Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 15 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 ... LastLast
Results 61 to 80 of 282

Thread: Proiect Aquamonk

  1. #61 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Incredibil ce zi am avut... pe langa tone de urgente, server spart (nu CG-ul stati linistiti)... n-am rezistat si am continuat cu spalarea a vre-o 60L de Natalit, pus incalzitorul de substrat (la care m-am trezit ca m-au tepuit nemtii si mi-au dat ventuze pentru alt model)... sa nu mai vorbesc ca are o marime complet ne-adecvata pentru marimea acvariului meu. Dar, vad jumatatea plina a paharului... n-o sa am niciodata grija ca se va supraincalzi Aruncat si niste bacterii de la Dennerle peste fertilizantul DeponitMix (la fix mi-au ajuns, 24Kg pentru aproximativ 3cm grosime), dupa care pus un strat de 6-7cm de Natalit (care arata foarte diferit in functie de lumina... ziua pare aproape negru, la flash iese in diverse nuante de rosu, gri, albastru, rosu)... Sunt un pic ingrijorat ca am facut substratul Natalit un picut cam gros, dar merg pe speranta ca se va tasa/aseza...

    Cum ziceam, incredibil de obositoare operatiuni... am dat jos vre-o 10L de apa (din organism, nu din acvariu), si introdus 200L in acvariu (care stateau la declorinat). Si atat pentru azi, ca nu mai pot, si mai am si de munca. Maine continuam cu montarea macar a unui filtru. Inca n-a crapat nimic, n-a explodat nimic, n-a parait nimic. Tineti-mi pumnii...

    Si ca sa nu ziceti ca sunt rau, cateva poze. Noapte buna Romania, wherever you are
    Attached Images Attached Images img_3960.jpg img_3962.jpg img_3963.jpg img_3964.jpg img_3965.jpg img_3966.jpg img_3971.jpg img_3988.jpg img_3989.jpg img_3994.jpg img_3995.jpg img_3998.jpg

  2. #62 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai multe poze din AquaMonk...
    Attached Images Attached Images img_4001.jpg img_4003.jpg img_4004.jpg img_4006.jpg img_4011.jpg img_4018.jpg img_4019.jpg img_4021.jpg img_4023.jpg img_4026.jpg img_4030.jpg img_4031.jpg

  3. #63 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mama ce de poze am facut... daca tot a zis Lucian

    ... si gata pentru azi.
    Attached Images Attached Images img_4033.jpg img_4036.jpg img_4037.jpg img_4046.jpg img_4049.jpg img_4051.jpg img_4052.jpg img_4054.jpg img_4058.jpg img_4059.jpg

  4. #64 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Frumos frumos, prinde din ce in ce mai mult contur!

    Presupun ca acea tava in care pui apa este pentru a nu deranja nisipul si substratul

  5. #65 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    omg.. vezi ca maine vin cu darkie cu shaormele

    O sa faca infarct sigur daca vede filtrele

  6. #66 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Frumos frumos, prinde din ce in ce mai mult contur!
    Thx. De lampa inca n-am nici-un semn, asa ca va trebui sa prinda contur pe intuneric
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Presupun ca acea tava in care pui apa este pentru a nu deranja nisipul si substratul
    Da. De obicei se pune o farfurie, dar avand in vedere ca am tras apa cu o pompa de 1000L/h (care datorita inaltimii s-a dovedit a deveni o pompa de vre-o 200-300L/h) mi-a fost frica sa nu "improaste" prea tare apa si sa tulbur substratul.
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    omg.. vezi ca maine vin cu darkie cu shaormele
    Va astept cu drag.
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    O sa faca infarct sigur daca vede filtrele
    Stai linistit, n-o sa faca infarct (de fapt cred ca le-a si vazut cand ati venit ultima oara, nu ?)... Ar fi facut infarct daca ar fi vazut ceva ca in pozele de mai jos
    Attached Images Attached Images unacvariumicutsicatevafiltre_1.jpg unacvariumicutsicatevafiltre_2.jpg

  7. #67 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Se pare ca cineva m-a blestemat serios... Dupa 2 luni a venit in sfarsit lampa de la Blau... prin urmare m-am apucat cu nerabdare sa-mi desigilez tuburile de la Dennerle. Ce-am vazut, m-a socat. Toate tuburile sunt crapate undeva la mijloc... N-am noroc, fir-ar el sa fie de noroc... Se pare ca proiectul asta e mai mult decat pot duce... i'm almost crashing (dupa ce m-am chinuit 2 zile sa montez filtrele si fitingaraia). Aproape ca imi vine sa ma dau batut (mai ales ca am ramas si falit)... C'est la vie'

  8. #68 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Cheer up ! Mai ai putin ! Daca te dai batut acum , orice efort facut a fost in zadar ! PS : Citeste PM - ul de la mine !

  9. #69 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    mmm ... chestia aia cu norocul sa intimplat la nastere (cind ai aterizat in Romanica) dar cel putin iti schimba tuburile ? ar trebui sa nu aibe scuza ai dat semnatura la preluarea marfii, la final fiind sigilate nu aveai cum sa intuesti ca-s crapate, nu ?

  10. #70 SP
    g.g
    Member g.g's Avatar
    Acum te dai batut cand ai unul dintre cele mai dotate acvarii de apa dulce din ro?

    Ti-am zis sa o lasi mai moale cu jocurile noaptea, te afecteaza si ziua esti nervos!

  11. #71 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Din pacate tara in sine e blestemata, dar nu trebuie sa renunti cum au spus si baietii, e pacat mai ales ca ai ajuns in stadiul asta cu el.

    Mai bine mai arata-ne niste poze cu filtrele puse si te mai inveselesti, neonele vin ele si bune, stai linistit


    POSTA ROMANA!

  12. #72 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    Quote Originally Posted by Q View Post
    mmm ... chestia aia cu norocul sa intimplat la nastere (cind ai aterizat in Romanica) dar cel putin iti schimba tuburile ? ar trebui sa nu aibe scuza ai dat semnatura la preluarea marfii, la final fiind sigilate nu aveai cum sa intuesti ca-s crapate, nu ?
    are martori? or he can make them si s-a aranjat

  13. #73 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Studentul View Post
    Cheer up ! Mai ai putin ! Daca te dai batut acum , orice efort facut a fost in zadar ! PS : Citeste PM - ul de la mine !
    Am citit PM-ul. O sa incerc sa vad ce si cum. De dat batut, daca mai apare cate-o duda de genul asteia...
    Quote Originally Posted by Q View Post
    mmm ... chestia aia cu norocul sa intimplat la nastere (cind ai aterizat in Romanica) dar cel putin iti schimba tuburile ? ar trebui sa nu aibe scuza ai dat semnatura la preluarea marfii, la final fiind sigilate nu aveai cum sa intuesti ca-s crapate, nu ?
    Ideea e ca tuburile sunt venite prin UPS din Germanica, dar acum aproape 2 luni. Iti dai seama ca n-am ce sa le zic... ca au venit acum 2 luni si de-abia acum am vazut ca-s sparte ? La urma urmei tot vina mea e...
    Quote Originally Posted by g.g View Post
    Acum te dai batut cand ai unul dintre cele mai dotate acvarii de apa dulce din ro?

    Ti-am zis sa o lasi mai moale cu jocurile noaptea, te afecteaza si ziua esti nervos!
    Merci de incurajare ! As vrea sa mai am si timp de jocuri noaptea. In ultima perioada ma joc cu niste chinezi mici carora le place sa sparga servere
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Din pacate tara in sine e blestemata, dar nu trebuie sa renunti cum au spus si baietii, e pacat mai ales ca ai ajuns in stadiul asta cu el.

    Mai bine mai arata-ne niste poze cu filtrele puse si te mai inveselesti, neonele vin ele si bune, stai linistit


    POSTA ROMANA!
    Din pacate e vorba de UPS. Acum am observat ca aveau cutiile de la tuburi o mica indoitura... e 100% de la transport. O sa pun poze dupa ce termin cu haosul de pe langa acvariu, dupa ce-mi aduce g.g forex-ul

    Mai jos 2 poze cu "inculpatele"
    Attached Images Attached Images img_4121.jpg img_4123.jpg

  14. #74 SP
    g.g
    Member g.g's Avatar
    Nu se asezau asa cum trebuie in cutie si le-au indoit putin ca sa stea bine si sa nu se sparga .

  15. #75 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by g.g View Post
    Nu se asezau asa cum trebuie in cutie si le-au indoit putin ca sa stea bine si sa nu se sparga .
    Hehe. Cam asta mi-a trecut prin cap in momentul in care le-am vazut asa:

  16. #76 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mai jos 2 poze cu "inculpatele"
    oooh f**k, naspa rau de tot cu alea.
    pt ce sunt alea ca m-am incurcat deja in atatea chestii de pe-acolo..ilumination?

  17. #77 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai ca temporar o sa stau cu niste neoane de 2 lei de la Osram (care zici ca sunt becuri de bucatarie - bine ca le-am luat pe ultimele 4)... Daca scap azi de montarea ultimului filtru si maine de forex... deja pot incepe operatiunea de mutare. N-o sa le convina plantelor neoanele, dar... asta este. Sa lupte si ele, alaturi de mine aici

  18. #78 SP
    g.g
    Member g.g's Avatar
    De la schimbarea radicala a luminii oricum o sa aiba un regres in prima faza si o sa o cam dea in alge, dar isi vor reveni.

  19. #79 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    poate face recolta de weed subacvatic in loc de plante sau alge de acvariu

    ce mai ai de facut la el pana e pregatit pentru pimpi?

  20. #80 SP
    Admin MonkY's Avatar
    g.g ai dreptate. Dar, m-am obisnuit cu algele deja... daca nu apar chiar stau si ma gandesc sa nu fie vre-o dereglare in acvariu

    In plus, daca as ramane fara alge, ce-ar face 9 otto, 2 sae si 3 ancistrusi ? Ar sta la coada la mancare, si nu le place

    nightprowler eu nu-l fac pentru pimpi. Il fac pt. mine si Cris. Ah, si pentru pestiuci, normal. De-abia astept sa le studiez comportamentul din noul acvariu. Pun pariu ca tetrazonele vor face cateva ture de bazin disperate de atata spatiu... ca botia vor incepe din secunda doi sa-si sape noi culcusuri, ca ancistrusii se vor lupta pe noile spatii "verzi". Neonii sunt curios ce zona a acvariului isi vor alege. Iar nucile, clar sunt ale rechinasilor... Beta e cel mai fericit, pentru ca el are toata partea superioara. Si cum deja am mai primit un lotus... o sa aiba pe unde sa se "ascunda"

    Faptul ca sunt tipicar si ca nu-mi place sa vad probleme, e din pacate defect profesional. Insa cu ajutorul lui g.g si aquadan eu zic ca am realizat ceva frumos. A muncit azi g.g la el de i-au sarit capacele, dar am reusit pana la urma sa punem si forex-ul. Mai am de prins lampa de sus, de montat si celalalt filtru, si gata... incepe "transbordarea" de plante si pesti. Aleluia !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 15 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 ... LastLast

Similar Threads

  1. Call: Participare proiect Foto-performativ By trickz in forum Offtopic
    Replies: 10 Last Post: 23-07-2013, 00:23
  2. Proiect NOU acvariu 255L By aquapolis in forum Pets
    Replies: 7 Last Post: 27-02-2013, 03:57
  3. Crystal Dynamics lucreaza la un nou proiect By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 13-01-2012, 11:56
  4. Replies: 1 Last Post: 09-03-2010, 21:21
  5. Proiect Acvacris By MonkY in forum Pets
    Replies: 75 Last Post: 06-06-2009, 19:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts