Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 163 of 244 FirstFirst ... 63 113 153 161 162 163 164 165 173 213 ... LastLast
Results 3,241 to 3,260 of 4864

Thread: Ultimul film vizionat / Recomandari filme

  1. #3241 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    KILL ZONE aka SPL (2005) 9/10

    film fain care sincer nu ma asteptam la sfarsitul filmului... actiune faina si drama putin cam trasa de par dar acceptabil in rest filmul
    Attached Images Attached Images 13619_big.jpg

  2. #3242 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Like Crazy - 8 / 10

    Un film diferit, intr-un fel foarte ciudat. Se poate asemana cu Blue Valentine, intr-o oarecare masura.

    Este o poveste ciudata de dragoste, o dorinta nebuna a unui lucru pe care ti-l doresti enorm de mult exact cand nu-l poti avea, iar cand il poti avea...

    Mi-a placut la nebunie felul in care a fost filmat. Prim planuri pe expresiile actorilor, focalizare pe obiectele care conteaza si putin "handy cam". O maniera foarte buna si eficienta de a transmite un anumit mesaj.

    Coloana sonora este pur si simplu superba, desi exista in prea mica masura. Am admirat faptul ca au lasat toate conversatiile fara muzica, doar cu sunetele de fundal, excelent captate, iar unde au fost si melodii, acestea sunt excelent alese, exact pe starea impusa de actori/replici.

    Actorii, desi sunt necunoscuti (tipul a mai jucat in Alpha Dog, fiind pustiulica rapit), isi arata excelent emotiile si trairile si joaca aceste roluri ca niste adevarati profesionisti.

    Este un film foarte bun, daca-ti plac genul asta de filme.
    Attached Images Attached Images like-crazy-movie-poster.jpg

  3. #3243 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Insidious (2010) - IMDb 7/10

    Nu sunt fan al filmelor de genul asta, dar din cand in cand mai merge vazut unul. Nu ma asteptam sa imi placa, dar a reusit sa fie destul de scary in anumite momente. Nu mi-a placut deloc cum au jucat actorii distribuiti insa filmul per total mi-a lasat o impresie buna. Un film reusit pe care nu-l voi uita prea curand, pana maine dimineata sigur nu-l voi uita
    Attached Images Attached Images insidious-poster.jpg insidious-banner-image.jpg 30210216_.jpg

  4. #3244 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Crazy, Stupid, Love

    Cand am vazut acest film eram la al doilea. Si cand am vazut cat dureaza (2 ore) mi-am soptit in barba 'am pus-o'.
    Ohhoho, prieteni, probabil cea mai draguta comedie pe anul asta. Nu vroiam sa se mai termine.
    La �nceput e despre oameni trişti, pe urmă oamenii trişti �şi fac de cap şi mai apoi se �nt�mplă nebunia.
    Replici bune, niscai drama, situatii complicate...si of course, love.
    Este o buna radiografie a vietii erotico/sentimentale din zilele nostre, dar o poveste de viata bine pusa in scena prin excelente replici, dialoguri, situatii si personaje cu adevarat amuzante.

    Desi are si accente de drama, comedia insufla o stare de buna dispozitie.
    De vazut, exceptional !
    Eu ma feresc sa dau note...10 cu felicitari !
    Attached Images Attached Images crazy.jpg stupid.jpg love.jpg

  5. #3245 SP
    Member Venom911's Avatar
    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 8/10

    Fata de celelalte filme din seria Twilight asta este mai bunicel. Prea multe nu sunt de spus despre el, dar sfarsitul este unul care te tine in suspans.
    Daca esti plictisit si nu ai ce face intr-o vi-l recomand cu mare placere.
    Attached Images Attached Images 1.jpg

  6. #3246 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    The Change-Up 8.5/10
    O comedie foarte reusita, nu stiam la ce sa ma astept dar sincer, chiar m'a surprins. Glume bune, faze amuzante si Olivia Wilde .
    Recomand
    Attached Images Attached Images change-up-movie-poster-01.jpg

  7. #3247 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    One day - 8 / 10

    O comedie romantica putin mai ciudata.

    Scenariul are la baza romanul cu acelasi nume, scris de David Nicholls in 2009 si se concentreaza pe relatia dintre un el si o ea, de la prima "intalnire" adevarata, urmata de o promisiune.

    Pe parcursul a 20 de ani, ii vedem ce fac in aceeasi zi din an si felul in care comunica unu cu altul.

    Interpretarea ambilor actori principali este foarte buna, iar Anne Hathaway, prin chipul foarte expresiv, pot spune ca ofera niste sentimente reale, mult diferite de marea majoritate a actorilor in roluri similare.

    Nu vreau sa ofer prea multe detalii, pentru a nu va strica placerea de a-l viziona, dar va pot spune sincer, ca este unul din cele mai bune filme ale anului, pe segmentul sau de romcom (romantic comedy).
    Attached Images Attached Images one_day_xlg.jpg

  8. #3248 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    IP MAN 1 & 2 10/10 geniale filmele...
    povestea maestrului lui Bruce Lee. In al doilea apare si Bruce Lee ca personaj!
    poza din mijloc e Yip Man
    Yip Man - Wikipedia, the free encyclopedia
    Attached Images Attached Images ip-man-2-review-2.jpg 220px-yip_man.jpg ip-man.jpg

  9. #3249 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cowboys & Aliens - 6 / 10

    Un scenariu bun pentru un film SF. O adaptare buna, pot spune.

    Incepe foarte promitator, o da in SF destul de brusc, o lalaie putin cu sentimente si alte mizerii inutile intr-un film de genu si-i baga un final cu sacrificiu si solitudine, exact la sentiment, sa pleci din sala cu o idee de satisfacut, dupa vizionare.
    Nu mi-a placut felul in care ne sunt "bagate pe gat" micile detalii despre trecutul personajelor.

    Interpretarea multor actori este cel mult satisfacatoare (desi sunt foarte multe nume cu greutate). De exemplu am observat ca Harrison Ford are cam aceeasi interpretare in toate filmele. Aceeasi privire, aceleasi gesturi/gesticulatii, aceleasi obiceiuri. Desi a jucat in unele din cele mai bune filme ever, pot spune ca este un actor destul de slab in interpretare (privind per ansamblu).

    Efectele CG, in marea lor majoritate, sunt bune, dar sunt cateva pur si simplu hidoase si care nu-si au locul DELOC in "peisaj". Cred ca nu au reusit sa gaseasca iluminarea aia care sa faca diferenta.

    Efectele de sunet, cel putin in prima parte, sunt destul de clasice (gen Psycho sau Exorcistul), bazate pe trompete sau viori in surdina, iar in restul filmului, sunt clasicele efecte de lasere/explozii, cu nimic iesite din normal.
    Attached Images Attached Images 2011_cowboys_and_aliens-wide.jpg

  10. #3250 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Trespass - 7 / 10

    Desi dupa vizionarea din urma cu cateva luni, a trailer-ului, am ramas cu impresia ca va fi doar un alt film cu "home invasion", cu toata actiunea filmului "arhivata" in trailer-ul de doar 2 minute, singurul plus adevarat fiind actorii mai buni si celebrii, pot spune ca dupa vizionare am ramas placut surprins.

    Avem acelasi scenariu, o familie cu multi bani, un asalt asupra lor, mult sange si tipete, dar, spre deosebire de clasicele filme trecute, avem multe rasturnari de situatie si foarte multa tensiune constanta.

    La minusuri, avem clasicele amenintari cu pistol/shotgun/cutit fara finalizare, accident frontal auto fara aibag-uri sarite si inca cateva mici detalii care, pentru moment, strica placerea de vizionare.

    Pot spune ca interpretarea este chiar foarte buna, dar asta nu ma mira atat de tare, intrucat vorbim de Nicolas Cage si Nicole Kidman, doi "grei" ai cinematografiei.

    Mi-a placut felul in care a fost filmat, cu foarte multe prim planuri si diferite tipuri de focusare, cu putin "handy cam" si cateva cadre de ansamblu.

    Coloana sonora este la inaltime, cu o prezenta constanta pe toata durata filmului, in fiecare dialog sau actiune.
    Attached Images Attached Images trespass-poster.jpg

  11. #3251 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    The Mechanic 6.50/10

    Un film de actiune tipic cu Jason Statham. Merita vizionat cand ai chef de asa ceva. In rest, desi actiunea este destul de previzibila, jocul actoricesc este bun.

  12. #3252 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    X-Men First Class - 8 / 10

    Dupa prequel-ul de succes (cel putin pentru mine), X-Men Origins: Wolverine, scenaristul si producatorii s-au dus si mai mult inapoi, la inceputurile povestilor lui Magneto si al lui Professor X.

    Avem astfel, un scenariu foarte complex, ce incepe in 1944, intr-un lagar din Austria, pe un plan si intr-un castel din New York, pe celalalt plan.
    Intr-un fel, povestea se invarte in jurul lui Magneto, care nu este prezentat ca un villain, ci mai degraba ca o persoana care poarta cicatrici ale Holocaustului.

    Scenariul ne arata niste mutanti “reali”, nu doar niste desene suprarealiste intr-o banda desenata.

    Dar oricat de originala si “libera” a fost povestea, sfarsitul nu putea fi altfel. Magneto trebuia sa se intoarca impotriva oamenilor (dupa cum am vazut si in trilogia X-Men din trecut), iar Xavier trebuia sa ajunga intr-un scaun cu rotile.

    Mi s-a parut, totusi, putin grabit sfarsitul.Nu vreau sa ofer spoilere, dar nu cred ca ar fi fost mare diferenta daca in loc de ~200 de minute, filmul ar fi avut ~210 si un final putin mai detaliat.

    First Class mai difera de predecesorii sai si prin faptul ca nu se bazeaza excesiv pe efecte speciale sau pe senzatiile tari oferite de genul asta de filme.
    Pune accentul foarte precis pe dialoguri bine gandite, pe inceputul tuturor si pe partea umana a acestora.
    Chiar si asa, tot avem oameni care zboara, dispar, explozii, nave si oameni care leviteaza, samd, toate “imbracand” atat de bine scenariul, incat nici un minut nu este irosit.

    Interpretarea actorilor este foarte buna, accentul fiind pus pe sentimente si trairi. Desi avem in fata niste “copii” pseudo-anonimi (cu mici exceptii), isi fac treaba cu brio si prevad un viitor foarte stralucit pentru marea majoritate.
    Totusi ma simt obligat sa-l mentionez pe Michael Fassbender in rolul lui Erik Lehnsherr/Magneto, care putea sustine de unul singur (eventual in felul lui X-Men Origins: Wolverine) intreg filmul. Acesta ne ofera o prestatie perfecta si nu dezamageste nici macar pentru o secunda.
    Deasemenea, Kevin Bacon, in rolul de villain, desi nu straluceste, interpretarea lui este foarte buna si m-a facut (la fel ca in Sleepers) sa-l urasc si sa ma bucur cand, cat si de felul in care, a fost omorat.

    Efectele de sunet sunt la inaltime si coloana sonora isi face treaba cu brio. Aproape ca putem simti metalul contorsionat si restul elementelor (pe un sistem de sunet capabil, normal).

    Efectele CG sunt, cu 2-3 exceptii, foarte bine realizate. Mi-a ramas in cap superba scena (pe care o putem vedea si intr-un trailer) cu acel submarin scos din apa, ce leviteaza si se invarte. Totul este facut atat de realist si iluminarea este atat de buna, incat chiar crezi ca s-a intamplat.

    Filmul este in mod clar o aventura First Class pe care nu vreti sa o ratati.
    Attached Images Attached Images x-men-first-class-character-banner.jpg x-men-first-class-uk-poster.jpg

  13. #3253 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    THE THING (2011) dupa mini review-ul lung a lui razvanrazy eu o sa zic doar
    ca nu prea se merita filmul asta... pentru ca nu aduce nimic nou. Efectele sunt putin cam nashpa si se vede de la o posta ca sunt facute pe calculator. Povestea este aceasi ca si in remake-ul lui John Carpenter desi se spune ca ar fi prequel la film acela.
    Am mai vrut sa scriu ceva si nu mai stiu ce... 6.5/10
    Attached Images Attached Images thing-xlg-poster.jpg

  14. #3254 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    X-Men First Class - 8 / 10

    Dupa prequel-ul de succes (cel putin pentru mine), X-Men Origins: Wolverine, scenaristul si producatorii s-au dus si mai mult inapoi, la inceputurile povestilor lui Magneto si al lui Professor X.

    Avem astfel, un scenariu foarte complex, ce incepe in 1944, intr-un lagar din Austria, pe un plan si intr-un castel din New York, pe celalalt plan.
    Intr-un fel, povestea se invarte in jurul lui Magneto, care nu este prezentat ca un villain, ci mai degraba ca o persoana care poarta cicatrici ale Holocaustului.

    Scenariul ne arata niste mutanti “reali”, nu doar niste desene suprarealiste intr-o banda desenata.

    Dar oricat de originala si “libera” a fost povestea, sfarsitul nu putea fi altfel. Magneto trebuia sa se intoarca impotriva oamenilor (dupa cum am vazut si in trilogia X-Men din trecut), iar Xavier trebuia sa ajunga intr-un scaun cu rotile.

    Mi s-a parut, totusi, putin grabit sfarsitul.Nu vreau sa ofer spoilere, dar nu cred ca ar fi fost mare diferenta daca in loc de ~200 de minute, filmul ar fi avut ~210 si un final putin mai detaliat.

    First Class mai difera de predecesorii sai si prin faptul ca nu se bazeaza excesiv pe efecte speciale sau pe senzatiile tari oferite de genul asta de filme.
    Pune accentul foarte precis pe dialoguri bine gandite, pe inceputul tuturor si pe partea umana a acestora.
    Chiar si asa, tot avem oameni care zboara, dispar, explozii, nave si oameni care leviteaza, samd, toate “imbracand” atat de bine scenariul, incat nici un minut nu este irosit.

    Interpretarea actorilor este foarte buna, accentul fiind pus pe sentimente si trairi. Desi avem in fata niste “copii” pseudo-anonimi (cu mici exceptii), isi fac treaba cu brio si prevad un viitor foarte stralucit pentru marea majoritate.
    Totusi ma simt obligat sa-l mentionez pe Michael Fassbender in rolul lui Erik Lehnsherr/Magneto, care putea sustine de unul singur (eventual in felul lui X-Men Origins: Wolverine) intreg filmul. Acesta ne ofera o prestatie perfecta si nu dezamageste nici macar pentru o secunda.
    Deasemenea, Kevin Bacon, in rolul de villain, desi nu straluceste, interpretarea lui este foarte buna si m-a facut (la fel ca in Sleepers) sa-l urasc si sa ma bucur cand, cat si de felul in care, a fost omorat.

    Efectele de sunet sunt la inaltime si coloana sonora isi face treaba cu brio. Aproape ca putem simti metalul contorsionat si restul elementelor (pe un sistem de sunet capabil, normal).

    Efectele CG sunt, cu 2-3 exceptii, foarte bine realizate. Mi-a ramas in cap superba scena (pe care o putem vedea si intr-un trailer) cu acel submarin scos din apa, ce leviteaza si se invarte. Totul este facut atat de realist si iluminarea este atat de buna, incat chiar crezi ca s-a intamplat.

    Filmul este in mod clar o aventura First Class pe care nu vreti sa o ratati.
    Sunt singurul caruia i s-a parut filmul asta un shtift urias si o mare pierdere de timp? :-\

  15. #3255 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    The A-Team 7.50/10

    Am evitat o vreme filmul, dar rau am facut. M-a suprins pana la urma intr-un mod placut, mi-a placut cum scenele de actiune se impletesc cu momente comice si cum planurile eroilor se desfasoara. Unul dintre putinele filme la care as vrea sa vad o continuare!

  16. #3256 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Sunt singurul caruia i s-a parut filmul asta un shtift urias si o mare pierdere de timp? :-\
    daca te asteptai la 2h de actiune non stop si nu pui mare pret pe interpretare, e normal sa ti se para asa. Mie Avatar si Tron mi s-au parut cel mult mizere si stiam la ce sa ma astept.

  17. #3257 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    daca te asteptai la 2h de actiune non stop si nu pui mare pret pe interpretare, e normal sa ti se para asa. Mie Avatar si Tron mi s-au parut cel mult mizere si stiam la ce sa ma astept.
    Muzica din Tron e de nota 10+++

  18. #3258 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Muzica din Tron e de nota 10+++
    sincer, nu ascult muzica electronica sau "de casa". Si chiar daca ar fi fost pe gustul meu, eu merg la cinema sa vad un film, nu un videoclip.
    Dar nu are rost asa mult off.

  19. #3259 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    Am vazut recent

    It's all gone Pete Tong - 8.5/10

    Un film foarte bun despre un DJ care surzeste. Interpretarea este foarte buna iar faptul ca apar cativa DJ ii adevarati adauga inca o nota de realism filmului, care este de altfel inspirat din fapte reale.
    Attached Images Attached Images pete-tong16930.jpg

  20. #3260 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Fright Night 3D - 9/10
    Desi nu ma asteptam sa fie cine stie ce filmul am ramas placut surprins ,este putin grabit prin unele parti in mare parte este un film bun.
    Attached Images Attached Images fright-night-poster-2011.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 163 of 244 FirstFirst ... 63 113 153 161 162 163 164 165 173 213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ultimul serial vizionat / Recomandari seriale By Mika in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 1604 Last Post: 30-05-2021, 00:56
  2. Ultimul serial vizionat! By trickz in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 75 Last Post: 17-02-2015, 22:06
  3. Replies: 0 Last Post: 12-01-2013, 21:26
  4. Recomandari filme cu vampiri sau werewolves please. By Strike105X in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 14 Last Post: 03-12-2011, 23:50
  5. Recomandari: Filme Horror By trickz in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 24 Last Post: 03-12-2009, 19:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts