Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ce lifepath ai ales?

Voters
95. You may not vote on this poll
  • Nomad

    34 35.79%
  • Streetkid

    35 36.84%
  • Corpo

    26 27.37%
Page 53 of 77 FirstFirst ... 3 43 51 52 53 54 55 63 ... LastLast
Results 1,041 to 1,060 of 1531

Thread: Cyberpunk 2077

  1. #1041 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Quote Originally Posted by dronology View Post
    Pentru cei care îl joacă pe PC: dacă salvarea depășește 8MB va deveni inutilizabilă și nu o veți mai putea recupera. Soluția este să nu cărați multe itemuri.


    Cyberpunk 2077 - Saved data is damaged and cannot be loaded


    https://support.gog.com/hc/en-us/art...22bb3371cec49f
    Am zis ca eu m-a mancat in c$;& sa fac update-ul . Acum iau numai hard crash la ultimul “load game” ! Am gasit un manual save spre norocul meu care a mers . Multumesc pt info ! Mi-a stricat si windows-ul !

  2. #1042 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Cat de dev time, ba da - 8 ani, au zis si ei ca o echipa lucra deja la el din 2012. . Nu conteaza ca au avut o echipa de 3-5 oameni in primii 2-3 ani - totul a fost in acelasi buget si de atunci s-a inceput productia. E posibil ca daca in 2012 se lucra la el, procesul de conceptie sa fi inceput chiar prin 2011.
    In momentul in care au facut acel trailer, aveau deja ideea si probabil ceva prototip functional, deci jocul exista.

    LE: Din ce vad aici, o echipa de 50 de oameni lucra la el in 2013.
    By 2013, a team of around 50 people had reportedly started working on Cyberpunk 2077. Between then and Hearts of Stone, it appears the development team grew, and after Blood and Wine’s release in 2016, full development on the title began.
    Mi se pare cusut cu ata alba sa legi problema cu bugs glitches si crashuri de inceputul proiectului. Ca pana la urma de asta ne legam cel mai mult cand vb de joc, de optimizare si de aceste probleme. Cand zici aveau timp 7-8 ani sa le rezolve, ptr ca asta dau de inteles cei care mentioneaza cifrele astea, de fapt exagerezi, zici un neadevar. Intai au inceput cu o idee, sau un concept, au facut o poveste in jurul la asta, au studiat ce fel de joc sa fie, ce mecanici sa aiba, au facut modele rudimentare (nu de joc ci sa vada cum ar fi).

    Though Cyberpunk 2077 was formally announced in January 2013 through a brief teaser trailer (following a tease of the game in 2012), it wasn’t until after the release of the first Witcher 3 expansion, Hearts of Stone, that work on Cyberpunk 2077 began in earnest. In fact, until The Witcher 3 was finished, it appears full production on Cyberpunk 2077 was pending to an extent.
    However, soon after in the interview, Pietras says the team was entirely dedicated to the game from 2014 onward, suggesting a sizable team was already in place while The Witcher 3 was finishing production.
    In a hidden message included in the E3 2018 trailer of Cyberpunk 2077, CD Projekt Red revealed that "As soon as we concluded work on Blood and Wine, we were able to go full speed ahead with CP2077’s pre-production.” Blood and Wine, The Witcher 3’s final major piece of DLC, was released on May 31, 2016, suggesting that the full weight of CD Projekt Red’s development muscle wasn’t behind Cyberpunk 2077 until after this.
    Jocul, o versiune jucabila cat de cat, nu exista in 2013. Nici in 2014. Nici in 2015. Cand au intrat in full production, in 2016, atunci au inceput sa se construiasca jocul propriu zis.

    Hai sa folosesc exemplul unei masini ca sa explic mai bine. Incepe de la un concept, se fac desene, machete, apoi prototipuri, apoi vehicule care se testeaza, si apoi le fabrica. Cand vb de defectiuni mecanice, electrice, de strucutura etc la un produs asa zis finalizat, pe care l-ai cumparat, unde te duci la productie ca sa zici "tb sa verificati si sa nu scoateti un produs defect". La concept? Desen? Macheta? Cel mai devreme te iei de cand au facut prototipul, desi logic partea cu probleme tb rezolvata mai incolo la testare.

    Asa si cu jocul asta. Aveau timp 10.000 de ani, de la facerea lumii... Nu, aveau timp 4 ani. Sau 3. Cand aveau un joc in mana sa il testeze.

    Daca te iei de poveste aveau timp 7-8 ani. Daca te iei de gameplay, mecanici, ca sunt invechite, aveau timp 5-6 ani, ca probabil atunci s-au gandit ce si cum si au testat. Dar inainte ce aveau? un model ce se plimba intr-un spatiu gol? Cand faci un joc nu stii cum va fi jocul aproximativ in forma finala cu 8 ani inainte. De aia spun ca 4 ani e o cifra mai realista. Desi probabil alfa a aparut dupa ce au intrat in full development.

  3. #1043 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    E irelevant cati ani au avut la dispozitie pentru joc.

    Ceea ce ramane sunt aroganţele de genul: "we leave the greed to others", dar lanseaza jocul inainte de Craciun, ghici de ce...fix din cauza lacomiei.

    Sau minciunile cum ca jocul ruleaza in conditii bune pe toate platformele. Nu mai amintesc de cenzura si dezinformarile in legatura cu recenziile. Astea sunt mai enervante decat toate glitch-urile din lume.

    -----------------------------

    CD Projekt may face class-action lawsuits over Cyberpunk 2077

    "we are currently analyzing, together with the law firm's team, the grounds for bringing a class action together with the notification of the possibility of committing a crime under Art. 286 of the Penal Code. - misrepresentation in order to obtain financial benefits".

    https://www.pcgamer.com/au/cd-projek...yberpunk-2077/

  4. #1044 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnConstantine View Post
    Mi se pare cusut cu ata alba sa legi problema cu bugs glitches si crashuri de inceputul proiectului. Ca pana la urma de asta ne legam cel mai mult cand vb de joc, de optimizare si de aceste probleme. Cand zici aveau timp 7-8 ani sa le rezolve, ptr ca asta dau de inteles cei care mentioneaza cifrele astea, de fapt exagerezi, zici un neadevar. Intai au inceput cu o idee, sau un concept, au facut o poveste in jurul la asta, au studiat ce fel de joc sa fie, ce mecanici sa aiba, au facut modele rudimentare (nu de joc ci sa vada cum ar fi).
    Nu inteleg cine a zis ca au avut 7-8 ani la dispozitie sa rezolve bug-urile. Ala a fost timpul de productie. Probabil de bugs se ocupa de la inceputul anului asta sau 2019, de cand au inceput sa taie din lucrurile pe care le poti face, probabil tocmai pentru ca afectau jocul.

    Tine cont ca data de lansare era 16 Aprilie 2020 si a fost mutat cu foarte putin timp inainte, deci totul mergea perfect prin Ianuarie/Februarie si considerau ca jocul era gata de lansare in Aprilie.

    Din ce vad pe Wiki:
    By August 2018, the story was completed and could facilitate a complete playthrough
    Cyberpunk 2077 was announced in May 2012. Trailers for the game were released in January 2013, at E3 2018, and at E3 2019. The game was initially confirmed for Microsoft Windows, with PlayStation 4 and Xbox One announced at E3 2018. Stadia was announced in August 2019.

    At E3 2019, an initial release date of 16 April 2020 was announced. This was delayed to 17 September, then 19 November, and finally 10 December.

  5. #1045 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Pai cand cineva zice ca au avut 8 ani ca sa scoata un joc fara probleme, ce crezi ca vrea sa zica? Se intelege ca se refera la bugs si restul. Care nu au treaba cu 8 ani. Asta vreau sa zic.



    Tu te iei de tehnicalitati. Da, lucrul la joc a inceput acum 8 ani. Dar contextul in care se precizeaza anii astia e cel de mai sus.

  6. #1046 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Cyberpunk 2077

    Nu. Aia e interpretarea ta. Dev time nu este egal cu timpul alocat pentru finisare.
    Nu cred ca e cineva care gandeste asa.

    Oricum efectiv detest cand jocurile iti arata mecanici si actiuni pe care tu ca jucator nu le poti face si nu inteleg de ce exista sau nu exista pentru noi.

    Chiar de la primul BD vedem cum tipu ala jefuieste un magazin (nu putem face) si cum il pocneste pe unu cu arma in moaca (nu putem face) sau chiar drona aia pe care o avem intr-o misiune (again, nu avem si noi) + altele.

    Efectiv nu inteleg de ce aleg sa arate lucruri se genu asta sau de ce nu le implementeaza si in joc...

  7. #1047 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Cum e verticalitatea cu care se laudau? Poti intra prin cladiri sa explorezi fiecare etaj sau chestii de genul asta? M-am uitat la cateva clipuri dar nu prea imi dau seama din ce arata ei.

  8. #1048 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu. Aia e interpretarea ta. Dev time nu este egal cu timpul alocat pentru finisare.
    Nu cred ca e cineva care gandeste asa.

    Oricum efectiv detest cand jocurile iti arata mecanici si actiuni pe care tu ca jucator nu le poti face si nu inteleg de ce exista sau nu exista pentru noi.

    Chiar de la primul BD vedem cum tipu ala jefuieste un magazin (nu putem face) si cum il pocneste pe unu cu arma in moaca (nu putem face) sau chiar drona aia pe care o avem intr-o misiune (again, nu avem si noi) + altele.

    Efectiv nu inteleg de ce aleg sa arate lucruri se genu asta sau de ce nu le implementeaza si in joc...
    Recunosc aici ! Pfff eu ma asteptam ca BD ul ala sa fie o parte activa cumva si sa poti afla secrete despre personaje pe care sa le folosesti impotriva lor cand faci alegerile din quest ! dar... na

    PS: Daca jucati pe PC , nu va bazati pe quicksaves\autosaves ! ramaneti cu buza umflata. Cat mai dese manual save-urile si backup la ele ! imi tot restarta PC-ul cand dadeam continue game. Am dat vina pe patch (o fi si asta )dar dupa ce lua crash-ul, incercam un alt autosave si pateam la fel . Am incarcat ultimul manual save si joc fara probleme, doar ca sunt cu o ora in urma cu progresul !

    PPS : Vincent ia la puricat HDR-ul din joc : https://youtu.be/ms-qPkvpXrQ

  9. #1049 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Ce-i creatura asta de pe panouri ?

    Un extraterestru fotomodel?
    Un android hermafrodit?
    Vreo conceptie artistica despre cum ar putea sa arate omul peste 1000 ani?

    Vor face un DLC cu ea/sau el ?
    Chiar sunt curios .

    Am vazut o gramada de androizi, de cyborgi, de papusi robotice, de oameni bionici in joc, dar asta de pe panou chiar nu arata a OM. Uitati-va la forma capului, la gatul de girafa,la mainile foarte lungi, la ochi.
    Attached Images Attached Images untitled.png untitled2.png

  10. #1050 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Cum e verticalitatea cu care se laudau? Poti intra prin cladiri sa explorezi fiecare etaj sau chestii de genul asta? M-am uitat la cateva clipuri dar nu prea imi dau seama din ce arata ei.
    E doar pe hartie, adica arata frumos ca oras inalt si cam atat. Nu poti explora nimic inafara de "pe jos" si chiar daca ai putea, nu ai avea ce sa gasesti, inafara de scrumiere

  11. #1051 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Okay. Atunci ce e asa inovator la open world-ul asta? Ce are wow fata de GTA 5 sa zicem, joc de acum 7 ani? Pentru ca pe langa problemele de performanta, am vazut ca unii l-au laudat pentru lumea creata.

  12. #1052 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    ^Okay. Atunci ce e asa inovator la open world-ul asta? Ce are wow fata de GTA 5 sa zicem, joc de acum 7 ani? Pentru ca pe langa problemele de performanta, am vazut ca unii l-au laudat pentru lumea creata.
    Pai orasul Night City arata foarte bine modelat.

  13. #1053 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu. Aia e interpretarea ta. Dev time nu este egal cu timpul alocat pentru finisare.
    Nu cred ca e cineva care gandeste asa.
    Ce zic eu si ce intelegi tu. Poate sa fie si 100 de ani dev time. Dar in timpul asta lucrul nu incepe cu un build deja facut. Degeaba zic unii "aveau timp 8 ani". Sa corectezi bugurile crashurile etc, care e problema majora cu jocul acum? Pai nu aveau 8 ani sa faca asta. Ele apar in timp ce faci jocul. Cu cat adaugi mai mult, cu atat apar diverse. Dupa ce aduci jocul la un punct in care e cat mai aproape de ce urmeaza sa lansezi, si nu mai adaugi nimic (sau macar chestii majore sa dea din nou jocul peste cap) atunci il "patchuiesti" intern. Si o faci pana in ziua lansarii.

    Deci aveau timp sa rezolve problemele un numar de ani. Eu zic de la 4 in jos de cand au intrat full time sau cum vrei sa ii zici. Nu 8 opt ani cat e tot developmentul. Asta e ideea mea, si de ce lumea foloseste gresit acest terment de 7, 8, 9 10 ani in contextul problemelor pe care le are jocul. Da senzatia ca au avut la dispozitie 8 ani sa schimbe un build buggy cu unul certificat gold.

    Problema lor nu e de timp, ci de management. Ori s-au apucat tarziu cu testarile, ori au tot adaugat la joc pana anul asta (si deci chiar daca corectau unele, apareau altele). Ori o combinatie.

  14. #1054 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Dude, e o mema. Alte jocuri au fost facute in timp mai scurt si fara probleme de genul, vezi TLOU 2 care a durat 6 ani (per total, nu 6 ani de bugfixes, iar din aia 6 ani totali si-au gasit timp sa il scoata calumea). De aici amuzamentul pentru cei 8 ani ai lor. Nu intereseaza pe nimeni daca s-a muncit o luna sau un secol, important e rezultatul final si suma ceruta pe joc.

  15. #1055 SP
    Member ymess's Avatar
    Parerea mea e ca povestea cu lucratul de acasa inceape sa isi arate efectele. Una e sa faci un soft obisnuit, alta e cand dezvolti un joc.
    Din ce am vorbit cu developeri cu experienta, majoritatea continutului de joc AAA apare in ultimele 3 luni, inainte sa fie scris pe disc. Ei de fapt pregatesc mecanicile de joc si cateva scene de trailere, E3, hands on demos si asa mai departe, dar continutul efectiv, detaliile, apar in ultimele 3 luni si in acele luni de over-time la birou, echipa de dezvoltare reuseste miracolul sa puna tot cap la cap si asa se lanseaza un joc.

    Imaginati-va ce miracol sa faca lucrand de acasa, productivitatea e foarte impactata. De la inceputul anului pana la final, nu ai cum sa ai aceeasi productivitate, aceeasi performanta. Ei au fost presati de acele amanari, si ulterior asta s-a intamplat. Daca nu era pandemia, eu zic ca nu era nimic iesit din comun. Era un joc bun, probabil nu goty, dar undeva de luat in seama fara atatea probleme si scandal. Nu avem ce sa facem, asta a fost ghinionul lor, iar noi, posesorii de Xbox One / PS4 sa mai asteptam cateva luni, un an, si sa il luam atunci la pretul care merita. Mare scofala.

  16. #1056 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Quote Originally Posted by Alex Khan View Post
    Ce-i creatura asta de pe panouri ?

    Un extraterestru fotomodel?
    Un android hermafrodit?
    Vreo conceptie artistica despre cum ar putea sa arate omul peste 1000 ani?

    Vor face un DLC cu ea/sau el ?
    Chiar sunt curios .

    Am vazut o gramada de androizi, de cyborgi, de papusi robotice, de oameni bionici in joc, dar asta de pe panou chiar nu arata a OM. Uitati-va la forma capului, la gatul de girafa,la mainile foarte lungi, la ochi.
    Cel mai probabil un modern day d**k head sau o gioconda contemporana. Sau poate Dana Budeanu din 2077.

  17. #1057 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Poate sa fie vreun easter egg legat de un personaj pe care il vom intalni intr-un DLC



    Jocul cica este full de easter-eggs, unele chiar sunt "related" cu DLC-urile viitoare . Ma duc sa mai caut,

  18. #1058 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Cyberpunk 2077

    Alex Khan, te duci prea departe cu gandirea, la cat de limitat este jocul
    Au avut un super univers la dispozitie si in multe aspecte, le-a iesit ceva super ok (e cam singurul lucru care ma face sa continui jocul), dar este incredibil de boring si monoton totul si rar gasesc ceva nou care sa ma faca sa zic ca-i misto facut/implementat (gen Projectile Launch System in care ma simt ca Iron Man). In rest este doar un shooter generic, mediocru, situat intr-un oras futurist open world si cam...mort.

    Sau nah, poate inca nu am vazut eu nici 10% din ce poate oferi jocul asta si cand voi ajunge pe acolo, ma va da pe spate

    Also, tot pentru Alex Khan:


    Btw, care-i faza cu blocurile alea numerotate? Doar de design? Sau ceva story related?
    Toate arata la fel (+ cutia de la Collector) si sunt curios.

  19. #1059 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    E doar pe hartie, adica arata frumos ca oras inalt si cam atat. Nu poti explora nimic inafara de "pe jos" si chiar daca ai putea, nu ai avea ce sa gasesti, inafara de scrumiere
    Exagerezi man. Rau de tot.

  20. #1060 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Am găsit easter egg la Death Stranding lol

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 53 of 77 FirstFirst ... 3 43 51 52 53 54 55 63 ... LastLast

Similar Threads

  1. CD Projekt RED anunta Cyberpunk 2077 By Clopotarul in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 16-04-2017, 18:12
  2. Replies: 0 Last Post: 11-01-2013, 00:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts