Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 45

Thread: Babesioza !

  1. #1 SP
    la muncă bă! urioc's Avatar

    Babesioza !

    Salutare tuturor. Vreau prin acest thread sa avertizez toti posesorii de caini, sa aibe mare grija, datorita unei boli care incepe sa fie din ce in ce mai raspandita in randul patrupezilor nostri iubiti.

    De vineri, beto, cainele meu, era foarte molesit, nu avea pofta de mancare. am crezut ca e doar obosit. sambata a continuat comportamentul lui, dar de ieri deja am inceput sa tremur de frica, gandindu-ma la ce e mai rau. astazi am fost cu beto la un cabinet veterinar si a fost diagnosticat cu babesioza. ce este babesioza ? Este o boala aproape mortala pentru cainii nostri, transmisa prin capuse. partea urata este, ca eu l-am dat pe beto cu frontline, dar se pare ca nu a fost de ajuns. acum este o lupta, care sper sa fie castigata. Virusul ii poate face felul unui caine in decurs de aproximativ o saptamana, si nu este o moarte calma.. astazi i-am facut injectiile, sper sa se faca bine si sper ca toti posesorii de caini dupa forum sa citeasca acest mesaj si sa aibe grija, ca nimic nu e mai dureros decat sa iti sti prietenul suferind si sa nu ai ce sa ii faci.
    Attached Images Attached Images babesia.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sper sa treaca cu bine. Sa ne spui cum ii merge. Uite si ce am mai gasit pe net despre bebesioza, if it helps:
    Babesioza
    Babesioza la animale
    BOLI DE SEZON ANIMALE ? BABESIOZA - Capusele fac victime in randul cainilor din Baia Mare (VIDEO)

  3. #3 SP
    la muncă bă! urioc's Avatar
    multumesc monky, cred ca am citit orice site care mi l-a afisat google legat de boala aceasta si pot spune ca nu doresc nimanui asa ceva. seara aceasta e cea mai grea pentru ca nu se stie cum va reactiona la tratament si nu pot sa nu fiu pesimist. incerc sa fiu optimist, sa glumesc, dar e greu cand il stiu in starea care e.. si totul de la o capusa. problema cea mai mare este ca pe diferite forumuri multi se plang de cabinetul unde este beto, cel de la ilioara. sper ca macar in cazul meu sa fie o exceptie..
    oh god..

  4. #4 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Doamne, ce aiurea. Sper din tot sufletul sa scape cu bine Beto! Am avut mai multi caini, dar nu mai am acum niciunul.

  5. #5 SP
    la muncă bă! urioc's Avatar
    nu m-am putut abtine si l-am trezit sa mearga cu mine la bucatarie sa fumez o tigare. lucrul cel mai tare a fost, ca dupa vreo 4 zile, a venit cu coada in sus
    obosit cum e, cu coada in sus, deci cine stie, poate e un semn bun. nu s-a atins de apa sau de mancare, dar na.. facem totul cu pasi mici. am impresia ca maine o sa fie pus din nou la perfuzii.

    am atasat 2 poze cu el. acum are blanita mai mare, e mai ursuz
    Attached Images Attached Images img_0267.jpg img_0310.jpg

  6. #6 SP
    Junior Member aditzaC's Avatar
    Buna ziua
    Din pacate si eu ma lupt alaturi de catelul meu impotriva acestei boli . Am un pekinez imperial care a fost infestat cu Babesioza. Vineri dimineata mama mea a fost cu el la veterinar unde i-au luat teste de sange si i-a facut doua injectii . In decursul zilei el se simtea tot mai rau asa ca am ajuns cu el la o clinica non stop, unde dupa recoltarea urinei si niste teste de sange ne-a zis ca are babesioza. I-a pus perfuzii , ia facut injectii . In urma analizelor ni s-a zis ca ficatul lui este ff afectat si ca este f anemic , de asemenea i-au fost afectati si rinichii . I-au facut o injectie antidot , i-au administrat vitamine , i-am cumparat pastile pt ficat : esentiale si milgama , ii dam si oral un antibiotic . De atunci a inceput cosmarul . A facut niste crize de am crezut ca il pierdem . Slava domnului nu l-am pierdut insa momentan nu se poate ridica de jos , daca reuseste sa se ridice ( are ambitie ) cade imediat , este f slabit , are organismul f afectat. De mancat nu mananca , dar mama ii da supa cu seringa , apa . Tremura tot , are spasme si acum s-a umflat in burta . Vom ajunge din nou la doctor . M-am inscris pe acest site sa va spun sa aveti grija de animalul vostru si cand prezinta primele simptome sa mergeti cu el la veterinar . Ne rugam la D-zeu sa scape pt ca il iubim tare mult .
    Urioc ......sa dea d-zeu sa scape si cainele tau ! Din ce am vazut eu in poza ...arata destul de bine , al meu este terminat nu sta pe picioarele lui , e ca o carpa .
    Sanatate !

  7. #7 SP
    la muncă bă! urioc's Avatar
    s-a facut mai bine, acum doar ce ii dau pastile si vad ca raspunde bine la tratament. a fost la muchie, e putin scapat. partea urata e ca am devenit paranoic, cum simt o denivelare mica, deja vad capusa in fata ochilor si va dati seama ce frica e. aditzaC sper din suflet sa scape si al tau, ca stiu numai prin ce am trecut eu si nu doresc asta nimanui..

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ne bucuram de vestea buna. Stai linistit, nu trebuie sa devii paranoic pentru asa ceva. Doar un picut de extra atentie din cand in cand... Sunt acum solutii foarte ok pe care le aplici odata pe luna si nu se ating capusele si puricii de catel. In rest, bucura-te de el ! Asteptam poze cu el vesel si zglobiu

  9. #9 SP
    la muncă bă! urioc's Avatar
    pai cam asta am vrut sa arat cu acest forum, aceste solutii (ma refer la frontline, ca asta i-am dat lui beto pana acu) nu ajuta asa mult pe cat ar trebuii. recomandarea cea mai buna este o baie odata la o saptamana cu un sampon specific, cel putin asa mi-a fost recomandat de cativa medici veterinari.
    solutiile respective sunt bune, dar nu il scapa de orice. vesel e, vecinii pot confirma asta lol

  10. #10 SP
    Junior Member aditzaC's Avatar
    Salutare ....din pacate catelul meu a murit joia trecuta . Nu stim ce s-a intamplat , care a fost mai exact cauza mortii , dar din cate il vedeam noi cum arata nu ii dadeam mari sanse, am trecut prin clipe groaznice cu el . A fost f sensibil ...a fost f afectat de aceasta boala nenorocita .Suntem terminati , inca nu ne-am revenit , a fost un soc pt noi mai ales pt mama mea pt ca ea statea zilnic cu catelul . Ne-am gandit sa ii cumparam alt catel mamei si poate va reusii sa treaca peste intamplarea aceasta .
    Ai grija de Beto .....o sa se faca bine , ti-am zis si in mesajul anterior ca arata f bine , sta f bine pe picioarele lui , al meu catel nu era in stare sa se tina pe picioare , mergea ingenuchiat avea o vointa si o ambitie in el ...........se tara cum putea dupa vocea mamei si o privea drept in ochi cerandu-i ajutorul .OFFF...AS DA ORICE SA IL ADUC INAPOI
    Multa sanatate tuturor !

  11. #11 SP
    la muncă bă! urioc's Avatar
    doamne imi pare sincer rau pentru ce s-a intamplat. o boala absolut nenorocita si chiar nu imi vine sa cred ca e de la o capusa amarata. sper ca posesori de caini dupa forum sa citeasca ceea ce este aici ca nu este de glumit..

  12. #12 SP
    Junior Member aditzaC's Avatar
    Da din pacate ...nici noua nu ne vine sa credem , am tot sperat ca daca a reusit sa treaca cateva zile isi va revenii , dar n-a fost sa fie asa ! Mititelul de el ..a trecut prin niste chinuri si dureri cumplite . JOi ....dimineata mama mergea cu el la perfuzii si pe drum cand s-a uitat la el a obs ca mititelul facuse cataracta ..ochiul lui era verde. I-a facut perfuzia ....in timp ce dr se uita la el , ia tras gingia si a mirosit , dand usor din cap ( sunt convinsa ca stia ca va murii ) . La o ora dupa ce a ajuns mama cu el acasa ....a avut cateva spasme si ia dat sangele pe nas si ....a murit . Maicamea disperata a incercat sa il resusciteze , sa faca orice ca sa il aduca la viata , dar din pacate ....nu a reusit. In asemenea momente incepi sa te gandesti la fel si fel de chestii : poate daca il duceam si il tratam la alta clinica era mai bine si avea sanse , poate daca mama ii punea fiola din februarie nu mai patea asa ........dar acum sunt de prisos aceste ganduri . CLinica unde l-am tratatat se afla in Otopeni iar medicii de acolo erau destul de '' aiuriti '' si nepasatori ......pe deasupra f aroganti si ironici . NU aveam posibilitate sa il tratam in alta parte de aceea am suportat atitudinea lor sperand ca vom salva catelul . E tare greu ....are app o saptamana si parca nu ne vine sa credem , asteptam sa il vedem . Incerc sa atasez o poza ...sper sa reusesc , sa il poti vedea .
    Attached Images Attached Images imag032.jpg imag031.jpg imag045.jpg

  13. #13 SP
    la muncă bă! urioc's Avatar
    Doamne ce dragut era, dar i se citeste chinul din privire.. saracul. exact ca in a 3-a poza statea si al meu constant, mi se rupea sufletul sa il vad asa
    in cei din otopeni nu prea am incredere pentru asa ceva, mi-am pierdut si increderea in cei de la ilioara. o sa incerc happy pet-ul despre care aud doar cuvinte de lauda, mai ales la adresa domnului doctor Fulger Stefan. este pe str. Ion Neculce (1 mai)
    motivul pentru care nu recomand Ilioara pentru asa ceva, este ca au niste preturi enorme si au un curaj aparte anumiti medici. De pilda eu cand am fost ultima data cu Beto, l-au pus pe perfuzii si in aceea zi venise niste domni sa vada progresul boalei in general. O doamna medic a venit si aproape cu forta i-a luat lui Beto sange, desi era anemic si slabit. De ce zic aproape cu forta, eu am intrebat-o de ce ii ia si mi-a explicat situatia cu acei domni, veniti tocmai din Germania, lucruri de acest gen. Intreband-o daca il ajuta pe Beto cu ceva aceasta recoltare de sange a cam ezitat si apoi mi-a zis un nu. Eu nu am lasat-o sa ia, m-am certat destul cu ea, dar intr-un final a lasat-o tata. Sa vedeti ce oameni sunt. Un lucru foarte bun legat de acel cabinet este ca lucrau de Paste si ii multumesc lui Dumnezeu si acu pentru asta, ca eu l-am dus pe Beto in a 2-a zi de Paste. Dar daca voi fi nevoit sa mai apelez la servicii veterinare, Ilioara nu va fi unul dintre ele.

  14. #14 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Fratilor, de ce nu apelati la serviciile Facultatii de Medicina Veterinara ? Au medici care si-au dat doctoratul pe Babesioza ... In plus , preturile sunt mai mici decat la cabinetele private .

  15. #15 SP
    Junior Member aditzaC's Avatar
    Pozele acelea sunt facute anul trecut ....asa avea el o fata mai trista , te facea sa iti fie mila de el dar nu suferea atunci de nimic. Imaginati-va cum arata in suferinta daca atunci cand era sanatos arata mila . Am crezut ca mi se rupe sufletul cand l-am luat de cateva ori si l-am dus cu mama la dr , in rest mama a stat cu el . In leg cu dr ...mda ce sa zic NO COMMENT . L-am tratat la Otopeni din doua motive : 1. mama a stat la o prietena si 2. la cab respectiv aveau Aspatofort ( un med bun pt ficat ) . Si din pacate cu o zi inainte sa moara am aflat de un medicament f bun pt ficat si anume RX VITAMIN suport hepatic , notati-l pt ca este extraordinar de bun pt ficat .

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Off... asta este motivul pentru care nu mai vreau catel. Te atasezi mult prea mult de ei, devin practic parte din familie... si cand iti mor in brate, parca se rupe ceva din tine. Eu am pierdut 2 dalmatieni... si am zis ca nu-mi voi mai lua alt catel decat daca voi avea o vila/casa cu o curte foarte mare, unde sa am cel putin 3-5 "jucausi"...

    ---------- Post added 20-04-2010 at 03:40 PM ----------

    P.S. Ca sa nu transformam totusi threadul in "Valea Plangerii"... pt. ca devine totul prea trist, o sa va rog sa ramaneti strict la recomandari gen medicamentatie, doctori recomandati, sfaturi... Multumesc anticipat !

  17. #17 SP
    la muncă bă! urioc's Avatar
    Quote Originally Posted by Studentul View Post
    Fratilor, de ce nu apelati la serviciile Facultatii de Medicina Veterinara ? Au medici care si-au dat doctoratul pe Babesioza ... In plus , preturile sunt mai mici decat la cabinetele private .
    asta am vrut in cazul meu, dar Facultatea de Medicina Veterinara nu este deschisa in timpul sarbatorilor. cel putin in cazul meu nu am avut norocul de a gasi deschis, ca iti dai seama ca nu ma duceam la un cabinet privat.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Off... asta este motivul pentru care nu mai vreau catel. Te atasezi mult prea mult de ei, devin practic parte din familie... si cand iti mor in brate, parca se rupe ceva din tine. Eu am pierdut 2 dalmatieni... si am zis ca nu-mi voi mai lua alt catel decat daca voi avea o vila/casa cu o curte foarte mare, unde sa am cel putin 3-5 "jucausi"...

    ---------- Post added 20-04-2010 at 03:40 PM ----------

    P.S. Ca sa nu transformam totusi threadul in "Valea Plangerii"... pt. ca devine totul prea trist, o sa va rog sa ramaneti strict la recomandari gen medicamentatie, doctori recomandati, sfaturi... Multumesc anticipat !
    gata don' director cred ca cei dupa forum s-au convins destul de gravitatea bolii respective

  18. #18 SP
    Member Ayrton's Avatar
    Chiar imi pare rau pentru tine,aditzaC...sincer....stiu cum e sa pierzi un animal drag...iar pentru urioc sunt sigur ca se va face bine,oricum noroc mult...Si cand te gandesti ca e de la o amarata de capusa...cat un butonas de joystick sau chiar mai mica...Bafta in continuare,sper din tot sufletul sa se faca bine !

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate, desi speram sa nu se intample vreodata asa ceva, am patit acelasi lucru cu Aldo, un golden retriever care cred ca s-a nascut doar pt. iubire (eu n-am vazut in viata mea caine atat de iubitor si de atent la fiecare miscare a ta). Nenorocitele astea de capuse se pare ca nu mai tin cont nici de solutiile oferite de doctorii veterinari.

    Ieri pur si simplu nu a vrut sa mai manance treats-urile favorite (din carne uscata de rata), ceea ce a pus mari intrebari. El pur si simplu nu rezista la asa ceva (ba chiar spune ceva pe limba lui in timp ce le devoreaza)! Ajuns de urgenta la spital, i s-a pus diagnosticul de babesioza... si a fost trecut imediat pe tratament si transfuzie de sange. Din cate am inteles, parazitul respectiv era undeva in proportie de peste 20-30% in sange.

    Acum, asteptam sa lupte cu nenorocirea asta de boala... Din pacate de la cabinet am aflat ca in ultimele zile au fost cel putin 15 cazuri de babesioza, in unele cazuri cainii aveau si zgarda anti-pureci/capuse si folosisera si solutie lichida. Deci singurul mod prin care puteti sa preveniti o astfel de boala este sa-l verificati EXTREM de atent de fiecare data cand vine de afara. Pentru un golden retriever (cu ale sale n randuri de blana) acest lucru e al naibii de greu.

    Mai rau este ca din pacate boala nu se manifesta imediat, si exista un timp de incubatie... timp in care in analize nu apare nimic. Prin urmare, pana nu trece de perioada respectiva, nu doar ca nu ai ce face, dar nici medicamentatie nu se poate administra. Iar medicamentatia din cate am inteles este echivalenta cu citostaticele pentru cancer... e o otrava care ar trebui sa omoare parazitii respectivi. Insa pe langa paraziti sunt sanse sa distruga si ficatul sau alte organe. E o lupta pe care multi caini o pierd.

    Noi incercam sa ramanem optimisti insa... aveti mare grija de micuti.
    Si ca sa nu termin in mod pesimist... o sa urc cateva poze cu micul smecher. O sa va tin la curent cu starea lui.
    Attached Images Attached Images aldo_the_golden_retriever_01.jpg aldo_the_golden_retriever_16.jpg aldo_the_golden_retriever_15.jpg aldo_the_golden_retriever_14.jpg aldo_the_golden_retriever_13.jpg aldo_the_golden_retriever_12.jpg aldo_the_golden_retriever_11.jpg aldo_the_golden_retriever_10.jpg aldo_the_golden_retriever_09.jpg aldo_the_golden_retriever_08.jpg aldo_the_golden_retriever_07.jpg aldo_the_golden_retriever_06.jpg aldo_the_golden_retriever_05.jpg aldo_the_golden_retriever_04.jpg aldo_the_golden_retriever_03.jpg aldo_the_golden_retriever_02.jpg

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am luat si eu topicul de la inceput si m-a luat o frica fantastica. Mi se pare incredibil cum nu exista nimic care sa previna astfel de situatii. Si eu folosesc frontline de 2 ani, toate persoanele cu caini din Romania mi-au spus ca folosesc frontline. Incepe sa imi fie si mie frica ca nu e ce trebuie. Iti vine sa ramai cu cainele in casa si sa-l pui sa faca in baie.

    Multa bafta MonkY! Sa ne tii la curent.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts