Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: De unde isi procura marile magazine jocurile?

  1. #1 SP
    Member felixanu's Avatar

    De unde isi procura marile magazine jocurile?

    As vrea sa stiu de unde isi procura marile magazine online gen Emag jocurile pe toate platformele, dar si cele gen Altex, Flanco, e.t.c.
    Se mai merita infiintarea unui magazin online cu specific gaming? As dori sa aflu cat mai multe informatii. Va multumesc frumos.

  2. #2 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Quote Originally Posted by felixanu View Post
    As vrea sa stiu de unde isi procura marile magazine online gen Emag jocurile pe toate platformele, dar si cele gen Altex, Flanco, e.t.c.
    Se mai merita infiintarea unui magazin online cu specific gaming? As dori sa aflu cat mai multe informatii. Va multumesc frumos.
    Vorbeste cu baietii de la GameShop.Au thread aici pe forum.Sunt convins ca vei primi raspunsurile dorite.

    Sent from my GT-I5500

  3. #3 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    Vorbeste cu baietii de la GameShop.Au thread aici pe forum.Sunt convins ca vei primi raspunsurile dorite.

    Sent from my GT-I5500
    Nu mai au...

  4. #4 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    De la distribuitori. Cel mai mare din Romania e Best Distribution care distribuie jocurile a celor mai multe companii. Mai sunt si TNT Games care se ocupa de Sega, THQ, NCSoft.

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Le fura din camioane, ca in Fast&Furious.

  6. #6 SP
    Member felixanu's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Le fura din camioane, ca in Fast&Furious.
    Nu trebuie sa raspunzi ironic.
    Revin cu intrebarea, se mai merita investitia intr-un magazin online gaming? In ce conditii livreaza marfa Best Distribution sau alti furnizori? Ma documentez si pe internet,, dar as dori si niste raspunsunsuri de la cei cunoscatori. Fara replici "comice". Multumesc.

  7. #7 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by felixanu View Post
    Nu trebuie sa raspunzi ironic.
    Revin cu intrebarea, se mai merita investitia intr-un magazin online gaming? In ce conditii livreaza marfa Best Distribution sau alti furnizori? Ma documentez si pe internet,, dar as dori si niste raspunsunsuri de la cei cunoscatori. Fara replici "comice". Multumesc.
    Se merita doar daca vrei sa faci ceva ce-ti place, dar in schimb nu ai ce face cu banii si cu timpul (x2 bani). Daca afara nu mai merge nu stiu ce sanse sunt la noi in tara. Iti dau un exemplu': GAME a inceput sa-si inchida de la zi la zi mai multe sucursale. HMV este tot mai gol fata de anii trecuti. Iar online sunt deja cei puternici cu care nu cred ca ai cum sa concurezi (care si ei au probleme acum in criza).

  8. #8 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by felixanu View Post
    Nu trebuie sa raspunzi ironic.
    Revin cu intrebarea, se mai merita investitia intr-un magazin online gaming? In ce conditii livreaza marfa Best Distribution sau alti furnizori? Ma documentez si pe internet,, dar as dori si niste raspunsunsuri de la cei cunoscatori. Fara replici "comice". Multumesc.
    cel mai bine vorbesti direct cu Best Distribution...intra pe gameshop.ro si ai acolo la contact...nu ai pus intrebarea unde trebuie..

  9. #9 SP
    Member Atrium's Avatar
    Paul, nu stiu daca ai mai incercat in ultimul timp sa intrii pe site-ul gameshop

    On topic : Cum sa intrii pe piata cu distribuitori ca Best ? De parca ei ar avea niste preturi extraordinare... Ca sa poti concura cu cei mai mari trebuie sa vinzi cu pret mai mic, deci daca iei de la ei foarte probabil ca vei vinde in pierdere. Piata romaneasca de jocuri din pacate exploateaza cumparatorul din plin. Acest lucru este in mare datorat faptului ca un singur distribuitor detine monopolul. Nu mai spun ca acel distribuitor nu este detinut de un patron roman. Asta nu mai spun...

    Cel mai bine ar fi sa te axezi pe ebay si sa aduci de afara si sa le dai aici cu un mic adaos. Iti mai salvezi din nervi...

  10. #10 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Paul, nu stiu daca ai mai incercat in ultimul timp sa intrii pe site-ul gameshop

    On topic : Cum sa intrii pe piata cu distribuitori ca Best ? De parca ei ar avea niste preturi extraordinare... Ca sa poti concura cu cei mai mari trebuie sa vinzi cu pret mai mic, deci daca iei de la ei foarte probabil ca vei vinde in pierdere. Piata romaneasca de jocuri din pacate exploateaza cumparatorul din plin. Acest lucru este in mare datorat faptului ca un singur distribuitor detine monopolul. Nu mai spun ca acel distribuitor nu este detinut de un patron roman. Asta nu mai spun...

    Cel mai bine ar fi sa te axezi pe ebay si sa aduci de afara si sa le dai aici cu un mic adaos. Iti mai salvezi din nervi...
    offtopic: ce tare, site suspendat pt. gameshop.ro (cel putin la ora la care scriu acest mesaj)
    ontopic: ii poti intreba si pe cei de la jocuri-originale.org. As zice ca se merita doar daca ai pe cineva care poate sa ti le trimita mai ieftin de afara, altfel nu.

  11. #11 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Cel mai bine "se merita" sau nu "se merita" ,asta e intrebarea! Limba rom�nă merită sa fie batjocorita, "joacele sa vine"

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

  12. #12 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Paul, nu stiu daca ai mai incercat in ultimul timp sa intrii pe site-ul gameshop
    la ora la care am scris mesajul mergea..

  13. #13 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Ca sa poti concura cu cei mai mari trebuie sa vinzi cu pret mai mic, deci daca iei de la ei foarte probabil ca vei vinde in pierdere. Piata romaneasca de jocuri din pacate exploateaza cumparatorul din plin. .
    offtopic -Imi pare rau, dar acest lucru este total neadevarat. Este un sir de supozitii bazate pe pareri neargumentate.

    ontopic- pentru initializatorul threadului - exista mai multe tipuri de colaborari pe care te poti baza. Nu fac reclama, dar poti discuta direct cu distribuitorii locali pentru a vedea unde ai cele mai bune conditii si preturi. Exista concurenta pe piata de magazine online pe acest domeniu, dar daca poti investi in promovare si esti dedicat domeniului, sunt sanse de reusita in continuare. Nu fac reclama, nu te indemn sa contactezi pe cineva anume, sunt doar informatii generale pe care le detin si cu care pot sa te ajut. Mult succes!

  14. #14 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by RvsS View Post
    offtopic -Imi pare rau, dar acest lucru este total neadevarat. Este un sir de supozitii bazate pe pareri neargumentate.
    Argumentele mele sunt bazate pe experientele intalnite la fiecare intrare intr-un magazin de profil, online sau fizic.

    Razvan, tu stii doar cat la suta din piata a avut best distribution, si de-asemenea stii si despre declinul la care ati fost martori. Acum poate voi credeti ca multi s-au orientat catre STEAM sau altele dar adevarul este unul simplu care a fost in fata noastra tot acest timp. Si anume, preturile jocurilor in Romania sunt prea mari pentru cumparatorul de rand, si multi s-au reorientat catre piraterie din pacate.

    Nu esti tu de vina pentru asta, sa nu ma intelegi gresit. Chiar din contra apreciez foarte mult cata rabdare ai avut cu multa lume, in momente in care eu unul cred ca i-as fi strans de gat. Parerea mea cred ca o stii, si am scris-o pe aici de multe ori. Atata timp cat nu vor exista companii independente si conduse de romani in totalitate pentru romani nu ne putem astepta la ceva spectaculos.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe langa partea de distributie digitala din ce in ce mai folosita (si preferata de multi), mai este un aspect de luat in calcul: de cand PayPal a acceptat din nou Romania si am intrat in UE, a devenit din ce in ce mai simpla achizitia de afara. Si de cele mai multe ori, jocurile la pre-order au preturi bune chiar si pentru noi. Livrarea a ajuns sa fie chiar si 24h din UK...

    Un alt atu in cazul unui vanzator, indiferent de dimensiunea afacerii, este seriozitatea. Dupa cum stim, gamerii in general sunt maniaci in ceea ce priveste investitia lor. Daca tot dau o gramada de bani pentru a avea jocul la lansare, orice intarziere devine inacceptabila... Sa nu mai vorbim de reactia unui gamer pro atunci cand i se spune "Ne pare rau, jocul nu mai vine, s-a anulat comanda" cu cateva zile inainte de lansare. 99% garantat ca gamerul in cauza a doua oara nu va mai achizitiona de la acel vanzator... De aceea multi iau in calcul seriozitatea unui nume precum amazon.co.uk (de exp.).

    O alta mare diferenta este ca la noi vezi jocuri de acum 2-3 ani care au ramas la clasicul 249 - 299 RON, asta in timp ce ti le poti lua linistit de afara cu 4 - 5 GBP. Si nu vorbim de SH ci de jocuri sigilate. Mai adaugati si 1 - 4 GBP pentru transport si va dati singuri seama daca merita diferenta (de 10 ori mai ieftin).

    Si nu in ultimul rand, conteaza diversitatea. Cand un gamer da de bani si incepe un shopping spree, dorind sa achizitioneze un pachet de 10 jocuri (sa zicem)... daca nu-si gaseste jocul X sau Y, deja prefera sa ia totul din alta parte, unde gaseste tot ce are in lista, poate chiar si la pret mai mare (majoritatea gamerilor nu le place sa se complice). Si chiar si cand nu e in zona de "shopping spree", daca el cauta prima oara jocul X si nu-l gaseste, a doua oara jocul Y si nu-l gaseste... a treia oara garantat nici nu va mai cauta la vanzatorul respectiv.

    A incepe o afacere in acest domeniu si pe acest target in Romania... e un lucru al naibii de complex.

  16. #16 SP
    Member Ares's Avatar
    Quote Originally Posted by RvsS View Post
    offtopic -Imi pare rau, dar acest lucru este total neadevarat. Este un sir de supozitii bazate pe pareri neargumentate.

    ontopic- pentru initializatorul threadului - exista mai multe tipuri de colaborari pe care te poti baza. Nu fac reclama, dar poti discuta direct cu distribuitorii locali pentru a vedea unde ai cele mai bune conditii si preturi. Exista concurenta pe piata de magazine online pe acest domeniu, dar daca poti investi in promovare si esti dedicat domeniului, sunt sanse de reusita in continuare. Nu fac reclama, nu te indemn sa contactezi pe cineva anume, sunt doar informatii generale pe care le detin si cu care pot sa te ajut. Mult succes!
    trebuia sa-i spui si de adaos,care este 5%

  17. #17 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    O alta idee ar fi sa aduci pe langa noile aparitii si jocuri mai vechi.Sunt foarte multi care cumpara un joc nou dintr-o serie si pentru ca le place jocul , vor toata seria.Daca seria aceea este veche , nicio sansa sa mai gaseasca jocul nou.Cred ca intelegeti ce vreau sa spun.Ideea e ca multe oldies sunt si goldies si nu trebuie sa lipseasca din colectia nimanui dar in Romania nu avem posibilitatea sa le cumparam decat din afara sau sh.

    Sent from my GT-I5500

  18. #18 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Si anume, preturile jocurilor in Romania sunt prea mari pentru cumparatorul de rand, si multi s-au reorientat catre piraterie din pacate.
    In comparatie cu salariile ? De acord. Dar ce nu este asa, ce produse sunt complet adaptate la salariile noastre? Benzina? Nu. Mancarea? Poate partial, dar nu complet. Apartamentele? Sa fim seriosi. Masinile? Nici atat. Si atunci?

    In comparatie cu alte tari? Sunt partial de acord ca se pot gasi anumite produse mai vechi mai ieftin. Daca asta este o parte a discutiei. Hai sa discutam si pe partea cealalta - Assassin's Creed 3 PC - 120 lei. Cat e afara? 190 ? Poate ca suntem pe site de console, deci sa ne uitam si pe console. 249,9 lei transport gratuit. Cat e afara ? 260-265 + transport?

    Astept cu interes discutiile despre aia din UK care se plimba cu Ferrari din adaosul lor mare.

    Aici discutam despre cineva care doreste sa inceapa o afacere. Asta inseamna ca ar vrea sa o faca legal, cu firma, cu factura, cu TVA, asa cum este normal. Si vrea sa isi deserveasca clientii rapid si cat de ieftin posibil. In cazul asta, vorbind de noutati, ar fi bine sa isi ia de unde apuca, sa plateasca transport sau sa ia local daca are conditii mai bune ? (indiferent de la cine).

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RvsS: nu ai dat un exemplu prea bun (ca titlu). Jocurile Ubisoft si EA (courtesy of EA & Ubisoft Romania employees) apar imediat (poate chiar inainte de lansare, ca tot e la moda) pe aria de Bazar la jumatate de pret, sigilate

    Din pacate (sau din fericire), console gaming nu inseamna doar EA si Ubisoft... Hai sa luam si alte exemple (la ce am eu pre-order de exp.): Darksiders II (hmm, la altii nici nu exista pe site, nu am ce compara). Borderlands 2 (pre-order 228 RON cu tot cu transport - la altii 289 RON). Resident Evil 6 (la fel, la altii nu exista). Devil May Cry (DmC), aceeasi situatie.

    Deci din 4 jocuri, doar unul il pot gasi si in Romania la pre-order (nu dau nume). Si acela mai scump. Acum, eu ca gamer ce sa fac? Sa nu mai cumpar din UK de la cei cu Ferrari de pe Amazon.co.uk doar pentru ca la noi nu exista? No frickin' way! Mai bag o lira la benzina Ferrari-ului lor, si sa le dea Dzeu sanatate ca sa poata sa-mi trimita jocurile la timp si mai ieftin

  20. #20 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    RvsS: nu ai dat un exemplu prea bun (ca titlu). Jocurile Ubisoft si EA (courtesy of EA & Ubisoft Romania employees) apar imediat (poate chiar inainte de lansare, ca tot e la moda) pe aria de Bazar la jumatate de pret, sigilate
    Si apoi ne intrebam despre piata din Romania

    Referitor la celelalte titluri - unii producatori inteleg specificul pietei noastre si ne sustin in demersurile noastre, altii nu. Unele jocuri nu le distribuim (Darksiders) deci nu am ce sa compar. La altele pot fi putin mai scumpe decat in alte parti, asa cum multe alte produse sunt in alte tari mai ieftine ca la noi, nu este o tragedie, fiecare este liber sa cumpere de unde doreste.

    Dar totusi, sa nu ne cramponam pe ideea clasica - la noi comerciantii pun adaos mare si din cauza asta se lafaie in bani in timp de publicul e asuprit. Sa fim totusi realisti, sunt titluri unde este mai ieftin, titluri unde este mai scump. Acum daca ne apucam sa comparam jocuri de pe bazar obtinute nu stiu cum cu cele care vin cu factura, deja vorbim despre mere cu pere. Mai lipseste sa comparam preturi din China cu jocuri SH si am rezolvat-o Sper ca esti de acord cu mine, trebuie sa discutam despre acelasi lucru pana la urma cand facem comparatii.

    ---------- Post added 02-08-2012 at 12:57 PM ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Acum, eu ca gamer ce sa fac?
    Evident, sa cumperi de acolo de unde iti este mai convenabil (ieftin, rapid, etc). Nu a zis nimeni sa nu cumperi de unde vrei.

    Dar se poate spune ca nu este corect sa ramanem cramponati pe "la noi e scump orice" cand nu este asa. Este tot ce sustin, sper ca suntem de acord.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Assassin's Creed soseste pe marile ecrane in 2015 By Dant3 in forum Stories & Other News
    Replies: 15 Last Post: 01-09-2015, 12:27
  2. Ratchet & Clank pe marile ecrane in 2015 By Dant3 in forum Stories & Other News
    Replies: 3 Last Post: 25-04-2013, 10:08
  3. De unde va cumparati jocurile? By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 113 Last Post: 23-07-2011, 09:58
  4. Wrestling Games: Unde au disparut toate jocurile bune? By erik95 in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 29-12-2009, 11:25
  5. Preview Uncharted 2 pe marile ecrane By trickz in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 05-10-2009, 22:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts