Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 57 of 185 FirstFirst ... 7 47 55 56 57 58 59 67 107 157 ... LastLast
Results 1,121 to 1,140 of 3692

Thread: Fifa 14

  1. #1121 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Cu riscul de a juca rolul de avocat al diavolului, o sa iau partea celor care sunt stigmatizati pentru ca dau bani reali pe coins si/sau FIFA points. Da, EA sunt niste ahtiati dupa bani si parca nimic nu-i mai satura. Da, nu e bine sa sustii un fenomen ca microtranzactii intr-un joc deja cumparat. Da, EA profita de fenomenul FIFA si transforma jocul intr-o goana nebuna dupa cele mai shiny carduri si te ademeneste cu rezultate rapide la doar o plata cu cardul distanta. Dar pana la urma, daca nu exista cerere, nu apareau pe piata.

    Facand un calcul simplu in minte, iti dai seama ca fara o anumite infuzie de coins/points, este foarte greu sa ajungi sa joci cu jucatorii pe care ii doresti intr-un timp relativ scurt-mediu. Pana la urma asta e farmecul UT, sa ai echipa ta preferata, jucatorii tai preferati jucand in acelasi squad pe pozitiile pe care le vrei tu (aproape ). Poti sa incepi cu echipe low budget si poti sa aduni ceva banuti, insa tot te vei lovi de adversari cu echipe mai bune. Si da, poate unii au dat bani sa aiba cei mai buni jucatori si habar nu au sa joace, iar un jucator experimentat cu echipa silver poate sa-i dea cu terenul in cap, insa asta nu se intampla foarte des. Exista si oameni care au jucat extraordinar de mult si au adunat coins la saltea, au facut specula pe market, urmarit de preturi zilnic, ore dubioase, autobuyere, etc si au reusit sa isi cumpere jucatorii pe care ii doreau, dar cati sunt ca ei? Nu toti au aceeasi disponibilitatea, cei mai multi dintre noi au job-uri, casa, sotii/iubite, prieteni, locuri de vizitat, nopti de dormit si cate si mai cate. S-au dus vremurile cand puteai sa stai toata ziua sa te joci, contribuind cu absolut nimic pe niciun plan, vegetand pur si simplu. Life happens.

    In FIFA 14 trebuie sa joci, sa joci, sa tot joci si sa mai joci un pic cand te bate gandul sa te opresti pentru a reusi sa iti faci echipa perfecta (in viziunea proprie) si sa poti sa te mentii pe linia de plutire (asta daca, evident, tintesti care jucatorii scumpi). Trebuie contracte, fitness cards, healing cards, unde mai pui daca vrei sa pui si un chemistry style pe anumiti jucatori. Este un "grind" continuu, cu recompensele luate dupa castigarea unei cupe sau a unei divizii abia apuci sa iti iei toate cele de mai sus, barem un jucator mai rasarit. Ca sa nu mai vorbim de packs. Da, 95% din pack-urile desfacute sunt pierdere de coins, dar pentru aia 5%, multi sunt dispusi sa riste. Plus de asta, pentru mine, spre exemplu, este un mod de relaxare cand mai deschid niste pack-uri, e senzatia aia, you never know what you're gonna get, ca o surpriza Turbo. Daca il gaseai pe Ribery la fiecare 5 pack-uri deschise, care mai era farmecul? N-ar mai fi elementul surpriza, nu l-ai mai aprecia la fel de mult.


    Ca o incheiere, ca deja am scris prea mult, cei care isi cumpara coins/points sa fie sanatosi, la fel si cei care opteaza sa nu faca asta. Nu suntem toti la fel si asta este un lucru extraordinar. Fiecare face cum il taie capul cand vine vorba de banii lui. Era o vorba, nu numarati banii altora, ci pe ai vostri.

  2. #1122 SP
    Member bungabunga's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Dar pana la urma, daca nu exista cerere, nu apareau pe piata.

    Afirmatia asta se aplica perfect si la droguri. Iar cu asta am zis cam tot ce era de zis.

    Ce crezi ca ar face platnicii astia daca maine EA ar introduce in joc optiunile "mituieste arbitrul", "deleaga-l pe Deaconu" sau "angajaza niste folcloriste" ? Eu sunt 100% sigur ca aproape toti ar baga mana in buzunar, tot cu scuza asta ca "s-au dus vremurile cand puteai sa stai toata ziua sa te joci".

    Marea problema e ca microtranzactiile astea strica jocul si pentru cei care il joaca pe bune. Doar nu-ti inchipui ca s-ar vinde jucatorii top class pe milioane daca n-ar exista vagoanele de coins introduse in sistem de cei care-si cauta cu portofelul o scuza pentru incapacitatea de a fi performanti intr-un amarat de joc?


    P.S. Actuala mea echipa e Adler, Lahm, Hummels, Dante, Alaba, Martinez, Gotze, Robben, Reus, Levandowski, KPB (in form), cu chemistry styles adecvate pe fiecare si rezerve ca lumea. De cand am inceput jocul n-am bagat nici un leu, n-am jucat in medie nici 2 meciuri pe zi, n-am folosit autotradere si nu cred ca am pierdut cu tradingul mai mult de 30-40 de minute zilnic, in medie.

    In conditiile astea, cam ce scuza au cei care cumpara FIFA points si strica jocul pentru toata lumea?

  3. #1123 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by bungabunga View Post
    Afirmatia asta se aplica perfect si la droguri. Iar cu asta am zis cam tot ce era de zis.

    N-am inteles ce vrei sa zici cu asta. That's the sad truth. Unde exista cerere, exista piata. Chiar si pentru droguri, sosete cu degetele, mustar fara boabe si ventilatoare portabile. What's your point? Ca points/coins cumparate sunt ca drogurile? Provoaca drame de familie? Hai sa nu extrapolam doar de dragul artei.

    Optiunile despre care vorbesti tu cu mituit si hategani/deaconi sunt la modul caterinca-fantezie, stii foarte bine ca nu s-ar introduce "romanisme" d-astea, deci nu are rost sa comentam "daca si cu parca".

    Nu inteleg cum strica jocul unul care il cumpara pe Messi cu bani reali pentru unul care strange coins de la meci la meci. Crezi ca daca nu exista optiunea asta, ar fi fost mai mici preturile? Nicidecum. Din contra, ar fi costat si mai mult pentru ca nu puteai sa il cumperi de-a gata, cum s-ar zice. Lumea ar fi strans mult si bine sa il cumpere si cand s-ar fi satura de el nu l-ar fi dat pe un pret de nimic.

    Nu stiu de ce crezi ca cineva trebuie sa caute scuze pentru actiunile lor dintr-un joc. Repet, sunt multi care nu au timp nici alea 30-40 de min pe zi sa stea sa urmareasca o piata in continua schimbare. Este mai usor pentru ei sa isi ia direct jucatorii doriti. Nu e ca si cand dau bani ca sa castige divizii. Joaca acelasi joc ca si tine, au parte de aceleasi lacune ale jocului, acelasi rollercoaster marca EA. Difera doar modalitatea in care si-a procurat jucatorii, care, din nou, nu are trebui sa conteze pentru nimeni. He can do whatever he wants as long as he doesn't cheat. Daca tu ai echipa aia si ai o medie de aproape 7 meciuri/saptamana, bravo tie. Sa le arati si altora secretele tale, cred ca multi ar fi curiosi.

  4. #1124 SP
    Member Nestea's Avatar
    Nu toate pack-urile sunt pierdere de coins,de exemplu cele bronz sunt pe plus,cel putin dublezi suma.

  5. #1125 SP
    Member bungabunga's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Nu inteleg cum strica jocul unul care il cumpara pe Messi cu bani reali pentru unul care strange coins de la meci la meci. Crezi ca daca nu exista optiunea asta, ar fi fost mai mici preturile? Nicidecum. Din contra, ar fi costat si mai mult pentru ca nu puteai sa il cumperi de-a gata, cum s-ar zice. Lumea ar fi strans mult si bine sa il cumpere si cand s-ar fi satura de el nu l-ar fi dat pe un pret de nimic.

    E vorba de cerere si oferta, foarte simplu. Nu ar avea nimeni de unde sa dea milioane pentru ca ar fi imposibil sa strangi milioane daca nu ar intra in sistem vagoanele de coins cumparate practic de platnici prin intermediul acelor FIFA points. Nu stiu cata economie stii tu, dar crede-ma ca treaba asta e destul de evidenta.

    Cat despre "secrete" samd, iti dai seama ca as fi tampit sa incep sa povestesc exact ce si cum cata vreme inca mai joc FIFA 14, dar oricine se gandeste un pic (ca opus al bagarii mainii in buzunar) se poate prinde de niste chestii. Sunt destul de evidente, fie vorba intre noi, nu trebuie decat sa te gandesti un pic.

    P.S. Am zis ca n-am jucat nici 2 meciuri pe zi, media cred ca e undeva la 10-12 pe saptamana, nu 7. Dar in orice caz nu contez pe meciuri ca sursa de coins, asta e clar.

  6. #1126 SP
    Member Fizzl3's Avatar
    @bungabunga
    Ma refer la meniul din cariera,merge foarte greu..sunt momente in timpul jocului cand jucatorii raman blocati atunci cand pasezi,prea multe
    suturi se duc in bara..
    Si inca ceva,ce n-am mai patit la niciun joc,am un usor lag in timpul meciului,nu constant,doar pe parcursul unui meci si mai ales atunci cand pasez rapid in jumatatea adversa,imaginea se misca usor sacadat,de la PS3 nu cred sa fie,la FIFA 13 n-am avut astfel de probleme..poate stiti voi vreo solutie,pentru ca e foarte deranjant..

  7. #1127 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by bungabunga View Post
    E vorba de cerere si oferta, foarte simplu. Nu ar avea nimeni de unde sa dea milioane pentru ca ar fi imposibil sa strangi milioane daca nu ar intra in sistem vagoanele de coins cumparate practic de platnici prin intermediul acelor FIFA points. Nu stiu cata economie stii tu, dar crede-ma ca treaba asta e destul de evidenta.

    Cat despre "secrete" samd, iti dai seama ca as fi tampit sa incep sa povestesc exact ce si cum cata vreme inca mai joc FIFA 14, dar oricine se gandeste un pic (ca opus al bagarii mainii in buzunar) se poate prinde de niste chestii. Sunt destul de evidente, fie vorba intre noi, nu trebuie decat sa te gandesti un pic.

    P.S. Am zis ca n-am jucat nici 2 meciuri pe zi, media cred ca e undeva la 10-12 pe saptamana, nu 7. Dar in orice caz nu contez pe meciuri ca sursa de coins, asta e clar.

    Incerc pe cat posibil sa ma fac inteles, dar se pare ca am avut profesori diferiti. Daca nu exista luxul sa il cumperi de-a gata sa il incerci cand vrei tu, ci trebuia doar sa joci foarte mult sa aduni puncte/pufuleti/nasturi cu care sa poti sa procuri un anume jucator, pretul ar fi fost acelasi, daca nu mai mare. Ar fi fost un pret facut de EA, nu de jucatori, unde exista posibilitatea sa si difere, ceea ce iti da oportunitatea sa iei la un pret mai mic uneori. Cand creste pretul la coins/points pe site-urile de specialitate, scad preturile la jucatori. Ajungi sa cumperi jucatori de 1-2 milioane normal, cu 800-900k. In fine, let's put it to rest, e clar ca avem viziuni diferite asupra fenomenului, agree to disagree si aia e.

    Cat despre cat joci tu si secretele tale, ai zis nici macar 2 jocuri pe zi, as zice ca media ar fi de 1 joc, 1 joc/jumate pe zi. Am luat suma rotunda de 1, inmultit cu fabuloasa cifra 7, adica numarul de zile dintr-o saptamana, si ghici ce, a dat 7. Asta daca joci macar jocul ala pe zi. Daca nu, este sub 7. Iar am avut profesori diferiti. Cat despre asii tai din maneca, sa o lasam asa si pe asta. Succes in continuare.

  8. #1128 SP
    Senior Member nina's Avatar
    khufu stii ca asta minte de ingheata apele,nu?
    rar sta la trading neavand autobuyer dar rar si joaca
    nu-l vad atat de destept incat sa faca infuzie de coins si fifa points
    am vazut pe un forum ca unul postase un clip cum isi facea infuzie de coins si fifa points dar nu-i ramaneau

    unii scot profit fara autobuyer dar pierd ore bune pentru 10k
    altii au prea mult coins deja si profita de oscilatia preturilor la in forms
    poti face 10k in 2 ore jucand 6/7 meciuri in div1 offline facand doar acele 15 puncte
    iar cu autobuyer faci milioane de coins intr-o luna

  9. #1129 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Vai ce varza ati facut aici. Am sters din posturi. Daca nu incetati cu discutiile care duc spre flame si ajungeti sa jigniti, o sa sar cu warnings.

    Mai bine gasiti un alt subiect de discutie la care sa nu fiti atat de sensibili.

  10. #1130 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Puteti sa imi dati si mie cateva sfaturi pentru a face coins mai rapid in Ultimate Team 13. Stiu ca nu postez unde trebuie dar ambele threaduri sunt similare si cel dedicat Fifa 13 este inactiv.

  11. #1131 SP
    Senior Member reddyBo's Avatar
    marinake, in fifa 13 iti dau eu daca vrei

    dar..e o problema, eu sunt pe 360

    am 1 mil si ceva, ca de 1 mil am extras pack-uri

    ---------- Post added 09-12-2013 at 16:23 ----------

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Vai ce varza ati facut aici. Am sters din posturi. Daca nu incetati cu discutiile care duc spre flame si ajungeti sa jigniti, o sa sar cu warnings.

    Mai bine gasiti un alt subiect de discutie la care sa nu fiti atat de sensibili.
    cred ca ti-a luat ceva timp sa le stergi

  12. #1132 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    @Marinake Daca pui intrebarea asta banuiesc ca nu vrei sa bagi bani reali in joc pentru coins...si atunci iti raman doua variante
    1) In seasons UT spre exemplu fie ca pierzi, fie ca invingi primesti coins, intre 350 si 600 depinde de rezultat.
    2) sa stai la panda pe market transfer, cumperi ieftin vinzi mai scump (vezi ca EA cosmisioneaza tranzactiile cu 5% din valoare) insa asta doar daca ai mult timp de pierdut sa pandesti, fie jucatori, fie chemistry styles, fie manageri...cam orice se vinde.

    Mai exista si varianta autobuyers insa din cate stiu ca sa ai un autobuyer trebuie sa platesti lunar...ceva de genul, asa ca pica.

    Iti dai seama ca toti am vrea sa facem coins mai repede nu?
    Eu am incercat si varianta cu market-ul insa e mare consumatoare de timp asa ca am ramas la varianta jocului in sine. In market foarte putin timp investesc.
    Sunt si pe net mai multe ghiduri care te invata dupa ce sa te uiti in deosebi.
    Ajunsesem la un moment data sa produc un profit de 10.000 coins pe zi doar din trading-ul anumitor Manageri...pana s-au prins multi si n-a mai tinut , s-a suprasaturat piata si pretul a scazut, nu mai puteai face profit pe ei .

    it's up to your free time

  13. #1133 SP
    Member bungabunga's Avatar
    Primele ghiduri in care chiar o sa fie prezentate ponturi cu adevarat utile o sa apara undeva prin vara, cand se plictiseste lumea de joc, asteapta deja urmatoarea versiune, incepe piata s-o ia la vale etc etc. Pana atunci e mai sanatos sa-ti folosesti propriul cap.

    P.S. Azi dimineata a trebuit sa ma trezesc devreme, am dat un ochi pe telefon si am dat un search sa vad cum merge piata de Jovetic . Toata chestia mi-a luat cam 2 minute. Profit net 12k la 3 bucati. Sigur ca unuia care abia face 10k pierzand o zi intreaga facand scalping la manageri o sa i se para ca marketul e ceva imposibil

  14. #1134 SP
    Member Alexandru97's Avatar
    Caut partner pentru co-op seasons si pentru trading in UT. Am prieteni cu Xbox dar nu prea joaca online. La UT ma gandeam la un price lock la un jucator precum Elia. Astept PM

  15. #1135 SP
    Member bungabunga's Avatar
    Nu cred ca poti face price lock la un jucator atat de comun , parerea mea. In rest e buna observatia, Elia e un soi de Reus-ul omului sarac .Doar ca apare in pack-uri cu o frecventa ingrozitor de mare.

  16. #1136 SP
    Member Alexandru97's Avatar
    Am facut price lock la Elia LW cam la 2-3 saptamani dupa lansarea jocului, si sa stii ca mi-au iesit niste coins frumosi.Acum insa, nu stiu daca mai merge Astept pareri.

  17. #1137 SP
    Member bungabunga's Avatar
    La LW merge intr-o oarecare masura, ca are position aplicat si multi nu stau pentru cateva sute sa mai vaneze si position samd. Doar ca nu apare foarte frecvent si marja de profit oricum nu e mare (lenea nu mai conteaza ca factor daca te arunci prea mult).
    De mers probabil ca inca mai merge, doar ca nu te imbogatesti din asta.

    Parerea mea e ca price lock merge facut eficient doar la jucatori care au de la 86 in sus, pentru ca astia apar mai rar. Hai 85 la unii foarte cautati. Doar ca iti trebuie echipa serioasa, nu 1-2 oameni, pentru ca investitia initiala e mare. Si trebuie alesi unii care au atribute care-i fac interesanti, trebuie sa ai pregatiti bani gramada cand intra pack-urile de 50k si inevitabil se produce flood etc etc.

    Se pot face chestii foarte banoase daca intelegi cum functioneaza jocul si vrei sa-l joci profi, doar ca asta chiar necesita timp si commitment din partea unei echipe serioase. Eu unul il joc pleziristic, in nici un caz n-as sta gramada pe un jucator sa fac price lock nici macar in echipa de 10 insi in care fiecare si-ar respecta sarcinile Am alte gaselnite, mult mai fanteziste si care deocamdata chiar functioneaza.

  18. #1138 SP
    Member Alexandru97's Avatar
    Eu oricum nu ma gandeam la profit de milioane de coins, insa daca cumpar 30 de Elia si fac profit 400 pe jucator, inseamna 12.000 de coins, pe care ii voi investi in alta metoda de trading. Eu zic ca orice suma venita e bine primita Apropo, ce alte "gaselnite" ai tu ? Asta daca nu te superi...

    Si legat de pack-urile de 50k, mi-ai adus aminte de TOTY. Ai idee cand apare? Chiar intentionez sa deschid cateva pack-uri

  19. #1139 SP
    Member bungabunga's Avatar
    Nu ma supar dar iti dai seama ca nici nu zic ce gaselnite am

    Cu pack-urile e cu dus si intors, unii au noroc odata si pe urma insista in prostie desi pierderea este evidenta (dau dependenta ale naibii ) , altii sunt baftosi de felul lor si nimeresc macar cat sa reuseasca sa nu piarda (castigand thrill-ul de a vedea "ce pica") iar inteleptii nici nu se ating de ele

    Din ce se vorbeste TOTY o sa fie in prima saptamana de dupa Anul Nou, urmata de primul update la transferuri.

    P.S. Acum 5 minute am luat cu 1000 de coins un jucator care se vinde intr-o ora cu 8900. Daca as trage de el as lua 9900 pana cel tarziu maine la pranz, dar n-are rost. Iti dai seama ca treaba cu 30 de Elia nu mi se pare prea apetisanta, nu zic ca nu ies bani din ea dar presupune prea mult tedium.

    Daca m-as apuca de jucat profesionist as face chestia pe care vrei s-o faci tu cu Elia cu jucatori gen Suarez, Rooney, Fabregas samd, dar trebuie o echipa teapana (de oameni sau de autobuyere). Insa pentru mine asta e o ticneala de moment, totusi am alte treburi in viata decat sa castig cativa euro vanzand coins in FIFA . Imi fac o echipa buna, cum am acum pe mobile platform si joc cu ea cand am chef, nu ma apuc sa-mi fac in toate campionatele mai tari si pe urma cateva nationale si pe urma colectie de TOTY etc

  20. #1140 SP
    Member Alexandru97's Avatar
    Habar nu am cum ai luat tu jucatorul ala cu 1000 cand el defapt se vinde cu 9000. Eu stiu ceva de metoda minutului 59, insa sunt destul de slabe sansele sa gasesti asa ceva.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 57 of 185 FirstFirst ... 7 47 55 56 57 58 59 67 107 157 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts