Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 23 of 27 FirstFirst ... 13 21 22 23 24 25 ... LastLast
Results 441 to 460 of 536

Thread: Totul despre pesti si acvarii

  1. #441 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by andreiflorin View Post
    Buna seara tuturor. Pentru problemele cu bacteriile din apa se poate folosi cu succes albastrul de metil. Se dilueaza 1-2 picaturi intr-o cana cu apa, apoi se adauga in apa din acvariu cativa ml.
    Buna seara! Despre ce bacterii vorbesti tu mai exact? Nu e chiar asa simplu... una doua folositi albastru de metil. Eu n-am folosit niciodata (decat pe acvariul de test), si n-a facut altceva decat sa decicleze acvariul. Metoda asta e o chestie invechita, de pe vremea cand nu se cunosteau atat de bine bacteriile, si se mergea pe ideea "lasa ca e bine, ca omoara tot". Well, sa va spun eu ceva: lumea evolueaza, iar albastrul de metil omoara atat bacteriile rele, cat si pe cele benefice. Ataca mucoasa protectoare a pestilor si ii stresseaza mai mult decat ii ajuta. Intai afli ce boala are pestele, dupa care il tratezi fix cu ceea ce trebuie. E ca si cand la oameni orice boala o rezolvi cu aspirina.
    Quote Originally Posted by andreiflorin View Post
    In ceea ce proveste aparitia de alge pe plante, este bine sa tine-ti acvariul intr-o zona unde razele soarelui patrund cat mai putin, deoarece acestea faciliteaza aparitia lor.
    Si aici iarasi gresesti si pui din start diagnosticul desi nici nu ai vazut planta. Referitor la razele soarelui, e inca un mit pe care l-am demontat de mult, si cred ca au facut-o si altii. Si ca dovada, al meu acvariu de 550L sta pe toata lungimea in lumina naturala, si bate soarele in el cateva ore pe zi. Nu am nicio alga pe geamul acela, ba chiar ma rog sa se faca ceva alge, ca sa aiba si ancistrusii si otto cu ce sa se delecteze. Da, intrun acvariu dezechilibrat, lumina naturala nu face altceva decat sa amplifice problemele, insa asta e cu totul altceva. Daca ai acvariu cu probleme, intai rezolvi problemele si dupa aceea dai vina pe lumina naturala.
    Quote Originally Posted by andreiflorin View Post
    Cea mai buna solutie pe care am folosit-o din comert este Aquasafe de la Tetra, aceasta aduce apa la un Ph neutru si faciliteaza disparitia bacteriilor.
    Esti sigur ca ai citit macar ce face Aquasafe de la Tetra? N-are nicio legatura cu Ph-ul neutru, ci leaga metalele grele, elimina clorul si clorurile. Mai adauga si iod, magneziu si vitamina B, pentru a ajuta mucoasa pestilor (si prin urmare a le elimina stress-ul). Anyway, in vremurile in care eram incepator foloseam si eu tot felul de "chimicale". Numai probleme aveam. Sunt deja ani buni de cand in afara de bacterii si fertilizant pentru plante eu nu adaug nimic in acvarii.

    Guys, am o rugaminte... asigurati-va ca sunteti in masura sa dati sfaturi!

    Pe de alta parte, sa stiti ca si metoda mea de a tine acvariul este una "rea". Nu de alta, dar saptamanal trebuie sa tai un sac de plante (cresc prea repede si prea mult), si am o problema cu pestii care se inmultesc in draci (deh, daca le place la mine si nu mor din ei, ce sa le fac?). Mai exact acum cred ca sunt peste 200 de pesti in acvariu, si tot nu au reusit sa-l dezechilibreze. Tot zic ca mai dau din ei, dar mi-e mila sa-i stressez cu "prinderea". Unde mai pui ca fiind atat de mult plantat, e aproape imposibil sa-i prinzi daca dau alarma si se ascund...

    Btw, va reamintesc de ghid... daca il respectati asa cum am facut eu, n-o sa aveti probleme: http://www.consolegames.ro/forum/f63...i-echipamente/.

  2. #442 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

    Re: Totul despre pesti si acvarii

    si eu sunt nevoit,nu aproape saptamanal,sa scot plante din acvariu.cresc al naibii de repede....

    Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

  3. #443 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    si eu sunt nevoit,nu aproape saptamanal,sa scot plante din acvariu.cresc al naibii de repede....

    Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2
    Asta e un semn bun... Desi cateodata unele cresc foarte repede pentru ca nu au lumina suficienta, si se inalta cat de repede pot dupa lumina. Dar poti sa-ti dai seama de asta dupa modul in care se dezvolta... daca se intampla doar pe verticala sau se intind si pe orizontala

  4. #444 SP
    Junior Member opincarul's Avatar
    Avea dreptate Dan (Pepika) cand spunea ca esti perfectionist. La a doua citire a jurnalului tau am realizat asta.

  5. #445 SP
    Junior Member andreiflorin's Avatar
    Buna seara, imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului dar sunt ocupata cu lucrarea de licenta pentru ca anul acesta termin Facultatea de Biologie. Monky am sa iti raspund la intrebari in ordinea in care mi le-ai adresat.
    Ma refer la eubacterii nocive pentru pesti, nu la cele cu un aport benefic adus in micul ecosistem din acvariu. Avand in vedere ca ultimul numar de specii bacteriene estimat este de 10^7- 10^9 ( 2007, Microbiologie Generala, autori: Gr. Mihaescu, Lia Mara Ditu, Carmen Chifiriuc), categoric lucrurile nu sunt simple. Bacteriile nocive pentru pesti sunt intr-un numar mare gram negative, asadar cantitatea de mureina reprezinta doar 2,5-10% din greutatea uscata a peretelui celular ceea ce conduce la o permeabilitate mare, albastrul de metil fiind o solutie eficienta. Bacteriile benefice sunt intr-un numar mai ridicat gram pozitive, asta insemnand ca membrana lor nu este permeabila deci nu vor fi afectate respectiv distruse. Folosit in cantitati gresite va produce cu siguranta un dezechilibru, dar folosit corespunzator va rezolva de cele mai multe ori problema. Dupa cum am mentionat si in ce am postat anterior recomand folosirea unui acvariu steril in care sa se aplice tratamentul in functie de boala. Solutia cu albastrul de metil, corecta de altfel, era recomandata celor ce nu au timp sau poate nu dispun de resurse financiare pentru a aplica un tratament specific.

    Referitor la alge, te asigur ca sunt plante fotosintetizante ( pigmentul fotosintetizant activ este intotdeauna clorofila a ) exceptand cateva parazite sau simbionte... ele folosesc ciclul Calvin pentru convertirea energiei luminoase in energie chimica. Categoric lumina solara faciliteaza dezvoltarea lor.
    Pana si in ghidul "tau" am gasit urmatoarea mentiune : "Optim, este recomandat sa pozitionati acvariul in asa fel incat in acesta sa nu patrunda deloc lumina solara, pentru a elimina riscul de a va trezi cu alge. In plus, in timpul verii scapati de problema incalzirii foarte mari."

    Nici eu nu sunt adepta folosirii "chimicalelor" din comert. Te asigur ca am citit mult mai mult decat ce face AquaSafe ( singura substanta de care ma folosesc frecvent pentru cele 12 acvarii ale mele. Faptul ca neutralizeaza apa ( dupa cum si pe ambalaj este mentionat) inseamna ca aduce apa la valori neutre ale ph-ului ( apa pura, distilata prezinta valoarea ph-ului 7 adica o valoare neutra).

    Si eu am aceeasi rugaminte, inainte sa dati/ criticati sfaturile altora fiti siguri ca sunteti in masura!

    Ce dimensiuni prezinta pestii tai? Ai spus ca ai un acvariu de 550 litri si 200 de pesti, nu? Dupa una dintre regulile elementare ale acvaristicii de calitate pentru fiecare centimetru de peste trebuie sa se asigure minim un litru de apa. Faptul ca nu mor din ei nu inseamna ca le si place... asta e doar senzatia ta. Cantitatea nu inseamna calitate.

    Nu vreau sa fiu nepoliticoasa , doar am vrut sa aduc niste lamuriri argumentate colegului nostru Monky.

    O seara buna va doresc si ape limpezi tuturor!

  6. #446 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry, dar in partea de argumentatie din lectia de biologie nu ma bag. Desi fac teste la acvarii de ani buni si cred ca am invatat mai multa chimie si biologie decat in scoala, prefer sa-i las pe altii sa aduca astfel de argumente. Eu am incercat prin ghidul meu sa aduc argumente rationale si aplicabile de oricine, nu formule matematice. Dar, fiecare e liber sa procedeze cum doreste...

    Cat despre multi pesti in acvariu, da... la mine s-au inmultit enorm, si mi-am incalcat propriul calcul de spatiu optim al acvariului. Insa 90% din pesti sunt puntius fasciatus, pesti carora le place sa stea in grup, iar in natura (sunt pesti de rau) nu-i gasesti decat in bancuri. Nu e o scuza, si am dat puntiusi si ancistrusi de cate ori am gasit doritori. Am insa retineri atunci cand vine vorba de donat la vanzatori. Am facut acest lucru si am dat in jur de 50 de puntiusi la un shop, ca sa-mi spuna ca a reusit sa-i omoare inainte sa-i vanda. Probabil mancare proasta, conditii aiurea... sau poate cine stie, a incercat sa-i curete cu albastru de metil.

    La fel, ultima donatie de ancistrusi... am aflat ca omul ii luase sa-i puna in bazine doar pentru a le curata. Nu le da nimic de mancare, in ideea ca ancistrusii sunt pesti "sanitari" si "lasa ca gasesc ei diverse chestii de curatat". No comment. As vrea macar temporar sa nu mai fim noi oamenii ca "top of the food chain", si pe astfel de personaje sa le inchida cineva intro toaleta pe viata, spunandu-le "Lasa ca va descurcati voi, gasiti ceva de mancare pe-acolo".

    Prin urmare, da... prefer sa-i "chinui" la mine unde au apa perfecta, filtre pentru bazine capabile sa tina si 1000 de pesti, decat sa-i dau la indivizi carora nu le pasa. Asta pana le gasesc oameni care chiar sunt pasionati de acvaristica, si nu fac doar de amorul artei...

  7. #447 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

    Re: Totul despre pesti si acvarii

    Tu ce dai la ancistrusi de mancare?eu am cumparat de curand jbl pentru ei si vad ca le place.As incerca sa le dau si dovlecel,da mi-e ca-mi strica apa ca nu-s multi,sunt vreo patrumai micuti desigur

    Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

  8. #448 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Tu ce dai la ancistrusi de mancare?eu am cumparat de curand jbl pentru ei si vad ca le place.As incerca sa le dau si dovlecel,da mi-e ca-mi strica apa ca nu-s multi,sunt vreo patrumai micuti desigur

    Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2
    Pentru pestii de jos, folosesc o combinatie de 3 produse: Tetra WaferMix (care sunt mai mici, se dizolva repede), Ocean Nutrition Tropical Wafers si Ocean Nutrition Algae Wafers (mai mari, se dizolva greu). Sunt ultimele 3 din dreapta jos. In cealalta poza, o gramada de mancare congelata (Ocean Nutrition Cultivated Bloodworms si niste Artemia Enriched).
    Attached Images Attached Images mancare_pesti_diverse.jpg mancare_pesti_hrana_congelata.jpg

  9. #449 SP
    Junior Member hellseed's Avatar
    Buna ziua domnilor
    Sunt novice in acvatistica, am mai avut acvariu dar nu unu foarte stalucit
    Am comandat si eu sticla sa imi fac un acvariu si tot citesc despre ce cand cum si sunt un pic cam bulversat
    Dimensiunile acvariului sunt de 1200x500x500 si saptamana asta sper sa il lipesc si sa imi vina suportul comandat
    Dupa ce lipesc acvariul si se intareste siliconul ce urmeaza?
    Ma gandeam sa sa imi fac un decor de fundal din polistiren si acoperit cu ciment cu care sa imi maschez "cabalaria", tin sa precizez ca aproximativ totul va fi "home made"
    Lumina : bara LED cu potentiomeru alb/albastru
    Filtru : imparit in 3 recipiente fiecare dedicat (exterior)
    Pompa : pompa mai veche adaptata la noile cerinte ( sper sa fie desul de puternica)(exterior)
    Incalzirea : cumparata si adaptata pentru exterior
    Pesti: pentru incaput ma gandeam la ceva simplu Gupy si Neon
    Plante: aici se complica pentru ca as vrea sa fac un peisaj si nu prea am gasit cum se face si cand
    Din ce am citit ar trebui sa imi pun decoru, substrarul, petrisul si plantele si sa le las cam 3-4 saptamani dupa care sa introduc pesti
    Motivul pentru care merg pe varianta de "home made" este ca as vrea sa ma incadrez cu proiectul in 1000 lei si sticla m-a costat 310 si suportul 300, deci mi-au ramas 400 pentru restu
    Pana aici va rog sa ma ajutati cu critici constructive
    Va multumesc

  10. #450 SP
    Admin MonkY's Avatar
    hellseed: sincer, daca iti faci acvariul atat de mare... sper ca stii ce faci! Ce grosime are geamul? Ce tip este? Unde ai dublarile (sau intariturile)? Ce fel de silicon folosesti? Eu zic sa apelezi la cineva care a mai facut acvarii mari... altfel risti sa-ti gasesti pestii prin casa.

    Personal sunt "anti-decor" si prefer chestiile naturale (mai bine pui niste pietre, mopani, lemne decat sa faci ceva artificial). Vezi oricum, indiferent ce ai folosi, ai grija cu ceea ce se elimina in apa. Chiar daca cimentezi... iti recomand sa-l tii cel putin o luna fara pesti in el.

    In plus, vezi ca chestia cu mascatul cablariei la acvaristica e cu dus si intors. Daca ti se buleste ceva care e deja cimentat pe-acolo... aleluia

    Referitor la lumina... am vazut LED alb/albastru. Ce putere au LED-urile respective? Cati lumeni in total, ce IRL? Intreb asta daca chiar vrei sa ai plante... Sunt probleme inclusiv cu neoane dedicate de acvaristica, ce sunt pe piata de zeci de ani... daramite cu solutiile "home-made".

    Anyway, iti recomand sa arunci o privire si pe http://www.consolegames.ro/forum/f63...i-echipamente/ poate gasesti ceva constructiv.

    Nu vreau sa te dezamagesc... dar in 1000 RON e imposibil sa faci un acvariu serios de 300L. Insa sincer, sper sa reusesti!

  11. #451 SP
    Junior Member hellseed's Avatar
    MonkY
    hellseed: sincer, daca iti faci acvariul atat de mare... sper ca stii ce faci! Ce grosime are geamul? Ce tip este? Unde ai dublarile (sau intariturile)? Ce fel de silicon folosesti? Eu zic sa apelezi la cineva care a mai facut acvarii mari... altfel risti sa-ti gasesti pestii prin casa.

    Geamul e de 8 si intariturile vor vi pe toate laturile si inca 2 traverse pe echidistat dispuse, siliconul nu ii retin numele dar nu Ceresit si Bizon, mi-a recomandat un amic care construieste acvarii si el imi si debiteaza sticla + a spus ca al meu acvariu este mic

    Referitor la lumina... am vazut LED alb/albastru. Ce putere au LED-urile respective? Cati lumeni in total, ce IRL? Intreb asta daca chiar vrei sa ai plante... Sunt probleme inclusiv cu neoane dedicate de acvaristica, ce sunt pe piata de zeci de ani... daramite cu solutiile "home-made".

    Sincer sa iti spun nu stiu sunt "primite" si ma gandeam sa le defalc in 3-4 sectiuni si pe fiecare sa am control separat la intensitate cu un potentiometru

    Anyway, iti recomand sa arunci o privire si pe http://www.consolegames.ro/forum/f63...i-echipamente/ poate gasesti ceva constructiv.

    M-am uiat, mi-am luat si notite (ex ce plante sa cumpar in prima faza "cabmba","elodeea", "java moss")

    Nu vreau sa te dezamagesc... dar in 1000 RON e imposibil sa faci un acvariu serios de 300L. Insa sincer, sper sa reusesti!

    Sincer si eu imi doresc sa reusesc, macar investitia initiala sa nu depaseasca pragul de 1000 si treptat mai facem cate ceva
    Majoritatea lucrurilor mi le procur si adaptez la cerinte cel putin cele scumpe ... nu am de gand sa dau 1200 pe o pompa si inca atat pe un filtru mai ales gol sau doar cu burete
    Iti multumesc si daca se poate o sa mai pun cate o poza si poate ma mai ajutati
    PS: Ai fost foarte promt. Multumesc

  12. #452 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Geamul de 8 e OK. Cu 10 ai fi fost mult mai linistit, dar merge si 8. Daca vrei sa fii mai sigur de el, pune-i fund dublu. Si ai mare grija cu siliconul. In afara de Down Corning, nu pot sa-ti recomand mai nimic. Ai grija sa nu prinzi bule de aer, ca e de rau.

    Referitor la lumini, cu LED-uri care nu sunt dedicate (sunt extraordinar de scumpe solutiile cu led, chiar mai scumpe decat lampile metal halide), ma tem ca nu vei avea decat o lumina "interesanta", dar insuficienta pentru plante. Cu o inaltime de 50cm, nu orice LED bate cat trebuie si pana unde trebuie. Mai ales ca vrei java moss, care e pretentioasa. Cabomba si elodeea creste si la lumina de camera (ca sa zic asa).

    Legat de bani, mi se pare enorm ca la un buget de 1000 RON sa te coste 610 RON sticla si suportul. Ai luat in calcul si silicon bun? Un Dow Corning era cam 30 RON la 300ml, si sigur or sa-ti trebuiasca cel putin 3 tuburi... La mine la 550L au intrat cam 10 (dar foarte mult consumat pe fundul dublu).

    Bafta! Si nu te grabi! E recomandat sa lasi 2-3 saptamani siliconul sa lucreze pana sa ajungi sa pui un strop de apa...

  13. #453 SP
    Junior Member hellseed's Avatar
    Din ce am citit si calculat geamul de 8 este ok, fundul dublu mi-ar mai ridica pretul si masa lui care deja este destul de mare(poate un cornier melatic pe partea de jos si mascat cu ceva)
    La partea cu leduri avand in vedere ca nu ma costa nimic decat timp nu vad de ce nu as incerca (cu 60 de laduri are iluminat un amic un garaj)
    Suportul e 300 cu partea de sus blat mdf si peretii laterali si centru dublu pal, politele le voi potitiona ulterior dupa vad ca gabarit vor avea pompa filtrele si altele
    Siliconul a fost luat in calcul la 50 lei total (2 tuburi)
    Suma de 1000 este ceea ce mi-am propus (nevasta stie de 800) acuma vedem ce si cat se poate realiza cu resurse proprii, restul de finantari trebuie sa fie "under the radar"
    Daca iau incalzitor de substrat mai trebuie si de unul pentru apa?
    Faza cu 2-3 sapt nush is destul de nerabdator dar daca trebuie trebuie

  14. #454 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    vin si eu cu o problema ...am un gourami ranit(de la lupte cu ceilalti pesti). a stat cu rana de vreo 2 sapt si nici macar nu a dat semne de insanatosire,ba mai mult i-au aparut niste portiuni albe pe rana(probabil infectii bacteriene sau cu fungi).astazi am schimbat apa in acvariu si am cumparat(la recomandarea vanzatorului de la petshop-Afi Cotroceni) JBL Ektolfluid.am aplicat solutia conform recomandariilor din prospect insa imediat gourami-ul a inceput sa se agite in acvariu si in final a inceput sa manifeste simptomele unei boli ale vezicii de aer(isi gaseste greu echilbrul,se scufunda neobisnuit).totul s-a intamplat in 1-2 minute de la aplicarea solutiei...

    P.S.Totodata am marit si temperatura apei din acvariu(dupa ce am schimbat-o) de la 25 la 28 grade(am inteles ca fungile si infectiile se dezvolta mai greu in apa mai calda).

  15. #455 SP
    Admin MonkY's Avatar
    darkpaul13: din pacate sincer eu nu am vazut solutie din comert sa vindece un peste vreodata... Eu ti-as recomanda sa-l pui intr-un acvariu carantina, mai bine aerisit (si ciclat), unde sa poata sta linistit. Acolo, in functie de calitatea apei, de cat de puternic e pestele... va trai sau nu. Eu de obicei cand apar astfel de semne, pun UV-ul in functiune mai mult timp, filtrare si aerare mai puternica (eventual CO2 mai putin), le pun vitamine si le dau mancare cu vitamine... am grija ca valorile apei sa fie perfecte (nu incalzesc niciodata apa mai mult decat este optim)... si ii las sa se recupereze.

    P.S. Cred ca totusi acum ai o lectie prin care ar trebui sa inveti sa-ti selectezi speciile de pesti... sa nu mai combini pesti care sa aiba parte de "lupte cu ceilalti pesti". Bafta!

  16. #456 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    solutia era mai mult pentru acele infectii care au aparut pe rana si pentru a le preveni pe viitor..dar e extrem de ciudat cum a reactionat dupa ce am adaugat-o...

    l-am izolat intr-un acvariu separat..acum pare mai bine..

  17. #457 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    solutia era mai mult pentru acele infectii care au aparut pe rana si pentru a le preveni pe viitor..dar e extrem de ciudat cum a reactionat dupa ce am adaugat-o...

    l-am izolat intr-un acvariu separat..acum pare mai bine..
    E unul din motivele pentru care eu de obicei cand testam astfel de solutii minune, intai incercam cu o cantitate mult mai mica decat cea specificata. Presupun ca stii, cel mai mare inamic al pestilor este stress-ul. Adica, ai mai multe sanse sa se imbolnaveasca mai rau daca-i schimbi complet valorile apei (si de obicei solutiile minune asta fac), decat sa-l vindeci cu o solutie "instant".

    Oricum, in acvariul carantina incearca sa-i tii apa cat mai ok posibila... cu schimburi de apa mici si dese (zilnic maxim 5-10%, 20% daca pui si solutii). Insanatosire grabnica!

  18. #458 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    revin..pana la urma am mai cautat si intrebat si nu stiu sigur daca e o afectiune a vezicii de aer...toti pestii care mi-au murit de aceasta afectiune nu isi putea tine echilibrul si se intorceau cu capu' in jos insa cel de acum se comporta ca si cum ar avea o greutate legata de coada...partea din spate il trage in jos si de multe ori cand iese la suprafata sa respire sta stramb(face un unghi mai mic sau egal 45 ( \| ) grade daca tragem o perpendiculara pe suprafata apei)

    P.S.Cumva exista sansa ca pestele sa se fi agitat cand am adaugat substanta pentru ca il durea rana ?(substanta ataca infectia/ciuperca)

  19. #459 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Incearca sfaturile de aici: Tips for curing swim bladder problems in fish - by Anne StClair - Helium
    In mare parte spune cam ce ti-am recomandat si eu... dar partea cu bobul de mazare nu l-am incercat niciodata.
    O alta solutie ar fi cea de aici (dar e pt. goldfish): How to solve a problem like swimbladder disease | Features | Practical Fishkeeping

  20. #460 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    acum vine de foarte multe ori la suprafata si chiar scoate capul putin din apa..ultima parte am inteles ca e o caracteristica a speciei..faptul ca pot respira aer atmosferic

    ---------- Post added 14-11-2012 at 03:47 PM ----------

    update: am aplicat din nou medicamentul ieri seara..si azi am vazut ca i-au aparut niste puncte albastre unde era partea alba(solutia are culoarea albastra)..

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 23 of 27 FirstFirst ... 13 21 22 23 24 25 ... LastLast

Similar Threads

  1. Totul Despre Emulare pe PC... By Strike105X in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 09-12-2014, 18:08
  2. Totul despre Samsung Galaxy S4 By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 06-11-2013, 01:45
  3. Totul despre Microsoft Surface RT By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 30-10-2012, 00:17
  4. Totul despre consolele retro. By sergiutz11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2011, 07:45
  5. Totul despre WoW By Razvan in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 10-12-2009, 20:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts