Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 149 of 283 FirstFirst ... 49 99 139 147 148 149 150 151 159 199 249 ... LastLast
Results 2,961 to 2,980 of 5658

Thread: Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy?

  1. #2961 SP
    Member sahara's Avatar
    Uau. Tu ești conștient ca suna alții nspee mii și de aia aștepți? Doar nu crezi ca nu îți răspund tocmai ție . Știu de ex la Vodafone cu suta de angajați erau peste 3000 în așteptare în unele zile.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2962 SP
    Member madskills's Avatar
    UAU tu esti constient ca nu e normal? Nu stiu ce e asa amuzant, sa astepti cu zilele dupa o comanda. E bine daca tie ti se pare normal.

  3. #2963 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Nu are nicio legatura Sony. Garantia de conformitate este obligatia vanzatorului, adica a lui Altex/MediaGalaxy si trebuie sa fie 2 ani cat zice legea.

    Garantia voluntara, adica cea tehnica/comerciala, este cea oferita de producator (Sony).

    Pe site, la garantii aveti urmatoarea afirmatie:

    "Garanţia de conformitate este garantia oferita de vanzator, conform legislatiei in vigoare. Este o perioada de timp intre 6 luni si 2 ani prin care vanzatorul iti garanteaza ca produsul vandut este conform cu specificatiile pe care s-a angajat ca le vinde. Aceasta garantie este independenta de garantia tehnica/comerciala. Poate fi mai mica, mai mare sau egala si nu face obiectul defectiunilor tehnice."

    Ba face, draga Altex/MediaGalaxy, obiectul defectiunilor tehnice. Si perioada garantiei este de 2 ani.

    6 luni nu poate fi niciodata perioada garantiei pentru niciun produs din Romania.

    Te inteleg ce spui, dar e un subiect un pic mai complex. Din ce am inteles, pentru problemele de garantie de conformitate trebuie si un anumit tip de suport din partea celor de la SONY.


    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post

    Momentan nu avem o confirmare oficiala de la furnizor pentru acel bundle, dar urmeaza sa listam mai multe console bundle de la Nintendo Switch.



    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    @Media Galaxy

    Veti aduce Red Dead Redemption 2 Ultimate Edition ? Daca da, este vorba de editia cu Steelbook si harta? La eMag am inteles ca vine fara steelbook (de harta nu am inteles daca o contine sau nu).

    Momentan cautam o solutie pentru a aduce si acea editie.


    Quote Originally Posted by madskills View Post


    Am facut print screen cam cat dureaza la Altex sa astepti pentru ca "momentan operatorii sunt ocupati". La 20 de minute am inchis eu, ca de raspuns oricum nu ar raspunde nesimtitii astia vreodata. O sa sun sa anulez comanda si imi inchid contul la firma asta de 2 lei. Sa astepti 3-4 zile pentru o comanda, e bataie de joc in ultimul hal si macar daca aveau bunul simt sa raspunda de ce sunt bombardat de vreo 2 zile cu mesaje peste mesaje "comanda dumneavoastra este in curs de livrare astazi, cu contactare telefonica in prealabil".

    Stati departe de firma asta si mai bine luati de la concurenta sau din magazinele fizice, online-ul este o atrocitate, din toate punctele de vedere !

    Poti sa imi spui te rog despre ce comanda este vorba. Te-as putea ajuta mai repede.

  4. #2964 SP
    Member madskills's Avatar
    Comanda nr. 1101596255

  5. #2965 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by madskills View Post
    Comanda nr. 1101596255
    Le-am cerut colegilor care coordoneaza transportul gratuit sa imi transmita un status pentru comanda ta.

  6. #2966 SP
    Member Aliosa's Avatar
    Vă încurcați singuri și vă încurcați și clienții.
    Curier / Poșta Română în România = cancer.
    Ca angajat alerg toata ziua la job și pur și simplu nu am timpul și nici răbdarea să aștept un curier.
    În capitală ar merge foarte bine un pick-up point undeva în zona centrală sau într-o stație de metrou (vezi modelul Elefant).
    Ies de la job și merg să imi ridic jocul in drum spre casă, în ziua lansării.
    Aveți magazinele pline de angajați care se plictisesc de moarte și isi dau coate unul-altuia. Și care din când în când mai vrajesc un moșulet să își facă o rată.
    Asignati câțiva angajați strict pentru partea de gaming (care sa se ocupe de precomenzi) și eventual permiteți ridicarea produselor din magazine.
    O persoană care plătește 260 lei pe un joc în ziua lansării trebuie respectată.

  7. #2967 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Quote Originally Posted by adibose View Post
    Evident ca face, dar unii sunt pacaliti cu usurinta prin acel text.
    ANPC spune la Cap 3, Art. 10. - "În cazul lipsei conformităţii, consumatorul are dreptul de a solicita vânzătorului să i se aducă produsul la conformitate, fără plată, prin reparare sau înlocuire"
    Producatorii dau garantie cat vor ei, 1,2,5, 10 ani...etc, insa vanzatorii din Romania sunt obligati prin lege sa ofere minim 2 ani persoanelor fizice, si minim un an persoanelor juridice.

    Ei zic ca nu acopera defectul.

    Defectul este acoperit de art. 5 alin. 2 lit. c) din legea 449/2003.

  8. #2968 SP
    Member madskills's Avatar
    Nu știu dacă mai poate fi adusa vreo completare la ce a zis Aliosa. Cel puțin aia cu angajații din magazine este purul adevăr. Pe mine ce ma dezgusta la compania asta, este faptul ca nu arata un dram de respect sau măcar de informare pentru client. Eu n am mai văzut sa nu exista în 2018 un tracking number, este inadmisibil. Pentru ce mai primești o groaza de mesaje MINCINOASE, ca de aici am luat foc, dacă oricum nu se țin de cuvânt? Puteau sa spună da ma, durează 5-6 zile sa livram un colet și atunci puteam sa accept sau nu. Dar nu te lauzi cu livrare în 2 zile și tu îl aduci după o săptămână. Și nu e nici blackfriday sa aibă scuze. Ce e trist e ca nu realizează ca nu sunt singurul client în situația asta, sunt mii și faptul ca eMAG le a luat o cu mult în fata nu e o surpriza. Eu de acum încolo o sa plătesc și cu 50 de lei în plus la ei , nu e problemă, dar măcar nu aștept de parca vine coletul din China. Din păcate suntem în România, ăștia habar nu au ce înseamnă să te pui în slujba clientului. Cum am zis, la mine e clar ultima oara când o sa mai am de a face cu ei.

  9. #2969 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Ei zic ca nu acopera defectul.

    Defectul este acoperit de art. 5 alin. 2 lit. c) din legea 449/2003.
    Da, legea e lege..insa la Alex si nu numai exista tocmeala.. ei raspund mai intai cu NU categoric si pana nu ameninti cu ANPC nu te rezolva..probabil ca au de castigat bani..cu atitudinea asta

  10. #2970 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Quote Originally Posted by Aliosa View Post
    Vă încurcați singuri și vă încurcați și clienții.
    Curier / Poșta Română în România = cancer.
    Ca angajat alerg toata ziua la job și pur și simplu nu am timpul și nici răbdarea să aștept un curier.
    În capitală ar merge foarte bine un pick-up point undeva în zona centrală sau într-o stație de metrou (vezi modelul Elefant).
    Ies de la job și merg să imi ridic jocul in drum spre casă, în ziua lansării.
    Aveți magazinele pline de angajați care se plictisesc de moarte și isi dau coate unul-altuia. Și care din când în când mai vrajesc un moșulet să își facă o rată.
    Asignati câțiva angajați strict pentru partea de gaming (care sa se ocupe de precomenzi) și eventual permiteți ridicarea produselor din magazine.
    O persoană care plătește 260 lei pe un joc în ziua lansării trebuie respectată.
    Bine punctat. Un punct de ridicare sau posibilitatea de a ridica din magazine ar fi ideal. Și emag fac la fel.

  11. #2971 SP
    Member geo971986's Avatar
    Quote Originally Posted by Media Galaxy View Post
    Te inteleg ce spui, dar e un subiect un pic mai complex. Din ce am inteles, pentru problemele de garantie de conformitate trebuie si un anumit tip de suport din partea celor de la SONY.
    Salut. Poti sa mentionezi te rog ce tip de suport necesita MediaGalaxy din partea Sony pt garantia de conformitate?

    In alta ordine de idei, este posibil sa stim daca userul "Media Galaxy" este un cont verificat/delegat de companie pt a da raspunsuri in numele ei (cu raspundere) sau doar un angajat care face asta neoficial/din pasiune/etc ?

    Mersi!

  12. #2972 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by geo971986 View Post
    Salut. Poti sa mentionezi te rog ce tip de suport necesita MediaGalaxy din partea Sony pt garantia de conformitate?

    In alta ordine de idei, este posibil sa stim daca userul "Media Galaxy" este un cont verificat/delegat de companie pt a da raspunsuri in numele ei (cu raspundere) sau doar un angajat care face asta neoficial/din pasiune/etc ?

    Mersi!
    Din pacate nici eu nu am toate detaliile necesare cu privire la suportul pe care trebuie sa il acorde SONY.


    Cu privire la cont, nu am fost delegat, ci mai degraba a fost decizia mea de a face un cont aici pentru a va fi de ajutor, dar intr-adevar se cunoaste de existenta acestui cont si in companie.

  13. #2973 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    E foarte bine că ne ajuți cu update-uri aici. Chiar și pro-bono. Cine vrea să se adreseze conducerii Altex sper că nu se așteaptă să o facă pe forumuri .

    În altă ordine de idei, mai sunt multe de îmbunătățit în zona de pre-comenzi și flexibilitate în ridicarea comenzilor. Acum ceva timp era opțiunea de rezervat în magazin, care mi se părea foarte ok, dar ați renunțat la ea.

    Eu sunt mulțumit că măcar avem prețuri competitive la jocuri și pot lua și din România. Pe vremea PS3ului exclusiv de pe amazon și ebay luam.

    Țineți-o tot așa cu ofertele. Eventual implementați un program de fidelizare gen cash-back cum au shopto sau emag cu cardul lor de credit de la Raiffeisen.

    Legat de pre-orders - cine le vrea Day-One încercați amazon sau shopto. Și nu veți avea surprize cu pre-orderele. Dar plătiți mai mult decât in RO.

    Săptămână faină!

  14. #2974 SP
    Member geo971986's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    E foarte bine că ne ajuți cu update-uri aici. Chiar și pro-bono. Cine vrea să se adreseze conducerii Altex sper că nu se așteaptă să o facă pe forumuri .
    La feedbackul care l-am avut cu ei via email/telefon/magazin, ma face sa cred ca am mai multe sanse aici pe forum

    Intrebare: Flanco face parte din acelasi lant de magazine cu Altex/MediaGalaxy sau e altceva?

  15. #2975 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    cred ca e altceva. au preturi mai mari.

  16. #2976 SP
    Member codpin's Avatar
    Flanco e in acelasi grup cu emag.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  17. #2977 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Quote Originally Posted by geo971986 View Post
    Salut. Poti sa mentionezi te rog ce tip de suport necesita MediaGalaxy din partea Sony pt garantia de conformitate?

    Cred ca nu au niciun suport. Garantia de conformitate este obligatia vanzatorului catre consumator. Daca cumperi direct de la un producator din Romania, atunci ai garantia de conformitate la el. Daca cumperi de pe taraba din piata, ai la vanzatorul din piata.

    Ceea ce ofera Sony este garantia comerciala, care este voluntara si poate fi oricat ca durata.

  18. #2978 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Quote Originally Posted by codpin View Post
    Flanco e in acelasi grup cu emag.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
    Gresit. Este un magazin diferit.
    Ca au dorit sa publice produse pe Marketplace eMAG, la fel ca si Altex, asta e alta treaba.
    Cine are firma si doreste sa vanda pe eMAG o pot face.

  19. #2979 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Flanco face parte din grupul eMag, nu e greșit

    PS: Vezi Iulian Stanciu, care e director general eMag și în același timp proprietarul Flanco

  20. #2980 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Da, asa este. Greseala mea.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 149 of 283 FirstFirst ... 49 99 139 147 148 149 150 151 159 199 249 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  2. Concurs "Hai la Altex/Media Galaxy" By MonkY in forum Concursuri
    Replies: 108 Last Post: 30-08-2014, 22:12
  3. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  4. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts