Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 52

Thread: Lieutenant Columbo

  1. #1 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

    Post Lieutenant Columbo

    N-am să vă plictisesc cu analiza mea asupra filmelor/serialului �n care Peter Falk dă viață unui personaj de legendă -> Lieutenant Columbo . Sunt un mare fan, dar �n unele momente...pur și simplu nu-mi găsesc cuvintele...și dec�t să fac un comentariu aiurit mai bine las site-urile de specialitate să-și facă treaba și eventual cei de pe forum, care știu despre Lieutenant Columbo.

    Vreau doar să vă reamintesc modul aparte �n care fiecare caz era abordat și analizat...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Columbo_(TV_series)

    Lt. Columbo (Character)
    Attached Images Attached Images columbo.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...nimeni, nimic?

  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Hehe... numai la el si la Jessica Fletcher (Character) ma uitam cand eram mic... am observat ca au inceput sa il redifuzeze pe antena1 (parca) dar la o ora total... aiurea, pentru mine cel putin...

    Colombo mi se pare o combinatie de "Agatha Christie: Poirot" (1989) si Colonel Jack O'Neill (Character) .... un Poirot mai updated dar un O'Neill mai demodat...

  4. #4 SP
    Banned Chifteluta's Avatar
    Serialul asta era difuzat si in Romania prin anii '70. Eram mic atunci, dar nu pot sa uit cat de fascinat eram de Colombo. Un serial politist din care lipseau impuscaturile, cascadoriile si mai stiu eu ce artificii. De multe ori stiai inca de la inceput cine este criminalul. Si da..., unele rezolvari sunt de-a dreptul geniale. Mai degraba demne de Sir Arthur Conan Doyle .

  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Dacă vreți să-l urmăriți: de luni p�nă joi, pe Antena 1 de la ora 17.00 (așa-i �n fiecare an, pe perioada vacanței de vară).

  6. #6 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Serialul se difuzează de luni p�nă vineri (13.05 - 14.25) pe AXN CRIME

    ...degeaba, Columbo is THE MAN!

  7. #7 SP
    Member I-Ray's Avatar

    Arrow

    asta e foarte tare, il difuza si pe pro cinema, ma uitam cu maica-mea din cand in cand (ea cred ca a vazut toate episoadele)

  8. #8 SP
    Member Alex De Large's Avatar
    Intr-adevar Columbo e tata lor cand vine vorba de deslusit cazuri aparent ca si rezolvate. Imi place mai ales cat de insistent e cu suspectii, face pe prostul si ii agaseaza ("one more thing"), pana ce ei is pierd cumpatul si fac o greseala si atunci pam pam, s-au dat de gol.

    Pur si simplu genial cum le vine de hac criminalilor.

    S-a pomenit ca nu este actiune, dar nu asta este farmecul lui Columbo, daca vreau un politist trigger happy ma uit la Dirty Harry.

  9. #9 SP
    Member I-Ray's Avatar
    un serial asemanator si aproape la fel de fain e cu babuta aia in varsta ce face pe detectivul. imi scapa numele

  10. #10 SP
    Member Alex De Large's Avatar
    Quote Originally Posted by gus View Post
    un serial asemanator si aproape la fel de fain e cu babuta aia in varsta ce face pe detectivul. imi scapa numele
    Murder she wrote. Totusi e mai fain Columbo.

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    foarte bun serial. l-am urmarit de 2 ori cap-coada in "tineretile" mele. a fost chiar primul serial pe care l-am luat prin '98 cand mi-am pus prima data net acasa

  12. #12 SP
    Member klausn's Avatar
    Super,intradevar un serial ce merita vazut,pacat ca nu l-am vazut cap-coada.

  13. #13 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Inca il mai difuzeaza pe Antena. Nu stiu daca in mod curent, ca nu apuc niciodata sa ma uit 2 zile consecutiv. M-am uitat ieri si mi-am reamintit cu placere de farmecul acestui serial

  14. #14 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...wtf?! L-au scos de pe AXN CRIME? - de 3 zile nu s-a mai fost difuzat...

  15. #15 SP
    Member viezure's Avatar
    Solutia pe care ti-o recomand o vezi in poza atasata, coincidenta face ca fix ieri sa fi vazut un episod din sezonul 1 (cel in care un critic de arta il omoara pe unchisu' pt mostenire - tablourile lui - si face sa para ca un jaf, furand cateva tablouri valoroase. Pe la jumatea episodului, criticul asta ajunge noaptea la el acasa cu tablourile furate intr-o sacosa, iar acolo da peste columbo, dormind pe canapea. In stilul lui isi cere scuze, ca a adormit citind carti despre arta si-l intreaba ce are in sacosa, bagand mana inauntru sa le scoata sa admire. Criticu' il opreste si zice ca-i tarziu, iar columbo pleaca. Eh, si criticul ii insceneaza sotiei unchiului crima, plantand niste indicii care duc catre ea, printre care si tablourile, ascunzandu-le prin sifonierul aleia. Politistii gasesc tablourile, iar columbo cere sa fie cautate dupa amprente. Criticul zice ca nu dovedeste nimic asta, pt ca amprentele lui sunt peste tot pe tablouri, fiindca inainte sa fie furate le dusese la o expozitie. Si columbo zice, "ah stiu, dar nu ne uitam dupa amprentele tale, ci ale mele. Daca sotia chiar era criminalul, cum ar fi fost posibil sa ajunga amprentele mele pe ele?". Super ).
    Attached Images Attached Images colum.jpg

  16. #16 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    E buna soluția, dar degeaba. Dacă nu văd filmele la TV �mi pierd interesul (pentru 99% din ele - și aici intră și documentarele). Am toate seriile Columbo, e drept nu originale, dar nu-i ca și c�nd le văd la TV.

    Mă disperă sentimentul ala de pauză...c�nd sună telefonul sau sună cineva la ușă...sau etc...pun pauză...apoi reiau de unde am rămas...pur și simplu-și pierde din esență. Dacă se �nt�mplă să fiu �ntrerupt de 100 de ori...ce fac? Așa mai bine mă uit la TV și nu-mi pasă de nimic (pentru că-s conștient că nu pot pune pauză ). C�nd e la TV știi că dacă nu ești atent pierzi faza. Te ține...atent.

    Oki, se pare că filmul se redifuzează pe AXI CRIME. Azi e de la 17.35

    Yes!

  17. #17 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Azi e de la 12:50, tot pe AXN CRIME

  18. #18 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quick reminder
    • azi e la ora 17.35@AXN CRIME

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    A re-�nceput seria și pe Antena 1, zilnic de la ora 11

  20. #20 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Azi de la 18.20 pe AXN CRIME

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. A murit Lieutenant Columbo! (Peter Falk) By RonanN1 in forum Offtopic
    Replies: 6 Last Post: 27-06-2011, 00:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts