Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 66 of 81 FirstFirst ... 16 56 64 65 66 67 68 76 ... LastLast
Results 1,301 to 1,320 of 1605

Thread: Ultimul serial vizionat / Recomandari seriale

  1. #1301 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    m-am uitat la primul. e la fel de previzibil?

  2. #1302 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Nu mi s-a parut previzibil, eu chiar am ramas impresionat.

    Eu zic ca sezonul 2, pana acum, este foarte bun. Continua povestea perfect

    Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

  3. #1303 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Foarte previzibil mi s-a părut si mie. Si cliseic. Nu stiu de ce îl ridică lumea în slăvi. O sa ma uit si la sez 2, poate o fi mai bun.

  4. #1304 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    ma refer in special la ciordeala din fight club

  5. #1305 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Acum am ajuns la zi cu Mr. Robot, sezonul 2 e meh, mai slab ca primul din punctul meu de vedere.

  6. #1306 SP
    Member ragnarlodbrok23's Avatar
    Ai vazut 4 episode si zici ca e slab ? Ai rabdare sa termini sezonul si dupa poti sa comentezi.

  7. #1307 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca nu va place, nu va uitati. Sunt adeptul ideii ca daca nu imi place, nu ma uit ca pierd timpul aiurea. Cat despre serialul asta, clar nu e pentru toata lumea. Incepand cu scenariul, cinematografia, coloana sonora si montajul, e foarte diferit pentru cei obisnuiti cu serialele tipic americane. Inteleg de ce poate sa nu va placa. Mie mi se pare o gura de aer proaspat, dar eu am alte gusturi, sunt singurul caruia nu ii mai plac toate vrajelile de la Hollywood. Repet, daca nu va place vreun film/serial/carte/joc, nu mai pierdeti vremea incercand sa il duceti pana la capat, pierdeti vremea degeaba.

  8. #1308 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Ce mentalitati au unii. Omul si-a spus parerea, din punctul lui de vedere, dupa cum scrie. "Asteapta sa vezi pana la sfarsit". E ca si cand i-ai da unuia sa mance rahan si ii zici ca nu poate sa comenteze sau sa pomeneasca ca nu-i place, trebuie sa astepte pana il termina. E bine...

    Si nu poti sa ii dictezi unui om ce sa faca cu timpul lui. Daca el a incercat sa ii dea o sansa, cu atat mai bine, sunt altii care renunta la ceva dupa cateva minute. Tocmai atunci iti dai seama ca omul are intentii bune, asteapta sa vada daca ii starneste LUI interesul. Toti vrem sa credem ca gusturile noastre sunt speciale, cand de fapt, totul e relativ. Depinde de locul de unde privesti.

  9. #1309 SP
    Member ragnarlodbrok23's Avatar
    Khufu nu te supara ca iti zic, dar am vazut ca te contrazici cu aprope toata lumea prin mai multe thread-uri, altceva mai bun de facut nu ai? Iti recomand un serial.

  10. #1310 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Nu am de ce sa ma supar. Faptul ca nu se discuta pe aceeasi linie nu l-as cataloga drept "contrazicere", se discuta constructiv, de asta este forum. Ochii vigilenti ai legii de pe forum ma pot apostrofa daca am incalcat legile, ma gandesc.

    Multumesc de recomandare, dar cred ca serialele bune au luat pauza sau s-au terminat.

  11. #1311 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Daca nu va place, nu va uitati. Sunt adeptul ideii ca daca nu imi place, nu ma uit ca pierd timpul aiurea. Cat despre serialul asta, clar nu e pentru toata lumea. Incepand cu scenariul, cinematografia, coloana sonora si montajul, e foarte diferit pentru cei obisnuiti cu serialele tipic americane. Inteleg de ce poate sa nu va placa. Mie mi se pare o gura de aer proaspat, dar eu am alte gusturi, sunt singurul caruia nu ii mai plac toate vrajelile de la Hollywood. Repet, daca nu va place vreun film/serial/carte/joc, nu mai pierdeti vremea incercand sa il duceti pana la capat, pierdeti vremea degeaba.
    Tin sa te contrazic. Multe seriale sunt proaste in primul sezon, inclusiv Breaking Bad (poate nu chiar tot sezonul, dar prima jumatate era de-a dreptul plictisitoare), si s-a dovedit a fi unul din cele mai bune. Si fix asta e problema cu Mr. Robot: e exact serialul tipic american.
    Echipa de hackeri "rebela", compusa din aceiasi oameni ca in x alte seriale/filme/jocuri: tipa sexy rebela, tipa de alta nationalitate (so much political correctness), negrul paranoic si new-comer-ul geniu, introvert. Impotriva corporatiei malefice. Hurr-durr, ne punem masti si amenintam lumea pe net (parca am mai vazut asta undeva...). Tot serialul e un cliseu pe roti, ducand lipsa de originalitate, cu un plot twist la sfarsit pe care-l mirosi de la o posta. Da, singurele lucruri bune sunt coloana sonora si elementele de cinematografie, montaj, etc. Dar scenariul e departe de a fi bun, fix acea vrajeala de la Hollywood pe care o mentionezi.

    Acum nu stiu, poate am devenit eu prea "picky", pe cand asta cu "daca nu va place, nu va uitati" e cam de ignorat pentru 2 sezoane, la aproape orice serial. Asadar, o sa intru open-minded in sezonul 2 din Mr. Robot ca poate isi revine. Sper ca n-am ofensat pe cineva cu parerea mea.

  12. #1312 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu inteleg ce zici, chiar inteleg. Ce face serialul insa cu acele elemente cliseice este sa iasa din norma prin altfel de dialog, montaj, cinematografie, etc. Inteleg ce spui tu perfect si nu pot sa zic ca nu sunt de acord, lol, doar e clar Pentru mine cel putin e altceva din cauza aspectelor mai sus amintite.

    Eu ma uit la serialul asta si vad cum in multe cadre personajul este intr-un colt iar restul este aparent gol, dar si cadrele astea apar doar uneori. Este o subtilitate pe care nu o mai vezi foarte des in productiile americane, si nu doar in scenele de genul. Iar serialul are astfel de momente, cand un cadru gol si static spune mai multe decat orice bucata de dialog sau secventa de actiune taiata si retaiata la fiecare secunda.

    Ce am zis mai sus sa nu va uitati nu a fost la modul: Ba hatere, du-te de aici si nu te mai uita!
    Eu chiar cred ca e pierdere de timp sa vizionezi un serial care iti poate fura zeci de ore din viata doar in speranta ca poate mai tarziu o sa fie mai bun, dupa ce ai bagat deja zeci de ore in el. Fiecare cu ale lui, eu ziceam doar ce fac eu

  13. #1313 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Cred ca de fapt s-a obisnuit lumea in ultimii 10 cu un nou tip de protagonist. A inceput cu Tony Soprano si a continuat cu Vic Mackey, Don Draper, "Heinsenberg" si Nucky Thompson plus inca o gramada de anti-eroi care au schimbat perceptia despre cum "trebuie" sa se construiasca naratiunea si character development-ul serialelor tv clasice.

    Si dupa ce ai asistat la productii de o calitate cinematografica si narativa exceptionala, care cu toate ca aveau si ele surse de inspiratie anterioare au fost totusi deschizatoare de drumuri in domeniu, e mai greu sa digeri revenirea la reteta clasica, cu elemente narative vizibil importate din alte productii, si cu personaje aparent unidimensionale. Chiar daca mis-en-scene-ul e pe alocuri destul de inedit comparativ cu ce exista la ora asta in TV, si subiectul nu e unul tratat la scara larga in productiile contemporane. Mie mi-a placut primul episod foarte mult. Imi place si protagonistul, de fapt actorul din rolul principal.

    Dupa aia insa am avut senzatia pe care am trait-o uitandu-ma la Newsroom. Si anume ca serialul incearca prea mult, se forteaza prea tare sa fie... ceva.

  14. #1314 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Acum ca si Suits devine telenovela, Mr Robot e singurul interesant pentru mine. Chiar daca uneori pare ca nu merge nicaieri povestea, mie imi place.

  15. #1315 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by ragnarlodbrok23 View Post
    Ai vazut 4 episode si zici ca e slab ? Ai rabdare sa termini sezonul si dupa poti sa comentezi.
    Scuza-ma ca nu am o opinie similara cu a ta si ca 4 episoade din 10 nu sunt suficiente sa-mi formez o parere. N-am zis ca e slab overall, am zis doar ca mi se pare mai slab ca primul. Serialul ramane in continuare bun pe partea de cinematografie si acting, dar avanseaza foarte greu in poveste, se pune mult prea mult accent pe conflictul interior al personajului si prea putin pe consecintele actiunilor lui, rant-ul despre religii organizate a fost in atatea povesti incat e deja plictisitor, ignora intrebarile ramase fara raspuns la finalul sezonului 1. Dupa cum vazusem si intr-un review, "The series is too busy being cool".

  16. #1316 SP
    Member eneea's Avatar
    Am inceput ieri Penny Dreadful, stiu ca l-au mai recomandat si altii, dar serialul e foarte fain facut si actorii joaca bine. Daca ati citit seria de comcis League of extraordinary gentlemen, o sa va palca si asta

  17. #1317 SP
    Member AndreiRobert6's Avatar
    avem fani south park pe aici?

  18. #1318 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    evident

  19. #1319 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    doh!!!

  20. #1320 SP
    Member AndreiRobert6's Avatar
    a gasit cineva subtitrari in romana la sezonul 7?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 66 of 81 FirstFirst ... 16 56 64 65 66 67 68 76 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ultimul film vizionat / Recomandari filme By MonkY in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 4861 Last Post: 30-12-2022, 02:04
  2. Canale /Seriale de Comedie By Alex Khan in forum Funny
    Replies: 2 Last Post: 24-11-2020, 17:56
  3. Ultimul serial vizionat! By trickz in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 75 Last Post: 17-02-2015, 22:06
  4. Variante cablu serial ? By Hitman in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 14-08-2014, 11:01
  5. Seriale de comedie By zinodaur in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 58 Last Post: 16-02-2014, 01:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts