Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 215 of 283 FirstFirst ... 115 165 205 213 214 215 216 217 225 265 ... LastLast
Results 4,281 to 4,300 of 5655

Thread: Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy?

  1. #4281 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Stai putin ca nu cred ca se intelege implicatia a ceea ce au facut ei.

    Tot timpul cat "tombola" a fost activa, tu ai pus in cos un produs, un PS5 si ai apasat pe Cumpara sau pe Precomanda (Cumpara au avut cei care au plasat comanda in primele 20-30 minute, iar Precomanda au avut ceilalti). NU ai avut buton pe care sa scrie "Intra in tombola" iar asta este inselaciune.
    Nu cred ca va dati seama cate astfel de practici sunt semnalate zilnic la politie/banci, iar toate astea intra sub departamentul de frauda al bancilor sa fie rezolvate, impreuna cu politia.

    Also, sa ai un regulament de "tombola/concurs" in starea aia este absolut penibil si la fel de ilegal. E obligatoriu in regulament cand faci un concurs sa treci numarul si valoarea premiului, cu tot cu notarul care a avizat. Astea sunt lucruri care nu existau. Posibil pentru ca nu era avizat de vreun notar, caz si mai nasol si deja intra la penal.

    Nu mai zic de cealalta faza din cealalta postare a mea si anume:
    legea zice clar "organizarea de tombole unde se percepe taxa de participare trebuie sa fie supusa aprobarii consiliului de la oficiul de jocuri de noroc anterior demararii campaniei", iar in regulament trebuie sa precizeze ca au avut avizul comisiei nr din data.... Pe langa asta, trebuie sa aibe si domeniu de activitate jocuri de noroc.
    Nu inteleg despre ce mai discutati aici, nu doar pe thread-u asta unde v-am rugat sa incetati, dar in general - nu exista nimic pozitiv la asta si tot ce au facut este ilegal, nu doar prost organizat. Si a fost ilegal pana in ultima secunda cand au oprit inscrierile cu mai putin de 24h de la anunt (din ce am vazut s-a anuntat pe la ora 18 si s-au oprit inscrierile a doua zi pe la ora 16 sau 17).

  2. #4282 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Pentru ca:
    1. Este un forum de discutii
    2. Dumneata nu esti in masura sa dai verdicte cum nici eu. Poti cel mult sa-ti expui punctul de vedere, ceea ce fac si eu.
    3. Atat timp cat a aparut un banner SI o bifa care te atentionau despre anumite chestii, ce conteaza ce scrie pe butonul ala?

    Concret, nu ai raspuns la intrebarile de mai sus dar dai verdicte ceea ce nu e ok. Accept ca este punctul tau de vedere dar pe mine nu m-ai convins ca ma insel in ceea ce spun eu si crede-ma, am capacitatea de a-mi recunoaste si asuma greselile, spre deosebire de multi altii.

    Cu un singur lucru ai dreptate, s-a continuat pe subiectul asta prea mult pe acest topic. Ciudat este ca abia acum se considera “offtopic” si se anunta masuri. Dar na, nu suntem perfecti, nici eu, nici dumneata.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #4283 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Pentru ca:
    1. Este un forum de discutii
    2. Dumneata nu esti in masura sa dai verdicte cum nici eu. Poti cel mult sa-ti expui punctul de vedere, ceea ce fac si eu.
    3. Atat timp cat a aparut un banner SI o bifa care te atentionau despre anumite chestii, ce conteaza ce scrie pe butonul ala?
    Mai omule, eu sunt in masura sa-mi dau cu parerea pentru ca am cautat special si am citit in lege + discutat cu oameni care lucreaza in domeniu (frauda bancara + PR care se pricepe la facut regulamente de concursuri). Daca vei face acelasi lucru, vei vedea si tu aceleasi informatii.

    Acel banner si/sau o bifa in plus nu schimba cu absolut nimic acel regulament facut pe genunchi sau acel buton in acre tu pui in cos si cumperi o consola si nu un bilet la intrarea in tombola.

    Also, referitor la #1, este forum de discutii on topic. Daca vrei sa discuti despre Altex/MG, fa-o pe thread-ul respectiv (de fapt unde voi si muta discutia) pentru ca aici este considera of topic si voi incepe sa iau masuri conform regulamentului.

  4. #4284 SP
    Junior Member Eduardx87's Avatar
    Au inceput baietii sa faca teste pentru tombola:
    https://www.tragerilasorti.ro/extrageri/10993-tombola/

    Bafta tuturor!

  5. #4285 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy ?

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Mai omule, eu sunt in masura sa-mi dau cu parerea pentru ca am cautat special si am citit in lege + discutat cu oameni care lucreaza in domeniu (frauda bancara + PR care se pricepe la facut regulamente de concursuri). Daca vei face acelasi lucru, vei vedea si tu aceleasi informatii.

    Acel banner si/sau o bifa in plus nu schimba cu absolut nimic acel regulament facut pe genunchi sau acel buton in acre tu pui in cos si cumperi o consola si nu un bilet la intrarea in tombola.

    Also, referitor la #1, este forum de discutii on topic. Daca vrei sa discuti despre Altex/MG, fa-o pe thread-ul respectiv (de fapt unde voi si muta discutia) pentru ca aici este considera of topic si voi incepe sa iau masuri conform regulamentului.
    Foarte bine, da-ti cu parerea dar nu emite verdicte, ESTE o diferenta.

    Ti-am demonstrat ca nu este vorba de frauda/inselatorie/hotie pentru ca ei nu-si trag foloase materiale.

    Totodata, dumneata nu ai cumparat bilet la loterie atat timp cat banii ti se intorc DACA NU CASTIGI. In momentul in care CUMPERI ceva, banii aia nu se mai intorc pentru ca i-ai dat in schimbul A CEVA pe care l-ai si primit.

    Nimeni nu a negat ca ceea ce s-a intamplat a fost o gaselnita de moment, de aceea atat de multe lacune si regulamente scrise “pe genunchi”.

    ASTA insa, nu inseamna ca trebuie sa-i acuzam de frauda/inselatorie/ hotie, este absurd si nu intruneste deloc elementele. Ti-am explicat de 2 ori deja, de ce.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #4286 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu am cumparat nimic, dar asta nu inseamna ca ce a facut nu a fost 100% ilegal, tocmai pentru ca tu ca si client, nu ai cumparat o sansa de intrare in tombola ci un produs. Produs pe care cel mai probabil nu-l vei primi, pentru ca in momentul in care ai cumparat acel produs, ai fost informat ca de fapt stai asa, tu ai dat toti banii aia doar ca sa intrii in tombola.

    Nu ai dat banii aia in schimbul la absolut nimic si nu inteleg ce tot vrei sa comunici, pentru ca nu-ti iese.

    Again - legea spune foarte clar cine are voie sa faca tombole cu taxa de participare, iar ei nu au voie sa faca asa ceva.
    Iar regulamentul m-am uitat de cateva ori peste el, inclusiv cu cine se ocupa de asa ceva ca job si radea isteric de cum a fost incropit, cum s-au luat bucati din alte regulamente, unele care nu aveau neaparat legatura cu produsul respectiv si puse acolo doar ca sa acopere cat mai multe "portite".
    O alta chestie pe care nu cred ca au vazut-o multi in regulament este partea ca nu isi asuma nicio pierdere - deci daca unul nu-si mai primeste banii inapoi, sorry boss, noi nu ne asumam, scrie in regulament.

    Iti respect parerea, chiar daca este gresita (si nu pentru ca o consider eu gresita, ci pentru ca asa demonstreaza legea) asa ca nu voi mai continua discutia.

  7. #4287 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy ?

    Bine, astept cu nerabdare verdictul si crede-ma ca daca se va dovedi ceea ce spui tu, voi avea puterea sa-mi fac mea culpa. Sper la acelasi lucru si de la dumneata


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #4288 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu mi-as tine respiratia pentru verdict, desi sunt super dispus sa accept ca am gresit daca o sa fie cazul.

    Dar iti spun sincer ca cel putin 90% din cei care au intrat in tombola si nu vor "castiga", nu vor face plangere la ANPC si/sau politie (de fapt unde ar si trebui, pentru ca ANPC nu are ce sa le faca, chiar daca au zis sa inceteze si au continuat - o sa le dea o amenda mica si gata) si cred ca ai vazut si tu cat de mediatizat a fost cazul - deci e clar ce relatii are acest mare boss de boss de la Altex.

    Tine minte un lucru - in plina stare de urgenta la inceput de an, cand doar magazinele alimentare mai erau deschise, s-a decis subit ca Altex este magazin alimentar si trebuie sa ramana deschis.

  9. #4289 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Ok, iti pregatesti terenul deja. Chiar mentionasem asta mai sus


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #4290 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ah, deci tu mergi pe principiu - hotul neprins e negustor cinstit?

    Eu ma asteptam sa bubuie stirea despre "tombola" asta peste tot, dar nu a fost cazul si singura explicatie pe care mi-o pot oferi este ca s-a intervenit la un anumit nivel ca sa se opreasca raspandirea. Daca ai alta explicatie, please do share.

  11. #4291 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Nu, din contra.
    Eu iti spun doar ca in fata oricarei instante, actuzatiile de frauda/hotie pica.

    Ei vor fi arsi doar pentru regulamentul facut pe genunchi, asta nu inseamna ca sunt hoti, imi pare rau.

    Oricum, asta sa le fie invatatura de minte. Data viitoare sa le puna la vanzare si Dumnezeu cu mila, ei nu vor pierde nimic. Cum a spus cineva mai sus... facerea de bine trezeste justitiarul din noi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #4292 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Stai stai. Eu nu am zis ca sunt hoti. Nu au bagat nimanui mana in buzunar. Doar ca au inselat oamenii care au crezut ca au dat comanda de consola, informandu-i apoi ca de fapt banii aia au fost doar pentru intrarea in tombola pe care ei nu au voie, legal, sa o faca.

    Iar inselaciunea aia este ilegala

  13. #4293 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Repet, pot fi acuzati in primele 5 minute sau cat au fost pana la aparitia bannerului/bifei. Din momentul ala, adios.

    Asta am spus inca de la inceput. Reciteste-mi postarile. Iar tu i-ai acuzat de frauda care inseamna printre altele, hotie. Reciteste-ti mesajele.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #4294 SP
    Member Zahpeter's Avatar
    Ce avocatnet s-a facut aici. Inselaciunea presupune o paguba pentru subiectul pasiv (in cazul defata cumparator) cumulat cu un un folos pentru subiectul aciv (in cazul defata Altex). Simplu fapt ca eu spun ca va dau un PS5 tuturor de pe forum si dupaia nu va dau, poate sa intre in definitia curenta a cuvantului, dar n-are treaba cu definitia penala. Cum nici ce au facut Altex nu intra. Nu pot sa zic ca ma intereseaza soarta lor, deci cu siguranta nu "le iau apararea"dar sa zici ca e inselaciune ce au facut ei si sa mai si aduci argumente ca ai citit in lege, e amuzant at best.



    Also, regulamentul era facut la un notar, scria destul de clar la finalul lui.



    Redactat de parte, procesat şi autentificat de Societatea Profesională Notarială Mardare-Pop Andreia şi Crângureanu Steriana Ştefania, cu sediul în Voluntari, Bld. Eroilor nr. 13, et. 1, jud. Ilfov într-un exemplar original şi patru duplicate.

  15. #4295 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Iar tu i-ai acuzat de frauda care inseamna printre altele, hotie.
    Asta este interpretarea ta. A mea este ca este inselaciune. Ei au inselat cumparatorul, care credea ca achizitioneaza o consola, cand de fapt ei intrau intr-o tombola cu plata in avans.
    Quote Originally Posted by Zahpeter View Post
    Also, regulamentul era facut la un notar, scria destul de clar la finalul lui.

    Redactat de parte, procesat şi autentificat de Societatea Profesională Notarială Mardare-Pop Andreia şi Crângureanu Steriana Ştefania, cu sediul în Voluntari, Bld. Eroilor nr. 13, et. 1, jud. Ilfov într-un exemplar original şi patru duplicate.
    Asta nu era initial in regulament (m-am uitat foarte clar pe el din prima secunda de cand a fost facut public si fix asta cautam). Deci cel mai probabil l-au inregistrat dupa (nu vad si numar sau data), ceea ce iar e ilegal. Dar cel mai probabil acel notar e prieten cu bossu si i-a dat numar de iesire si ora inainte sa autorizeze efectiv - asta iar e pasibil de puscarie atat notarul cat si marele boss.
    Faza e ca niciun notar nu poate vizeze un regulament de genu, unde nu sunt mentionate valoarea premiilor (nu stiu daca nu cumva le-au bagat si pe alea intre timp, dar la ultima verificare nu erau).
    Also, valoarea ar trebui sa fie zero pentru ca nu se da nimic ca premiu, nu cum zic ei acolo ca dau ca premium 660 de console. Probabil de-aia au si ales sa nu o treaca, probabil vor explica la control ca "n-am stiut domne ca tre sa trecem si daca e zero".

    Also, pana in ultima secunda a fost acelasi lucru - inselaciune/frauda, cat timp produsul era PS5 si pe buton era Cumpara sau Precomanda. Cu toate bannerele din lume si bifele pe care le vedeai, tot inselau consumatorul, pentru ca ei nu cumparau un produs ci o intrare in tombola.
    Also, faza cu taxa de participare. Lucru omis si de avocata de la avocatoo.ro (articol pe care s-au bazat stirile din libertatea si cea franceza), care s-a facut ca nu exista problema asta sau ca nu vede partea cu jocurile de noroc.

    Art. 11, alin. (1): Nu sunt considerate jocuri de noroc și sunt permise fără autorizare următoarele tipuri de jocuri: […] c) acțiunile organizate de diferiți operatori economici, în condițiile legii, în scopul stimulării vânzărilor și care nu presupun taxă de participare
    De restul cu inselaciunea si restul se va ocupa politia probabil, anaf si ce mai e acolo.
    Este prea mult de discutat cu ce e in spate, in contabilitate si altele care sigur au fost macelarite de boss - cred ca si aia de la contabilitate si marketing sunt confuzi.

    Dar e ok. Sa fie ca voi

  16. #4296 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy ?

    No comment. Dar asta cu taxa de participare ma scoate rau din pepeni.

    Dumneata ai platit vreodata taxe de participare? Stii ce presupune? Eu iti spun ca am platit iar de la banii aia iti iei gandul, nu-i mai vezi. Ceea ce invalideaza mare parte din pledoaria dumitale.

    Cum am spus, acum ne pregatim terenul cu eterna scuza, cei mari se pisa pe cei mici, ceea ce are aplicabilitate in viata de zi cu zi, nu contesta nimeni. Si, presupunand ca se aplica si in speta noastra, pentru ce atata “gargara” si “rauri de cerneala” pe forumuri, feisbuc samd? Waste of time and energy. Oricum se pare ca dumneata stii verdictul

    LE: Taxa de participare nu este purtătoare de TVA şi, odată transferată, nu este returnabilă. - cica asa scrie la lege, ca tot o dam cu legile pe aici.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #4297 SP
    Junior Member Tony7Y's Avatar
    @JohnnyUSA: Fara cei 2500, as fi putut sa particip la tombola? Nu.

    Deci, acei 2500 lei reprezinta taxa de participare.

    Premiile, ei le impart in categorii: consola sau banii inapoi.
    Da, banii inapoi reprezinta un premiu in cazul asta.

    Ce au facut ei cu platesti produsul, intri in tombola, nu castigi, primesti banii inapoi e o aberatie care nu se incadreaza niciunde. Doar daca se aplica ce am zis mai sus.

    @razvanrazy:
    Aparent, pe webarchive in data de 19.11.2020 apare in final ultimul rand in care spune unde este redactat.
    Regulament tombola PlayStation 5 | Altex

    Eram deja pregatit sa-mi actualizez sesizarea la ONJN.

  18. #4298 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Schimband putin subiectul, aveti idee in cat timp livreaza comenzi baietii astia de obicei? Evit pe cat posibil sa comand de la ei, dar am vrut cateva jocuri pe care nu le-am gasit in alta parte. Comanda facuta duminica seara, nu am primit niciun semn si cand ma uit in cont nu am estimat de livrare. Oare m-a rasfatat prea mult emag cu servicii si aplicatie de calitate?

  19. #4299 SP
    Member VictusG's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Schimband putin subiectul, aveti idee in cat timp livreaza comenzi baietii astia de obicei? Evit pe cat posibil sa comand de la ei, dar am vrut cateva jocuri pe care nu le-am gasit in alta parte. Comanda facuta duminica seara, nu am primit niciun semn si cand ma uit in cont nu am estimat de livrare. Oare m-a rasfatat prea mult emag cu servicii si aplicatie de calitate?
    La mine dura aproximativ 4 zile lucratoare de obicei, de aceea ii evitam si preferam Emag-ul sau alt site

  20. #4300 SP
    Junior Member Asadar's Avatar
    Depinde fosrte mult ce comanzi. Am comandat alaltaieri si azi a ajuns, si maine am o comanda achitata ieri.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 215 of 283 FirstFirst ... 115 165 205 213 214 215 216 217 225 265 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  2. Concurs "Hai la Altex/Media Galaxy" By MonkY in forum Concursuri
    Replies: 108 Last Post: 30-08-2014, 22:12
  3. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  4. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts