Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 41 to 60 of 65

Thread: Consola pentru toata familia ?!?

  1. #41 SP
    Junior Member Libris's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    din pacate foarte rar mai vezi in ziua de astazi oameni ca tine, atat de entuziasmati si care au descoperit cu adevarat placerea pe care ti-o poate oferi o consola, pe scurt: jocurile ! cei mai multi dintre noi, si recunosc ca o perioada am fost si eu asa, mai mult ne intereseaza puterea, specificatiile hw, cati nuclei are procesorul, de ce memorie ram dispune, designul consolei, controllerul etc si multi uitam de fapt scopul unei astfel de gadget. cu ocazia posturilor tale mi-am adus aminte cum eram si eu cand am vazut pentru prima oara un ps1, ps2 sau un xbox... eram fascinat pur si simplu de experientele pe care ti le ofereau (tekken, pes, tony hawk, driver, halo, black si multe altele). acum avem din nou aceasta posibilitate cu noua generatie de console, ps4 si noul xbox, sa retraim acea senzatir de-a avea o consola noua la noi in sufragerie la care am visat din momentul in care s-a anuntat si a aparut pe rafturi
    Din pacate de multe ori se intampla asa in viata, nu reusim sa mai vedem padurea din cauza copacilor.
    De aceea eu va doresc: La Multi PSnumber Fericiti !

  2. #42 SP
    Banned Venom's Avatar
    Buna alegere. Eu sunt mai fan PS3, dar n-am nimic cu XBoxul. Oricum, pot sa-ti spun din experienta ca nimic, dar absolut nimic nu se va compara cu fata pe care o va face cand va vedea un joc cu masini, pe grafica buna, si eventual cu un volan.
    Nu inteleg ce tot insistati pe move, kinect, remote sau alte balarii cu care faci pe maimuta la televizor. Gamingul adevarat este cu butoane. Chiar la copii.

  3. #43 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    True that , dar mai trebuie sa invetii si copilul de mic cu putina miscare.

  4. #44 SP
    Banned Venom's Avatar
    In parc. Sau la sport. O consola nu trebuie sa suplineasca joaca si miscarea.

  5. #45 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Corect, dar nu in faţa televizorului sa il înveţi cu mişcarea, afara in curtea şcolii la o miuta, un baschet

  6. #46 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Greseala mea , am vrut sa scriu "inveti" in loc de "vezi" si au trecut 50 de min sa pot da edit.Damn you autocorrect

  7. #47 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Poftim ti-am corectat eu sa nu mai fii panicat

  8. #48 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Parca a fost corectat de userul darkpaul, el are o boala cu "iiiiiiii"

  9. #49 SP
    Member ramusg's Avatar
    Sincer, eu iti recomand... NIMIC. Baiatul tau are 7 ani, prima clasa la scoala sau a doua cel mult, sincer iti spun ca e o varsta prea mica pt al invata de acum sa stea in fata unui televizor sau calculator si sa se joace in loc sa iasa afara sau sa dispuna de alte alternative. Acum poate iti spui ca o sa-i limitezi timpul dar o sa vezi ca indiferent cat de drastic esti o sa creasca gradual timpul alocat jocului virtual in detrimentul altor activitati .

    Daca reusesti sa-l amani cat mai mult de la activitatile astea eu cred ca e un castig pt el si pt tine, iti spun din proprie experienta. Decizia e a ta dar te rog sa nu te superi ca mi-am permis sa iti dau acest sfat. Multa bafta si sa ai parte numai de momente frumoase alaturi de familia ta.

  10. #50 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    http://www.amazon.co.uk/gp/feature.h...d_i=B006FB53HS

    Poți să-ți iei consola de pe amazon.co.uk (livrează direct acasă într-o săptămână, fără probleme). Îți dă Xbox 360 slim 250gb + Kinect + jocul Kinect Adventures, și poți selecta un alt joc sau abonamentul gold de xbox live la 20 lire. În total te va duce 1190 lei. Dar nu vei avea garanție în țară...

    Să-ți iei cu hdd neapărat, deoarece te sfătuiesc să downloadezi toate demo-urile existente pe xbox live pentru kinect (fruit ninja și dance central neapărat!). Iar ca jocuri, pe lângă kinect adventures care-l primești cu consola te sfătuiesc să iei Kinect Sports, Fruit ninja (după ce încerci demo-ul/ vezi că trebuie luat de pe xbox live și să aștepți o ofertă) și un Dance Central sau Just Dance (un joc de dans).

    Felicitări pentru alegerea făcută!

    P.S. Să nu uit de Your Shape: Fitness Evolved 2012! Nu pot spune nici că este joc, nici că este un program de fitness autentic. Are din ambele și este extraordinar!

  11. #51 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    @ramusg ramusg are dreptate..mai bine ii cumperi un pachet de tigari si o sticla de whiskey..
    Attached Images Attached Images 971903_576128432421726_1941693661_n.jpg

  12. #52 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Copilul său oricum va începe să se joace, mai târziu sau mai devreme, jocuri video. Contează foarte mult dacă introducerea în această lume minunată este făcută de părinți și dacă aceștia se pot simți bine la rândul lor.

    Eu și acum joc Starcraft 1, Return to castle Wolfenstein, Age of Empires 2 și Desperados (+ Mario bineînțeles) și-mi aduc aminte cu drag de acele vremuri când stătea tata lângă mine să mă ajute să fac strategii în jocurile RTS. (și m-au ajutat foarte mult acele jocuri rts )

  13. #53 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by D@nT3 View Post
    Corect, dar nu in faţa televizorului sa il înveţi cu mişcarea, afara in curtea şcolii la o miuta, un baschet
    Hai mai Dante. Pe cati copii ai mai vazut jucand miuta? Daca ii intrebi ce e aia, se uita la tine si apoi cauta pe google si spun in cor "neinteresant".

    La mine este strada plina de copii, dar nu aud vacarmul pe care il faceam noi atunci cand jucam leapsa, hotii si vardistii, ulii si porumbei etc etc. Nu am auzit niciodata ceva de genul "Tanti mama lu' Nelutu, sa stiti ca Nelutu mi-a luat mingea". Puii mei. Dupa parerea mea, copiii din ziua de astazi sunt chinuiti de tehnologia care ii inconjoara. Nu este vina parintilor ci a vremurilor in care traim. Parintele se foloseste de tehnologie, copilul este atras, in primul rand de luminitele colorate la care se uita mami/tati pe ecran, apoi de joculete si asa mai departe.

  14. #54 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    eu vad aceasta schimbare de interese la generatia aceasta prin contrast cu sora-mea, ea este in clasa a 7-a iar ea impreuna cu totii colegii sunt mai interesati cand apare iphone 6, ipad-ul sau sa mearga la starbucks (eu nu am fost niciodata), la mall sau la cinema la studios, nu bilet obisnuit... si asa sunt si baietii. nu pot sa cred asa ceva, pai eu in clasa 7 stiam un singur lucru, fotbalul si imi amintesc si acum ce le ceream parintilor de craciun, o minge de fotbal, in fiecare an, ca sa avem cu ce sa jucam si o bicicleta. aveam si eu pc si ulterior un xbox si ma jucam si eu destul de des, dar acest lucru se intampla doar in zilele ploioase sau cand nu aveam destui jucatori de fotbal, insa niciodata nu a fost consola sau pc prioritatea mea .

    copiii se vor adapta mereu la tehnologia curenta si o vor folosi la maxim si acesta este un lucru bun, dar are poate si anumite dezavantaje, pai sora-mea stia sa manevreze un laptop, o consola, un telefon inca din clasa a 3-a iar engleza o vorbeste foarte bine din clasa 4, lucru pe care nu l-ar fi putut face fara interesul pentru tehnologie si al fel am fost si noi cu parintii nostri pana la urma

    PS: mai nou elevii din clasele 6-7 isi fac ziua de nastere in cluburi inchiriate cu dj...

  15. #55 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Si socializarea? Tot mai multi stiu sa discute pe facebook/messenger, iar fata in fata le scoti vorbele cu clestele. Sa nu mai spun de cei care sunt la pamant cu limba materna, dar te injura in engleza.

  16. #56 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Hai mai Dante. Pe cati copii ai mai vazut jucand miuta? Daca ii intrebi ce e aia, se uita la tine si apoi cauta pe google si spun in cor "neinteresant".

    La mine este strada plina de copii, dar nu aud vacarmul pe care il faceam noi atunci cand jucam leapsa, hotii si vardistii, ulii si porumbei etc etc. Nu am auzit niciodata ceva de genul "Tanti mama lu' Nelutu, sa stiti ca Nelutu mi-a luat mingea". Puii mei. Dupa parerea mea, copiii din ziua de astazi sunt chinuiti de tehnologia care ii inconjoara. Nu este vina parintilor ci a vremurilor in care traim. Parintele se foloseste de tehnologie, copilul este atras, in primul rand de luminitele colorate la care se uita mami/tati pe ecran, apoi de joculete si asa mai departe.
    Cred ca si noi am fi căzut in acest păcat daca trăiam perioada asta in copilărie. Mai bine ca nu a fost asa!

    PS Tara, tara, vrem ostaşi! Pe cine? Pe Dj Mo sau mai era un joc, ratele si vânătorii, castelul ( 8 pietre una peste alta care trebuiau dărâmate cu o minge...) Frumoase amintiri, nu existau fanboys lapte gros sau leapşa

  17. #57 SP
    Junior Member Libris's Avatar
    Quote Originally Posted by ramusg View Post
    Sincer, eu iti recomand... NIMIC. Baiatul tau are 7 ani, prima clasa la scoala sau a doua cel mult, sincer iti spun ca e o varsta prea mica pt al invata de acum sa stea in fata unui televizor sau calculator si sa se joace in loc sa iasa afara sau sa dispuna de alte alternative. Acum poate iti spui ca o sa-i limitezi timpul dar o sa vezi ca indiferent cat de drastic esti o sa creasca gradual timpul alocat jocului virtual in detrimentul altor activitati .

    Daca reusesti sa-l amani cat mai mult de la activitatile astea eu cred ca e un castig pt el si pt tine, iti spun din proprie experienta. Decizia e a ta dar te rog sa nu te superi ca mi-am permis sa iti dau acest sfat. Multa bafta si sa ai parte numai de momente frumoase alaturi de familia ta.

    Sa ma supar ? Nici vorba ! Eu sunt acela care a cerut sfaturi in momentul in care am deschis thread-ul.
    Intr-adevar, pana acum am incercat sa fac tot felul de artificii si compromisuri: unele lucruri le-am limitat/temporizat (dulciuri, McDonald’s, TV, PC,) in schimb altele le-am accelerat (de la 3 ani engleza si de la 5 franceza). Schiaza, inoata – bineinteles cand se poate si la nivelul grupei lui de varsta, are prieteni cu care se joaca in casa sau pe afara. Ii plac drumetiile, cartile, joaca la nisip sau in parc, „mata-prinsa”, „ascunsa”, „cu pistoalele”...........dar si jocurile pe calculator. Stii cat are voie ? 3 ore pe saptamana ! Atat il las si crede-ma, e relativ multumit.
    M-am interesat din curiozitate si am aflat ca majoritatea colegilor lui de clasa (cl.I - atat baieti cat si fete) se joaca in draci la calculator, de multe ori cate 3-4 ore pe zi !!!

  18. #58 SP
    Senior Member kragod's Avatar

    CAnd vine si al meu, te chem sa imi dai lectii de parenting

  19. #59 SP
    Junior Member Libris's Avatar
    Sa fie intr-un ceas bun ! Dar stii care-i culmea cu astia mici ? Tu te stresezi si-ti dai silinta... dar niciodata nu esti convins ca te afli pe drumul cel bun...

  20. #60 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Faptul ca te implici si ca iti pasa asa de mult te pune cu mult de-asupra altora.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Blu Ray Disk 3D Originale/Pentru toata lumea... By expiratul in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 25 Last Post: 24-03-2012, 21:14
  2. Replies: 3 Last Post: 13-06-2009, 20:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts