Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Dimensiune TV

Voters
262. You may not vote on this poll
  • Intre 17" si 22"

    40 15.27%
  • Intre 23" si 32"

    90 34.35%
  • Intre 33" si 41"

    55 20.99%
  • 42"

    33 12.60%
  • Intre 42" si 46"

    16 6.11%
  • Ecran gigant OMFG

    28 10.69%
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 138

Thread: Pe ce TV jucam?

  1. #41 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    32'' here

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, ma joc pe un 50"... de la o distanta de 2.5m. De preferat berea sa fie la maxim 50cm de mine, platoul cu prajiturele sau alune la maxim 30cm. Life's good from that distance

  3. #43 SP
    Member duallcore's Avatar
    Eu am un LG de 46. Ma joc ca de la 2-2,5 metri

  4. #44 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    In sufragerie pe un 42" de la ~6.5-7m
    In rest monitor 20" de la 1m

  5. #45 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    omg, pe 42 de la 6-7m? tu chiar poti sa citesti absolut tot ce scrie in orice joc? imi vine greu sa cred asta pentru ca si testele de ochi se fac de la 3m pe niste litere asemanatoare ca dimensiuni (cele din partea de jos a tabelului de test). in cazul asta vezi mai bine decit vad eu cu tot cu ochelari (si teoretic, cu ei, vad perfect).

  6. #46 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Mi se pare foarte aproape sa stai la 1.5/2m la o plasma de 42''... Va stricati ochii! Eu am un LCD Samsung de 32'' si cand ma joc imi trag TV-ul langa pat, insa nu mai aproape de 3m de ochii mei... Nush' cat va jucati voi, insa eu daca il aduc mai aproape imi lacrimeaza ochii intensiv in mai putin de 2 ore. Azi de ex. m-am jucat vreo 8 ore! As vrea sa vad cum va arata ochii dupa 8 ore de holbat la 1.5/2m de TV!

  7. #47 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    eu asa m-am invatat. la 2m mi se pare sweet spot. oricum, si daca as vrea si nu as avea cum sa maresc distanta. am observat insa o chestie. la mine, plasma sta pe un stand tv destul de jos (luat de la ikea), centrul imaginii fiind mult sub nivelul ochilor. daca fac cumva sa am ochii la acelasi nivel cu centrul imaginii (ma asez pe jos de ex), tind sa ma departez de plasma deci ma gindesc ca in cazul asta un 3m sau mai mult ar fi ok, insa in momentul in care apare aceasta diferenta de nivel, tind sa ma apropii de ea, motiv pentru care joc de la 2m fara probleme (si cind spun 2m ma refer la distanta de la ochii mei pina la centrul imaginii). poate reuseste cineva sa imi explice si mie fenomenul. stiu ca in momentul in care te uiti in jos, ochii sunt relaxati, iar cu cit imaginea urca si tu esti fortat sa te uiti mai sus, cu atit muschii ochiului se contracta, insa ce legatura are asta cu distanta/focalizarea, nu stiu.

    daca ma departez prea mult de tv, incep sa vad multe chestii in lateral care imi distrag atentia (cum ar fi pisica care imi da tircoale sau ce se intimpla afara pe geam). probabil faptul ca zilnic de doi ani incoa lucrez pe 2 lcduri wide de 19' (la sub 1m) mi-a dezvoltat vederea periferica. de obicei, nu joc mai mult de 2-3 ore insa am si sesiuni mai lungi dar in cazul asta iau si pauze pe masura.

    PS DonAdryan, tu nu ai lucrat niciodata pe un monitor de 30 ca sa vezi cum e sa stai la mai putin de 1m de display? ma rog, in cazul ala si rezolutia e ff mare iar caracterele ff mici, insa marimea tot de 30 ramane. visul meu e sa am 3 monitoare de 30 si atunci as fi multumit...dar ma rog...eu sunt dus cu capu.

  8. #48 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    42" - 2.5 m - daca ma chinui un pic pot sa fac si 3 m - adica sa strang canapeaua extensibila - n-am avut probleme pana acum mi se pare distanta ideala (2.5 x diagonala) - televizoru de basini legat de Wii, PS3 si Xbox 360.

    PS: in camera am si zmeul de ... nici nu stiu cat este cred ca 15" sau 17" - CRT pe care ma joc RETROz ... un CRT super misto - de care stau destul de aproape - SNES, MD, NES si N64 - nu le pot juca pe cel mare ... arata ingrozitor - pe langa cele mentionate mai sunt legate la micul monstru PSx, PS2, Dreamcast, saturn si cub sunt toate legate la el ...

    de asemeni - la birou ma joc 21" - sau 22" nici nu stiu Samsung si acasa pe 15" laptop - jocurile de PC - dar ma bate gandul sa-mi iau un MAC cu un monitor uriash (24" minim ) din pacate n-am unde sa-l pun ... asa ca tot aman evenimentul - in dulap - ca sa nu se mai supere atata Taw - am un CRT de 17" DELL cu tub trinitron - pentru cunoscatori - backup ul pentru al meu sistem (p3 800/512 RAM/V5 5500/Aureal Vortex and W2k ... )

  9. #49 SP
    Member thegame's Avatar
    82 cm @ samsung

  10. #50 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Eu joc pe 57" in living la 3-4m distanta. Si pe 42" in dormitor la 2m. Filme la distanta mai mare ca imi "plange ochiu".

  11. #51 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    eu asa m-am invatat. la 2m mi se pare sweet spot. oricum, si daca as vrea si nu as avea cum sa maresc distanta. am observat insa o chestie. la mine, plasma sta pe un stand tv destul de jos (luat de la ikea), centrul imaginii fiind mult sub nivelul ochilor. daca fac cumva sa am ochii la acelasi nivel cu centrul imaginii (ma asez pe jos de ex), tind sa ma departez de plasma deci ma gindesc ca in cazul asta un 3m sau mai mult ar fi ok, insa in momentul in care apare aceasta diferenta de nivel, tind sa ma apropii de ea, motiv pentru care joc de la 2m fara probleme (si cind spun 2m ma refer la distanta de la ochii mei pina la centrul imaginii). poate reuseste cineva sa imi explice si mie fenomenul. stiu ca in momentul in care te uiti in jos, ochii sunt relaxati, iar cu cit imaginea urca si tu esti fortat sa te uiti mai sus, cu atit muschii ochiului se contracta, insa ce legatura are asta cu distanta/focalizarea, nu stiu.

    daca ma departez prea mult de tv, incep sa vad multe chestii in lateral care imi distrag atentia (cum ar fi pisica care imi da tircoale sau ce se intimpla afara pe geam). probabil faptul ca zilnic de doi ani incoa lucrez pe 2 lcduri wide de 19' (la sub 1m) mi-a dezvoltat vederea periferica. de obicei, nu joc mai mult de 2-3 ore insa am si sesiuni mai lungi dar in cazul asta iau si pauze pe masura.

    PS DonAdryan, tu nu ai lucrat niciodata pe un monitor de 30 ca sa vezi cum e sa stai la mai putin de 1m de display? ma rog, in cazul ala si rezolutia e ff mare iar caracterele ff mici, insa marimea tot de 30 ramane. visul meu e sa am 3 monitoare de 30 si atunci as fi multumit...dar ma rog...eu sunt dus cu capu.
    Am 3 Tv-uri de 42" pozitionate la inaltimi diferite.
    Cel mai relaxat joc pe cel plasat mai jos. Cand privesc in jos nu obosesc asa repede.
    Tv-ul pe care joc in mod normal e plasat cel mai sus, si obosesc cel mai repede.
    Chiar cred ca este o legatura intre plasarea pe inaltime si starea de oboseala.

  12. #52 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    apropo,are cineva un Sony 32V4500,ca vreau sa imi iau si as vrea niste pareri despre cum se vede un Xbox 360 pe el.

  13. #53 SP
    Junior Member edy100's Avatar
    Lcd full HD Sharp, 32". Joc de la aprox. 3m distanta. Oboseala, senzatia de "nisip in ochi", cred ca au mai degraba legatura cu nr. de ore jucate incontinuu

  14. #54 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by edy100 View Post
    Lcd full HD Sharp, 32". Joc de la aprox. 3m distanta. Oboseala, senzatia de "nisip in ochi", cred ca au mai degraba legatura cu nr. de ore jucate incontinuu
    eu am senzatia de "apa in ochi" nu de nisip

  15. #55 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Conteaza foarte mult intesitatea luminii....cica ar fi un studiu ..si ca noi am percepe doar 40 % din lumina transmisa de tv, zic cei de la Mitsubishi care au inventat televizorul laser si ca am percepe 90 % din lumina, respectiv ochiul ar obosi mai putin.....etc...Eu am Samsung de 40 inch....si ma joc de la 3-4 metri..e ok....

  16. #56 SP
    Member collector's Avatar
    Quote Originally Posted by G3ox View Post
    joc pe un tv Sony Bravia de 32" la 2 m distanta
    same

  17. #57 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Quote Originally Posted by thegame View Post
    82 cm @ samsung
    same

  18. #58 SP
    Member sarpe's Avatar
    37'' panasonic plasma

  19. #59 SP
    Member Wargasm's Avatar

  20. #60 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Am un LCD Myria 100% romanesc de 32' si un monitor de 17' LCD, ma joc doar pe TV momentan din cauza dimensiunii si stau la 2m fata de el. Il am de aproape 1 an si nu ma deranjeaza nimic la ochi momentan. Imi doresc o plasma ( preferabil Panasonic de data asta ) si sper ca anul asta sa reusesc sa o cumpar. Banuiesc ca tot de la 2 metrii ma voi juca pe ea

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ce ne jucam: Noiembrie 2014 By paunstefan in forum Hot Story
    Replies: 7 Last Post: 01-11-2014, 12:35
  2. Ce ne jucam: Octombrie 2014 By ilie11 in forum Hot Story
    Replies: 12 Last Post: 21-10-2014, 10:46
  3. Ce ne jucam: Septembrie 2014 By paunstefan in forum Hot Story
    Replies: 10 Last Post: 10-09-2014, 10:09
  4. Ce ne jucam: Iunie 2014 By paunstefan in forum Hot Story
    Replies: 5 Last Post: 29-05-2014, 12:08
  5. Ce ne jucam: Mai 2014 By paunstefan in forum Hot Story
    Replies: 6 Last Post: 08-05-2014, 12:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts