltuielile de logistica si distributie sunt mult mai mici decat in cazul jocurilor pe disc. Ei, preturile sunt ridicata artificial, in urma presiunilor retailerilor, pentru a nu face concurenta prea mare versiunilor care ocupa loc pe rafturile lanturilor de magazine. Nici Sony si nici Microsoft nu si-ar dori ca Best Buy, Gamestop sau Walmart sa se supere si sa le dea jos jocurile de pe rafturi, ca vorbim de mii si mii de puncte de vanzare.

    Altfel, oricum ai da-o, pretul mare al versiunilor digitale nu este justificat in absolut nici un fel. Scade considerabil si pretul de productie (cost disc, scriere disc, personalizare disc si carcasa, costuri manual utilizare) si multiplicare (tii jocul pe un server si atat), nu ai un bun fizic pe care sa-l pui undeva/sa-l colectionezi/sa-l arati prietenilor si, aia urata de la urma, ii scade valoarea pentru ca tu nu poti sa-l valorifici mai departe, cand il dai SH

    Inca un aspect, ca tin minte cand au inceput sa se intensifice supararile developerilor si a publisherilor; erau tot mai suparati ca cei de la Gamestop raportau castiguri tot mai mari jocurile SH si din inchirieri, fara nici un procent care sa se intoarca la developeri/publisheri. Michael Pachter a explicat de ce nu au dreptul la vreun ban suplimentar: legea americana prevede ca, odata ce ai dat bani pe un bun de orice fel, ai voie sa scoti bani de pe urma lui cam cum ai chef (cat timp nu incalci drepturile de autor). Ai voie sa-l imprumuti, sa-l vinzi, sa-l inchiriezi, fara ca producatorul sa aiba vreo pretentie de la tine. Ergo, asta fiind legea, ce fac developerii si publisherii e un abuz. Sau, cum spunea cineva mai sus, sa faca jocuri mai bune, incat lumea sa vrea neaparat sa le cumpere la lansare, sa nu-si mai bata capul cu inchirieri si SH.

  15. #15 SP
    Member raptorscream's Avatar
    zicea cineva pe aici de 'online pas la SP', o sa fie la RAGE ceva in genul. Cei care il cumapra de nou vor avea acces la unele locatii/zone in joc, iar cei care cumpara jocu SH/imprumuta nu vor avea acces si nici nu vor putea cumapra 'pass' pt ca nu va exista unul.

  16. #16 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    Michael Pachter a explicat de ce nu au dreptul la vreun ban suplimentar: legea americana prevede ca, odata ce ai dat bani pe un bun de orice fel, ai voie sa scoti bani de pe urma lui cam cum ai chef (cat timp nu incalci drepturile de autor). Ai voie sa-l imprumuti, sa-l vinzi, sa-l inchiriezi, fara ca producatorul sa aiba vreo pretentie de la tine. Ergo, asta fiind legea, ce fac developerii si publisherii e un abuz. Sau, cum spunea cineva mai sus, sa faca jocuri mai bune, incat lumea sa vrea neaparat sa le cumpere la lansare, sa nu-si mai bata capul cu inchirieri si SH.
    Pai tocmai aici e problema. Cand cumperi o masina, masina e a ta si faci ce vrei cu ea (o revinzi, o modifici, etc).
    Cand cumperi un CD cu un soft tu nu cumperi soft-ul, tu cumperi dreptul de a folosi soft-ul lor, in anumite conditii impuse de ei.
    Si daca ei zic ca ai voie sa instalezi doar pe un PC, sau sa joci doar pe o consola....

    @raptorscream: nu prea cred ca or sa faca asta (poti da un link unde spune asa?).
    E total aiurea. Adica eu il cumpar SH, imi place jocul, vad ca nu am acces la o zona si sunt dispus sa dau 10-15$ sa am acces la tot.
    Si astia de la ID sunt atat de fraieri incat sa nu ma lase sa le dau bani.

  17. #17 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Noua siglă pentru online pass SP.
    Attached Images Attached Images images.jpg

  18. #18 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by Witchalok View Post
    tu cumperi dreptul de a folosi soft-ul lor, in anumite conditii impuse de ei.
    Si daca ei zic ca ai voie sa instalezi doar pe un PC, sau sa joci doar pe o consola
    Inteleg conceptul de a detine continutul de pe un disc cu anumite restrictii (aici au fost scandalurile cu continutul DLC pe care producatorii il ascundeau pe disc si-l deblocau contra cost mai tarziu), insa a vinde mai departe un joc pe disc, un album audio, un film bluray e permis, cel putin la americani.

    Daca ar fi dupa developeri si publisheri, ar trebui sa cumpar totul de nou, iar daca am ghinionul sa nu fiu colectionar sau sa nu mai am loc unde sa tin jocurile, sa le arunc la gunoi cand ma satur de ele, in nici un caz sa nu le dau mai departe.

  19. #19 SP
    Member raptorscream's Avatar
    Quote Originally Posted by Witchalok View Post
    @raptorscream: nu prea cred ca or sa faca asta (poti da un link unde spune asa?).
    E total aiurea. Adica eu il cumpar SH, imi place jocul, vad ca nu am acces la o zona si sunt dispus sa dau 10-15$ sa am acces la tot.
    Si astia de la ID sunt atat de fraieri incat sa nu ma lase sa le dau bani.

    nu mai stiu unde ma citit initial, da' uite aici aceasi stire

    Rage Will Lock Certain Single Player Areas For Used Game Purchasers

  20. #20 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    "id has announced its plans to combat the used games sales market". Combatul ăla mă seacă pe mine Ușor-ușor, �ncep să arate toți developerii de ce sunt �n stare. La RAGE 1 o să fie scoase misiuni mai obscure, la 2 o să fie bucăți �ntregi din campanie și tot așa.

    �ntr-un timp, treaba asta cu gamingul era și despre ceva respect față de gameri, adică fraierii ăia care scot banul și cumpără milioanele alea de exemplare. Acum se sare cu totul peste orice fel de amabilitate, parcă-s la vechile săli de jocuri arcade, c�nd mai venea c�te unul mai lat �n umeri: "Scoate bă banul, dă să joc și eu! Cum adică nu ai bani, pe controlatea?" C�t timp lumea nu face nimic și cumpără jocurile astea, indiferent de c�t de aiurea se poartă developerul sau publisherul, măsurile astea abuzive o să se tot �năsprească.

    Eu am v�ndut �n perioada asta o serie de jocuri cumpărate la vremea lor din magazin; cu banii de pe ele vreau să iau din magazin Deus Ex. Ce să fac acum, să le cer și eu taxă suplimentară lor, că din piața SH am făcut bani să le cresc lor profitul?

    ---------- Post added 17-09-2011 at 01:58 AM ----------

    Deus Ex: Human Revolution adds Star Wars ads (Update) -Destructoid
    Cum pot să iau �n serios pl�ngerile unor developeri și publisheri legate de bani, c�nd ei tot timpul găsesc modalități suspecte de a scoate bani suplimentari de pe urma gamerilor? Și aici �ncă e ok, că nu durează mai mult loadingul, dar �n cazul Wipeout (c�nd au �ncercat developerii o mișcare asemănătoare), se adăugau c�teva secunde din cauza reclamei. How you say... tupeu jegos?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Greutăți - info. By RonanN1 in forum Health, Food & Sports
    Replies: 4 Last Post: 29-11-2009, 17:03
  2. Cum funcționează funcția - Search? By RonanN1 in forum Help Desk
    Replies: 5 Last Post: 24-07-2009, 13:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts