Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 78

Thread: The Witcher (series, Netflix)

  1. #1 SP
    Senior Member Encman's Avatar

    The Witcher (series, Netflix)

    Cum nu cred ca avem un topic dedicat.. prin urmare, iata!

    Vom avea o miniserie de 8 episoade, cu Andrzej Sapkowski ca si creative consultant pentru aceasta adaptare (a nuvelelor).
    Release date 2019 (poate fi extins pana in 2020, depinde cum decurg filmarile, scenariul fiind deja scris).

    Henry Cavill il va interpreta pe Geralt (sunt ceva zvonuri de cateva zile, am verificat azi pe site-ul oficial sa vad cast-ul).
    https://www.netflix.com/ro-en/title/80189685

    Cu toate ca nu imi place termenul fan, ma bucur pentru alegerea facuta. La fata trebuie sa lucreze colegii de la machiaj putin altfel fizic stam bine, talent actoricesc avem, ba mai mult suntem si fani "The Witcher".




    Doug Cockle (vocea lui Geralt in jocuri) despre Henry Cavill in acest rol.
    https://www.bbc.com/news/newsbeat-45434233

    Daca lucrurile merg bine, banuiesc ca vor fi mai multe sezoane.
    Inchei prin a spune ca Netflix (probabil) urmareste sa aiba al sau "Game of Thrones". Sa vedem.
    Attached Images Attached Images witcher-netflix-05.jpg

  2. #2 SP
    Manager paul's Avatar
    THE WITCHER main trailer:

  3. #3 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Foarte bun serialul, sunt la ep 6 si am doar 2 lucruri de reprosat so far:
    1. M-a terminat regizorul sau cine naiba a luat decizia sa dea cu BLUR in marginile imaginii o data la 3 scene, zici ca ma uit la serial printr-un hublou, e oribil.
    2. Doamne ce urata e Triss. Oribil casting.

    In rest, respecta mult cartile, exista si mult fan service pt jocuri in detalii, iar Henry Cavill joaca deosebit de bine. ME LIKEY

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Personal nu m-a prins dupa primul episod. Acting-ul mi se pare rau, iar castingul... Nu inteleg cum au ales fetele alea "sterse", cand ar fi trebuit sa fie niste super bunaciuni, mai ales ca oamenii le compara cu personajele din jocuri.

    E posibil sa nu-mi placa si pentru ca este destul de asemanator cu Game of Thrones (care nu a fost deloc genul meu), cu actiune pe x planuri, cu 1000 de alte chestii pe langa, care chiar nu conteaza, in loc sa se focuseze pe el si povestea lui.

    Muzica mi se pare semi-inspirata din cea din jocuri, dar la ce buget au avut, este mult sub, dpdv calitativ.

    Iar inceputu, lupta aia din apa a fost absolut hidos realizata dpdv CGI de cred ca un fan made film ar fi fost mai bine facut.

  5. #5 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Am vazut si eu doua episoade aseara. E clar ca au dat-o rau de gard cu castingul.
    Cand jucam Witcher 3, ma atasam instant de un personaj. Acum stramb din nas la fiecare personaj nou introdus in scena.
    Nu contest calitatile actoricesti ale lui Cavill, doar ca mi se pare mult prea dragut pentru rolul lui Geralt. Iar Dandelion nu are nici jumatate din farmecul personajului din jocuri/carti.
    Ultima speranta o am in Vesemir, sper sa nu ma dezamageasca.

  6. #6 SP
    Member codpin's Avatar
    Dupa 4 episoade mie imi place. Nu e serial demn de premii dar fiind fan imi place cum au imaginat ei universul.

    Nu comentez actingul sau castingul, tot timpul se poate mai bine.

    Din ce am vazut pana acum serialul urmareste foarte bine actiunea din carti. Eu ca le-am citit inteleg mai bine si pun cap la cap diferitele scene in schimb pentru cineva care nu a citit imi imaginez ca e mai greu de urmarit si inteles mai ales ca actiunea se intampla pe mai multe planuri si in momente diferite de timp, uneori diferente de zeci de ani in trecut sau viitor.

    Overall eu sunt impacat cu rezultat final si astept sa vad si restul de episoade.

  7. #7 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu m-am atasat surprinzator de mult de Jaskier si chiar si de Yen, desi nu eram de acord cu actrita, mi se pare ca joaca destul de bine. Ciri la fel, mi se pare ca au facut casting-ul perfect acolo. Doar Triss mi se pare ca arata a casierita de la Lidl. Incercati sa ignorati jocurile cat puteti, daca tot cautati asemanari o sa fiti dezamagiti. Serialul incepe sa prinda viteza de la ep 3 incolo, primele 2 episoade eram si eu dezamagit un pic.

    Si mi-a placut mult cum au transpus povestile, au luat practic The Last Wish care e o compilatie de povesti random cu Geralt, si au combinat-o cu celelalte carti care urmaresc povestea lui Ciri + backstory-ul lui Yen care e added bonus. I love it, desi eram incredibil de pesimist la inceput.

  8. #8 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Îmi place foarte mult serialul, m-a prins de la primul episod. Nu mă așteptam să fie atât de bun.

    PS: Superman face toți banii.

    PPS: Bravo Netflix, credeam că o dai in bara cum o faci deseori.

  9. #9 SP
    Junior Member Sekiro's Avatar
    Pai ce treaba are Netflix? Roma, The Irishman, Okja etc. nu sunt filme Netflix, sunt filme Alfonso Cuaron, Martin Scorsese, Bong Joon Ho. Sunt distribuite de Netflix, la fel si serialu asta.

    Mie mi se pare mediocru, sunt atatea filme pe care nu le-am vazut, nu am de gand sa imi ocup timpul cu serialu asta. In primu rand nu imi plac actorii, vad ca unii puteti sa treceti peste asta, eu nu pot.

  10. #10 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Pai iti dai seama ca sunt niste execs Netflix care isi dau go-ul pe asa ceva si uneori cel mai probabil au si cerinte. Acum na, una e sa te cheme Scorsese si sa joci cartea "eu sunt Scorsese si nu-mi spuneti mie cum sa fac filmele", alta e sa fii no name.

  11. #11 SP
    Junior Member Sekiro's Avatar
    Ma indoiesc ca isi baga nasul totusi orice e posibil. Ce vreau sa zic e ca e gresit sa ataci Netflix daca nu iti place un film.

  12. #12 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Dupa primul episod pot sa spun ca s-a facut o treaba buna. Noroc ca am citit cartea, doar prima momentan, iar primul episod a urmat materialul destul de bine, nu atat de detaliat precum cartea dar suficient. Inca de la inceput totul m-a dus cu gandul la carte tocmai de aceea nu are sens sa compar cu jocurile. Potential este destul pt a avea sezoane multe.
    Atmosfera dark, jocul actorilor e ok, dar nu prea ma convinge Superman dpdv estetic, dar poate ma obisnuiesc. Sa vedem si restul.

  13. #13 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Filmul este foarte bun am ajuns la episodul 5 și mă gândesc deja că va trebui să aștept 1 an pentru următorul sezon.

  14. #14 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Mai mult de 1 an, sez 2 apare in 2021.

  15. #15 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post
    Filmul este foarte bun am ajuns la episodul 5 și mă gândesc deja că va trebui să aștept 1 an pentru următorul sezon.
    O avea Superman alte proiecte.

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    https://nemira.ro/pachet-witcher-5-vol-ed-2019
    Introduceți codul Christmas35, aproximativ 123 de lei, drum inclus prin curier.

  17. #17 SP
    Member Rukax's Avatar
    ^Merci mult!

  18. #18 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Sa vedeti de acum nebunie cu jocurile si cartile, ceva gen cum a fost si GoT. Sa vedeti cand va deveni mainstream ce nebunie o sa fie. Serialul are nevoie de timp sa creasca in popularitate, momentan e pt fanii jocurilor si cartilor.

  19. #19 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    M-am uitat si eu la primele 3 episoade. Nu ma asteptam sa fie mare lucru de capul lui, dar e chiar mai slab decat ma asteptam.

    1. Nu inteleg de ce Triss arata asa cum arata. In universul Witcher toate vrajitoarele sunt de o frumusete perfecta, pentru ca folosesc magie, iar Triss face riduri in frunte. Nu are nicio logica.
    2. Tot vad cate un negru in fiecare episod. Hint: nu prea erau negrii prin orasele din Wicher in secolul 13. Daca eu stiu asta, si baiatul care s-a ocupat de casting trebuia sa stie asta, ca doar e platit sa se documenteze putin.
    3. Nu stiu daca e pentru ca in jocuri am putut lua eu deciziile (si nici nu am citit cartile), dar Geralt din film pare... lame. Inca din primul episod:


    As fi curios ce v-a placut celor care spuneti ca este un film bun.

  20. #20 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Comparația cu jocurile nu își are rost pt că filmul urmează cărțile. Iar questul cu Stregobor era exact așa ca in carti. Iar din câte îmi amintesc și în jocuri Geralt prefera să fie în multe cazuri neutru. Vezi și finalul din Witcher 1, unde avea de ales intre elfi și oameni, tu aveai posibilitatea să fii între. Dar cu o consecință majoră, toți erau împotriva ta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 01-04-2017, 05:22
  2. The Witcher 3 ia premiul cel mare la The Game Awards By paunstefan in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 07-12-2015, 23:22
  3. Replies: 0 Last Post: 10-06-2014, 07:09
  4. Replies: 0 Last Post: 13-09-2013, 09:54
  5. Replies: 0 Last Post: 29-06-2011, 18:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts