Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Project CARS 2

  1. #1 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

    Project CARS 2

    With over 10 years of heritage and pedigree making some of the world’s most memorable and successful racing franchises – such as GTR, Need For Speed, and Test Drive – Slightly Mad Studios once again pioneered and innovated in 2015 by launching the critically-acclaimed and best-selling Project CARS; a game wholly funded and created by a passionate community of racing fans from around the world.

    With tens of thousands of players testing the game, giving feedback on it, and creating assets for it throughout development, Project CARS has been hailed as a true competitor to long-established stalwarts, and as the market leader in both visual fidelity and technical expertise.

    With an existing schedule of ON DEMAND content already underway to continue providing Project CARS with fresh new features, updates, and great things to play with throughout the year, Slightly Mad Studios now turns its attention to the future with the announcement of the continuation of the franchise with Project CARS 2. And once again, the sequel will be created, tested, and ultimately approved by you – the gamers - through the WMD Portal crowd-funding platform.

    Pro Racing. Anytime. Anywhere

    The Largest Track Roster Ever – 50 unique locations and 200+ courses including ‘loose surface racing’ on dirt, gravel, mud, and snow. All will have dynamic time of day and weather allowing you to play anytime, anywhere

    The Widest Variety of Motorsports with 8 different disciplines now including Rallycross, Hillclimbs, and Touge. 200+ cars from over 40 different vehicle classes including never-before-seen Concepts and Banned Race Cars

    Co-op Career - Play as the Teammate Driver, Spotter, Driver Swap, or Co-Pilot. More choices, more opportunities, more strategy, greater risks and greater rewards

    Seamlessly Connected – Socialize and compete via Online Track Days, have players from around the world take the place of AI-controlled drivers in your solo play, and get news updates on the Driver Network around you

    Pro Esports Racing – Skill & Behavioural-based matchmaking, create your own Online Racing Leagues, and Live Broadcast and Spectator functionality

    Your Home for Racing – Your own personal, customisable Test Track to tune and test your cars. Invite others to showcase your passion for racing and learn race craft and engineering with the Project CARS Academy

    Signup to Project CARS 2 is open right now so head over to wmdportal.com and see how you can participate in the continued evolution of the ultimate racing experience.
    Attached Images Attached Images 4801860_orig.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Wow...dupa ce au stat n'spe ani sa-l faca pe primu, la nici doua luni de la lansare, deja-l anunta pe 2...in loc sa investeasca in continuare in 1...

    Nici macar EA sau Ubi nu fac asa ceva...

  3. #3 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Da-i in amaru' lor...

  4. #4 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Generația curentă de console, nu are un rally game mă...Ce i așa greu ?!!? M am săturat de circuite închise, sper să iasă ceva bun și din ăsta, măcar jumate din joc să fie rally based.

  5. #5 SP
    CG Editor Dant3's Avatar


  6. #6 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    @razvanrazvy, stai ca nu inteleg, PC1 nu a fost lansat acum... destul de mult timp? I'm missing something.
    @zero, vezi DiRT Rally, toata lumea-l lauda.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dude, postarea lui are un an jumate...

  8. #8 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    I'm so stupid, am crezut ca e proaspat creat threadul
    CARRY ON

  9. #9 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    eagle, si eu l am laudat

  10. #10 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Avem si o data de lansare: 22 septembrie 2017. De abia astept. Arata promitator.


  11. #11 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Project Cars 2 Collector's Edition Unboxing


  12. #12 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Am jucat 15 minute in dimineata asta cu volan T300. Am condus doar Bmw 1M cu cutie manuala, din pacate am setat asistarea pe „authentic„ si mi s-a parut cam limitata masina. O sa incerc si fara . Setup-ul standard al volanului nu m-a satisfacut, nu simt mai nimic in volan legat de suspensie sau de circuit. In schimb Force Feedback-ul e puternic, poate asta acopera celelalte perceptii. Am redus putin, o sa mai incerc dupa-amiaza sa gasesc ceva care sa ma aduca mai aproape de AC pe care il am ca etalon deocamdata.
    Impresii:
    Grafica circuitelor putin spalacita
    Grafica masinilor foarte frumoasa
    Multe detalii pe ecran (timpi, pozitie, viteza, assist-uri, pneuri, presiune, temperatura etc)
    Sunetul per total este bun, ma enerveaza doar sunetul cauciucurilor, care seamana foarte mult cu DriveClub (nu e neaparat un lucru rau, dar imi aduce aminte de jocul asta pe care il consider un joc arcade cu o grafica foarte buna - Oare de ce nu exista jocul perfect ?). Iar scartait de cauciucuri o sa auziti din plin. La orice frana, orice curba mai stransa, incepe schelalaitul....
    Multe masini, multe optiuni de configurare, inclusiv la vreme, progresul vremii etc.

    Ce m-a deranjat a fost comportamentul masinii pe ploaie. Nu mi-a parut foarte natural... Orice accelerare peste 1/2 din cursa acceleratiei, indiferent cat de progresiv accelerezi sau cum ai virat volanul (chiar si cu volanul drept) se transforma intr-un dans din stanga in dreapta al spatelui masinii si se termina intr-o rasucire sau intr-o reducere drastica a vitezei daca intrerupi acceleratia (asta in timp ce oponentii AI circula cu o viteza mai mare pe ploaie. poate e de vina tot setup-ul). Efectul de ploaie e frumos, masinile arunca apa, ai stergatoare cu 2 viteze functionale, se vad baltile pe traseu, se aduna apa, se formeaza o linie ideala care se va usca mai repede, etc)

    Ca o prima concluzie ... e un joc cu mult potential, d-abia astept sa il descopar si sa rezolv din setari, lucrurile deranjante.

    PS. Folosesc PS4 Pro si un TV full hd, fara HDR sau alte minunatii

    ---------- Post added 22-09-2017 at 23:20 ----------

    Revin cu precizari: am reglat volanul si pot sa spun ca e total alt joc. Am jucat 5 ore si e peste celelalte jocuri


    Sent from my iPad using Tapatalk

  13. #13 SP
    Junior Member capone0's Avatar
    Salutare. Stie cineva o configurare buna pentru volanul Logitech G29?
    Multumesc

  14. #14 SP
    Member makiaveliproject's Avatar
    Quote Originally Posted by cosminbad View Post
    Am jucat 15 minute in dimineata asta cu volan T300. Am condus doar Bmw 1M cu cutie manuala, din pacate am setat asistarea pe „authentic„ si mi s-a parut cam limitata masina. O sa incerc si fara . Setup-ul standard al volanului nu m-a satisfacut, nu simt mai nimic in volan legat de suspensie sau de circuit. In schimb Force Feedback-ul e puternic, poate asta acopera celelalte perceptii. Am redus putin, o sa mai incerc dupa-amiaza sa gasesc ceva care sa ma aduca mai aproape de AC pe care il am ca etalon deocamdata.
    Impresii:
    Grafica circuitelor putin spalacita
    Grafica masinilor foarte frumoasa
    Multe detalii pe ecran (timpi, pozitie, viteza, assist-uri, pneuri, presiune, temperatura etc)
    Sunetul per total este bun, ma enerveaza doar sunetul cauciucurilor, care seamana foarte mult cu DriveClub (nu e neaparat un lucru rau, dar imi aduce aminte de jocul asta pe care il consider un joc arcade cu o grafica foarte buna - Oare de ce nu exista jocul perfect ?). Iar scartait de cauciucuri o sa auziti din plin. La orice frana, orice curba mai stransa, incepe schelalaitul....
    Multe masini, multe optiuni de configurare, inclusiv la vreme, progresul vremii etc.

    Ce m-a deranjat a fost comportamentul masinii pe ploaie. Nu mi-a parut foarte natural... Orice accelerare peste 1/2 din cursa acceleratiei, indiferent cat de progresiv accelerezi sau cum ai virat volanul (chiar si cu volanul drept) se transforma intr-un dans din stanga in dreapta al spatelui masinii si se termina intr-o rasucire sau intr-o reducere drastica a vitezei daca intrerupi acceleratia (asta in timp ce oponentii AI circula cu o viteza mai mare pe ploaie. poate e de vina tot setup-ul). Efectul de ploaie e frumos, masinile arunca apa, ai stergatoare cu 2 viteze functionale, se vad baltile pe traseu, se aduna apa, se formeaza o linie ideala care se va usca mai repede, etc)

    Ca o prima concluzie ... e un joc cu mult potential, d-abia astept sa il descopar si sa rezolv din setari, lucrurile deranjante.

    PS. Folosesc PS4 Pro si un TV full hd, fara HDR sau alte minunatii

    ---------- Post added 22-09-2017 at 23:20 ----------

    Revin cu precizari: am reglat volanul si pot sa spun ca e total alt joc. Am jucat 5 ore si e peste celelalte jocuri


    Sent from my iPad using Tapatalk

    Din cauza controlului pe ploaie al masini care este disfunctional am renuntat la Project Cars 1! Deci adio si Project cars 2! daca ei au impresia ca asa se comporta o masina pe ploaie se inseala amarnic! Imi pare rau pt ei dar pas si anul asta !

  15. #15 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Cum este fata de Project Cars controlul pe volan? By default era foarte heavy. Si trebuia sa fac setari pentru fiecare masina in parte ca sa fie mai ok. Si tot nu am ajuns la un rezultat care sa ma multumeasca.
    Sunt curios daca si aici trebuie sa faci o tona de reglaje pentru a fi cat decat ok pe volan.

  16. #16 SP
    ymy
    Member ymy's Avatar
    Salut!
    Am intrat si eu in posesia jocului si de doua zile ma delectez cu el.
    Am intrat direct in modul cariera in cursele de anduranta, pentru ca acestea ma pasioneaza pe mine cel mai mult. Mentionez ca eu il joc cu controlerul pentru ca nu am volan si pedale.
    Grafic, jocul nu m-a impresionat cu mai nimic. Este la fel ca si Project Cars 1 cu mici diferente. Uneori parca arata mai urat pe alocuri. Sunetul motorului masinilor este acceptabil, insa scartaitul cauciucurilor e destul de enervant sau iritant si parca nereal.
    Meniurile cu setari mi se par prea multe, prea stufoase si cu pauze destul de mari de navigare in ele.
    Gameplay-ul este bun si controlul masinilor acceptabil. Am corectat foarte putin setarile prestabilite ale controlerului, insa in comparatie cu Project Cars 1, controlerul conduce mai bine masina.
    Inainte de a incepe cursa, am intrat prin meniul de setare al masinii, modificand putin forta de apasare. Am constatat rapid ca nu a fost o idee buna, masina comportandu-se total imprevizibil in cursa. Am trecut la setarea prestabilita si totul a fost ok. De asemenea, fara ABS, controlul tractiunii si al stabilitatii, masina mi sa parut extrem de greu de condus mai ales pe pista uda.
    Ai-ul are in continuare reminescente de idiotenie, mostenite genetic probabil de la Project Cars 1. Am fost lovit complet aiurea in viraje, iar la startul cursei, masinile adversarilor au trase naucitoare, sunt fie prea lente, fie foarte rapide si ma percuteaza din spate la primul viraj. Cand ajung din urma in cursa masini de clasa inferioara, acestea nu incetinesc sau se dau la o parte, neexistand desigur sistem de semnalizare cu steaguri albastre.
    Exista acum un meniu de setari care se pot face in timpul cursei. Acesta se activeaza din butonul cruce directional up si apare ca un tabel stufos in partea de jos a ecranului, prin care se poate naviga si selecta diverse setari de cursa sau ale masinii. Problema este ca nu am putut face acele setari decat in timp ce masina ruleaza in cursa si asta a dus evident fie la iesiri prin decor fie la incetinire si pierdere de pozitii. Pentru ca vremea in cursa s-a schimbat, a fost necesar un pit stop ca sa-mi pun cauciucuri wet si pentru asta a trebuit sa intru in meniul respectiv, sa aleg tipul de cauciucuri pe care vreau sa le schimb si sa solicit o intrare la pit stop. Cu toate acestea, a trebuit sa intru de doua ori la pit stop, pentru ca am ales metoda manuala de intrare si un glitch nu mi-a aratat foarte clar locul unde trebuie sa opresc. La a doua trecere pe linia pit stopului, am dibuit locul cu greu si am oprit. Glitch-ul respectiv a facut sa nu functioneze animatia cu mecanici care schimba rotile, acestia neaparand.
    Un alt glitch idiot, a constat in aparitia la un moment dat a unui fel de panou suspendat undeva in aer deasupra pistei si din care spanzurau niste roti, probabil ale unei masini oponente care s-a infipt in el. Cum a ajuns suspendat in aer, habar nu am.
    Cam acestea sunt primele mele impresii despre Project Cars 2 si sunt doar la inceput.
    E clar ca jocul mai are probleme, si nu minore. Deci, e urgent nevoie de patch-uri care sa le rezolve.

  17. #17 SP
    Junior Member scafi11's Avatar
    Eu am o problema pe care am intalnit-o. Daca sunt in calificari fac cateva ture de circuit scot niste timpi apropiati cu AI-ul. Daca dau finish session inainte sa fie gata sesiunea ma trezesc cu AI-ul ca are niste timpi cu 4-5 secunde mai buni decat mine. Daca in schimb nu dau finnish session si efectiv astept sa treaca toata sesiunea, timpii raman asemanatori cu ai mei. Asta ia foarte mult din realismul competitional.

    O alta chestie foarte enervanta, e ca daca tot au pus optiunea cu go to box instanta in timpul calificarilor, pai atunci e aiurea ca sa ma dea instant la boxe si timpul ramas din sesiune sa fie tot ala iar eu sa pot pleca in 5 secunde iar pe circuit.

    De asemenea eu nu am gasit o optiune de fast forward a sesiunii(macar cea de calificari) pana la un anumit moment,cum exista la alte jocuri de genul.

  18. #18 SP
    ymy
    Member ymy's Avatar
    Scafi, nu numai tu ai problemele acestea in calificari. Toata lumea le are. Eu unul am si renuntat sa le mai fac. Nu este singura sectiune care trebuie revizuita la acest joc.
    Nu stiu, dar am vaga impresie ca in colectivul celor care au conceput si creat acest joc, sunt cativa idioti. Deci, vezi care sunt neregulile in project cars 1,..... de ce le mai ai si in project cars 2?
    Cand ma refer la idioti, ma refer in special la cel care a avut ideea cretina, de a stabili ca unele curse din campionatele de cariera, sa se desfasoare iarna, pe zapada. Ce sa zic?..Naucior! Cine mama naibii a mai pomenit curse de viteza pe circuit (campionat GT3), iarna pe zapada? Complet absurd! In plus, la startul in asemenea cursa, indiferent de pneurile si setarea masinii, nu am putut sa o controlez de loc, in timp ce oponentii AI, zburau pe langa mine de parca aveau pneuri soft slick si erau pe pista uscata.
    In fine, decizii dubioase de a face un joc mai fun, in conceptia unora pentru care probabil jocurile simulator de curse auto, sunt in aceeasi categorie cu rpg-urile.
    Pe zi ce trece, descopar tot mai mult ca project cars 2 nu este ce as fi vrut eu sa fie, un simulator de curse in adevaratul sens al cuvantului. Au incercat ei ceva, dar in mare parte nu le-a reusit.

  19. #19 SP
    Member Chazy90's Avatar
    E primul joc la care codul DLC inclus nu merge activat pe contul meu PSN (Germania) si ma intreb daca cumva ati avut si si voi probleme de activare la DLC Japanese Car Pack.
    Poate chiar cumva cineva mai are codul si nu e restrictionat pe US si ar face schimb cu mine, ca nu a fost activat din cauza problemei mentionate sus.

  20. #20 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Jocul nu va mai putea fi cumparat incepand cu 21 Septembrie 2022.


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Project CARS By 573ph4n in forum Console Club
    Replies: 418 Last Post: 24-08-2022, 09:51
  2. Project Cars vs Driveclub vs The Crew By gabytro in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 9 Last Post: 30-09-2014, 12:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts