Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 27 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 ... LastLast
Results 361 to 380 of 536

Thread: Totul despre pesti si acvarii

  1. #361 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Iluminat Osram Flora+Super Sun 7000 k , co2 este , fertilizant ferropol , plante 5 tipuri , pesti de talie mica , corydoras panda , kuhli .

  2. #362 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    De ce se depune o crusta alba , la partea de contact a membranei din ceramica cu apa de la difuzor ???? Am si numarator de bule la instalatie , gazul co2 trece si prin Apa , cred ca se filtreaza .In recipientul nr. de bule nu este spuma .

  3. #363 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by clau_74 View Post
    De ce se depune o crusta alba , la partea de contact a membranei din ceramica cu apa de la difuzor ???? Am si numarator de bule la instalatie , gazul co2 trece si prin Apa , cred ca se filtreaza .In recipientul nr. de bule nu este spuma .
    Nu pot decat sa-mi dau cu presupusul: de la calcifiere sau ceva din apa?
    Imi dau cu presupusul pentru ca am renuntat de mult la difuzoare de CO2... pentru mine un Reactor extern mi se pare sfant...

  4. #364 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Problema a aparut de 2-3 saptamani , la 2 zile curat membrana cu o pensulica , daca nu curat se micsoreaza nr de bule . Un sfat cu ce se curata membrana din ceramica bine , poate sa imbacsit , pori s-au astupat cu impuritati .

  5. #365 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by clau_74 View Post
    Problema a aparut de 2-3 saptamani , la 2 zile curat membrana cu o pensulica , daca nu curat se micsoreaza nr de bule . Un sfat cu ce se curata membrana din ceramica bine , poate sa imbacsit , pori s-au astupat cu impuritati .
    Presupun ca ai filtru extern, nu? Caz in care, de ce nu renunti la a mai curata membrane si ceramica la 2-3 saptamani... cand poti sa-ti iei un reactor (sau sa-ti faci un DIY) de care sa uiti pur si simplu? Eu reactorul nu l-am mai curatat de vreo 2 ani... si inca tine pH-ul la ce valori il setez instant. Avantajul este ca nu mai introduci CO2 prin "bule", ci practic introduci CO2-ul in masa apei... Poate nu-ti place pt. ca nu mai vezi bulele... dar stii ca e tot timpul super eficient, si la un volum care sa faca fata si la acvarii de mii de litri. Dealtfel de aceea la acvariile mari nici nu se foloseste difuzor, ci reactor.

  6. #366 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Da , am filtru intern Tetratec 800 ni , sa adaptez un filtru de exterior este complicat , capacul acvariului este din geam de 4 mm cu sistemul de iluminat incorporat (3 neoane) si ventilator , trebuie sa modific toata partea superioara pentru tur-retur filtru de exterior , Stiu , poate te enervez cu intrebarea cu ce solvent pot curata membrana din ceramica , cineva m-ia recomandat ACE inalbitor de rufe , Refuz sa folosesc solutia asta .

  7. #367 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu mai folosesc pentru curatat diverse accesorii din acvariu o solutie de la JBL, care este si desinfectant.

  8. #368 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Multam , poti sa-mi spui cum se numeste , sa fie mai usor pt mine .

  9. #369 SP
    Admin MonkY's Avatar
    JBL Desinfekt: JBL Desinfekt - Aquatis Fresh water - JBL
    Nu stiu daca cumva si BioClean ajuta (dar cred ca-i doar pt. sticla - poti incerca si pe ceramica): JBL BioClean A - Aquatis Fresh water - JBL

  10. #370 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Care este diferenta intre lemn (pentru decor) mopan s-au mangrova , care este cel mai bun ????

  11. #371 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    eu folosesc o radacina de mopan dar ai grija ca trebuie intai sa-l ti in apa fierbinte pentru a scoate taninul din el ca altfel trebuie sa schimbi apa la 2 zile si iti imbolnavesc pestiucii.Deci ai grija la orice ai cumpara.Cat despre diferente nu cred ca sunt.

  12. #372 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Diferentele sunt foarte mari intre ele... si nu va recomand sa folositi decat dupa ce au fost fie tratate, fie fierte. Se poate gasi lemn sau mangrova care sa se dezintegreze in apa dupa nici macar o luna... Mopanii de obicei sunt mai recomandati. Daca nu aveti unde sa-i fierbeti, tineti-i in apa macar o luna-doua. Problema cu lemnele este ca odata cu ele puteti introduce si alte probleme in acvariu (alge, bacterii)... so, be carefull.

    P.S. Tanin-ul nu doar ca nu imbolnaveste pestii (cel putin nu in cantitate normala), dar este chiar si necesar pentru anumite specii de pesti (de exp. ancistrusii).

  13. #373 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Multumesc pentru explicati , am pus intrebarea cu un motiv , zilele trecute am gasit pe un sait reclama cu lemn mopan ,, este foarte bun pentru un suport de bacteri ,, m-am gandit ca stiti voi mai multe .

  14. #374 SP
    Junior Member Jazzy13's Avatar
    plantele din acvariu au culoarea maronie?!? poate sa fie vreo alga ?

  15. #375 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Algele se dezvolta pe plantele care nu mai cresc , care au stagnat . Toate plantele au culoare maronie ???

  16. #376 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Algele sunt o urmare a bunii dazvoltari a biotopului marin din acvariul tau.Eu zic ca e Fuzz Algae. Aceasta creste pe frunze si pe plantele chiar si pe decor In general apare din cauza deficientelor plantelor care scapa nutrienti in apa. In cantitati mici este normala. Ca si metode de combatere iti recomand mai toti mancatorii de alge: Sae, Oto, Amanao, sau chiar si molly.Uite aici ceva care te va ajutaAlbum de alge

  17. #377 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Guys, incercati totusi sa nu dati sfaturi fara a fi 100% siguri despre ce este vorba. De exp. eu habar nu am ce fel de alga este (si credeam ca le-am vazut pe toate)... si spun asta pentru ca pana nu vad o imagine sau acvariul propriu zis, nu as face decat supozitii. Si din pacate, in acvaristica nu prea merge cu supozitiile. Jazzy13, da mai multe detalii despre acvariu, pune poze, si nu in ultimul rand arunca o privire pe linkurile de mai jos si spune-ne cu care din ele seamana:

    Algae in the Planted Aquarium-- Guitarfish
    James' Planted Tank - Algae Guide

    Cat despre algae eaters, aveti si aici un tabel mai complex: Robyn's Algae-Eating Animals Comparison Table Page insa trebuie sa luati in calcul faptul ca ORICE mancator de alge, daca se va invata cu pastile/viermusi... se va plictisi sa mai "culeaga" algele naturale. Lenea asta

  18. #378 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    MONKY , dar alga filamentoasa putin neagra care este aproape de luciul apei ???? a aparut de 2 saptamani , iluminatul functioneaza 8h/zi .

  19. #379 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    ai ancistrusi????

  20. #380 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Nu !! am rcs , crezi ca ancistrusul m-a scapa de alga filamentoasa ???? alt remediu exceptand pesti .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 27 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 ... LastLast

Similar Threads

  1. Totul Despre Emulare pe PC... By Strike105X in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 09-12-2014, 18:08
  2. Totul despre Samsung Galaxy S4 By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 06-11-2013, 01:45
  3. Totul despre Microsoft Surface RT By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 30-10-2012, 00:17
  4. Totul despre consolele retro. By sergiutz11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2011, 07:45
  5. Totul despre WoW By Razvan in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 10-12-2009, 20:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts