Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 41 to 60 of 76

Thread: Proiect Acvacris

  1. #41 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    whoa. Si eu am avut alge dar nu la modul asta. Erau punctiforme si verzi si se lipeau de pereti si de plante. Am schimbat plantele din acvariu cu altele si nu am mai avut probleme.

    Am cumparat intre timp o solutie anti alge de la pet shop dar nu a avut nici un efect. Bani cheltuiti aiurea.

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cele verzi si punctiforme sunt "ok" si le cureti imediat cu un razuitor sau burete... De fapt acelea de pe geam chiar trebuie sa te miri daca nu apar intr-un acvariu.. In plus, acelea sunt favoritele ancistrusilor, pleco, otocinclus, etc.

    Oricum momentan sunt asaltat pe mai multe fronturi. A venit si chillerul si nu functioneaza deloc cum trebuie.

    Ora 14:29: Temperatura din chiller - 27.4C | Temperatura din acvariu - 27.6C | Temperatura din camera - 25.5C
    Am setat la 25C. Dupa mai bine de 10 ore, temperatura parea a nu se mai misca mai jos de 26.2C.
    Ora 02:03: Temperatura din chiller - 26.2C | Temperatura din acvariu - 26.6C | Temperatura din camera - 25.2C

    Ceva e in neregula rau. Nu mai vorbesc de zgomotul infernal pe care-l face insa viteza cu care scade temperatura avand in vedere volumul de apa ce trece prin chiller si dimensiunile la care este recomandat... cum sa zic, mi se par absurde rau. Daca acum, cand am 25 grade in camera sta 10 ore ca sa scada 0.8C, pai la vara cand vor fi 35 grade, ce fac, stau 2 saptamani ca sa scada 1C ? Prin urmare sunt in impas rau ? Ma gandesc cu groaza la faptul ca si daca ar fi fost mai eficient, zgomotul pe care-l face este ingrozitor. Eu unul nu recomand nimanui asa ceva sub nici-o forma. Asta este, lucru chinezesc am platit, lucru chinezesc am primit. Culmea e ca in schema de mai jos in statistici sunt cu totul alte date...
    Attached Images Attached Images hailea_chillers.jpg hailea_chillers_1024.jpg

  3. #43 SP
    Admin MonkY's Avatar
    - chillerul a plecat la service. I hate Hailea ! Nu reusea sa raceasca nici macar un grad in mai bine de 12 ore...
    - razboiul cu algele continua (azi am taiat aproape 30% din plante care erau infestate de Straghorn)
    - au poposit noi plantute plus 3 otocinclus (renumiti in placerea cu care "devoreaza" anumite alge). Sa speram ca si la mine vor face un pic de curatenie... desi mari sperante nu am.
    - am adaugat ceva nisip in partea din fata (nu le merge deloc bine plantutelor cu substratul acela subtire). Asa ca sper ca le-am dat o mana de ajutor.
    - schimbat neoanele Juwel High Lite 54W Nature si Daylight cu JBL Natur + Tropic, tot asa, in speranta ca o lumina mai ok din punct de vedere calitativ ma va ajuta in lupta cu algele. Ce pot sa spun este ca la o prima vedere neoanele de la JBL sunt mult mai puternice (desi tot la 54W).
    Attached Images Attached Images project_acvacris_v1.3b.jpg project_acvacris_v1.3b_small.jpg comparatii_lumina_acvacris.jpg

  4. #44 SP
    Junior Member mozumy's Avatar
    Super tare Frate! Felicitari! altceva nu pot sa spun

    Aaa, ce as putea sa adaug este ca si eu am acasa un acvariu de 200 de litrii in care am vreo 50-60 de pesti. Si merge perfect Sper sa postez si cateva poze cu el in curand. Pe mai tarziu, ne auzim cu idei noi

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, am trecut la fertilizarea cu PPS-Pro (fertilizare macro) impreuna cu Ferropol 24 (fertilizare micro), in speranta ca voi ajuta plantele in razboiul contra algelor. In sfarsit functioneaza si chillerul nou asa cum trebuie (sta la 25-26 grade Celsius acum)... din pacate insa, atat algele filamentoase cat si Staghorn au facut ravagiii. Cel putin dintre plantele vechi aproape toate sunt pe cale de disparitie (luandu-le locul plantele noi cu crestere rapida). In plus, dupa cum vedeti in poza, au aparut 2 SAE (Siamese Alga Eaters) si 5 Neritine Snails (niste melci care ajuta la "reciclare" in acvariu). Oto incearca ei din cand in cand sa mai pape din alge, din pacate insa s-au prins ca vine mancarica buna intr-o anumita zona a acvariului... prin urmare stau si se lipesc de geam in zona respectiva. La ce sa se mai chinuie sa caute alge cand vine papica buna (si cu bogat continut de alge) la botul "pestelui" ?
    Attached Images Attached Images project_acvacris_v1.4b2.jpg

  6. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sunt curios... a incercat vreodata careva dintre voi sa foloseasca bambus in acvariu ? Chiar ma gandeam... oare o putea creste complet submers ? Sau, eventual bambusul "uscat" si folosit doar pentru "design" o rezista in apa sau se va dezintegra/putrezi ? Hmm...

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Activitatea de noapte in padure... errrm... Acvacris... lots of things going on over there
    Attached Images Attached Images acvacris_activitate_de_noapte.jpg

  8. #48 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Chiar ma gandeam cand vei mai pune ceva noutati pe aici...

    Exista cumva si program de vizita Monky? Nu de alta dar asa ceva merita vazut pe viu, e superb, nu am cuvinte.

    Felicitari man, sper sa fac si eu tot la fel de frumos cand voi fi la casa mea

  9. #49 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    cred ca este cazul sa afisezi un regulament cu orele de somn

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eeeeh, lasati ca s-a pus Cris pe "tuns" si au disparut in mod subit peste 30% din plante. Dar, se regenereaza ele. Ideea e ca lotusul deja nu mai lasa lumina sa treaca de mare ce s-a facut. Inainte ma chinuiam sa le fac mari, acum ma gandesc cu groaza ce fac ca devin prea mari

    DeathWings: stabilim o intalnire, nu-i bai. Insa sa stii, ca nu e chiar atat de simplu cu acvariile astea. Ba chiar e chinul naibii. Insa daca era usor, probabil ca nici nu ma apucam Si oricum, satisfactia este garantata. Mai ales la mine unde sunt atat de multe specii si diferite in comportament. E foarte relaxant... iar cateodata ramai traznit de ce le trece prin capsorul ala mic. Ma trezesc de multe ori razand de unul singur. Eu zic ca pentru mine a meritat efortul...

    Q: da, au program de somn intre 22:00-09:00 si 14:00-17:00. Oricum s-au prins ei cum sta treaba cu orele 14:00-17:00 si numai somn nu trag ei...

  11. #51 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Activitatea de noapte in padure... errrm... Acvacris... lots of things going on over there

    ai reusit sa obtii un ambient absolut superb! felicitari! damn, i miss my "acvacris"...dar cu doua pisici + caine nu as mai avea timp....

  12. #52 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Frumos Monky,imi place!

  13. #53 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Q: da, au program de somn intre 22:00-09:00 si 14:00-17:00. Oricum s-au prins ei cum sta treaba cu orele 14:00-17:00 si numai somn nu trag ei...
    pei de aia zic ! da-le cu afisul in nas daca nu merge scoate nuiaua de la naftalina

  14. #54 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    excelent arata acvariul..sincere felicitari

  15. #55 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    update?

  16. #56 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Un mic update... in poze, ca fac mai mult decat 1000 de cuvinte (am introdus si cuvinte sa fiu sigur)
    Attached Images Attached Images img_2878.jpg img_2883.jpg img_2887.jpg img_2936.jpg img_2945.jpg img_2961.jpg img_2992.jpg img_3175.jpg img_3196.jpg img_2863.jpg img_2995.jpg img_3160.jpg

  17. #57 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Eram putin suparat, dar am uitat complet. Acum ma doare gura de ras. Thanks

  18. #58 SP
    Junior Member Ovisan's Avatar
    Foarte interesanta aceasta sectiune din acest forum, gasit intamplator pe internet.
    M-am inscris si am sa prezint si eu cateva poze curand cu plante si pesti.
    Momentan am un acvariu home made de 47 de litri si unul de aproximativ 18 litri.
    Intentionez sa sar direct la un Juwel Record 110.
    Succes si sper sa ma acceptati .

    Repet, foarte interesant, placut si amuzant.
    Felicitari.

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bine ai venit Ovisan. Referitor la ce ai spus tu... interesant, placut si amuzant... cred ca sunt cuvintele care caracterizeaza ceea ce micutii aceia din acvariu ne ofera. Momenten de relaxare, momente placute, amuzante. Intr-adevar, trebuie sa ii si intretinem, sa gasim solutii la metodele de curatenie, solutii la alge, etc... dar, parca nici n-ar mai fi atat de bine rasplatit efortul daca ar fi prea usor, nu ?

    Referitor la Juwel Record 110, vezi ca Juwel si-a schimbat de curand toata linia (atat acvarii cat si accesorii, pompe, filtre, etc). Prin urmare, daca achizitionezi de la www.zooplus.ro sau din alta parte, ai grija sa le specifici ca vrei din seria noua. Mai mult, ma uit la Juwel pe site JUWEL Aquarium Homepage si din seria Rekord cel mai mic este 160. Nu sta pe ganduri daca e diferenta mica. Trust me, la pestiuci, cu cat e mai mare, cu atat e mai bine (si culmea, contrar opiniilor multora, si mai usor de intretinut, mai greu de deciclat/destabilizate, etc). Bafta !

  20. #60 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Te asteptam cu poze,Ovizan.
    PS: Normal ca te vom accepta
    PSS: Foarte funny pozele de mai sus,MonkY!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Proiect Aquamonk By MonkY in forum Pets
    Replies: 281 Last Post: 08-06-2017, 11:56
  2. Call: Participare proiect Foto-performativ By trickz in forum Offtopic
    Replies: 10 Last Post: 23-07-2013, 00:23
  3. Proiect NOU acvariu 255L By aquapolis in forum Pets
    Replies: 7 Last Post: 27-02-2013, 03:57
  4. Crystal Dynamics lucreaza la un nou proiect By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 13-01-2012, 11:56
  5. Replies: 1 Last Post: 09-03-2010, 21:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts