Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Imi puteti recomanda niste jocuri under-rated/obscure?

  1. #1 SP
    Member Mykayel's Avatar

    Post Imi puteti recomanda niste jocuri under-rated/obscure?

    Deja am un plan: Imi cumpar Lords Of Shadow 2 in februarie, Dark Souls II in martie, si apoi....ahm...astept pana apare Persona 5 in EU/US?! That could take a while. So? Ce sa joc?

    Regulament:
    Jocul trebuie sa fie pe Android, PlayStation 3, PlayStation Vita, NES, Game Boy Advanced sau ScummVM. Puteti mentiona ceva de PS2 sau PC, dar va fi complicat sa le joc deoarece PS2-ul meu e la prietena mea (nu am acasa TV cu intrare AV la care sa il conectez) iar PC-ul meu e inexistent.
    Jocul trebuie sa fie obscur sau under-rated. Ca sa stabilim ce inseamna asta: fara jocuri populare. Doar pentru ca tie iti place Dark Souls si il consideri best-game-ever nu inseamna ca e under-rated. Are note mari, are multi fani, are un expansion, apare un sequel si a castigat premii GOTY. Motivul pentru care pun regula asta e ca sa nu ma trezesc cu o lista mare care include The Witcher, Last Of Us, Ocarina Of Time, Final Fantasy nu-stiu-cat etc. etc. Motivul fiind ca e foarte posibil sa il fi jucat/sa il am.
    Orice gen de joc.Imi place sa joc multe genuri de jocuri cum ar fi Fighting Games, Adventure Point And Click, Hack And Slash etc. Si chiar si genurile care nu imi prea plac, (racing, military shooter, flight sims/arcade air shooter etc.) imi fac cate o surpriza cu un joc care sa il ador, deci e posibil ca desi jocul sa faca parte dintr-un gen care nu imi place, jocul ala in mod independent sa imi placa.
    Nu conteaza grafica/vechimea. Un joc bun e un joc bun. Poate arata ca dracu dar sa aiba gameplay interesant. Poate e foarte vechi si are controale demodate si clunky, dar poate povestea/atmosfera more than make up for it. Asa ca va rog sa va ganditi si la jocuri din copilaria voastra care v-au placut super mult.
    No hate. Asta ar trebuii sa fie evidenta, dar va rog in mod special: daca cineva recomanda un joc, sa nu existe reply de genul "Cum sa iti placa gunoiul ala?" sau "Nu il asculta! E oribil! WORST GAME EVER!". Chestii gen "si eu recomand jocul ala" sunt foarte ok si chiar bine-venite, dar va rog sa nu insultam pe cineva pentru ca ii place un joc care altora nu le place.

  2. #2 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Pe PS3 iti recomand The Saboteur si Vanquish, 2 jocuri extraordinare, ambele mi-au lasat o impresie mult mai buna decat ma asteptam.
    Vad ca zici ca-ti plac jocurile adventure, iti recomand Snatcher (versiunea de Sega CD), unul din jocurile "pre-MGS" ale lui Kojima, unul din cele mai bune jocuri adventure. Review-ul meu: http://www.consolegames.ro/forum/f46...view-snatcher/ .

  3. #3 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Pe PS3 iti recomand The Saboteur si Vanquish, 2 jocuri extraordinare, ambele mi-au lasat o impresie mult mai buna decat ma asteptam.
    Vad ca zici ca-ti plac jocurile adventure, iti recomand Snatcher (versiunea de Sega CD), unul din jocurile "pre-MGS" ale lui Kojima, unul din cele mai bune jocuri adventure. Review-ul meu: http://www.consolegames.ro/forum/f46...view-snatcher/ .
    Vanquish : Il am si il ador. Pe asta l-am cumparat ca il recomanda un prieten.
    Saboteur : Am auzit de el, dar doar asa vag. Sa vad daca il are vre-un prieten sa il iau si eu pentru cateva zile sa il joc. Din pacate de cumparat nu se pune problema pentru ca am jurat ca nu o sa mai cumpar nimic cu sigla EA pana nu se potolesc cu magarizmele. (exista cuvantul asta in dictionar?)
    Snatcher : Si de asta am auzit, dar nu l-am jucat. Pare interesant, o sa il caut sa il incerc.

    Merci de recomandari, very interesting choices. Sper si restul sa fie asa de bune.

  4. #4 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    As recomanda Darkness 2 si Rage, desi nu au fost populare la critici/gameri, eu m-am distrat foarte mult cu ele.

  5. #5 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    NieR pe PS3 ar fi underrated (sunt 2 variante la joc, Gestalt si Replicant, oricum pentru intrebari despre diferentele dintre ele poti mai bine sa-l intrebi pe user-ul EspiritusSanctus de pe forum, care le adora)
    Enslaved: Oddysey to the West @ PS3 la fel, macar pentru poveste ar trebui jucat (si sa nu citesti nimic de el inainte ca e foarte posibil sa dai peste un major spoiler din cauza caruia jocul este asa special)
    Shadow of the Colossus HD si ICO HD tot pe PS3 sunt 2 jocuri fantastice care nu au primit cantitatea de dragoste meritata.
    Bayonetta e underrated ca joc si freaky (cel putin la poveste)
    Daca ai un PC cat de cat (pentru ca jocurile sunt mai vechi si au cerinte extrem de mici) poti incerca The Longest Journey, Dreamfall (e sequel-ul) si seria Syberia.
    FarCry: Blood Dragon pe PS3, e fabulos pentru cei care cunosc filmele de actiune ,,serioase" din anii '80/'90.
    Spec Ops: The Line @ PS3 e underrated si prezinta o poveste foarte buna (~romanul Heart of Darkness care a inspirat filmul Apocalypse Now).
    Journey @ PS3, indie-ul secolului (alaturi de Minecraft probabil), e pe atat de simplu pe atat de fantastic.
    Beyond: Good and Evil HD @ PS3, nimeni nici pana acum nu intelege de ce nu a primit sequel-ul de la Ubisoft inca/daca il mai primeste.

  6. #6 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Daca vrei the real **** of underground ... iti recomand sa cauti un tip pe numele de SUDA 51 si incearca sa joci ce poti de acolo ( ai vreo 4 jocuri pe ps3 ) ( Goichi Suda - Wikipedia, the free encyclopedia) si pt ca lista e mare --> sa te ajut un pic :
    Chainsaw lollipop / Shadows of the damned / Killer is dead / No more heroes

    Quote : Daca ai un PC cat de cat (pentru ca jocurile sunt mai vechi si au cerinte extrem de mici) poti incerca The Longest Journey, Dreamfall (e sequel-ul) si seria Syberia. Extraordinare jocurile

    Si daca vrei sa intrii in spiritul retro-electro .... cauta pe pc : Police quest / Quest for glory / Lands of lore

  7. #7 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by OEE View Post
    As recomanda Darkness 2 si Rage, desi nu au fost populare la critici/gameri, eu m-am distrat foarte mult cu ele.
    Darkness 2 ar trebuii sa il iau totusi, am jucat putin pe onLive si parea interesant, cred ca pur si simplu am uitat de el. Rage nu prea ma atrage, am jucat la cineva cam 1-2 ore. Dar mersi pentru recomandare.

    Quote Originally Posted by sol1d View Post
    NieR pe PS3 ar fi underrated (sunt 2 variante la joc, Gestalt si Replicant, oricum pentru intrebari despre diferentele dintre ele poti mai bine sa-l intrebi pe user-ul EspiritusSanctus de pe forum, care le adora)
    Enslaved: Oddysey to the West @ PS3 la fel, macar pentru poveste ar trebui jucat (si sa nu citesti nimic de el inainte ca e foarte posibil sa dai peste un major spoiler din cauza caruia jocul este asa special)
    Shadow of the Colossus HD si ICO HD tot pe PS3 sunt 2 jocuri fantastice care nu au primit cantitatea de dragoste meritata.
    Bayonetta e underrated ca joc si freaky (cel putin la poveste)
    Daca ai un PC cat de cat (pentru ca jocurile sunt mai vechi si au cerinte extrem de mici) poti incerca The Longest Journey, Dreamfall (e sequel-ul) si seria Syberia.
    FarCry: Blood Dragon pe PS3, e fabulos pentru cei care cunosc filmele de actiune ,,serioase" din anii '80/'90.
    Spec Ops: The Line @ PS3 e underrated si prezinta o poveste foarte buna (~romanul Heart of Darkness care a inspirat filmul Apocalypse Now).
    Journey @ PS3, indie-ul secolului (alaturi de Minecraft probabil), e pe atat de simplu pe atat de fantastic.
    Beyond: Good and Evil HD @ PS3, nimeni nici pana acum nu intelege de ce nu a primit sequel-ul de la Ubisoft inca/daca il mai primeste.
    De Nier am auzit si am vazut cate ceva pe net, Replicant parca era ala mai anime-ish care a fost lansat in Japan. Cred ca versiunea aia m-ar interesa.
    Enslaved il are prietena mea, si l-am terminat, sunt perfect de acord cu tine.
    ICO Collection! CUM AM PUTUT SA UIT??? Shadow Of The Colossus a fost unul din jocurile mele preferate de PS2, thanks for reminding me to buy that.
    Bayonetta il am, superb jocul (dar la ce altceva puteam sa ne asteptam de la creatorul lui Devil May Cry)

    Cu PC-ul am access pe la prieteni and stuff, dar nu am acasa. Desi Longest Journey am inceput sa il joc (m-a turbat prietena cu jocul ala) si am ajuns pana in lumea paralela, dar o sa fie necesar sa il re-joc de la inceput ca am uitat mult din poveste, iar Dreamfall astept sa termin LJ.
    Syberia am jucat decat pe primul cand eram in generala, ar fi o idee sa le caut.
    FarCry Blood Dragon am vazut niste reclame si pare interesant, dar nu cred ca il cumpar prea curand (just not my thing, dar tot o sa ii dau o sansa eventual)
    Spec Ops stiiiiiiiu, asta l-am jucat pe PC-ul cuiva peste noapte (tot jocul) si apoi l-am cumparat a doua zi pentru PS3 (cumparat nou). E foarte under-rated, il recomand cu fiecare ocazie pe care o am.
    Journey l-am jucat, exact ca si Flower are un charm al lui unic.
    Beyond: Good and Evil l-am jucat pe PS2, poate o sa il rejoc candva pe PS3.

    Thanks pentru raspuns. Hm...vad ca avem gusturi asemanatoare, poate ar trebuii sa iau mai curand Blood Dragon decat planuiam.

    EDIT:
    Quote Originally Posted by Snick View Post
    Daca vrei the real **** of underground ... iti recomand sa cauti un tip pe numele de SUDA 51 si incearca sa joci ce poti de acolo ( ai vreo 4 jocuri pe ps3 ) ( Goichi Suda - Wikipedia, the free encyclopedia) si pt ca lista e mare --> sa te ajut un pic :
    Chainsaw lollipop / Shadows of the damned / Killer is dead / No more heroes

    Quote : Daca ai un PC cat de cat (pentru ca jocurile sunt mai vechi si au cerinte extrem de mici) poti incerca The Longest Journey, Dreamfall (e sequel-ul) si seria Syberia. Extraordinare jocurile

    Si daca vrei sa intrii in spiritul retro-electro .... cauta pe pc : Police quest / Quest for glory / Lands of lore
    E bine ca nu sunt singurul care nu are somn

    Jocurile retro adventure pe care le-ai recomandat vad ca sunt si pe ScummVM, deci imi merg si pe tableta, o sa le iau sigur.
    Lolipop Chainsaw a zis un prieten ca m-il imprumuta, Shadows of the damned e de EA (dar din fericire cunosc pe cineva care il are), Killer is Dead nu stiu nimic despre el (have to look into that) iar dupa No More Heroes nu prea ma dau in vant (am jucat versiunea de Wii la un prieten si am incercat demo-ul de PS3)

  8. #8 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    Blood Dragon e ieftin dar e si foarte scurt, l-am terminat in aprox. 5h pe PC.
    Joc care, la fel ca in Borderlands2, stateam cateodata si radeam singur in fata display-ului

    Daca vrei joc mind-****ed, ia Killer7 de la Suda pe PS2.

  9. #9 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by sol1d View Post
    Blood Dragon e ieftin dar e si foarte scurt, l-am terminat in aprox. 5h pe PC.
    Joc care, la fel ca in Borderlands2, stateam cateodata si radeam singur in fata display-ului

    Daca vrei joc mind-****ed, ia Killer7 de la Suda pe PS2.
    Nu ma deranjeaza ca e scurt (mai ales cand e ieftin) dar vad ca e PSN only that could be a little tricky, poate il iau pe Steam si il joc cand am ocazia pe la cineva. Killer7 am auzit de el de la Yahtzee dar cam atat...auzit. Deci inca unul pe lista.

  10. #10 SP
    Member AzFaust's Avatar
    I Am Alive - Are cateva idei interesante si ceva gameplay de Ico/Prince of Persia. Mie unul mi-a placut.
    Demon's Crest (SNES) - Jocul mi se pare si acum unul excelent.
    2 jocuri de PS2 care m-au fascinat cand le-am jucat, Primal si Haunting Ground.
    Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth - foarte bun joc horror care mi-a tras cateva sperieturi acum 6-7 ani .
    System Shock 2 - facut de Ken Levine (Bioshock), mai mult nu trebuie spus .
    Hero of Many si Superbrothers: Sword & Sworcery EP (Android) - 2 jocuri foarte bune, aventura, puzzle si amandoua au soundtrack-uri demne de filme epice.

    LE: era sa uit de Okami, daca nu l-ai jucat, nu mai sta pe ganduri pentru ca este unul dintre cele mai bune jocuri.

  11. #11 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by az_faust View Post
    I Am Alive - Are cateva idei interesante si ceva gameplay de Ico/Prince of Persia. Mie unul mi-a placut.
    Demon's Crest (SNES) - Jocul mi se pare si acum unul excelent.
    2 jocuri de PS2 care m-au fascinat cand le-am jucat, Primal si Haunting Ground.
    Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth - foarte bun joc horror care mi-a tras cateva sperieturi acum 6-7 ani .
    System Shock 2 - facut de Ken Levine (Bioshock), mai mult nu trebuie spus .
    Hero of Many si Superbrothers: Sword & Sworcery EP (Android) - 2 jocuri foarte bune, aventura, puzzle si amandoua au soundtrack-uri demne de filme epice.

    LE: era sa uit de Okami, daca nu l-ai jucat, nu mai sta pe ganduri pentru ca este unul dintre cele mai bune jocuri.
    I Am Alive l-am jucat si desi nu e prea polished, tot a fost frumos.
    Demon's Crest l-am jucat, si eu cred ca inca e excelent jocul.
    Haunting Ground (aka Demento) l-am jucat. L-am luat o data cu Rule Of Rose si Clocktower 3.
    Primal..nu am auzit de el. O sa ma interesez.
    CoC: DCotE l-am jucat atunci cand a aparut.
    SS2 l-am jucat.
    Hero Of Many si Superbrothers nu am auzit de ele. O sa ma bag sa le caut pe Google Play imediat ce termin de dat reply.
    Okami l-am jucat pe PS2 acum mult timp, si asta mi-a placut.

    Merci de lista, m-am ales cu 3 jocuri de care sa ma interesez.

  12. #12 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Bioshock 1,2

  13. #13 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Asta


  14. #14 SP
    Member ununou's Avatar
    Rule of Rose

  15. #15 SP
    Junior Member dragoszontara's Avatar
    iti recomand Urban Reign PS2


  16. #16 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    +1 pentru NieR. Replicant NU continte cuvinte in engleza, asa ca daca nu cumva esti un vorbitor fluent de limba japoneza nu il recomand. Diferenta e ca in Replicant protagonistul e fratele fetei, deci mai tanar, in timp ce in Gestalt e tatal, si, desigur, japonezii au un voice acting mult mai bun decat oricine altcinva.

    Gothic 2 e un RPG extraordinar pentru PC, cu cerinte destul de mici; pana acum l-am terminat de cel putin 10 ori. Desi povestea nu e neaparat stralucita, modul de constructie al caracterului este atat de bun incat compenseaza.

    Feedom Fall - "Freedom Fall is a platform game set in a wickedly dark fairy tale. Gameplay is old school, but our story is something new...". Jocul e pur si simplu addictive. Mare noroc ca e scurt, caci dupa ce am inceput sa il joc, nu m-am putut opri pana la endgame.

  17. #17 SP
    Member rascalov's Avatar
    Just Cause, Just Cause 2 merita incercate.

  18. #18 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Salut. Nu stiu daca au mai fost recomandate, dar ar trebui sa incerci Anarchy Reigns si Jet Set Radio.

  19. #19 SP
    Member drac_baltat's Avatar
    El Shaddai

  20. #20 SP
    Junior Member aranxas's Avatar
    WET- destul de underrated, are o mecanica de joc foarte interesanta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Caut un sfat pentru niste postere cu jocuri By catza86 in forum Offtopic
    Replies: 6 Last Post: 25-02-2012, 00:48
  2. Replies: 5 Last Post: 27-01-2010, 08:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts