Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: ELEX - un nou action RPG de la creatorii seriei Gothic

  1. #1 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar

    ELEX - un nou action RPG de la creatorii seriei Gothic

    ELEX este un nou proiect al Piranha Bytes, avand ca publisher Nordic Games planificat sa fie lansat pe PC, Xbox One si PS4. Piranha Bytes sunt developer-i care au creat seria de succes Gothic si mai putin populara serie Risen (din pacate doar primul joc din serie este bun).

    Sunt un fan inrait Gothic, de fapt Gothic 1 si 2 sunt jocurile mele favorite si m-am gandit sa impart cu voi toate informatiile pe care le-am putut strange despre acest proiect.

    La gamescon 2015 din pacate se pare ca doar reporterii europeni (mai exact cei germani si italieni din cate am observat) au fost interesati de acest proiect, asa ca a fost putin dificil sa strang informatii despre el, de asemenea singurul video care prezinta oficial imagini si date despre joc este acesta:



    Acum sa impart cu voi ce am reusit sa descopar despre el:

    -este un action RPG cu un amestec de Sci-Fi, fantasy si post-apocalyptic.
    -la baza, jocul va folosi cam aceasi formula precum Gothic I/II:
    • open world enviroment (avand zone desertice, de munte, etc.), fara restrictii, va avea doar single player si povestea principala este structurata pe capitole.
    • ELEX va avea cam acelasi rol precum l-a avut magic ore-ul in Gothic, va fi moneda de trecere din aceasta lume fiind si o resursa importanta.
    • vor fi patru factiuni principale in joc, fiecare cu doctrina si specializarea ei, pe parcursul campaniei jucatorul se va putea alatura uneia si in functie de factiunea alesa se va putea specializa fie pe physical combat, pe tehnologie sau pe magie

    Alte elemente de mentionat sunt:
    • ELEX este un element nou introdus de un asteroid ce s-a lovit de Terra (de aici si setting-ul post-apocalyptic), el are urmatoarele functii:
      • este o moneda de schimb
      • o sursa importanta de energie
      • o sursa importanta de magie
      • este un drog
      • poate crea mutatii
    • in primul rand ei doresc ca explorarea sa nu fie facuta doar pe un plan orizontal ci si pe unul vertical, astfel jucatorul va avea un jetpack la dispozitie.
    • pentru combat-ul melee au spus ca se vor baza mult pe cel folosit in Witcher 3 Wild Hunt deoarece il considera un sistem solid (cel putin sunt sinceri in privinta asta).
    • jocul va contine arme clasice precum sabii si arcuri etc, la care se vor alatura arme de foc si sci-fi, ei spunand ca au invatat din greselile facute in Risen 2/3 si vor avea un sistem bun de data aceasta pentru tipul acesta de arme.

    Aveti atasate si cateva screen-uri (scuze de calitate dar din pacate a trebuit sa sap ceva pana am reusit sa le gasesc....)
    Attached Images Attached Images elex-01.jpg elex-02.jpg elex-03.jpg 522501917.jpg elex-04.jpg elex-05.jpg elex-06.jpg elex-07.jpg elex-08.jpg elex-09.jpg 522500700.jpg 522502993.jpg 522503976.jpg 522504975.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Oh my God in sfarsit au renuntat la mizeria aia de Risen! Sper din suflet sa fie un parinte spiritual demn pentru seria Gothic, primele doua jocuri fiind si RPG-urile mele preferate. Conceptul pare foarte interesant, iar pentru combat-ul din Witcher 3, jos palaria.

    Am gasit pe forumul oficial mai multe informatii despre el:

    |HERO|
    1.There will be no character customizatioN
    2.The character will have a background story
    3.He will have a name and won't be nameless
    4.Will be male
    5.Will be third-person for sure
    6.Our decisions will have a big impact on the game
    7.It isn't sure if our character will be human
    8.We will or we will be able to do some kind of "jobs"
    9.We will be able to do some kind of "housing"
    10.Main protagonists was a former member in a military faction

    |WORLD AND ATMOSPHERE|
    1.World is planned to be huge
    2.The atmosphere is dark and Science-Fantasy
    3.It will be little futuristic at some places
    4.There will be mutated creatures
    5.Around the world you will find small settlements
    6.Elex is a kind of drug that people take, they also use it to make magic( Source: Thread " ELEX Updates)
    7.There will be large, lonely creatures similar to trolls
    8.Easter Eggs!!
    9.There will be dungeons but not as much and not the kind like in Risen
    10.There will be factions that reject technology and some that run around with guns (German Forums)

    |COMBAT|
    1.Combat will be direct and will have strategic elements
    2.You will use modern weapons as well as swords and other medieval
    3.Magic will find it's way into the game. Details on that later
    4.One handed swords will not be placed on the back, it will be like Gothic 1/2
    5.Completely new combat system redesigned from the bottom

    |EQUIPMENT & LOOT|
    1.There will be modern and medievel weapons
    2.Armours will come in pieces (pants,chest plate,gauntlets, etc.)
    3.Developers are implementing books
    4.Jetpacks!
    5.Exosceletons!

    |RELEASE DATE|
    1.Game is planned to be released late 2016 or early 2017

    |GAME MECHANICS|

    1.There will be lockpicking system
    2.Levelling won't be like in Risen 2/3 (no glory points)
    3.Every single chest in the game is handfilled(loot isn't randomly put there)
    4.Minimap isn't mandatory( isn't necessary at all cost)
    5.There will be different puzzles in quests, dungeons, etc.
    6.World will react to our character progression
    7.No minigames(drinking, shooting, etc.) like Risen 2/3
    8.Quest system will be like in Gothic series where the recordings will be written on 1st person preview.
    9.Almost all NPCs will be killable

    |FACTIONS|
    1.Four factions are present
    2.Bandits faction- some kind of modern terrorist faction that uses Elex
    3.The Alb- modern military faction using ELEX
    4.Two medievel factions- one using ELEX, one not using it

  3. #3 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Interesant, sper sa il vad in 2017, prea multe jocuri anul viitor Mai sper sa nu copieze patchurile din W3

  4. #4 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Sper sa fie un joc bun, ultimele scoase de ei nu au fost prea reusite. Cel putin din punct de vedere al setting-ului m-au facut interesat.

  5. #5 SP
    Member esop's Avatar
    Si iata ca este 2017:


  6. #6 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Mi se pare mie sau nu au renuntat la motorul grafic din Risen 3? E cel mai mizerabil in ceea ce priveste optimizarea si iluminarea... de animatii nici nu mai zic.. Risen 3 cu alt setting ftw.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dupa ce am vazut cum sare sobolanul ala intr-o parte complet aiurea pe la secunda 12 din clip, mi-am dat seama ca nu are rost sa imi pierd timpul uitandu-ma mai departe.

  8. #8 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Personal in continuare abia astept, animatiile sunt cam rigide dar imi place in general ce vad.

  9. #9 SP
    Member esop's Avatar
    Gothic nu a excelat niciodata la capitolul grafica sau un gameplay extraordinar. Dar a captivat prin poveste, atmosfera, elementele de RPG si multe altele.
    Sa tinem cont ca este inca in stadiul Alpha.
    Eu am avut rabdare si am vazut pana la capat.
    Interesanta si partea de la min 06:37. Mi-a adus aminte de filmul Equilibrium. Tot asa, acolo luau Prozium, aici avem Elex; intr-o zi John Preston (Christian Bale) uita sa-si ia doza, si de aici incepe toata povestea.

  10. #10 SP
    Member geo971986's Avatar
    Sunt de acord cu postul anterior. Si pt mine, povestea si atmosfera au contat cel mai mult in seria Gothic. Am depasit cu usurinta animatiile sloppy, buguri, grafica etc. Imi place ce vad in prezentare, singurul lucru care nu ma da pe spate este ideea de SF RPG insa nu este un impediment atata timp cat vine din partea Piranha Bytes.

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am fost atat de dezamagit de absolut tot ce am jucat de la Gothic 3 incoace incat nu mai pot sa am pic de incredere ca pot face ceva ok. Caz in care nici nu am cum sa fiu entuziasmat sau macar incantat ca vad ceva de la ei. Sunt reticent si cam atat.

  12. #12 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu am fost atat de dezamagit de absolut tot ce am jucat de la Gothic 3 incoace incat nu mai pot sa am pic de incredere ca pot face ceva ok. Caz in care nici nu am cum sa fiu entuziasmat sau macar incantat ca vad ceva de la ei. Sunt reticent si cam atat.
    Atat pentru gothic 3 cat si pentru arcania a gothic tale jowood trebuie arsi pe rug, ambele sunt jocuri acceptabile pe care se vede ca au fost lansate fara a fi terminate, si vina este a lui jowood. Risen a fost bun, nu atat de bun precum gothic dar cu siguranta a fost o experienta pacuta. Risen 2/3 au esuat. Eu zic ca merita o sansa .

  13. #13 SP
    Member geo971986's Avatar
    S-a lansat ieri. Pareri?
    Eu l-am jucat vreo 10 ore si desi feelingul jocului mi se pare ok, in acelasi gen cu care ne-a obisnuit Piranha Bytes, lasa impresia de joc brut, neterminat. Joc versiunea de PS4 si am intalnit framedrops iar harta parca are o personalitate proprie: merge foarte greoi, cand vrea ea. Animatiile sunt tot sloppy, lipsa hartii pe radarul onscreen deruteaza. Interfata de meniu este foarte rudimentara iar lista de questuri cu fonturi pt chiori si spatiu enorm intre ele cere o gramada de scroll si e cam impractica.

    Ca si gameplay mi se pare ok-ish. Putin cam derutant la inceput cand ai o multime de questuri in queue si nu le poti finaliza pe niciunu pentru ca sunt nivel prea ridicat si nu iti dai seama de asta decat cand ajungi la fata locului. Ca si fan Piranha Bytes cred ca oamenii astia din pacate nu pot mai mult. E pacat, mi-ar fi placut sa faca si ei un pas inainte cu Elex insa se pare ca au ramas tot in urma

  14. #14 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    M-am apucat si eu de el , am peste 40h
    Dacă il prindeti la pret redus 50-70 lei se merita
    E asemănător cu the surge dar mai complex , harta mult mai mare , misiuni la greu si monștrii de toate felurile
    Pe masura ce joc imi place si mai mult chit ca la inceput ma cam supăr au unele faze ( frame drop , iluminare proasta in zonele întunecate in special in camere )
    Dacă vă plac mult rpg il recomand

  15. #15 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Cum se compara cu Gothic 2? Il am pe raft de jumatate de an si tot aman sa il incep.

  16. #16 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Eu zic sa nu-l mai amani. L-as asemana mai degraba cu Gothic 1.

  17. #17 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In caz ca nu l-ati vazut


  18. #18 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    E asemănător
    Dacă te apuci la el încearcă să faci rost de ochelarii de soare cu care vezi itemurile
    La început axeazate prima dată pe misiuni până faci câteva lv si intri intr-o factiune apoi poti sa cumperi arme si armuri bune

    ---------- Post added 23-07-2019 at 04:14 ----------

    Am schimbat si eu dificultatea de la normal la ultra , era prea usor
    Am lv 26 si abia am trecut la capitolul 3
    Un sfat pentru cei care o sa il mai joace , vedeti ca e un skill care sa deblocheze toate punctele de teleportare pe harta încercați să îl faceti cat mai repede

    ---------- Post added 23-07-2019 at 06:55 ----------

    Ce imi place mult la jocul asta in afara de faptul că are o hartă mare sunt misiunile
    De câte ori mă apuc să joc uit sa mai ma opresc , mereu am câte ceva de făcut, story e foarte bun iar misiunile secundare sunt si ele interesante nu se aseamănă între ele si nu te plictisesc

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 10-06-2014, 06:58
  2. Cum se numeste PC Action RPG-ul asta ?!? By Enthroll in forum Jocuri PC
    Replies: 13 Last Post: 05-12-2010, 17:52
  3. Un nou RPG pentru X360 By erik95 in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 14-01-2010, 13:19
  4. Replies: 8 Last Post: 17-06-2009, 01:50
  5. Replies: 6 Last Post: 19-01-2009, 23:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts