Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 44

Thread: The Last of Us (series, HBO)

  1. #21 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Eh, 18 note pana acum. Practic și-au dat cu părerea 17 oameni + hateru de la Slant, ca de obicei. Egal cu 0 media aia. De cate ori nu s-a întâmplat ca notele date de "critici" sa nu aibă nici o legătură cu realitatea?

  2. #22 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    98% pe Rotten Tomatoes (8.7 Avg Rating) si 84 pe Metacritic; de-abia astept ziua de luni .

  3. #23 SP
    Member codpin's Avatar
    Am apucat sa vad primul episod si... mai vreau!

    Desi am jucat prima parte de vreo 3 ori si stiu povestea cap coada, efectiv mi se ridica parul pe maini la unele scene. Ma bucur ca au ales sa colaboreze cu Santaolalla pe partea de soundtrack.

    Aproape am plans la partea de inceput, desi stiam exact ce o sa se intample.

    Am ales sa sar peste alegerile din casting si sa ma focusez pe experienta oferita, ca si cum nu as fi jucat jocul.

    Sunt chestii de comentat? Da, se gasesc, dar sunt satul sa despic firul in patru pentru orice nimic si prefer sa ma bucur de o experienta pe care nu ma asteptam sa o am: un serial bine facut, cu buget mare, realizat dupa unul din jocurile mele preferate.

    Pacat ca nu i-a dat drumul la tot odata cum face Netflix.

  4. #24 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    E ce trebuie. Bine ca n-a ajuns licenta la Netflix, am fi avut un nou fiasco a la Witcher.

  5. #25 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Bai da... Foarte foarte bun. Mult peste asteptari. Joel e ce trebuie si joaca foarte bine, Ellie nu arata ca ea, dar are gura la fel de spurcata si joaca foarte bine. Marlene e jucata de actrita din joc, deci joaca la fel de bine.
    Efectiv nu am ce sa-i reprosez pana acum.

    Pana si adaptarea cu tot ce presupune ea, este excelent facuta. Si da, au fost schimbate cateva lucruri si adaugate multe altele ca sa fie mai bine adaptat pentru TV. E firesc.

    Jucat jocul de multe ori, ultima data cand a aparut Part 1 si nah...cam stiam la ce sa ma astept, dar recunosc - am plans ca un copil mic la faza cu Sara...cu muci si tot tacamu
    Iar la genericul de inceput, am avut un zambet tamp pe moaca mai ales cu melodia lui Gustavo...a mers la suflet

    LE: o comparatie ft misto facuta de cei de la IGN:

  6. #26 SP
    Member IsNotMe's Avatar

  7. #27 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sunt cam dezamagit de chestia asta...

  8. #28 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Pai cu Game of Thrones cum au facut? Daca iese banu' poate avea si 10 sezoane....

  9. #29 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Din pct meu de vedere serialul si jocul au 1 sezon. Primele doua episoade au fost bune. Sezonul 1 sunt sigur ca va fi bun. Mai departe nu ma mai intereseaza nici joc nici serial.

  10. #30 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Exact cum banuiam - Part 2 se va imparti in 2 sau chiar 3 sezoane.

    Also, va rog sa ramaneti cu discutiile on topic.

  11. #31 SP
    Manager paul's Avatar
    Sky TV ofera, cu region-lock, primul episod, gratuit, pe YouTube:
    UK:

    Italia:

    Ei opereaza si in Austria, Elvetia, Irlanda si Germania, poate merg si acolo.

  12. #32 SP
    Member codpin's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Sunt cam dezamagit de chestia asta...
    Part 2 o sa fie in 2 sezoane, dar nu o sa-l imparta asa cum e jocul, ar fi prea frustrant. O sa rescrie cumva sa mearga ca si serial.

    Legat de part 3, o sa iasa cel mai probabil dupa Factions, deci in urmatorii 2-3 ani. Deci probabil la timp pt sezonul 4.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  13. #33 SP
    Junior Member I.am's Avatar
    Deci doar de 3 episoade a avut nevoie Neil Druckmann pentru a lansa o noua controversa care iar a impartit publicul mai ceva ca Part II.

  14. #34 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Care-i controversa? Ca n-am văzut episodu. Ca ala era gay? Pai era gay si in joc. Sau nemulțumirea e ca au arătat mult mai mult din relația celor doi si episodul pare să fie despre ei decat despre zombie pac pac?

  15. #35 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Exact, cum sa vezi o relatie intre 2 barbati in anul 2023?!
    Violenta extrema si scenele in care omoara copii sunt complet ok, dar asa ceva e prea controversat .

  16. #36 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Personal mi s-a parut un episod excelent, chiar cel mai bun de pana acum. Incredibil de bine scris si regizat, iar chimia si relatia dintre cei 2 mi s-a parut mai buna decat in multe filme ce se vor a fi romantice.

    Mereu m-am intrebat, in joc, despre trecutul lui Bill, pentru ca a fost un personaj care mi-a placut de cand l-am jucat prima data, iar scrisoarea respectiva, dar mai ales felul in care l-am gasit pe Frank in joc, m-au facut mereu sa ma intreb ce s-a intamplat cu adevarat intre ei, asa ca da, mi-a placut maxim sa vad povestea.

    Fix asta e faza cu jocul asta - si din pacate, motivul pentru care multi oameni refuza sa-l jaoce - nu este "doar un alt joc cu zombies". Este o poveste cu niste personaje fenomenale, ce are loc intr-un univers post-apocaliptic care pleaca de la un scenariu destul de real sau realist, ce implica si niste inamici ce aduc a zombies.
    Dar jocul e mult mai mult de atat. Iar episodul 3 a demonstrant cat de mult inseamna niste personaje bine scrise

    Din pacate, sunt foarte multi oameni "incuiati" (cum le spun eu, din Harry Potter am termenul desi stiu ca nu-l folosesc corect) dar mai ales, destui oameni care se asteapta ca serialul asta sa fie actiune pe banda rulanta si momente tensionate, desi povestea si in joc, este spusa in dialoguri, discutii secundare si in momentele linistite.

  17. #37 SP
    Junior Member I.am's Avatar
    Total de acord, in principal: cei mai multi nemultumiti sunt ca au modificat povestea dintre cei doi, unii chiar sustin ca ei nu au inteles din primul joc ca asta ar fi orientarea lui Bill. (sau nu au vrut ei personal sa accepte mai corect spus)
    In principal cred ca nu e multa lume pregatita sa vada o ora si un sfert povestea de dragoste dintre doi barbati, doar asa pot rezuma tot ce am citit si vazut.
    Personal ca om care a jucat ambele jocuri, toate schimbarile si adaugirile de pana acum din serial mi-au placut foarte mult si din multe puncte de vedere fac povestea chiar mai complexa decat a jocului pana in momentul de fata.
    Nu stiu de ce ar vrea multi sa vada exact cap-coada povestea din jocuri, pentru asta poti oricand sa te joci jocul din nou.

  18. #38 SP
    Member iionut's Avatar
    A apărut deja de azi episodul 5 pe HBO Max

  19. #39 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Da, l-au lansat mai devreme ca sa nu coincidă cu Super Bowl-ul de duminica...

  20. #40 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Ultimele episoade (5 & 6) au fost ambele 10/10 pentru mine .
    Exact ce ma asteptam de la serialul asta.

    ---------- Post added 22-02-2023 at 17:49 ----------

    Fac IGN niste comparatii faine intre scenele din joc si cele din serial:


    ---------- Post added 22-02-2023 at 17:54 ----------


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 01-04-2017, 05:22
  2. Replies: 0 Last Post: 13-09-2013, 09:54
  3. Replies: 0 Last Post: 20-05-2013, 10:34
  4. Replies: 0 Last Post: 09-04-2013, 10:24
  5. Replies: 0 Last Post: 29-06-2011, 18:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts