Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 210 of 283 FirstFirst ... 110 160 200 208 209 210 211 212 220 260 ... LastLast
Results 4,181 to 4,200 of 5655

Thread: Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy?

  1. #4181 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mail-u trimis ofera un link in cazul in care vrei sa anulezi si vrei banii inapoi.
    Dar este doar un mail in care ofera niste detalii deja cunoscute despre aceasta “tombola”.

  2. #4182 SP
    Junior Member claww18's Avatar
    Salut baieti!

    Ieri am stat si eu pe siteul altex in asteptarea PS5. Stiind ca sunt foarte putine, cand au aparut pe stoc, va dati seama ca nu am mai citit nimic. In 5 secunde eram posesorul unei console PS5. Dupa cateva secunde am primit mail cu tombola. Eu am crezut ca sunt inscris automat la o alta tombola, deh... . Pana la urma am patit si eu ce ati patit si voi.

    De ce am dorit sa intervin:
    1.Se creeaza un precedent, iar daca nu facem nimic, acest fenomen de tombola pe banii nostri va lua amploare. Peste ceva timp orice lucru care este cautat de multe persoane se va face prin tombola cu blocare de bani.
    2. Tombola aceasta nu a fost promovata iar noi am fost pacaliti. Intrebare: Ce anume i-a facut sa nu promoveze aceasta tombola inaintea lansarii?
    Niciodata nu am facut reclamatie la ANPC dar acum a fost prea de tot. Eu inteleg si greseala omeneasca dar ce au facut ei nu se incadreaza aici.
    Nu depind de banii aia, particip la tombola, dar organizarea ei a fost frauduloasa si pentru asta trebuie sa plateasca.

    Seara buna va doresc!

  3. #4183 SP
    Member geo971986's Avatar
    Ai dreptate ca trebuie sa facem ceva, poate ca un prim pas ar fi retragerea din tombola, reclamatiile, etc
    Dar cum te poti uni pt a opri acest precedent daca unii nu depind de bani sau din varii motive le sustin tombola? Ori suntem golani ori nu mai suntem...

  4. #4184 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    is it just me sau iar au scos "corectii" de la altex intrebarile de pe pagina produsului, de a ramas doar una? erau zeci acu vreo doua ore.

    PS: si sistemul de review e super bun. sunt 10 review-uri in acest moment, 4 cu o singura stea. astea 4 nu sunt adunate in total, altex nu a foat in stare sa faca o pagina calumea pentru tombola vietii dar au solutii impotriva review bombs
    Attached Images Attached Images screenshot_20201120-214218_chrome.jpg screenshot_20201120-213050_chrome.jpg screenshot_20201120-214211_chrome.jpg

  5. #4185 SP
    Junior Member skillfreak777's Avatar
    Am fost printre primii care au dat comanda pe altex inainte sa apara bifa de acord pentru tombola .
    Am doar email de confirmare al comenzi, plus cel cu înregistrarea în tombola primite imediat de la plasarea comenzii.
    La statusul comenzii pe altex imi apare "confirmată manual" , nici macar nu stiu daca sunt înscris în tombola .
    Nu am primit acele mailuri astazi despre care vorbiti .
    Mai este cineva in situatia mea ?
    Poate sa ma ajute cineva ?
    Am văzut că acum apare un câmp pentru completare date personale si bifa , cand am dat eu comanda nu era asa ceva afisat.

  6. #4186 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by skillfreak777 View Post
    Am fost printre primii care au dat comanda pe altex inainte sa apara bifa de acord pentru tombola .
    Am doar email de confirmare al comenzi, plus cel cu înregistrarea în tombola primite imediat de la plasarea comenzii.
    La statusul comenzii pe altex imi apare "confirmată manual" , nici macar nu stiu daca sunt înscris în tombola .
    Nu am primit acele mailuri astazi despre care vorbiti .
    Mai este cineva in situatia mea ?
    Poate sa ma ajute cineva ?
    eu. esti inscris da. am procedat exact la fel si am primit exact la fel. ma rog, cu exceptia ca eu azi am ridicat si o sesizare la ei si i-am si sunat.
    Attached Images Attached Images 20201120_215144.jpg

  7. #4187 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    https://www.libertatea.ro/stiri/grup...amenzi-3270204
    Citeşte întreaga ştire: Grupul Altex, acuzat că și-a înșelat clienții la lansarea consolelor de jocuri Sony PlayStation 5 în România. Protecția Consumatorilor amenință cu amenzi

  8. #4188 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by IsNotMe View Post
    https://www.libertatea.ro/stiri/grup...amenzi-3270204
    Citeşte întreaga ştire: Grupul Altex, acuzat că și-a înșelat clienții la lansarea consolelor de jocuri Sony PlayStation 5 în România. Protecția Consumatorilor amenință cu amenzi
    a dat si Tolontan share pe facebook. intre timp reprezentatii care se ocupa de contul de facebook vin cu explicatii targetate catre oameni care nu au vazut cache, pagina de web cu assets care nu se incarca in viata lor si care sunt dispusi sa puna botul la textele lor. neaga evidenta cu o nonsalanta demna de trump. e incredibil cum nici acum nu se opresc din aparat alegerile din ultimele doua zile. si au decis ca abia maine opresc inscrierile. mi-ar parea aproape rau de cat de mare se face bulgarele asta de zapada, mai ales daca intentia initiala era curata. insa modul in care au ales sa trateze problema ulterior in mod public le anuleaza orice bile albe. mai ales stersul agresiv de mesaje de pe pagina produsului de ieri si azi. astept sa dea vina pe cache si ptr alea.

  9. #4189 SP
    Junior Member l00natick's Avatar
    Eu acum am vazut ca am facut poza la monitor cand am facut comanda, dupa ce faci plata pe site la ei iti confirma ce ai comandat, se vede foarte clar ca am comandat consola si nu o tombola. Tocmai ce am facu si eu plangere la ANPC.

  10. #4190 SP
    Junior Member Staticrzr's Avatar
    Oare acum se mai întâmplă? Console nu au de dat pentru cei care s-au înscris până au apărut bannerele cu reclama. Sau sa spunem că le da ălora consolele..sa zicem 4-500 . Rămân cu 100 pt tombola la care au anunțat că au 600? Iar nu e ok. Ce pot face? Cred că rămâne totu așa și o să primească o amendă de 2000 Ron.

  11. #4191 SP
    Junior Member razzz911's Avatar
    exact, ramane asa. se **** pe amenda

  12. #4192 SP
    Junior Member l00natick's Avatar
    Quote Originally Posted by razzz911 View Post
    exact, ramane asa. se caca pe amenda
    Din ce stiu amenda e procent din cifra de afaceri, daca un chiosc primeste 2000 lei, Altex o sa primeasca 200.000 lei daca se dovedeste ca au gresit. Pe langa asta e si imaginea sifonata, vor pierde foarte multi clienti care nu mai au incredere in ei si or sa prefere alte magazine. Eu spre exemplu m-am retras din concurs, am facut plangere la ANPC si nu o sa mai cumpar nimic de la ei.

  13. #4193 SP
    Member marv's Avatar
    saracu' ATX-MG, dupa atatea posturi de multumiri de la useri care si-au primit consola, a urmat ****storm-ul asta incat nu cred ca o sa il mai vedem foarte curand pe aici. Pacat.

  14. #4194 SP
    Junior Member l00natick's Avatar

  15. #4195 SP
    Member ymess's Avatar
    Putea sa fie mama lui de banner, putea sa iti apara mare pe tot ecranul, voi ati mai vazut, sau ati auzit sa platesti un produs in stoc ca dupa sa afli ca e la tombola? Puteau sa o numeasca tombola cu invitatii, cum faceau baietii de la One Plus da e totul clar, nu sa intri pe pagina de produs, sa apara in stoc, sa platesti, si dupa nu stiu cat timp vezi daca ti-o fost anulata comanda sau nu.

    Rusine, ori e rea intentie golaneasca, ori e o mare incompetenta la mijloc.

  16. #4196 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by IsNotMe View Post
    Citeşte întreaga ştire: Grupul Altex, acuzat că și-a înșelat clienții la lansarea consolelor de jocuri Sony PlayStation 5 în România. Protecția Consumatorilor amenință cu amenzi
    Astia au facut o stire dupa articolul de la avocatoo.ro care si ala era incomplet iar toata lumea oricum are informatiile de azi cand deja totul a trecut prin 20 de modificari pe site - trebuiau sa faca dupa situatia de ieri.
    "Între timp, pagina produsului a fost schimbată, iar acum apare că este vorba de o precomandă cu o tombolă"
    Dar nu este adevarat - produsul se cheama tot "consola playstation 5" si nu este "taxa participare tombola".
    Fix aici e unde e frauda (dpdv legal este inselaciune - infractiune) iar aia primii care au vazut produsul pe stoc, acolo e chiar nasol.

    „Am pus în coș o consolă, nu un bilet la tombolă”, arată alt internaut.
    Fix asta este. Plangere + puscarie, asta ar fi rezultatul aici, dar probabil or sa o drege cumva pentru ca deh - legaturi politice la nivelu ala.

    Directorul ANPC zice ca trebuie incetata aceasta practica, Altex in continuare vinde produsul (pardon, taxa la tombola) si ignora complet ANPC-ul

    Ma rog, eu personal nu vad la ANPC prea multe chestii de facut, ei au partea cu inducerea in eroare a consumatorilor sau practicile comerciale incorecte etc
    Politia e cea care se ocupa de inselaciuni, insa.

    Asa ca recomand ca daca v-ati bagat in mizeria asta (cu sau fara voia voastra, cu banner sau fara, cu click pe acceptare termeni si conditii, samd), sa mergeti pana la capat si apoi a apelati la ANPC si la Politie
    Astfel de practici marlane nu trebuiesc incurajate si in niciun caz rasplatite.

  17. #4197 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    In conditiile in care se vand pe OLX cu 6000 de lei si am vazut anunturi cu "cumpar ofer 4000 de lei" nu e rau ca au facut tombola. Macar un samsar care pune in cos 10 console se alege doar cu cateva. Pana la urma daca nu exista cerere nu exista oferta. S-au isterizat toti sa-si ia consola asta zici ca e magica si nu o vor mai gasi decat acum. Unii profita si cred ca respectivii ar trebui acuzati. Nu Altex care incearca sa ii combata.

  18. #4198 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Samsarii nu sunt un punct de plecare intr-o discutie de genu asta si nicio practica de genu asta nu trebuie incurajata si in niciun caz empatizata.

    Doar Altex stie ce voia sa faca cu mizeria asta, dar oricare ar fi fost intentiile, nu le-a iesit decat ceva ilegal si fff prost facut si gestionat ulterior.
    Iar cine se ocupa de PR, in loc sa faca damage control, mai rau ingroapa compania si ar trebui sa se opreasca.

    Also, textele alea pe care le tot trimit/afiseaza ar trebui verificate de 2-3 persoane, pentru ca au greseli grave in exprimare.

  19. #4199 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Samsarii nu sunt un punct de plecare intr-o discutie de genu asta si nicio practica de genu asta nu trebuie incurajata si in niciun caz empatizata.

    Doar Altex stie ce voia sa faca cu mizeria asta, dar oricare ar fi fost intentiile, nu le-a iesit decat ceva ilegal si fff prost facut si gestionat ulterior.
    Iar cine se ocupa de PR, in loc sa faca damage control, mai rau ingroapa compania si ar trebui sa se opreasca.

    Also, textele alea pe care le tot trimit/afiseaza ar trebui verificate de 2-3 persoane, pentru ca au greseli grave in exprimare.
    ingroapa imaginea companiei, dar am impresia ca e irelevant aspectul, pentru ca nu par sa fie convinsi ca asta conteaza prea mult. au clienti suficienti.

    in alta ordine de idei, probabil tot din intentiile lor nobile au facut magie inca o data cu intrebarile de pe pagina produsului. evanesco! poof!
    Attached Images Attached Images screenshot_20201121-083345_chrome.jpg

  20. #4200 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Tot va plangeti. Nu mai cumparpati de la ei. Nu v-a pus nimeni pistolul la cap sa dati clik click clik pe comanda.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 210 of 283 FirstFirst ... 110 160 200 208 209 210 211 212 220 260 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  2. Concurs "Hai la Altex/Media Galaxy" By MonkY in forum Concursuri
    Replies: 108 Last Post: 30-08-2014, 22:12
  3. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  4. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts