Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 53

Thread: Decizie consola

  1. #1 SP
    Junior Member Vgeorge's Avatar

    Decizie consola

    Va salut cu respect.

    Nu sunt un impatimit al jocurilor, dar de ceva vreme ma gandesc serios la achizitionarea unei console.Fiind incepator, nu cunosc foarte multe chestii legate de ele.Vreau ceva la care pot pune si un senzor, cum este kinect sau move, mai tarziu.
    Intrebarea mea, o sa agite spiritele pe aici.Ce sa aleg intre ps3 si Xbox 360?Nu vreau sa modez consola, adica vreau sa ma pot juca linistit multiplayer si asa mai departe.Cel putin deocamdata.
    Din cate cunosc PS3: este mai ieftin, in sensul ca nu trebuie sa platesti taxa anuala pt a te juca online si mai ai ceva reduceri din shop.
    Xbox, este mai ok la feeling, si multi prieteni mi-au spus sa aleg Xbox.Insa unul care e un gamer inrait mi-a spus ca atata timp cat nu vreau sa modez consola sa aleg PS3, pentru ca este mult mai ok.

    Acum, sunt in situatie de a alege intre BMW si Mercedes, ambele cu vantaje si dezavantaje.Nu ma intereseaza aspecte gen, aia e mai usoara, aia e mai subtire si alte chestii.Ma intereseaza din punct de vedere tehnologic,performante si costuri.

    Va multumesc si inca odata sper ca nu agit prea tare spiritele

  2. #2 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    ia ps3 si un abonament de 1 an ps plus(200ron-cat un ab de xbox live)..primesti 10 jocuri la inceput si 3 noi jocuri in fiecare luna...end of story...se poate inchide thread-ul !

  3. #3 SP
    Ω Pira's Avatar
    PS3: Online Free, Bluray, cont PS Plus foarte avantajos (jocuri gratis atata timp cat ai contul valabil) + exclusivitati de nota 10 (Killzone, God of War, Gran Turismo, Uncharted, inFamous, Motorstorm, Heavy Rain, MGS) si lista poate continua.

  4. #4 SP
    Member Mariush's Avatar
    o alegere foarte usoara, a mi se vedea avatarul

  5. #5 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Pira View Post
    PS3: Online Free, Bluray, cont PS Plus foarte avantajos (jocuri gratis atata timp cat ai contul valabil) + exclusivitati de nota 10 (Killzone, God of War, Gran Turismo, Uncharted, inFamous, Motorstorm, Heavy Rain, MGS) si lista poate continua.
    +1

  6. #6 SP
    Junior Member Vgeorge's Avatar
    Bun, toata lumea voteaza cu PS3.
    Acum inca o intrebare.Sa zicem ca iau versiunea cu 160gb.Ok, umplu HDD de jocuri, apoi ce pot face?Trebuie sa le sterg neaparat sau pierd unele jocuri definitiv?

    Tin sa precizez ca am avut mai in tineretile mele un PSP si am jucat God of War 1 si 2, non stop.Incredibil cat de bun este jocul.

  7. #7 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Jocurile it vor ramane in download list si le poti descarca cand vrei tu .

  8. #8 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Poti sa ştergi jocurile, nu pierzi nimic, conţinutul achiziţionat iti rămâne in download list

  9. #9 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Dupa cum ziceau si colegii de mai sus: PS3 cu abonament de PS+.

    Odata ce ai sters un joc, poti oricand sa il descarci din account management -> download list. In cazul unor jocuri de pe PS+ va trebui sa fie in continuare abonamentul activ.

  10. #10 SP
    Member Mariush's Avatar
    Sa vezi GOW3, macar si GOW Ascension cum sunt

    160GB sunt arhi suficienti din punctul meu de vedere doar pt Jocuri.
    Legat de variantele retail (hard copies) ale jocurilor, multe isi instaleaza game utility de pana la 10GB pe HDD, dar periodic, poti face o curatenie. Eu in 2 ani de cand folosesc PS3, o singura data am patit sa ating maxim de spatiu (160) si cred ca am dus la bun sfarsit cel putin 100 de titluri in perioada asta.

  11. #11 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Quote Originally Posted by Vgeorge View Post
    Bun, toata lumea voteaza cu PS3.
    Acum inca o intrebare.Sa zicem ca iau versiunea cu 160gb.Ok, umplu HDD de jocuri, apoi ce pot face?Trebuie sa le sterg neaparat sau pierd unele jocuri definitiv?

    Tin sa precizez ca am avut mai in tineretile mele un PSP si am jucat God of War 1 si 2, non stop.Incredibil cat de bun este jocul.

    Uite eu de exemplu votez cu Xbox !

    Xbox = Xbox Live ( dai un ban dar stai in fata ) , controller-ul foarte bun fata de cel al ps3-ului ( calitate , ergonomicitate ) Nu iti vine sa il dai jos din mana , exclusivitati egale cu cele ale ps3-ului de exemplu ( Gears of War , Halo , Forza , Alan Wake , Fable , The Witcher 2 , Left 4 Dead , Metro2033 , Banjoo Kazooie + alte care vor aparea in 2013. Ca performanta sunt egale depinde care iti place mai mult.

    Alegerea iti apartine !

  12. #12 SP
    Member MiniEmotion's Avatar
    ON:Eu ti-as recomanda PS3 (motivele le-au scris colegii mei mai sus), dar daca esti rabdator si ai buget mare mai astepti cateva luni pana la PS4

    Quote Originally Posted by andreiaka View Post

    Ca performanta sunt egale!
    FALS!
    Au fost facute nenumarate teste prin care au aratat ca PS3 este ceva mai performant decat Xbox 360 (Nu e vorba ca se vede mai bine pe PS3, dar IGN spune ca GOW3/Uncharted3 n-ar rula la fel de bine pe Xbox). Dai un search

  13. #13 SP
    Member cr0c0's Avatar
    PS3 + XBOX360 ambele SH

  14. #14 SP
    Junior Member Vgeorge's Avatar
    MiniEmotion, nu sunt un gamer inrait.Deci nu astept PS4.Ma multumesc cu PS3.
    Stau si ma gandesc, MOVE-ul de la PS nu prea seamana cu kinect, e mai mult gen WII, lucrul care nu o sa ii convina prea mult prietenei.

  15. #15 SP
    Member MiniEmotion's Avatar
    Kinect e un mare plus al xbox360-ului si da, si mai distractiv decat move-ul, totusi poti economisi o suma maricica daca iti iei PS3 prin PS+ (10 jocuri +3 noi in fiecare luna) pe cand la acelasi pret poti juca online pe Xbox. Xbox-ul are un controller mai comod, si mai ergonomic totusi, dar trebuie sa-i schimbi bateriile (controllerul nu e reincarcabil)

    EDIT: (nu vreau sa facem chat aici)
    andreiaka nu e vorba de aia 3 lei, eu unu spun ca e mai comod sa joci linistit in timp ce il incarci, decat atunci cand se duc bateriile sa te duci la magazin.

  16. #16 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Nu exista un raspuns concret care sa raspunda la care e castigatorul !
    Deci se poate spune ca sunt egale.. !

    Si nu ai 3 lei sa dai pe 2 baterii ?

  17. #17 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Man, începe un flame in curând, de ce vrei consola? Sa te joci? Atunci e simplu, mergi pe ps3 si abonament ps plus. Indiferent de ce spun unii sau alţii, asta e cel mai mare avantaj, multe jocuri bune gratis.

  18. #18 SP
    Member Wagram's Avatar
    Quote Originally Posted by Pira View Post
    PS3: Online Free, Bluray, cont PS Plus foarte avantajos (jocuri gratis atata timp cat ai contul valabil) + exclusivitati de nota 10 (Killzone, God of War, Gran Turismo, Uncharted, inFamous, Motorstorm, Heavy Rain, MGS) si lista poate continua.
    +1

    Cât despre Move, e ceva mai precis decât Kinect, aş spune. Merită micul compromis de "comoditate", dacă vrei. Referitor la controller, sunt de acord cu Andreiaka. Deşi am PS3, îmi place mai mult cel de XBOX.

  19. #19 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Le-am avut pe toate 3 : Xbox360 Arcade 20 Gb phat, PS3 40 Gb phat, WII alb, apoi unul negru, acum am doar Xbox360 Slim 250 Gb + Kinect. Restul s-au vandut, unele mai scump decat le cumparasem.
    |
    V
    Da, PSN-ul este gratis, iar PSN+ vine cu o gramada de avantaje.
    Da, Kinectul este mult mai fun si in plus ''citeste'' 2 oameni in acelasi timp, poate fi folosit la fitness (Nike+ este un super antrenament de fitness, nu exista un joc mai tare care sa pota inlocuii antrenorul personal). Si controlerul este mult mai bun (ergonomic) decat DS3-ul.
    Dar pana la urma alegerea este a fiecaruia, eu spre exemplu cu bune si rele (a se citi RROD + Xbox Live) am ramas pe Xbox. De ce ? Pana' mea, consola asta se lipeste de tine si te face fan fara sa ti-o doresti sa o ai in casa. Imi lipseste la ea BluRay dar va fi la generatia viitoare, poate pana atunci voi avea si o colectie de filme, nu ?
    |
    V
    Concluzie : ia consola cu care te obisnuiesti cem mai bine !

  20. #20 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Salut, doua cuvinte si din partea mea:

    Am si PS3 si Xbox 360. Iti voi spune urmatoarele:
    - Dintre jocurile exclusive (adica cele care apar doar pe una dintre cele doua platforme, cum ar fi seriile God of War si Uncharted pentru PS3 sau Gears of War si Halo pentru Xbox) cele mai reusite din punct de vedere tehnic sunt cele care au aprut pe Playstation 3;
    - Dintre jocurile multi-platform (cele care apar atat pe Xbox cat si pe PS3) o majoritate importanta sunt mai reusite pe Xbox 360. In anumite cazuri aceste diferente sunt insesizabile, in alte cazuri (cum ar fi Skyrim) diferentele sunt importante;
    Concluzie jocuri: ar trebui sa vezi cam care sunt jocurile exclusive unei console sau celeilalte care te-ar bucura cel mai mult. Cauta pe site-uri de specialitate recenziile video ale acelora care te atrag (cum ar fi gametrailers.com) si formeaza-ti o parere.

    - Periferice: atat Move cat si Kinect sunt periferice imperfecte si putin dezvoltate, nu merita sa alegi plecand de la un astfel de criteriu. Sunt gadget-uri amuzante ocazional, insa te vei plictisi repede.
    - Multiplayer: in general, experienta multiplayer este mai stabila si mai fluida pe Xbox, insa esti obligat sa platesti un abonament. La PS3 nu exista asa ceva pentru multiplayer. PS Plus, ca abonament, iti ofera niste jocuri gratuite si anumite reduceri. Tine cont insa ca vei avea acele jocrui gratuite doar pe perioada de abonament platit.
    - PS3-ul are avantajul Blu Ray, daca esti pasionat de filme HD si intentionezi sa-ti cumperi blu ray-uri cu filme, ar putea fi un avantaj.

    Succes!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Decizie next-gen, X1 sau PS4 By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 37 Last Post: 12-06-2014, 05:23
  2. Decizie grea pentru anul care vine By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 222 Last Post: 27-02-2014, 13:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts