Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 248 of 283 FirstFirst ... 148 198 238 246 247 248 249 250 258 ... LastLast
Results 4,941 to 4,960 of 5655

Thread: Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy?

  1. #4941 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da chiar nu se poate face ceva cu toti furnizorii astia (nu are importanta ca-i vorba de produse Sony, sau chiar de God), ca sa se respecte precomenzile? Sa se dea in avans numarul precomenzilor si sa le livreze pe alea cu o zi inainte? Interesul lor e sa vanda, iar clientii nemultumiti isi cam baga picioarele cand vad ca nu sunt respectati aproape niciodata.

    Chiar fiecare lansare de vineri = jocul luni pentru consumatori daca nu avem precomanda digitala?

    LE: eu nu am precomanda la jocu asta, dar tot urmaresc situatiile si se repeta la absolut orice lansare de vineri si deja e penibil, cand vezi asa ceva de atatia ani fara sa miste nimic - desigur, cu fff mici exceptii.

  2. #4942 SP
    Junior Member Trane's Avatar
    Eu personal 90% din timp aleg cu ridicare din magazin, deoarece nu vreau sa stau cu grija curierului. Ce nu inteleg eu de ce aceste livrări se fac tot prin curier si nu le aduce masina de marfa care probabil vine aproape zilnic la magazin. Practic Altex trimite un curier la Altex, cand toate lucrurile astea sunt sigur ca s-ar putea face intern. Pe langa asta de multe ori jocul se gaseste pe raft in magazin in ziua lansării. Ar trebui ca eu care am precomanda sa am si posibilitatea daca vreau sa ma duc pur si simplu la Altex sa le arat ca am precomanda si sa imi dea jocul din raft si gata.

  3. #4943 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Da chiar nu se poate face ceva cu toti furnizorii astia (nu are importanta ca-i vorba de produse Sony, sau chiar de God), ca sa se respecte precomenzile? Sa se dea in avans numarul precomenzilor si sa le livreze pe alea cu o zi inainte? Interesul lor e sa vanda, iar clientii nemultumiti isi cam baga picioarele cand vad ca nu sunt respectati aproape niciodata.

    Chiar fiecare lansare de vineri = jocul luni pentru consumatori daca nu avem precomanda digitala?

    LE: eu nu am precomanda la jocu asta, dar tot urmaresc situatiile si se repeta la absolut orice lansare de vineri si deja e penibil, cand vezi asa ceva de atatia ani fara sa miste nimic - desigur, cu fff mici exceptii.
    Chiar asa, care mai e scopul precomenzilor daca tu achiti produsul ca el sa iti vina luni si astfel "sari" peste un weekend pe care posibil sa ti-l fi planificat pentru a sta si a te juca!? Totusi, si sa nu iti vina jocul, dar macar sa existe posibilitate ridicare magazin. Mergi vineri, ori sambata dimineata si ai rezolvat. Observ in ultima vreme la Altex/MG ca toate jocurile PS5 sunt tinute la raftul online 2-3 saptamani, o luna sau si mai bine, si apoi le gasesti in magazin. What's the point? Faceti 10 lei in plus la curier ca trimiteti prin curier? Comandase cineva un collector's edition de 1000+ lei si a fost nevoit sa plateasca 20 de lei transport. Ridicol. Penibil.

    Ma uit la concurenta, si aici dau exemplu pe jocurinoi, care au livrat Elden Ring cu o zi inainte de lansarea oficiala. Eu cred ca il aveau cu 3 zile inainte de a se lansa, l-au primit, au pregatit comenzile si le-au livrat. Faptul ca au trimis mai repede decat trebuia in mod normal, e treaba lor, se descurca in caz ca o sa fie probleme dpdv legal cu vendorul. Cert este ca toata lumea a primit jocul daca nu joi, cel tarziu vineri cand trebuia si everything good.

    Am si eu precomanda la Sifu si poate sa ajunga si dupa 5 zile, nu ma deranjeaza, ca daca am asteptat atat dupa physical release cand el e pe digital de mult, mai pot trai fara el inca n zile, insa sa stiu ca dau precomanda si sa fiu anuntat ca exista delay, chiar m-ar deranja faptul asta, mai ales cand, cum am scris anterior, exista alte firme care reusesc sa respecte termenul de livrare.

  4. #4944 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Eu am ales sa nu le mai ridic, fac pe dracu in patru si iau din alta parte, acum e o exceptie ca vreau dracia aia de steelbook , ca o mica observatie si jocuri noi a mai calcat stramb, intreb cu 3 zile inainte de lansare daca livreaza, mi se spune ca da, of corso si ajunge jocul luni (Stranger of Paradise), ce sa mai zic ca la altex au decalat lansarea cu o saptamana ).

  5. #4945 SP
    Junior Member Trane's Avatar
    Salutare. Info:

    Pentru mine(Bucuresti) astazi a ajuns precomanda la GhostWire Tokyo cu toate ca aveam livrarea estimată maine.

  6. #4946 SP
    Junior Member valuta's Avatar
    Mie mi-a ajuns sambata desi aveam estimat livrare azi deci s-a intamplat ceva. tot bucuresti.

  7. #4947 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by ATX-MG View Post
    Salut! Da, o sa aducem The King of Fighters XV in aproximativ doua saptamani.
    Revin cu update. A sosit marfa la depozit.
    https://altex.ro/cauta/?q=the%2520ki...f%2520fighters

  8. #4948 SP
    Junior Member Trane's Avatar
    Quote Originally Posted by valuta View Post
    Mie mi-a ajuns sambata desi aveam estimat livrare azi deci s-a intamplat ceva. tot bucuresti.
    Asa speram si eu, vineri dimineata era in depozit la Cargus si ma asteptam sa vina sambata, dar se pare ca pe zona mea a fost mai lejer curierul .

  9. #4949 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Salut MG, se poate o mica schimbare in aplicatie?
    Atunci cand esti in cos sa poti da click pe un produs si sa ajungi pe pagina acestuia (pdp)?

  10. #4950 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by biagyydog View Post
    Salut MG, se poate o mica schimbare in aplicatie?
    Atunci cand esti in cos sa poti da click pe un produs si sa ajungi pe pagina acestuia (pdp)?
    Salut! O sa transmit mai departe.

  11. #4951 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    stiu ca s-a mai discutat,dar ma intreb daca raspunsul e mult mai simplu si mai romanesc decat credeam.

    E legat de disponibilitatea unor produse(jocuri in cazul nostru) care sunt disp doar in unele locatii. Ce e ciudat, e ca daca un produs e disp de comandat online, nu vine din depozit central tot tinpul, uneori vine din Mehedinti sau de undeva din tara. Dar unele, desi sunt disponibile in Mehedinti sa zicem nu se pot livra.

    La ofertele curente, sincer, cred ca as cumpara vreo 10 produse in situatia asta. Asa ca trecand prin lista am observat o particularitate. Toate produsele in situatia asta au ca mentiune: Produs expus in magazin( adica e la raft).

    Asa ca intreb... aceste produse nu se vand din motive de LENE a angajatilor pe raion? Altfel chiar nu inteleg motivul pentru care un produs poate sa se livreze din localitatea X, dar altul, acelasi tip de produs nu se poate. Diferenta care o vad e ca unul e pe raft in raion si celalat e pe raft in depozit local. Din depozit se poate lua dar de pe raft ne e greu/lene

    Chiar asa sa fie? Exista o alta explicatie @ATX-MG?

  12. #4952 SP
    Junior Member Tavicu's Avatar
    Quote Originally Posted by 4_2 View Post
    Chiar asa sa fie? Exista o alta explicatie @ATX-MG?
    Nu stiu cum este in cazul lor dar vorbesc din experienta mea de la alt retailer.

    Ia in calcul ca Altex este si online dar si offline (adica magazine). Magazine unde au personal angajat, produse care stau pe raft, etc. Trebuie sa te aduca cumva in magazin ca sa faca si acolo vanzare!
    Asta este una din strategii. Iti spune ca este valabil doar in magazinul X si tu daca chiar ai nevoie de el te duci dupa el. Poate mai vezi pe raft si produsul Y (sau iti vinde un angajat ceva extra, gen o garantie extinsa pe care tu online nu ai fi luat-o) si ai facut vanzare mai mare.

  13. #4953 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    ai si tu un fel de dreptate, exact asta se intampla, dar online. Am vazut 1 produs ce il vroiam, si uitandu-ma la ce mai au as fi bagat in cos inca 9 produse care le-as fi luat doat pt ca imi par la pret bun, nu pentru ca imi trebuie(marketing strategy at work) , doar ca nu ma lasa sa le cumpar. Acuma daca ei cred ca cineva se duce in 10 localitati diferite raspandite prin toate colturile tarii pt cele 10 produse si va cumpara atunci 15...that's just stupid

  14. #4954 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Si eu m-am lovit de asa ceva ma interesa un produs disponibil în anumite magazine, lângă care mai adaugam alt produs.
    Nu le-am putut comanda online pe ambele, asa ca am renunțat și acum s-a epuizat stocul, asta e.

  15. #4955 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    dilema era de ce produsul Joc1 PS4 poate fi livrat de la Altex Cluj catre client in Brasov, dar Jocul 2 PS4 tot de la Altex Cluj nu se poate livra catre client in Brasov.

    Produs expus in magazin ca status pore sa fie o chestie comuna la cele care nu se pot. Oricum, am acceptat ca asa e de ceva timp

    Americanii au win-win. Noi avem sa moara si capra vecinului, adica lose-lose ( nici ei nu le vand usor, nici noi nu le putem cumpara)

  16. #4956 SP
    Member codpin's Avatar
    E enervanta rau treaba asta. M-am lovit de multe ori de problema asta.

    O explicatie ar fi ca sunt cumva gestiuni diferite (online vs offline) si atunci nu poti face comanda online la ceva din gestiunea offline.

  17. #4957 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu cred ca merge faza cu gestiuni diferite - de multe ori am comandat ceva si mi-a venit din x magazin din nu stiu ce oras - cel mai recent exemplu cu TV-ul care a venit din Altex Galati.

  18. #4958 SP
    Member adiandrei1's Avatar
    Aceeasi poveste si cu Demon's Souls Remake PS5. Jocul este pe stoc in diferite orase, dar nu se poate/nu se vrea a fi livrat in Bucuresti.

    In schimb si Returnal PS5 este disponibil in mai multe orase, mai putin Bucuresti, dar acesta poate fi comandat.

  19. #4959 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Am cumparat saptamana aceasta o boxa JBL noua (in teorie) de la Altex si a venit complet desigilata (cutie principala, accesorii etc), bonus inclusiv un fir de barba pe o pungă de la un cablu... Nu e deloc cool. Nu am dat-o inapoi pentru ca nu am vrut sa ma mai complic cu retururi, dar sa stiti ca e destul de deranjant pentru cumparator.

  20. #4960 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    Eu am patit asa cu mouse Razer luat direct din magazin, la fata locului. Bine ca l-am desfacut in masina, cat inca eram in parcare si am mers viteza inapoi in magazin. Lipseau stick-urile Razer, iar pe senzor mai are un sticker care era dat jos. Inca un semn ca era folosit - praf si un fir de par pe baza mouseului. Interesant e ca pe cutie era abtibildul, deci parea nou (ca tot s-a mai discutat pe forum de chestia asta cu sigiliul rupt la console). Era ultimul produs expus - as indrazni sa cred ca l-au pus acolo tocmai sa il ia cineva si sa o muste. Daca se prinde bine, daca nu si mai bine. Bineinteles ca s-a dus baiatul "in spate" si mi-a adus altul, de data asta nou. Deci atentie, chiar si la produse luate din magazin!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 248 of 283 FirstFirst ... 148 198 238 246 247 248 249 250 258 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  2. Concurs "Hai la Altex/Media Galaxy" By MonkY in forum Concursuri
    Replies: 108 Last Post: 30-08-2014, 22:12
  3. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  4. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts