Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Ajutor dresaj labrador

  1. #1 SP
    Member SkyBorg's Avatar

    Ajutor dresaj labrador

    Salut. Am si eu o problema cam mare. Am un labrador care face 2 ani in August. Cand era mic il mai plimbam din cand in cand dar rar. Am incercat sa il invat mai mult sa faca sarituri . Acum, daca il las liber( il tin in lant) fuge. Chiar daca ma joc cu el , pot sa fac orice dar el fuge. Sare gardul, sapa pe sub el etc. Am incercat sa il mai scot la plimbare dar are o forta extraordinara. Este innebunit mai ales dupa caini sa se joace. Am incercat sa ii dau drumul sa se joace dar deabea l-am prins. Daca reusesc sa il tin cat de cat cu o zgarda cu colti, o rupe. Ce pot sa fac? Eu il mai pot dresa acasa sau stiti pe cineva care il poate dresa in Constanta? Nu vreau sa irosesc bani, sa fie un dresor bun. Sau ar putea fi si alta solutie? Merci!

  2. #2 SP
    Junior Member Pamflet's Avatar
    nice post pt un site care are principal obiectiv gaming-ul

  3. #3 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Daca nu ai observat,aria asta este pentru Pets.

  4. #4 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Cainii trebuie dresati de mici. Sau...cand face ceva rau ii dai vreo 2. La mine merge.

  5. #5 SP
    Member SkyBorg's Avatar
    Mai mereu isi primeste cateva peste bot dar degeaba . Mai nou il aduc acasa de o ureche . Cineva solutii? Pfff, schimb belciugul de la lant o data pe saptamana ca il rupe...

  6. #6 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Cauta pe internet (torrente, filelist, guagal etc...) Cezar si cainii unde sunt miliarde de cazuri si o sa inveti sa il dresezi singur...(varsta cainelui nu conteaza)
    Si nu costa nimic , nu e nici pierdere de timp...
    Incearca si tu...dupa ce vad ca face tipul ala ... nu prea cred o sa ai probleme ..

    A, da.. Si emisiunea e pe national geographic (nu mai stiu pe la ce ora) in caz ca nu gasesti nimic pe net (desi cred ca o sa gasesti)


    L.E.: @Pamflet : Bun venit pe pamant! (Forum -> General -> Chat -> Pets -> Ajutor Dresaj Labrador)

  7. #7 SP
    phh
    Junior Member phh's Avatar
    Pentru cei din Bucuresti care doresc sa isi dreseze catelul, recomand scoala de dresaj canin PlanetaHamHam. Dispune de instructori cu mare experienta si spatii special amenajate pentru dresaj. Mai multe informatii pe pagina de dresaj de pe site-ul planetahamham

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    phh: va multumim ca v-ati facut cont doar pentru a face reclama... dar daca erati macar o secunda atent unde postati, omul a intrebat de socala de dresaj din Constanta, dvs. ati dat din Bucuresti. Nu doar reclama "mascata", dar si aiurea...

    SkyBorg: de-abia cand a ajuns la 2 ani te-ai gandit si tu ca ar trebui dresat? Of of... in afara de ce ti-a recomandat Cristy (cu Cezar), eu ti-as recomanda sa incepi prin recompensare, si sa renunti la a mai lovi cainele. Faptul ca-l bati nu ajuta la nimic, ba din contra, va deveni ori mai agresiv, ori mai "rezistent" la orice incercare a ta de a-l domina. Cumpara niste "treats" (recomand pe cele de la Royal Canin), si incepi cu comenzi usoare... Ii dai recompensa de cate ori te asculta. Nu te asculta, nu primeste recompensa!

    Daca perseverezi (sa nu crezi ca va deveni ascultator ca in filmele lui Cezar, in prima ora... poate dura luni bune), vei ajunge sa ai un caine asa cum iti doresti. Bafta!

    P.S. Acum am observat: tu tii caine labrador in lant? Dzeule... Pacat ca nu exista politia animalelor si in Romania...

  9. #9 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Quote Originally Posted by SkyBorg View Post
    Salut. Am si eu o problema cam mare. Am un labrador care face 2 ani in August. Cand era mic il mai plimbam din cand in cand dar rar. Am incercat sa il invat mai mult sa faca sarituri . Acum, daca il las liber( il tin in lant) fuge. Chiar daca ma joc cu el , pot sa fac orice dar el fuge. Sare gardul, sapa pe sub el etc. Am incercat sa il mai scot la plimbare dar are o forta extraordinara. Este innebunit mai ales dupa caini sa se joace. Am incercat sa ii dau drumul sa se joace dar deabea l-am prins. Daca reusesc sa il tin cat de cat cu o zgarda cu colti, o rupe. Ce pot sa fac? Eu il mai pot dresa acasa sau stiti pe cineva care il poate dresa in Constanta? Nu vreau sa irosesc bani, sa fie un dresor bun. Sau ar putea fi si alta solutie? Merci!
    Am ezitat daca sa raspund sau nu....eu de curand mi-am "pierdut" labradorul cel drag si ma gandeam sa nu intru intr-o discutie care sa-mi poata aduce aminte de el
    Dar de vei gasi orice sfat util - e o bila alba pt ambele parti implicate si nu voi putea decat sa zambesc in cazul unor rezultate pozitive cu al tau caine!
    1)Cu bataia nu rezolvi problemele, doar le "ascunzi" - asta e metoda old school si nu are eficienta unei metode mai corecte dpdv moral - adica conditionarea pozitiva pe baza de recompense ;
    Evita sa-l mai altoiesti, indiferent ce-ti face....labradorii nu sunt caini care sa vrea sa te muste / maraie ; in fine, nu e cazul tau
    2)Cainele tau NU vrea sa fie pe langa tine....d'aia cand ii dai drumul, fuge
    Smecheria e sa-l faci sa te placa din nou, sa vrea sa vina langa tine, sa stea in perimetrul tau.....
    Pt asta trebuie sa te joci cu el din ce in ce mai des.....cu diverse jucarii specifice unui labrador (nu doar aport si atat....jocurile trebuie variate, cainii nu sunt idioti, se plictisesc si ei!)
    Ulterior, dresaj bineinteles :
    Iti trebuie :
    -clicker
    -treats cat mai gustoase / variate (ficat de vitel fiert, cascaval, pui fiert, cremvursti bucatazele)
    -rabdarea lui D-zeu

    Primele 2 le obtii usor, dar pt punctul 3 e posibil sa ai nevoie de un prieten sa te ajute, daca vrei entuziasm / fun + rezultate
    De obicei oamenii nu au timp + rabdare si de aceea apeleaza la dresori. Ma refer, pt cazuri simple, care nu necesita neaparat dresaj pro

    Nu am inteles chestia cu lantul, te referi la lesa sau tii un labrador legat?
    Hope not! Asta e caine de casa, f.afectiv, n-are nevoie sa stea legat sub nicio forma
    ----------------------
    O sa revin cu niste linkuri daca crezi ca te poti descurca fara ajutor pro!
    Toate bune

  10. #10 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

    Re: Ajutor dresaj labrador

    Cum l-ai pierdut?Ce s-a intamplat?Nu spune ca..Scuze daca deranjez cu intrebarile....v

    Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ajutor !!! By denisov in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 4 Last Post: 27-05-2015, 17:48
  2. Ajutor... By Sha. in forum Console Club
    Replies: 4 Last Post: 12-01-2013, 23:44
  3. Carte de dresaj ? By zinodaur in forum Pets
    Replies: 6 Last Post: 07-08-2011, 15:45
  4. Ajutor By sweet_pysy in forum Help Desk
    Replies: 4 Last Post: 14-01-2010, 19:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts