Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 15 of 27 FirstFirst ... 5 13 14 15 16 17 25 ... LastLast
Results 281 to 300 of 536

Thread: Totul despre pesti si acvarii

  1. #281 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Scuze ca intreb, dar melcii nu consuma algele de pe pereti?

  2. #282 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    ba da dar acestia sunt daunatori si in plus ancistrusii iti mananca algele

  3. #283 SP
    Admin MonkY's Avatar
    nevermaind: eu nu stiu ce Dzeu faci tu acolo cu "un melc"... Cum sa cumperi o neritina? Ai luat-o ca sample?

    Mr.Gamer98: ancistrusii mananca alge daca nu cumva se invata la mancarica... la carnita...

    Pe de alta parte, aveti aici un tabel cu "mancatorii de alge" favoriti: Robyn's Algae-Eating Animals Comparison Table Page

  4. #284 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Pai cite neritine voiai sa iau? la vreo 13-15 litri?
    Daca zici ca mai trebuie oi mai lua.
    Din cite mi a spus vinzatorul nu se inmultesc in captivitate
    Si intrebarea ramine: Neritine maninca alge? Ceilalti melci maninca alge? Daca da, care e problema?

  5. #285 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer in 13-15 litri eu n-as lua decat 2-3 neritine... si-atat.
    Nu se inmultesc ele... dar nah... tie ti-ar place sa stai singur inchis in baie cativa ani?
    Si da, neritinele (pardon, neritina, ca e o bucata) mananca alge... Dar ceilalti mai mananca si plante... Si toti la un loc produc rahat. Care la 13-15 litri e crima...

  6. #286 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Pai asa, da, acum am inteles care e problema.
    O sa scap de ailalti, sa las doar neritine ul. Plus cei 4 gupi care i am. ( Am in proiect un acvariu mai mare, deocamdata nu sint fonduri...)
    Si referitor la spatiu, sa stii ca eu chiar am locuit citiva ani intr o camera care nu avea mai mlut de 4mp. Pe bune.

  7. #287 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    si unde dormeai?

    ---------- Post added 11-03-2011 at 09:08 PM ----------

    in acvariu cu pestii?

  8. #288 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Nu mi e rusine sa spun. Era intr o perioada cind si eu eram tinar, aveam 2 servicii si o scoala, si nu prea stateam "p acasa". Si atunci cind ma duceam doar zaceam in pat, nu eram capabil de nimic altceva.
    Era cam asa: patul ocupa jumate din camera, jumate din jumatatea ramasa era pusa o masa, iar in sfertul ramas "dispnibil" se deschidea usa. Pe pereti aveam cutii vechi de televizoare, d alea solide de lemn, pe post de "sifonier". Undeva aprope de tavan era o gaura de aprox 40X20 cm pe post de aerisire. Chiuveta si Wc ul erau la comun pentru toti cei din mansarda. Iar dusul... dusul era tot la comun, dar in alt bloc, la aproximativ 100m distanta. Nu glumesc, asa am stat, se poate verifica.
    Basca accesul la mansarda, se facea cam asa: Intrai in bloc, vedeai in fata liftul si scara care se incolacea peste el. Trebuia sa cobori la subsol, sa mergi p acolo citiva metri, apoi sa urci pe o scara d aia spiralata la mansarda.
    Bine ca am scapat.

  9. #289 SP
    Admin MonkY's Avatar
    nevarmaind: diferenta dintre tine si pestii tai este ca tu puteai oricand sa pleci din camera aceea, pe cand ei nu. Tu nu dormeai unde iti faceai nevoile, pe cand ei da. Dar hai sa terminam cu off-topicul va rog.

    In alta ordine de idei, consider ca in afara de nano-urile de 30-60L (pt. creveti, melci si eventual un grup de neoni), orice acvariu sub 120L nu merita. Nici pt. pesti, si nici pentru cel care trebuie sa-l intretina.

  10. #290 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    De acord, gata cu off topic si scuze.
    Dar poti sa mi faci un calcul estimativ la aparatura si substratul, decorul, care trebuie pentru un acvariu de minim 120 de litri? Lasam la o parte cit va costa acvariul in sine, ala o sa fie separat.
    Multumesc

  11. #291 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    eu am o cunostinta care-mi poate face acvariu ,iar restul cumpar eu ...am facut un calcul si un acvariu full ar costa in jur de 10 milioane pe cand unul cumparat din comert cu totul, ar costa in jur de 17 milioane..

  12. #292 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    E, destul de mult pe criza asta...
    Ramin la nano ul meu cu gupii frumosi.
    Ape limpezi!

  13. #293 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Un acvariu "de firma" foarte complet (iti mai trebuie doar substrat) este in jur de 900 RON: Acvariu Juwel Rio 125 l negru. Poti gasi (vezi in Hornbach & Co) si mai ieftin, insa nu de la Juwel. Daca ti-l faci tu, iesi cam pe la 50-75%.

  14. #294 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Oare s a mai facut ceva de genul: doar un perete (cel frontal, bineinteles,) sa fie din sticla, restul din alte materiale?
    Multumesc

  15. #295 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by nevarmaind View Post
    Oare s a mai facut ceva de genul: doar un perete (cel frontal, bineinteles,) sa fie din sticla, restul din alte materiale?
    Multumesc
    Nu, si nici nu se va face vreodata. Asta pt. ca ar fi aiurea, iar siliconul special super rezistent la apa nu este decat pt. sticla. Iar siliconul "universal" nu are ce cauta la acvarii... Fie nu rezista in timp, fie are probleme cu apa, fie nu prinde atat de bine diverse materiale...

  16. #296 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Salutari!
    Mai am nevoie de niste clarificari.
    Va multumecs anticipat pentru intelegere.
    Am cumparat un substrat de la jbl.
    Deocamdata am pus putin din el intr un bol de plastic, am pus planta in el, si l am scufundat as ain acvariu. Oare va face radacini?
    As vrea sa mi transform acvariul intr unul plantat. Intrebarea care se pune este cind sa scot carbunele activ din pompa? Acum, sau dupa ce va prinde radacini, si voi pune substratul pe tot fundul acvriului? Am inteles ca la acvariile plantate nu este indicat sa fie carbune in filtru.
    Alta problema: as vrea sa pun si niste shrimps. Oare vor convietui cu gupii in mod pasnic? Si cit de mari se fac? Ce am vazut eu erau rosii si cam de 2-2,5 cm.
    Va multumesc inca o data

  17. #297 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, sincer... daca vorbesti de acel "acvariu" de 13-15L, mai bine nu te mai chinui... Nu are rost. Nu vei gasi fertilizanti pt. Nano atat de mic (adica nu ai cum sa imparti cantitatea/picatura) decat de la Dennerle si alte firme mari. Si un fertilizant din ala costa cat tot "acvariul". In plus, in o asemenea cantitate de apa nu va exista NICIODATA un echilibru. Pur si simplu nu are cum. Si personal ma indoiesc ca stai sa faci teste de apa zilnic... ca schimbi apa cu pipeta s.a.m.d.

    P.S. Ma gandesc cu groaza cata apa ramane dupa ce adaugi substrat, plante, filtru, etc... Probabil 8-9L de apa real... Sorry, dar asta e crima, nu acvariu. Can't help you...

  18. #298 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Fara suparare, dar eu am vazut la Reef un acvariu ceva mai mic decit al meu, plantat si cu vreo 10 pestisori prin el, basca acei shrimps.
    Dar, fiindca era aglomeratie, fiind week end, n am putut detalia cu vinzatorul. Este in camera cu rechinul, in spate, pe raftul de sus, deasupra altor accesorii.
    Deci se poate.
    Pe de alta parte, faptul ca am pestii de ceva tiimp, si n a mai murit niciunul, de ce crezi ca nu este echilibru in el?
    O sa incerc totusi, fara sa schimb nano ul, deocamdata.
    Ape limpezi!

  19. #299 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Diferenta e ca George (de la Reef) ii tine acolo pentru a-i vinde. Iar el are orice echipament isi doreste la indemana, schimba apa zilnic, are oameni care se ocupa... are toate solutiile si testerele posibile... Nu poti compara situatia... Dar, ce sa zic, faci cum doresti. Eu am avut probleme mari si in 60L... Oricine a avut un acvariu mic s-a lovit de pesti morti, probleme, deciclari, etc... Anyway, bafta... si ape limpezi!

    P.S. Cere-i parerea lui George

  20. #300 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Asa o sa fac.
    Si o sa va informez periodic.
    Multumesc de intelegere.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 15 of 27 FirstFirst ... 5 13 14 15 16 17 25 ... LastLast

Similar Threads

  1. Totul Despre Emulare pe PC... By Strike105X in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 09-12-2014, 18:08
  2. Totul despre Samsung Galaxy S4 By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 06-11-2013, 01:45
  3. Totul despre Microsoft Surface RT By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 30-10-2012, 00:17
  4. Totul despre consolele retro. By sergiutz11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2011, 07:45
  5. Totul despre WoW By Razvan in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 10-12-2009, 20:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts