Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 36

Thread: Raci, Creveti - Crystal Red, Red Cherry, Black Tiger, Bamboo, Blue Bee

  1. #1 SP
    Junior Member clau_74's Avatar

    Raci, Creveti - Crystal Red, Red Cherry, Black Tiger, Bamboo, Blue Bee

    Sunt acvarist inrait si nu am gasit nimic legat creveti , poate acum vom scrie si despre creveti.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu momentan am doar Red Cherry in nano-ul de 60L. Din pacate in acvariul mare, de 550L, crevetii (vii sau congelati) sunt tinte sigure. Tetrazonele, puntiusii le considera super delicatese. Mai ales cand sunt imbogatiti cu vitamine

    Serios acum insa, am avut shrimps in nano de 15, 30 si 60L... foarte usori de intretinut atata timp cat nu au "dusmani". Mananca linistiti alaturi de melci (chiar si anentome helena)... iubesc algele (ca mancare), se inmultesc intrun ritm foarte ok pentru mine (cel putin red cherry nu "explodeaza" ca alte specii de shrimps). Acum cred ca am o colonie de vreo 50... Sunt haiosi foc, si foarte "muncitori". La Red Cherry masculii se diferentiaza foarte usor de femele prin colorit. Femelele sunt rosii (si de obicei "cara" punguta cu icre) iar masculii sunt foarte deschisi/transparenti (si de obicei mult mai mici).

    E optim pentru shrimps sa le pastrati zone unde sa se poata ascunde/refugia in cazul in care aveti pesti (si chiar si cand sunt singuri). Deasemenea, prefera substratul inchis la culoare in locul celui alb/quartz (se simt mai in siguranta).

    Mare atentie cu filtrele (in special cele externe sau cu input mare) pentru ca vor fi atrasi mai devreme sau mai tarziu in filtru. Va recomand ca intrarile sa acoperiti cu un material gen plasa (eu am folosit o plasa de tantari din fibra de sticla). Puteti folosi si un burete mai poros, insa de obicei acela se colmateaza mult mai repede.

    Un alt sfat referitor la shrimps... nu va agitati sa le scoateti "hainele vechi" din apa. Oricine are shrimps probabil ca prima oara cand a gasit asa ceva in apa a crezut ca i-a murit vreunul. Nope... isi schimba "hainele" (n-as putea spune ca naparlesc), so don't worry. Va recomandam sa nu le scoateti din apa pentru ca acestea vor fi folosite chiar de ei pe post de baza de nutrienti. Contin vitamine si toate cele...

    In rest, eu pt. shrimps folosesc de la Dennerle "Nano Crusta-Fit" care contin vitamine si elemente care se gasesc mai greu in apa de la robinet (mai ales cea filtrata cu carbon de exp. si declorinata). Si calciul din compozitie ii ajuta la schimbarea "hainelor".

    Cam atat imi vine in minte momentan... Daca aveti intrebari/sugestii... sa le auzim
    Attached Images Attached Images shrimps.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Btw, pun si o imagine cu cele mai raspandite specii de shrimps.
    Attached Images Attached Images shrimps_type.jpg

  4. #4 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Pot sa spun ca am ceva experienta cu creveti , primi creveti i-am cumparat din C-ta cu 5 ani in urma cand se gaseau putine detali despre ei .O intrebare Red Sherry si Snowball se incruciseaza (stiu ca nu este recomandat ) pui rezultati se numesc hibrizi sunt sterili ??

  5. #5 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Cateva poze .
    Attached Images Attached Images mini_red_cherry.jpg mini_white_pearl.jpg

  6. #6 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Sunt doua situati :cand sunt doar creveti si cand convietuiesc si cu pesti NICIODATA ( fam. anabantidae ,fam. cichlidae , barbus... si vivipari de talie mai mare , acestia din urma o pot face din curiozitate)
    Cand sunt cu pesti nu vor muri de foame , mancarea care nu a fost consumata de pesti este consumata de ei si binenteles algele - dar sa nu crezi daca ai acvariul plin de alge peste o luna nu mai gasesti alge .
    Cand sunt singuri ESTE RAIUL . Pentru ei eu folosesc si mancare pentru pesti ( discus granule..) si de la JBL Novo Prawn care are Spirulina (dupa 24 ore granulele se dezintegreaza) le dau o zi un sortiment a doua zi schimb , cu timpul poti aprecia care este cantitatea necesara fara sa faci exces.


  7. #7 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Ca supliment alimentar se poate da la creveti , mazare,morcove,salata verde ,putin oparite ???

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by clau_74 View Post
    Ca supliment alimentar se poate da la creveti , mazare,morcove,salata verde ,putin oparite ???
    Sincer, nu recomand asa ceva. De preferat sa le dati alge (uscate) si frunze de catappa (uscate). Sau, setul de mancarica de la Dennerle: Feeding

  9. #9 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Desi am avut doar experiente culinare cu crevetii, mi se par foarte interesanti. Cat traieste un crevetel ?

  10. #10 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    La mine in acvariu (Red Cherry) o femela a trait putin peste 11/2 ani .

  11. #11 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Pana-l mananca cineva . Glumesc
    Shrimps live between one and 6.5 years

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cosminbad View Post
    Desi am avut doar experiente culinare cu crevetii, mi se par foarte interesanti. Cat traieste un crevetel ?
    Nu prea ai ce sa mananci la un red cherry de exp... care de-abia ajunge la maxim 4 cm lungime. Daca au conditii optime, traiesc pana la 2 ani.

  13. #13 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Bamboo shrimp Atyopsis moluccensis
    Dificultate: Moderata
    Acvariu minim:75 Litri
    Dimensiune:10-12 cm
    Apa Dulce,pH:6.0 - 7.5
    Temperatura:24 -28 �C
    Raport sexe:1:1 M:F
    Dieta:Fulgi, granule, carnivor, hrana vie
    Durata de viata:2-3 ani

    Cardinia cantonensis sp. red Crystal Red
    Dificultate:Moderata
    Acvariu minim:18 Litri
    Dimensiune:2-3 cm
    Apa Dulce pH:6.2 - 7.2
    Temperatura:20-24.4�C
    Raport sexe:2:3 M:F
    Dieta:Ierbivor
    Durata de viata:1-2 an

    Red cherry shrimp
    Origine: Taiwan si China
    Dimensiune: 3 cm
    Parametri apei: ph variabil 6,6-8,4
    Mancare: bucatele de peste, alge, mancare speciala pentru creveti, mancare pentru pesti
    Crestere: normala Inmultire: mare
    Durata de viata:maxim 2 ani

  14. #14 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Cu ceva timp in urma mi-ai recomandat sa protejez intrarile filtrului cu plasa (anti tantar) am gasit o solutie mai buna sa folosesc ciorap de dama fin.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by clau_74 View Post
    Cu ceva timp in urma mi-ai recomandat sa protejez intrarile filtrului cu plasa (anti tantar) am gasit o solutie mai buna sa folosesc ciorap de dama fin.
    Nu e nici pe departe mai buna solutia. Pe langa faptul ca se va imbacsi mult mai repede, va si actiona ca prefiltru (lucru care ma deranjeaza enorm, avand filtru extern cu prefiltru). In plus, se va dezintegra in timp in apa, fiind totusi material textil. Sa nu mai zic ca nu stiu ce efect are asupra calitatii apei daca mai contine si coloranti, vopseluri sau alte alea... Lucru care nu se intampla cu plasa din fibra de sticla pe care ti-am recomandat-o. But, you can use whatever you like

  16. #16 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Da ai dreptate se imbacseste mai repede dar salvez din puii , folosesc nuanta de transparent .

  17. #17 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Monky , da-mi te rog detali despre Creveti Sakura .

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by clau_74 View Post
    Da ai dreptate se imbacseste mai repede dar salvez din puii , folosesc nuanta de transparent .
    Sincer acum... daca nu trece puiul de tantar prin plasa, crezi ca trece puiul de shrimp?
    Quote Originally Posted by clau_74 View Post
    Monky , da-mi te rog detali despre Creveti Sakura .
    Din pacate, n-am avut asa ceva, dar din cate am inteles este o rasa incrucisata de cherry cu red shrimp. Cu alte cuvinte, e cam acelasi lucru, doar ca fata de cherry e mai rosu si are si picioarele rosii. Automat au si cam aceleasi cerinte... dar repet, nu stiu exact. Si nu sunt genul care sa vorbesc fara sa "testez"

  19. #19 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Un prietem m-ia dat o mana de ajutor , vreau sa stiu parerea ta ???

    Creveții Sakura mai sunt �nt�lniți și sub numele de Red Fire și �nafara de coloritul mult mai intens de rosu sunt aproape identici la caracteristici cu Cherry multi spun ca de fapt ar fi o varietate de Cherry mult mai colorata. Bine-nteles contează foarte mult alimentația, dacă este bogata �n caroten atunci sunt roșii ca și mașina de pompieri )

  20. #20 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    MonkY ,creveti Amano sunt mancatori de alga filamentoasa s-au este vrajala ce am gasit scris despre ei ???

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. DualShock 4 vine si in Magma Red si Wave Blue By MonkY in forum Console News
    Replies: 19 Last Post: 21-08-2013, 23:28
  2. E3 2009: Black Wii si Red DSi By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 17 Last Post: 30-08-2009, 10:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts