Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 27 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast
Results 301 to 320 of 536

Thread: Totul despre pesti si acvarii

  1. #301 SP
    Member okayo's Avatar
    @nevarmaind
    Far sa vreau sa te supar reiterez si eu ce ti-a zis Monky. Acvariul e mult prea mic. L-ai putea folosi doar pentru shrimps desi si ei au nevoie de plante. patru guppy pot parea ok in el dar astia incepo sa faca pui destul de repede si apoi sa te tii. Oricum la ce spatiu mic este cred ca deja au invatat si cate secunde le ia sa faca un tur complet. Se tampesc cu capul la un asemenea spatiu ingust.
    Anyway daca vrei solutii exista sa iei mai ifetin un acvariu mai mare... imagineaza-ti ca eu nu am reusit sa-l dau pe cel de 60L la 300ROn ca era luat de 2 luni la 360RON si tineam la pret in caonditiile in care altii aveau acvarii similare in bani mult mai putini.
    Asa ca acum acelasi acvariu e ciorba de guppy (pui la greu din 2 in 2 sapt; deja cei marisori au aterizat in acvariul mare), shrimps red cherry si mult avarza (adica plante).
    Prin asta ti-am raspuns si la intrebarea daca guppyile convietuiesc cu red cherry. fara probleme. nu am vazut nici cel mai mic act de agresiune. fiecare cu treaba lui atat cat le dai sa mance regulat cantitati normale.

    Eu daca ar fi sa-ti recomand ceva ti-as zice solutia pe care o am la acvariul de 60L.
    - aquatlantis aquadream 60L (vine echipat cu filtru, neoane, capac). Poti insa sa alegi si o alta varianta dar sa ai in vedere capacul cu neon.
    - Substrat JBL Manado (destul de bun ca e poros precum caramida si ajuta la fixarea culturiilor de bacterii). un pic mai problematic la radacinile plantelor, dar acestea se dezvolta ramifica si cum nu umbli la ele raman fixate destul de bine.
    la acvariul meu am scos filtrul care ocupa cam mult si am pus un filtru eheim aquaball care are doar burete si vata de perlon si asigura cu debitu destul de mare. Un filtru foarte bun luat la mana a doua care ocupa mai putin si care face treaba buna. am vazut la Hornbach noi.
    daca ar fi sa-ti fac un calcul ai avea 150-200ron filtru, 365 acvariul sau 250 probabil second hand, 45 substratul... si ai avea un loc mai confortabil pentru pesti, ai putea creste si plante si shrimps si ai mai putea adauga si alti locuitori/specii desi guppyile vor rezolva repede problema.

  2. #302 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Mie imi cresc plantele in draci si nu stiu de ce?ori din cauza apei ori din cauza subtratului?PS:substratul nu este cumparat mi l-a adus o cunostinta care are crescatorie ,dintr-un rau.AAA si inca ceva.Ieri un gupp a facut pui dar puiu a fost mancat de molly ,xifo,plati nu stiu cine sigur...sau chiar femela de gupp.S-a mai intalnit cineva cu asa ceva?

  3. #303 SP
    Member okayo's Avatar
    Eu am guppy care fac des pui. Nici nu ma mai obosesc sa-i scot caci am vazut ca nu-i mananca. Eu le dau sa manance de 2 ori pe zi o cantitate indestulatoare astfel incat cred ca nu le mai arde de pui. Posibil ca celelalte specii sa fi mancat puii.

  4. #304 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Salut!
    Am facut o si pe asta!
    Adica am ajuns la cvariu plantat.
    Am cumparat de la petshop un substrat Manado de la JBL. Special ptr acvarii mici.
    Am asezat un strat mai gros in partea din spate a acvariului 5-6cn, coborind spre 1 cm in partea din fata. Am infipt si k bomb ul in substrat. De asemeni am scos filtrul de carbune activ.
    Mai am de gind sa iau inca o planta ca pare cam golas. Oarece sugestii?
    Deocamdata locatarii nu par deranjati. Sanitarul meu (corydoras) caruia eu ii spun "Mustacila" e foare fericit. Nus ce tot rima prin substrat, da nu pare deloc nefericit.
    Sper sa ajung miine sa mai iau o plantuta si citiva shrimps red cheries.
    Toate bune!

    ---------- Post added 21-03-2011 at 05:10 PM ----------

    NOUTATI !!!
    Am 3 bucati red cherry shrimps. Am mai descoperit si 2 pui de gupi aparuti nu se stie cind.
    Planta inca nu m am hotarit ce sa iau, mai studiez problema.
    Avea dreptate vinzatorul care zicea ca daca iau mai putin de 8 RCS nu i vad prin acvariu.
    Astept cu nerabdare sa se inmulteasca.
    Apropo, odata cu ei am primit si niste plante acvatice plutitoare ( probabil bonus ). Sa le las sa se inmulteasca?
    Toate bune!!!

  5. #305 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Buna din nou!
    Pestii inoata tot timpul si se zbenguie
    Shrimpii stau mai mult pititi prin nuca de cocos si nu i vad deloc.
    O fi bine asa?
    Ape limpezi!

  6. #306 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    asa sunt ei mai''timizi'' deci nu-ti face probleme

  7. #307 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Multumesc mult de raspuns.

  8. #308 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Salut din nou!
    Pina acum toate bune.
    Pestisorii se zbenguie si shrimpii stau ascunsi in nuca de cocos.
    Am o dilema: cind le dau la pestisori nauplii de artemia, maninca oare si shrimpii din ei? Sau trebuie sa le pun mincare separat ptr shrimpi?
    Multumesc anticipat de raspuns.
    Ape limpezi!!!

  9. #309 SP
    Member okayo's Avatar
    Eu nu le dau nimic ca mancare special destinata lor.
    Ce ramane de la guppy, ce rod de pe plante si cam atat.
    Cel care mi ia vandut mi-a zis ca le place calciul de pe scoici/melci mai mari. Asa ca au si o cochilie acolo dar sincer nu i-am vazut calare pe ea. Ahh si tot tipul mi-a zis de tablete cu spirulina similare celor pentru ancistrusi.
    Cam asta e tot ce stiu. Am sa citesc despre ei mai amanunti si daca gasesc ceva iti spun

  10. #310 SP
    Admin MonkY's Avatar
    nevarmaind: daca shrimpii stau ascunsi inseamna ca ceva nu e in regula. Daca este totul ok pt. ei, ar trebui sa-i vezi toata ziua "alergand" si muncind prin acvariu.

    Si da, pentru shrimps trebuie mancare speciala... plus vitamine. Si anumite conditii ale apei (in functie de ce fel de shrimps aveti). Asta daca vreti sa-i aveti pt. mult timp, cu pui si toate cele...

  11. #311 SP
    Member okayo's Avatar
    Donez (din cauze de supra-aglomerare) melci Melanoides tuberculata (buni la aerarea substratului).
    Cine vrea sa-mi dea PM.

  12. #312 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by okayo View Post
    Donez (din cauze de supra-aglomerare) melci Melanoides tuberculata (buni la aerarea substratului).
    Cine vrea sa-mi dea PM.
    Daca ai spatiu... cumpara-ti niste botia kubotai (nu care cumva sa iei machracanthas ca aia se fac de 30-50cm) si o sa-ti decimeze populatia extra de melci. Sau daca ai conditii super bune, assasin snails (anentome helena). Ambele solutii sunt interesante. Anentomele sunt unii din cei mai frumosi melci, iar botia kubotai sunt unii din favoritii mei (sa iei cel putin 3 pentru ca lor le place in grup... fac niste show-uri dementiale)

  13. #313 SP
    Member okayo's Avatar
    Multam Monky de sfat. Deocamdata avariile sunt supra populata si de pesti si de melci si de plante asa incat incerc sa fac loc pe cale pasnica :-).
    Daca nu tine trec la recomandarile tale.
    Numai bine.

    ---------- Post added 08-04-2011 at 02:45 PM ----------

    Monky am o problema la care iti cer sfat.
    Am acvariul cel mic de guppy. Astia stii cum sunt se joaca in draci si fac pui gramezi. Asa le place lor la gramada.
    Ideea e ca se cam perpetueaza intre ei... ceea ce pentruspecia lor nu e prea bine. Deja am inceput sa vad exemplare care ies cu anomalii(coloana indoita spre coada). Ce imi sugerez sa fac ca sa-i tin sanatosi "la cap"

  14. #314 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    ti-as recomanda sa le dai vitamine,dar nu sunt sigur daca le dai o sa-si revina...

  15. #315 SP
    Admin MonkY's Avatar
    okayo: cel mai bun lucru pe care-l poti face este sa dai din ei, si din cand in cand sa mai aduci exemplare noi si cat mai deosebite. Poti sa mergi la un PetShop si sa le propui ceva de genul: "Va aduc 10 guppy si imi dati si mie unul"
    Degeaba ii vitaminizezi sau le tii totul perfect... La cum se inmultesc ei e aproape imposibil sa nu iasa si ciudatenii. Mai rau e ca si "ciudateniile" se vor inmulti, si asta nu e bine. De-aia nu prea imi plac mie...

    P.S. Bine, eu vorbesc... care tocmai am descoperit (dupa ce am taiat un tufis mare de plante) ca salasuiau acolo vreo 30-40 de pui de puntius Mi-e si frica sa mai defrisez si celalalt tufis mare...

  16. #316 SP
    Member okayo's Avatar
    Monky multumesc de sfat. Cred ca asta o sa fac pentru ca orice le-as da natural este sa aduc exemplare noi caci altfel specia se degradeaza. Nuy am realizat asta decat dupa ce am vazut 1-2 zombii inotand in acvariu. Nu realizezi si te bucuri cand vezi pui dar in fapt tata se da la mama care apoi se da la fiica si tot asa pana ies o armata de zombi.
    Ce faci cu surplusul de plante caci si mie mi s-a aglomerat acvariul? Ca sa nu mai zic de melci...

  17. #317 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by okayo View Post
    Ce faci cu surplusul de plante caci si mie mi s-a aglomerat acvariul? Ca sa nu mai zic de melci...
    Cand se face "defrisare" eu le arunc... Oricum, de cand am o alga nenorocita de care nu cred ca mai scap fara reset la tot acvariul, nu mai ma risc sa dau nimanui plante... Ca sa-ti faci o idee, la mine la o defrisare ies 2 saci menajeri de bucatarie cu plante... Tot zic ca ar trebui sa mai reduc din fertilizare... dar imi place sa le vad "explodand"

    Cat despre melci, thx God for Botia Kubotai! Deci daca nu-i aveam pe micuti, probabil as fi avut peste 1 milion de melci in cel mare... Partea negativa e ca raman tone de cochilii goale... si astea influenteaza un pic si chimia apei... si nici nu sunt usor de scos. Dar, asta este... am vrut substrat "afanat" de melci...

    Apropos, revin cu nano-ul acela, de care TREBUIE sa scap, ca nu mai pot sa am grija de 3 acvarii...
    "Daca vrea cineva un Nano Dennerle de 30L (cu toate cele incluse) la jumatate de pret... let me know. De preferat din Bucuresti, ca sa vi-l dau ciclat, cu apa, substrat si toate cele... Plus ceva plantute, si melci de substrat. Tot la el mai e si un filtru Hang-On (modificat), termometru nano, incalzitor, etc..."

  18. #318 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Azi mi-a murit un guppmascul),si ceea ce am observat cu cateva zile inainte sa plece spre lumea pestucilor,era faptul ca burta lui era foarte mare, de parca-ar fi mancat prea mult......nu mai inota, statea intr-un colt si avea coloana vertebrala cam..stramba.Imi puteti spune ce avea?

  19. #319 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mr.Gamer98: care sunt valorile apei?

  20. #320 SP
    Member okayo's Avatar
    Nu cred ca tine de valorile apei. Gamer98 incerc un raspuns.
    O situatie similara am descoperit-o la un scalar de-al meu care din ce am citit se confrunta des cu boala asta. Un fel de indigestie care nu ii mai permite pestelui sa manance si sa elimine. Astfel in scurt timp totul se scurt-circuiteaza. Practic in cateva zile se termina.
    Mai exista o posibilitate pe care am dedus-o vazand niste poze cu pasari ce mananca tot feluri de plastice si treburi ce nu se descompun (gunoi ce pluteste pe apa) pentru ca le confunda vizual cu mancarea. Extrapoland: pestele infometat ori a infulecat o graunta de mancare care nu s-a digerat/dizolvat ori din greseala a mancat o pietricica. Scuze daca nu e tocmai situatia dar asa vad eu lucrurile. Evident cauzele pot fi mult mai multe.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 27 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast

Similar Threads

  1. Totul Despre Emulare pe PC... By Strike105X in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 09-12-2014, 18:08
  2. Totul despre Samsung Galaxy S4 By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 06-11-2013, 01:45
  3. Totul despre Microsoft Surface RT By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 30-10-2012, 00:17
  4. Totul despre consolele retro. By sergiutz11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2011, 07:45
  5. Totul despre WoW By Razvan in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 10-12-2009, 20:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts