Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 233 of 244 FirstFirst ... 133 183 223 231 232 233 234 235 243 ... LastLast
Results 4,641 to 4,660 of 4862

Thread: Ultimul film vizionat / Recomandari filme

  1. #4641 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Darthstone View Post
    Tomb Raider 6.5/10
    My feelings are mixed... Bun ca film de aventura, slabut ca film Tomb Raider, ok ca adaptare dupa jocuri. In primul rand nu am avut impresia ca ma uit la un film Tomb Raider datorita Larei care are trasaturile lui Rey din Star Wars, dar actrita si-a facut bine treaba; abia dupa ce ajunge pe insula a inceput sa o copieze pe Lara din joc, apoi cand a inceput sa prinda filmul contur a lasat de dorit actiunea. Mi-a placut ca a imbinat cele doua jocuri noi insa a iesit un terci, drept urmare multe elemente din jocuri au fost lasate afara. Faptul ca au lasat fantasy-ul din joc depinde de gusturi deci nu ma pronunt, eu am ramas dezamagit aici. Nu inteleg ce e asa greu sa urmeze povestea din joc in film si viceversa, si se folosesc doar de setting pt a o altera. S-a intamplat aici, s-a intamplat in Assassins Creed, si multe alte exemple. Cel putin din ultima perioada, consider ca Warcraft ramane inca cel mai bun film facut dupa un joc video. Sa vedem Uncharted si Witcher ce vor fi...
    Subscriu doar partial. Se vede de la o posta ca au incercat sa faca Tomb Raider pe gustul majoritatii celor care merg in cinema, de unde si dezamagirea ca se abate de la joc... In rest ca film de actiune e ok, povestea e mai ancorata in realitate decat in fantasy. Vikander joaca bine, noroc ca ea mai ridica filmul...

  2. #4642 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by Darthstone View Post
    Tomb Raider 6.5/10
    My feelings are mixed... Bun ca film de aventura, slabut ca film Tomb Raider, ok ca adaptare dupa jocuri. In primul rand nu am avut impresia ca ma uit la un film Tomb Raider datorita Larei care are trasaturile lui Rey din Star Wars, dar actrita si-a facut bine treaba; abia dupa ce ajunge pe insula a inceput sa o copieze pe Lara din joc, apoi cand a inceput sa prinda filmul contur a lasat de dorit actiunea. Mi-a placut ca a imbinat cele doua jocuri noi insa a iesit un terci, drept urmare multe elemente din jocuri au fost lasate afara. Faptul ca au lasat fantasy-ul din joc depinde de gusturi deci nu ma pronunt, eu am ramas dezamagit aici. Nu inteleg ce e asa greu sa urmeze povestea din joc in film si viceversa, si se folosesc doar de setting pt a o altera. S-a intamplat aici, s-a intamplat in Assassins Creed, si multe alte exemple. Cel putin din ultima perioada, consider ca Warcraft ramane inca cel mai bun film facut dupa un joc video. Sa vedem Uncharted si Witcher ce vor fi...
    Pune si tu spoiler trai-ti-ar, nu toti am vazut filmul

    Sent from my LG-H870 using Tapatalk

  3. #4643 SP
    Member Snookerdog89's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Pune si tu spoiler trai-ti-ar, nu toti am vazut filmul

    Sent from my LG-H870 using Tapatalk
    Acu l-am "vazut" toti

    On: Star Wars The Last Jedi. Film bunicel, m-a surprins partitura unui personaj mai vechi. Mai tot filmu incearca chestii noi, unele mai reusite ca altele. De vazut la calitate maxima pentru efectele speciale.

    Sent from my LG-H870DS using Tapatalk

  4. #4644 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Nu am bagat de seama ca am dat spoilere, si nici nu stiu cum procedez sa pun tagul

  5. #4645 SP
    Member biagyydog's Avatar
    here you go.

  6. #4646 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Dude...nici chiar asa.

  7. #4647 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    The Shape of Water aka Abe Sapien gets laid
    Deci acest film a castigat Best Production Design, Best Original Score, Best Director, Best Picture! Holy Sfântul Vasile! Visual da este frumos să te uiți la el dar sincer nu cred ca merita (indiferent cat de mult I love Guillermo del Toro) nu merita Cel mai bun Film deși dacă mă uit peste concurență nu aș zice că aș fi preferat vreunul să fi căștigat.
    Nu mă deranjează sexul în filme dar parcă asta mi-a lăsat un gust foarte prost în minte...
    Toate ca toate aș fi preferat un Hellboy 3! sau dacă nu Hellboy 3, atunci Creature from the Black Lagoon decât asta... FISH SEX for the love of god!
    Attached Images Attached Images the_shape_of_water_poster.jpg

  8. #4648 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Ready player one - 8/10

    Un spectacol vizual si auditiv, vazut la imax 3d (3dul nu e asa pronuntat). Primul film pe care il vad la imax unde am zis tare "geezus christ" la prima scena cu cursa. A fost un asalt asupra simturilor, nu eram pregatit. Dolby atmos este viitorul in materie de cinema experience, aveam explozii si bucati de sticla deasupra capului si ma uitam ca un copil la imensitatea aia de ecran cu ochii cat cepele!

    O abundenta de personaje din jocuri, filme, chiar si arme consacrate sau scene din filme! Pacat ca nu au mers pe ceva mai dark, mai matur, prea e facut pt pg 13, cand de fapt target audience are trebui sa aibe ideal mimim 30 de ani sa prinda toate easter egg-urile prezentate. Sper ca am scapat cateva, sa le vad si sa zambesc la o a doua sau a treia vizionare!

    Puncte scazute pt momente silly, spielberg cliches, muzica neinspirata in anumite momente si finalul cu un mesaj invechit dar nu asa de pronuntat pe cat te-ar face sa crezi unele reviewuri. Da, mai iesi afara din cand in cand si mai lasa tv-ul, jocurile, dar fara alea nu intelegeai 50% din filmul asta.

  9. #4649 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    A Silent Place - 9/10

    Nu l-as cataloga ca fiind horror absolut, dar montajul, modul in care linistea predomina majoritatea filmului si pacing-ul care te tine pe marginea scaunului in mod constant, mai ales in a 2-a jumatate a filmului unde nu ai momente de respiro mai lungi de 10 secunde fac din filmul asta unul din cele mai bune ale anului. Singurul minus ar fi sfarsitul care e un pic... sa zicem stupid ca, lore-wise, nu s-a prins nimeni de smecherie

  10. #4650 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Eu i-am dat 6/10 si asta doar datorita casting-ului si atmosferei din sala, nimeni nu se atingea de nachos/popcorn/m&m.

    Nu am putut sa trec peste gaurile din scenariu...



    Stiu ca e major nitpicking si cu raspuns la toate intrebarile mele, iesea un sezon, doua, nu un artistic.

  11. #4651 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Stiu ce spui, aceleasi plotholes le-am remarcat si eu, dar am marit nota extrem de mult pentru ca e singurul film la care am fost unde a creat atmosfera aia in sala de cinema si unde nu m-a lasat sa-mi iau ochii de pe ecran nici macar o fractiune de secunda in a 2-a jumatate, a fost actiune non-stop. E clar ca unele chestii au fost trase de par fix pentru elementul artistic, dar am putut sa le ignor fara sa-mi bat capul.

  12. #4652 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Fixed
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    A Quiet Place

  13. #4653 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Thanks, eram un pic adormit cand am scris

    Sent from my LG-H870 using Tapatalk

  14. #4654 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Avengers: Infinity War... best one yet.

  15. #4655 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    Avengers: Infinity War! It was ok!
    cred ca am ajuns la superhero saturatie! adica as prefera sa vad orice altceva decat filme cu super eroi!
    Attached Images Attached Images 1-491.jpg

  16. #4656 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Imi poate explica si mie cineva de unde vine chestia asta cu "superhero fatigue"? Ce e atat de obositor si neplacut la un gen anume de filme si de ce insista lumea ca e pur si simplu un curent care mai devreme sau mai tarziu trebuie sa inceteze? Nu as fi nedumerit daca nu ar bombarda Hollywood-u' industria anual cu comedii, comedii romantice, drame, filme de actiune, thriller, horror etc. Sunt zeci sau sute de filme din fiecare astfel de gen care apar in cinematografe in fiecare an, dar nu am auzit pe nimeni vreodata spunand "we've reached the point of comedy fatigue". Concret, care e elementul care ii confera oricarui gen de film posibilitatea de a rezista in timp pe perioada nedeterminata (avem comedii de 100 de ani), dar care le lipseste cu desavarsire filmelor cu super eroi? Faptul ca deriva din niste benzi desenate, ceea ce denota in mintea unora niste origini relativ infantile? Efectele speciale si latura asta fantastica, complet rupta de realitate, le fac sa fie prea ridicole? Anul trecut au iesit 6 astfel de filme. 6. Anul asta sunt 3 de la Marvel, 2 de la Fox, unul de la DC si unul de la Sony. 7. Anii trecuti erau mai putine. Chiar au fost atat de multe in ultimii ani incat s-a instalat in unii o lehamite atat de crunta? Pentru mine, cu unele exceptii, e un eveniment cand iese un astfel de film si abia astept sa merg sa il vad. Asta in timp ce daca vreau sa vad orice alt tip de film, pot sa merg literally in orice moment al anului in cinema si sa imi aleg unul.

  17. #4657 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Cred ca problema acestor filme este in mare parte lipsa mizei din poveste. La nici unul n-am simțit suspans sau alte emoții pt personajele principale. La toate merg știind ca oricum la final eroii câștigă si toata lumea trăiește sau chiar daca nu trăiește cineva va fi inviat in următorul film. Asa ca merg doar sa vad actiune si efecte de proporții epice + cateva glumite. De la un timp te saturi sa tot vezi blocuri care se rastoarna, explozii si scene de lupa cu 1000 de taieturi la editare.

  18. #4658 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
    Imi poate explica si mie cineva de unde vine chestia asta cu "superhero fatigue"? Ce e atat de obositor si neplacut la un gen anume de filme si de ce insista lumea ca e pur si simplu un curent care mai devreme sau mai tarziu trebuie sa inceteze? Nu as fi nedumerit daca nu ar bombarda Hollywood-u' industria anual cu comedii, comedii romantice, drame, filme de actiune, thriller, horror etc. Sunt zeci sau sute de filme din fiecare astfel de gen care apar in cinematografe in fiecare an, dar nu am auzit pe nimeni vreodata spunand "we've reached the point of comedy fatigue". Concret, care e elementul care ii confera oricarui gen de film posibilitatea de a rezista in timp pe perioada nedeterminata (avem comedii de 100 de ani), dar care le lipseste cu desavarsire filmelor cu super eroi? Faptul ca deriva din niste benzi desenate, ceea ce denota in mintea unora niste origini relativ infantile? Efectele speciale si latura asta fantastica, complet rupta de realitate, le fac sa fie prea ridicole? Anul trecut au iesit 6 astfel de filme. 6. Anul asta sunt 3 de la Marvel, 2 de la Fox, unul de la DC si unul de la Sony. 7. Anii trecuti erau mai putine. Chiar au fost atat de multe in ultimii ani incat s-a instalat in unii o lehamite atat de crunta? Pentru mine, cu unele exceptii, e un eveniment cand iese un astfel de film si abia astept sa merg sa il vad. Asta in timp ce daca vreau sa vad orice alt tip de film, pot sa merg literally in orice moment al anului in cinema si sa imi aleg unul.
    Mie imi e dor de un film horror bun in care sa-mi tremure chilotii pe mine de frica sau macar sa am cosmaruri si sa nu pot dormi! De un fantasy bun care sa spuna o poveste frumoasa! Film de actiune bun am vazut in ultima perioada John Wick 1& 2 si The Raid 1 & 2! As da orice pentru un die hard bun sau mai bun decat primul in care sa-mi fac griji ca personajul principal s-ar putea sa moara! In care mizele sa fie realiste si nu o poveste spusa mai mult din efecte speciale! De asta cred ca prefer sa ma uit la filme vechi ca macar acolo nu aveau bugetul sa arunce in aer orice din 4 minute in 4 si se bazau pe carisma personajelor si pe dialogul dintre ele. Nu one liners per minut. La Avengers mi-a placut quest-ul pe care l-a facut Thanos mi-a placut asta la film, foarte putin m-a interesat de eroii principali si poate sunt eu doar dar foarte mult shaking cam in film. Iubita mea cand s-a terminat filmul mi-a zis ca daca stia ca se termina asa de-a pix-ul nu mai venea la el! Nu a avut o finalitate nu m-a convins ca vreau sa vad partea a 4-a...
    Un exemplu bun este New Mutants! care combina horror cu x-men ceea ce nu am mai vazut pana acum, cum si Logan a combinat o poveste western cu x-men! Again un film misto. Tomb Raider desi nu foarte bun a adus ceva ce duceam lipsa de cand am terminat Uncharted! O aventura cheese gen Indiana Jones. As da orice pentru un The Boondock Saints 3, dar nimeni nu-l face.
    si de asta am superhero fatigue pentru ca toate in acest moment mi se par copy paste! Combina genurile creaza hybrid! Vino cu ceva nou la acest gen! Atat cer de la filmele astea daca tot imi investesc banii in ele. Cumparand blu-ray sau bilete de cinema. Sper ca am raspuns si m-am explicat. Sper ca nu am jignit pe nimeni cand mi-am dat parerea despre film in sine.

  19. #4659 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Pe mine cu siguranta nu m-ai jignit, eram doar curios ce e cu fraza asta aruncata tot timpu' de toata lumea. E clar ca avem puncte de vedere diametral opuse.

  20. #4660 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Deadpool 2 Nota: 7.5/10

    Asemanator ca primul. Glume de 2 lei, porcos la extrem si foarte distractiv. Recomand sa-l vedeti!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 233 of 244 FirstFirst ... 133 183 223 231 232 233 234 235 243 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ultimul serial vizionat / Recomandari seriale By Mika in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 1604 Last Post: 30-05-2021, 00:56
  2. Ultimul serial vizionat! By trickz in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 75 Last Post: 17-02-2015, 22:06
  3. Replies: 0 Last Post: 12-01-2013, 21:26
  4. Recomandari filme cu vampiri sau werewolves please. By Strike105X in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 14 Last Post: 03-12-2011, 23:50
  5. Recomandari: Filme Horror By trickz in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 24 Last Post: 03-12-2009, 19:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts