Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 17 of 27 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 ... LastLast
Results 321 to 340 of 536

Thread: Totul despre pesti si acvarii

  1. #321 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by okayo View Post
    Nu cred ca tine de valorile apei.
    Prima si cea mai importanta regula a acvaristicii: TOTUL TINE DE VALORILE APEI!

  2. #322 SP
    Member okayo's Avatar
    Sunt de acord cu tine Monky. Nefiind un expert si neavand nici cunostiintele tale eu mi-am spus doar punctul de vedere fiind vorba de un singur exemplar. Daca ar fi observat o inautatire generala a starii pestilor probabil ca asta ar fi trebuit sa urmareasca si eventual o imbolnavire generala.
    El s-a referit strict la un peste cu burta mare.

  3. #323 SP
    Admin MonkY's Avatar
    90% din problemele care duc la "umflari" sunt datorate apei si mancarii. Amoniac mult, nitriti si nitrati multi, mancare multa (egal mizerie multa)... toate astea duc la slabirea imunitatii pestilor, la aparitia infectiilor bacteriene. Mai rau este cazul in care infectia se raspandeste si la ceilalti pesti... so be careful. Uite aici un caz clar (de peste cu burta mare): Aquarium Fish - Dropsy - Disease Identification, Diagnosis & Treatment

  4. #324 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    ok guys ms de informatii....intradevar pestele nu mai elimina excremente
    le dau graunte mici tetra rubin
    fac curat la fiecare saptamana,schimb 35-40l de apa dintr-un acvariu de 63l
    si exact ca in poze arata si pestele
    P.S nu stiu masurile apei astept de la un prietem masuratorul

  5. #325 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Saluri!
    Toate bune, deocamdata.
    Am constat ca shrimpii nu stau ascunsi, da sint greu de vazut pe acel manado... Ei de fapt se plimba pe acolo, si se ascund numai la lumina puternica.
    Deci zic eu, e de bine.
    Are cineva idee in cit timp pot spera la puiuti de la shrimpi? Vreau sa zic, fiind numai o pereche.
    Ape limpezi!

  6. #326 SP
    Member okayo's Avatar
    Eu tot Manado am. Se pare ca le prieste. Insa la inceput am luat vreo 15. Nu am putut sa-i numar niciodata. Ideea e ca la un moment dat am vazut ceva alb de forma unui shrimp pe substrat si m-am speriat pana am realizat ca e momentul cand isi schimba "carcasa" si devin rosii. Cam de cand i-am luat (cel putin 2 luni) cam toti au crescut maturi asa incat surpriza a fost sa vad exemplare albe mici aparand in peisaj. Fiiind un acvariu de 60L bogat plantat unde nu prea poti vedea ce se intampla in spate am dedus ca s-au imperecheat. Deci fara sa ma ocup de ei in mod special, fara sa le dau mancare special destinata, fara sa am o alta grija decat de a da dimineata si seara de mancare la guppy si de a mai schimba din apa saptamanal iata ca s-au imperecheat. Am sa stau sa citesc mai pe indelete comportamentul lor insa nu pot garanta ca de la o singura pereche sa ai curnad si pui. Poate nu se plac sau nu se inghit :-) sau poate se gandesc ca e spatiu mai mic ca sa il mai complice si cu pui... deh e criza.

  7. #327 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Poate nu se plac sau nu se inghit :-) sau poate se gandesc ca e spatiu mai mic ca sa il mai complice si cu pui... deh e criza.
    tare asta

  8. #328 SP
    Member Szergiu's Avatar
    Ce specii de pesti au "reputatie" de a fi rezistenti?
    Am un bol de cca 10l cu tot ce-i trebuie...Vreau sa iau un peste(sau mai multi mici)
    Ce recomandati?

  9. #329 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    guppi(mai multi,maxim 5 in cazul tau)sau un betta splendes(dupa parerea mea cel mai potrivit)

  10. #330 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by nevarmaind View Post
    Are cineva idee in cit timp pot spera la puiuti de la shrimpi? Vreau sa zic, fiind numai o pereche.
    Totul tine de noroc... cand ai doar o pereche. Dar ca sa-ti faci o idee, eu acum am vreo 30 de puntiusi (dupa ce am dat din ei de vreo 2 ori pe-atat), si tot asa, dintrun mascul si o femela. Si asta pentru ca s-au suparat ei ca nu mai gaseam la pet-shops parteneri pt. ei. Ce-au zis, daca nu le iau eu coechipieri, las' ca fac ei

    Quote Originally Posted by okayo View Post
    Eu tot Manado am. Se pare ca le prieste. Insa la inceput am luat vreo 15.
    Nu e vorba de Manado. Lor le place si se simt mult mai in siguranta cand au substrat mai inchis la culoare...
    Quote Originally Posted by okayo View Post
    Ideea e ca la un moment dat am vazut ceva alb de forma unui shrimp pe substrat si m-am speriat pana am realizat ca e momentul cand isi schimba "carcasa" si devin rosii.
    Ei atunci isi schimba "pielea". E chiar recomandat sa le-o lasi in acvariu pentru ca este foarte bogata in vitamine... ei se vor hrani cu ea. Si nu, nu toti devin rosii (daca vorbim de red cherry), ci doar femelele. Masculii raman transparenti.
    Quote Originally Posted by Szergiu View Post
    Ce specii de pesti au "reputatie" de a fi rezistenti?
    Am un bol de cca 10l cu tot ce-i trebuie...Vreau sa iau un peste(sau mai multi mici)
    Ce recomandati?
    In bol de 10L singurul peste care poate rezista este Betta (un singur peste). Dar sper ca-i pui si tu un pic de substrat, o plantuta si ceva loc unde sa se poata ascunde...

  11. #331 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    sa nu iti iei mai multi betta ca se omoara intre ei,doar unul dar sa ai grija de el

  12. #332 SP
    Member klausn's Avatar
    A..ce imi recomandati betta mascul sau femela? Vreau sa imi iau si eu unul intr-un bol

  13. #333 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    bol de cat?Intai ai grija sa-l decorezi frumos,apoi depinde ce vrei mascul sau femela.

  14. #334 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by klausn View Post
    A..ce imi recomandati betta mascul sau femela? Vreau sa imi iau si eu unul intr-un bol
    Betta mascul... desigur... Fetele sunt urate rau

  15. #335 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

  16. #336 SP
    Member okayo's Avatar
    Paste fericite tuturor!

  17. #337 SP
    Member okayo's Avatar
    Monky acum ceva vreme cand mi-am luat filtrul extern mi-ai zis ca m-am zgarcit la 10E si ca ar fi trebuit sa iau unul mai bun.
    Acum iti dau dreptate. Filtrul abia face fata. Acvariul s-a suprapopulat de pesti si mai ales plante iar filtrul desi il curat des se infunda din ce in ce mai des si incet scade din putere.
    O vreme am stat cu un filtru suplimentar Aquaball pana l-am mutat in acvariul mic, dar de sapt. trecuta am luat un filtru mic intern si ieftin dar al naibi de eficient, chinezesc: Resun 1100. Zici ca e aspirator. Super multumit de el si sper sa duca o perioada lunga de timp.
    A facut apa cristal intr-o singura zi de am reusit sa vad si eu spatele acvariului.

  18. #338 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    nu cred ca poti avea incredere in dastea chinezesti,dar daca-ti merge.... foarte bine.

  19. #339 SP
    Member okayo's Avatar
    Asa zic si eu de obicei ca o chinezarie nu bate un lucru nemtesc but never say never. Cautam o solutie caci filtrul extern nu facea fata. Multe plante, multi pesti era o degradare totala si ma munceam saptamanal la el. Am citit pe niste forumuri de niste baieti care- l laudau. Asa ca dupa ce m-am uitata Aquael si alte lucruri similare am zis sa- i dau o sansa. E brici. In cateva ore apa era cristal si asa e de atunci. Nu am nici un interes sa zic de bune sa rele. Eu sunt multumit. Ramane sa vedem ce viata are... Oricum in afara debitului chinezii nu se dezic. Nu poti prinde toate cele 3 ventuze de peretele bazinului, pur si simplu nu se lipesc. Asa ca al meu sta intr-o ventuza de mai bine de 2 sapt.

  20. #340 SP
    Member okayo's Avatar
    DAca e cineva interesat de un Eheim Aquaball 2012 sa contacteze pe privat.10x

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 17 of 27 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 ... LastLast

Similar Threads

  1. Totul Despre Emulare pe PC... By Strike105X in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 09-12-2014, 18:08
  2. Totul despre Samsung Galaxy S4 By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 06-11-2013, 01:45
  3. Totul despre Microsoft Surface RT By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 30-10-2012, 00:17
  4. Totul despre consolele retro. By sergiutz11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2011, 07:45
  5. Totul despre WoW By Razvan in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 10-12-2009, 20:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts