Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: Hranire pui Ciobanesc Caucazian

  1. #1 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

    Hranire pui Ciobanesc Caucazian

    Am deschis acest thread la recomandarea colegilor forumistiAm un pui de ciobanesc caucazian la 5 luni.Este vaccinat,are carnet de sanatate.Problema este urmatoarea:nu stiu ce mancare sa-i dau,deoarece nu a schimbat dintisorii,si nu-i pot da chappi sau alte minuni.I-am luat Friskies junior,dar alea-s prea mici si nu le rontaie ci le inghite.Ma gandeam la mancare gatita,amestecata cu boabe.Voi ce ziceti?

  2. #2 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    nu combina boabele cu mancarea gatita.
    fierbe-i niste bucatele de carne pana cand obtii o supa, dupa care adauga niste orez pana se va face un pic mai consistenta.
    o sa-i placa.

    si incearca sa-i dai variat.. o zi mancare gatita, o zi boabe.

  3. #3 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Multumesc!Dar ce boabe imi recomandati?

  4. #4 SP
    Senior Member Mihail's Avatar

  5. #5 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Si in supa aceea pot adauga si niste legume pe langa carne ,nu?Iar pentru oase si dantura ii pot da orez cu branza?

    ---------- Post added 06-04-2012 at 06:25 PM ----------

    Cam scumpe boabele de la royal canin...Ce alte boabe imi mai recomandati?Ceva care sa poata sa le mestece...sau credeti ca poate sa le mestece si pe alea mai mari?(sau le pun iste apa ca sa le inmoi)...

    ---------- Post added 06-04-2012 at 08:02 PM ----------

    I-am cumparat si niste mancare umeda si am sa-i alternez.O zi mancare gatita,o zi boabe,o zi mancare la conserva.Ca boabe am ales Chappi cu vita,pentru inceput.Pe viitor voi vedea ce o sa-i cumpar.

  6. #6 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Ai fost la veterinar??

  7. #7 SP
    Member LeicaBogdan's Avatar
    vezi ca chappi in primul rand este pentru adult si o mancare destul de proasta. da-i mai bine friskies de la purina, dar pentru junior, e in jur de 9 lei kilogramul. incearca macar primul an sa ii dai mancare cat de cat buna, conteaza foarte mult. poti sa ii dai orez cu branza. mai ales ca are nevoie de mult calciu fiind un caine de talie mare. eventual poti sa mai ii dai in plus niste calciu pentru caini juniori de talie mare. iti recomand k9 complete growth.
    cand ii dai boabe sa aibe multa apa la dispozitie. poti sa ii dai si legume in supa dar s-ar putea sa nu le manance. cel mai important sa nu folosesti tot felul de mirdodenii sau alte condimente.
    iti recomand de asemenea deparazitari interne din 3 in 3 luni, deparazitari externe din luna in luna macar pe perioada asta cat e cald afara. sa nu ia contact cu altii caini nevaccinati pana nu termini cu schema lui de vaccinare.


    o zi buna si sper sa iti fie de folos ce tiam scris mai sus

  8. #8 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Friskies este la fel de proasta ca chappi. Daca vrei un caine sanatos, da-i mancare de calitate si du-l la veterinar neaparat. Un ciobanesc caucazian are nevoie de 1300-1500 lei pe luna pentru mancare si intretinere (poate chiar mai mult).

  9. #9 SP
    Member LeicaBogdan's Avatar
    pizzi aicea sunt de acord cu tine. royal canin e o mancare foarte buna. insa omul a zis ca nu are asa multi bani, iar parerea mea este ca purina au o mancare mai buna decat chappi, tinand cont ca purina au si gama super premium proplan. eu i-am dat o alternativa medie.

  10. #10 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Si cate portii trebuie sa-i dau?Eu trebuie sa-i mai fac vaccin d-abia in 2013,ca le are la zi pe toate.Friskies Junior,dupa cum am zis ,le inghite nu le rontaie(sunt prea mici).Am sa-i iau si Royal Canin maxi in perioada asta si calciu.Ii alternez zi mancare gatita,o zi mancare umeda,o zi boabe etc.

  11. #11 SP
    Member LeicaBogdan's Avatar
    cam 2-3 mese pe zii. si vezi ca pe sacul de royal canin iti scrie cate grame sa ii dai pe zi pentru greutatea si varsta lui.

  12. #12 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    fishybone mergi la Maxi-Pet in Militari. Au preturi foarte bune si mancare de calitate ! Si oameni specializati !

  13. #13 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Daca-l vedeti cum mananca va inchinati.I-am facut o oala de ciorba si a mancat-o pe toata.Prima oara cand i-am facut i-am dat-o pe toata si m-am speriat ca manca pe nerasufllateA doua oara i-am dat portii mai mici de mai multe ori.Saptamana asta cred ca-i iau un sac de 10 kg de Royal Canin Maxi.Sper sa ma tina macar 2-3 saptamani

  14. #14 SP
    Banned Venom's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    I-am luat Friskies junior,dar alea-s prea mici si nu le rontaie ci le inghite.
    Orice caine va inghiti mancarea, nu o va mesteca

    Unui pui trebuie sa-i dai de mancare de 4 ori pe zi. Pe masura ce creste, ii reduci mesele la pana la odata pe zi. Mancarea de baza trebuie sa fie "boabele". Contin tot ce le trebuie. Daca vrei mancare "naturista", aia trebuie sa fie pe baza de carne de ierbivor, preferabil cruda. Ametelile cu ciorba, legume, sau tot felul de vitamine sunt aiureli. Un caine are nevoie de carne si de oase (calciu). Iar colegii aia "forumisti" care ti-au recomandat sa deschizi un asemenea thread pe "consolegames", da-le "ignore". Singurul om care are autorizatie sa compuna meniul pentru catel este medicul veterinar. Daca n-ai fost cu catelul la medic, mai bine impusca-l.
    Adica cum i-ai facut o oala de ciorba si a mancat-o pe toata? I-ai dat toata oala? Un caine e lacom prin definitie. Si ciorba inseamna apa chioara. Daca nu-ti permiti un caine de talie mare, mai bine ia-ti un Chihuahua. Sincer sa fiu, nu meriti cainele ala.

  15. #15 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    De ce sa-l impusc?Am fost cu el la veterinar si mi-a spus sa-i dau mancare umeda si incet incet sa reduc lichidele din mancare sa-i dau mai multe boabe pe parcurs.Si daca un caine inghite mancarea, de ce mai are dinti in gura?Eu nu cred ca un morcov proaspat ii face mai rau decat chimicalele din boabe.Si da la 5 luni are aproape 30 kg deci mananca foarte mult.Imi permit sa te intreb cati caini de talie mare ai avut?

  16. #16 SP
    Banned Venom's Avatar
    Vreo 2. Nu sunt crescator, sunt iubitor. Unul mi-a fugit (sau a fost furat), iar altul a murit de batranete. Sa-mi spui si mie cand un caine mananca un morcov proaspat. Si da, un caine inghite mancarea. Mestecatul este pe planul 2. Repet: nu vreau o polemica tampita pe aici, dar medicul veterinar este singurul in masura sa-ti dea alimentatia pentru catel. Si apropos, este CAINE, nu iepure sa-i dai morcovi.
    Sa nu te mai aud cu ciorba ca ma enervez. Ciorba se da odata pe saptamana ca supliment de hrana. O ciorba cu legume, orez, carne, zeama de carne. Nu ii faci o oala si sa-l hranesti cateva zile. Uffff!

  17. #17 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Eu ti-am dat morcovul ca un exemplu...si se vede ca nu ai citit ce am scris mai sus(faptul ca-i aternez mancarea).Dar gata ca nu vreau sa incepem cearta acum de sarbatoarea de Paste.Peace!!

  18. #18 SP
    Junior Member zoom112's Avatar
    Buna. Cine ma poate ajuta cu un sfat? am un caucazian de 7 luni si stim cu totii cum se comporta acesti caini. dar am o problema pe care eu o vad destul de grava cainele meu se sperie de oameni, adica daca vine cnv strain la mn in curte ea incepe sa latre dar daca strainu intra ea se trege se sperie fuge de el sau daca merg cu ea pe strada si vn cnv si vrea sa puna mana pe ea, se trage ,se zmuceste etc. Ce ar trebui sa fac ca sa nu ai fiea asa de speriata.Intradevar stau cam la periferie si nu prea trec multi oameni paici sau masini. Deci ce ma sfatuiti sa fac?.............astept pareri.

  19. #19 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Veterinar!!!!! Ve-te-ri-nar!!!

  20. #20 SP
    Junior Member zoom112's Avatar
    si ce sa ii faca veterinaru ca nu are nici o boala. nu ai vazut ce am scris? ca se sperie de oameni....

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Adoptie pui de pisica By tudyniuz in forum Pets
    Replies: 2 Last Post: 31-07-2014, 17:57
  2. Pui de catel bolnav ? By zinodaur in forum Pets
    Replies: 39 Last Post: 01-06-2013, 19:02
  3. Hranire Ciobanesc Carpatin By andreiaka in forum Pets
    Replies: 6 Last Post: 09-04-2013, 14:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts