Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 15 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast
Results 201 to 220 of 282

Thread: Proiect Aquamonk

  1. #201 SP
    g.g
    Member g.g's Avatar
    Quote Originally Posted by darius3 View Post
    melcii din acvariu au doua luni, credeti ca de la ei sunt ouale?
    Am gasit 6 structuri gelatinoase in tot acvariul, la o zi dupa ce am facut un schimb de apa.
    Da.

  2. #202 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Hop si eu cu o poza recenta a minunii. Dau lupte grele cu plantele in aceste momente.

    MonkY din pacate valul de frig care a venit si cu masina indisponibila, m-a facut sa aman preluarea ancistrusilor. Nu de alta dar nu ma incumet sa le ofer o calatorie cu metroul prin care sa traverseze bucurestiul de la vest la est

    Am mai observat o chestie ciudata in ultimele 4-5 zile. Unul din cory, si uneori vine si al doilea alaturi de el, se plaseaza sus pe filtru si sta nemiscat. Nemiscat incat il misca usor curentii de apa si ai impresia ca e mort.
    Attached Images Attached Images dscf4472.jpg

  3. #203 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm... vezi sa nu ai probleme cu oxigenarea... pune filtrul sa bata in asa fel incat sa faca valuri mai mari (sa sparga apa). Ei mai au "obiceiuri" de genul asta... sa stea perioade mari nemiscati, dar de obicei fac asta ascunzandu-se. In rest, vin la mancare, sunt vioi ? Cory de obicei sunt fericiti in grupuri de cel putin 4-5...

    Cu plantele... cred si eu, mai ales cu acel pietris. Ma mir ca nu ti le scot cory din cand in cand In rest, spune-mi cu ce fertilizezi, ca sa-ti spun ce iese... CO2 bagi ? Lumina de care e si cat e ? Teste de Fe, PO4, NO3, pH... facusi ? Daca nu stii ce le lipseste, e greu sa "lupti"....

  4. #204 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    La mancare vin tot timpul si sunt foarte vioi pe perioada mesei, iar filtrul "sparge" apa destul de bine. De obicei stateau nemiscati dar pe fundul acvariului, nu urcau pana sus pe filtru. Probabil de cand si-au facut aparitia SAE in acvariu care patruleaza constant zona, sus pe filtru a ramas singurul ascunzis.

    Cory mi-au scos plantele micute, cu tulpina firava, nu s-au putut 'juca' si cu cele mari. Lupta cu plantele nu inseamna probleme cu algele. Ma lupt cu ele pentru ca au crescut in exces si cel putin rosefolia da pe-afara, iar partea de afara de obicei se usuca. Dupa cum vezi si-n poza plantele sunt destul de contorsionate incat creeaza o aglomeratie foarte mare. Desi ofera o imagine ca si rupta din natura, parca-i prea 'sufocanta' atmosfera.

    De asemeni am mai gasit cateva frunze de rosefolia mancate, si nu-mi dau seama care ar putea fi faptasul? Sa fie eternii melci rotunzi de care parca nu mai scap?

  5. #205 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, pai daca se fac prea mari... o singura solutie... de fapt doua. Prima ar fi sa renunti la capac sa le lasi sa iasa afara. Si a doua, acvariu mai inalt Ce sa-ti fac, daca iei si tu plante si nu te uiti cat de mari cresc ? Zi merci ca nu ai lotusi... ca nu stiu unde se duceau la peste 1m...

    Cat despre frunzele mancate... esti sigur ca nu sunt carente de ceva ? Ca seamana... Oricum, daca vrei sa scapi de melci, ia niste anentome helena (melci asasini). Sau poti incerca cu capcane pt. melci. Daca banuiesti ca face asta vre-un peste, atunci iti recomand sa le cresti aportul de hrana vegetala. Ocean Nutrition Algae Wafers si ai rezolvat. Sau, Tetra WaferMix (si ai si vegetale si pt. omnivori). Si n-or sa se mai dea la plante.

    Cat despre cory ca nu au loc sa se ascunda... stai linistit, cand se vor face SAE mari, isi vor relua locul. De fapt chiar nu stiu cum o sa poti tine torpilele de SAE in acvariul ala cand se vor face de peste 10cm

  6. #206 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate... am trait sa vad pe lumea asta oameni care nu asculta indiferent ce le spui... Am donat astazi inca un filtru la cineva... dupa ce mi s-a facut mila de pestiucii aceia. In 40L, peste 15 pesti, din care un caras auriu care ocupa deja 10-15% din acvariu. 2 ancistrusi albino care au sarit de 10-12cm lungime... 2 xifo cam tot asa, peste 10cm, plus niste specii care nici nu stiu cum au ajuns in combinatia aceea...

    Lasand ciorba deoparte, acum cateva luni le-am donat un filtru intern micut (nu aveau asa ceva), o pompa de aer (nu au plante decat de plastic)... si imi tot spuneau ca au apa foarte murdara si le mor din pesti. Cand am vazut ce-i acolo, m-a apucat groaza... Filtrul deja nu mai functiona de atata mizerie... si aici nu e vorba ca nu ar fi facut curat. Ba din contra, ei de fiecare data deciclau acvariu. Oameni buni, repet. Nu se schimba apa complet din acvariu. Nu se scoate pietrisul sa se spele. Nu se scoate tot din acvariu pentru a se curata geamurile... Ii omorati cu buna stiinta aruncand bacteriile care va scapa de mizerie/amoniac/nitriti. Eu le-am mai repetat iarasi (cred ca a zecea oara) ca nu se schimba mai mult de 20-30%, ca nu se spala substratul (ci se foloseste un substrat cleaner sau cand se scoate apa se trage si mizeria).

    Am pus un filtru nou, schimbat un pic de apa, pus bacterii... si urat "succesuri". Imi pare rau cand vad asa ceva dar nu stiu ce sa zic. Oamenii spuneau ca "macar la ei stau mai bine, pentru ca pestii si acvariul l-au luat de la cineva care dadea odata de mancare pe stapamana, schimba apa la cateva luni"... Incredibil. Oare i-ar place unui om sa locuiasca in wc ? Sa nu primeasca aer curat cu lunile, iar mancare, odata pe saptamana ? Ma indoiesc...

    Anyway, revenind la proiectul meu... pestiucii se tin de nebunii, ca de obicei. Mananca de rup tot. Plantele trebuie sa le iau iarasi la puricat... si sa vad ce fac cu programul de fertilizare, intrucat nu mai face fata. Mai ales de cand am dus pH-ul de la 6.80 la 6.70 (si as vrea sa-l duc chiar un pic mai jos, Kh-ul fiind de 3). Dar, incet incet le facem pe toate. Momentan astept sa se cicleze 2180-ul, care mi se pare destul de silentios pentru puterea si marimea lui. Ce sa mai, Eheim face lucruri de calitate...

  7. #207 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am inceput sa scriu un mic guide pentru acvaristi... astazi, daca tot am avut ceva timp liber, cam asta este ce a iesit: http://www.consolegames.ro/forum/f63...i-echipamente/ Cred ca nu am scris nici 20-30%, dar... incet incet, sper sa-l fac mai bun. Daca aveti idei, corecturi sau imi gasiti greseli, please let me know. Thx !

  8. #208 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La cerere, pun cateva poze de azi... dupa "defrisare". O sa radeti, dar asa arata acvariul dupa ce am scos 3 galeti de plante/frunze din el
    Attached Images Attached Images auqamonk_img_6568.jpg auqamonk_img_6569.jpg auqamonk_img_6572.jpg auqamonk_img_6574.jpg auqamonk_img_6575.jpg auqamonk_img_6579.jpg

  9. #209 SP
    Admin MonkY's Avatar
    N-am mai avut timp nici sa respir lately... dar intrucat mi-au ajuns pe mana niste camere DSLR la testare, am zis sa testez pe pesti. Here are some crops... Scuzati deranjul, nu le-am mai facut demult curat
    Attached Images Attached Images aquamonk_img_0788.jpg aquamonk_img_0789.jpg aquamonk_img_0861.jpg aquamonk_img_0880.jpg aquamonk_img_1559.jpg aquamonk_img_1579.jpg aquamonk_img_5534.jpg aquamonk_img_6726.jpg aquamonk_img_6731.jpg aquamonk_img_6735.jpg aquamonk_img_6743.jpg aquamonk_img_6752.jpg

  10. #210 SP
    Admin MonkY's Avatar
    And some more...
    Attached Images Attached Images aquamonk_img_6813.jpg aquamonk_img_6804.jpg aquamonk_img_6786.jpg aquamonk_img_6761.jpg

  11. #211 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Cand se poate sa ma autoinvit si eu nenea Monky pe la dumneavoastra? De mult vreau sa vad minunatia "pe viu"

    Ce peste este cel din poza 6813?

  12. #212 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Ce peste este cel din poza 6813?
    Pestele ConsoleGames. Vad ca are putin albastru pe la bot.

  13. #213 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Cand se poate sa ma autoinvit si eu nenea Monky pe la dumneavoastra? De mult vreau sa vad minunatia "pe viu"
    Cand doresti... doar sa ma anunti cu o zi doua cel putin inainte, ca sa-i pregatesc pe micuti, sa-i asez in formatie de primire
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Ce peste este cel din poza 6813?
    Este un Tetra, asa numitul "neon roz" dar de fapt pe el il cheama Hemigrammus Erythrozonus. Detalii aici: Glowlight Tetra - Hemigrammus erythrozonus

  14. #214 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, se pare ca in sfarsit s-a intamplat ceea ce speram sa nu se intample niciodata. Dupa ce le-am scos 2 dintre lotusi din acvariu (imi opreau cel putin 50% din lumina), hoplo s-au suparat rau (normal, isi tot faceau bule pe-acolo)... iar astazi cand nu eram pe langa acvariu, unul dintre ei a reusit minunea: a sarit din acvariu. Probabil ca a cazut cel putin 1.5m... noroc ca l-a vazut/auzit Cris. E inca prea devreme sa ma pronunt (mai ales ca e speriat si sta ascuns), dar, deja incep sa ma gandesc sa le pun o plasa ceva...

    Prin urmare, cei care aveti hoplo, be carefull. Ori mergeti pe acvariu cu capac, ori... nu stiu...
    Attached Images Attached Images hoplo.jpg

  15. #215 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E incredibil "mustaciosul"... dupa caderea lui de la 1.5m or so, desi a stat foarte mult timp linistit (si speriat), l-am studiat si pare ca nu are nimic rupt (cel putin extern nu se vede). Cred ca pentru el caderea de atat de sus ar fi echivalentul unei caderi de la etajul 4-5 pentru un om. Sper sa isi revina...

    Insa inca odata am ramas impresionat de inteligenta de care dau dovada (exceptand faptul ca nu e deloc inteligent sa sari din acvariu ). Asa cum am ramas socat atunci cand aveam carasei sa-i vad cum se imping unul pe altul cand erau in pericol... asa am ramas si acum cand l-am vazut pe celalalt hoplo cum il tot "pipaia" cu mustatile, il impingea, ii tot dadea tarcoale sa vada ce-a patit. Mai mult, desi amandoi aveau program zilnic de "sarituri", am ramas mirat sa vad ca nici macar celalalt nu s-a mai apropiat de luciul apei. Sunt sigur ca nu va rezista prea mult timp tentatiei, insa ma mira capacitatea lor de a intelege astfel de lucruri.

    P.S. Totusi cred ca pentru saritura lui din acvariu port o parte din vina... datorita temperaturilor foarte scazute a inghetat scurgerea pentru schimbul de apa la picatura, si am fost nevoit sa opresc apa. Aseara insa am adormit dupa ce dadusem drumul un pic la apa (pentru a face refill la ce s-a evaporat)... si astfel a crescut nivelul apei pana aproape de buza acvariului... dand mai multe sanse lui hoplo sa sara din acvariu (lor placandu-le sa plonjeze pe plante de obicei). Asta este, sa-mi fie invatatura de minte ca am dezactivat sistemul cu senzorul pentru nivel (era prea expensive). Acum vad cat de folositoare era de fapt.

  16. #216 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hoplo saritor se pare ca si-a revenit, fara urmari grave. E mai prudent cand se apropie de luciul apei (si nu l-am mai vazut sarand)... dar e bine. A avut o experienta de bungie jumping insa fara coarda

    Si intrucat puiutii mei de puntius sunt din ce in ce mai activi ("Nemo" - cel mai mare dintre ei, primul iesit - se pare ca mai are inca 5 fratiori). Sunt haiosi foc... dar cu greu ii prind in poze. Mai jos una mai putin reusita, dar, you get the ideea
    Attached Images Attached Images aquamonk_pui_puntius_img_1941.jpg

  17. #217 SP
    Admin MonkY's Avatar
    N-am mai updatat de mult proiectul... so here it is: Am mai descoperit inca 2 pui de puntius. Mai exact 2 pixeli care se plimbau prin acvariu. Mi se pare... incredibil nenea Torpiluta (puntiusul alfa). Cum face el de alearga non-stop prin acvariu si are si timp sa puna femela la treaba... ma depaseste. Si nu inteleg cum o convinge sa depuna, cate 2-3 icre... cate 5-6... Am observat ca intra in fibrilatii si ii arata tot felul de boscheti (de obicei locuri foarte ascunse)... Ce sa zic, spiritul asta de conservare a speciei la pestiuci e impresionant.

    Sa nu mai zic de viteza lui (a lui Torpiluta), si de faptul ca din 10 in 10 secunde il vad alergand un alt peste. Practic nu am reusit niciodata sa-l prind in poze. Pana fac focus pe el e deja in partea cealalta. Pun si o poza ca sa va dati seama despre ce vorbesc.

    Cat despre Big Daddy, ancistrusul alfa... a mai scos o serie de puiuti. Deja cred ca scoate o serie pe luna. Insa nu cred ca mai rezist eu. Daca pana acum ma agitam sa pun plasa la intrarile filtrelor (ca sa nu traga puiuti)... daca pana acum ma agitam sa am grija cu mancare de puiuti... am zis gata. Voi institutionaliza legea "scapa cel mai puternic/inteligent". Nu de alta, dar nu vreau sa ma fac distribuitor de ancistrusi... iar ultima oara mi-a luat mai mult de 2 ore sa prind 9 puiuti. Eu inteleg ca lor le place in Aquamonk si trag pui la greu... dar, mai usurel, ca dezechilibram acvariul cu atat de multi pesti.

    P.S. Va dati seama daca aveam vivipari ce era ? Probabil scoteam 1000 de pesti pe an.
    Attached Images Attached Images img_1816.jpg

  18. #218 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Lol si mai ziceai de SAE ca e rapid

  19. #219 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Lol si mai ziceai de SAE ca e rapid
    OH Da ! Si SAE sunt extrem de rapizi. Ciudat, multi se plang ca din cauza vitezei le sar din acvariu desi la mine nici macar odata nu s-au apropiat de suprafata. Sunt super rapizi, insa macar ei sunt rapizi asa... pentru 10 secunde or so, dupa care incep sa "danseze" pe verticala (i just love them when they do that). Insa Torpiluta este aproape non-stop. Am citit eu despre acesti puntiusi ca sunt pesti de rau, deci de apa rapida... si le place sa innoate impotriva curentului, insa nu-mi imaginam ca e atat de nebun.

    De fapt, incep sa cred ca desi toti pestii se "aliniaza" la comportamentul familiei din care fac parte, cativa dintre ei isi definesc o anumita personalitate. Cred ca tine foarte mult de mediul in care cresc, de ceilalti pesti comunitari. Eu am avut 6 puntiusi, si nici-unul nu s-a comportat atat de "frenetic" precum Torpiluta.

    Un al lucru pe care l-am observat la botia si chiar si la acest puntius... cateodata le place sa "imite" un alt peste sau un alt grup. Imaginati-va un botia, care este foarte lung si "subtirel" tinandu-se dupa un grup de tetrazone (care sunt "romburi") si imitandu-le miscarile. La fel l-am prins odata mergand in tandem cu SAE. Si cand zic tandem, fix aceleasi miscari le-am vazut... de parca incerca sa-l copieze.

    Insa cea mai tare chestie, care se intampla zilnic, si cateodata chiar de zeci de ori pe zi... este modul in care Torpiluta il tachineaza pe Big Shark. Am doi rainbow sharks, care desi seamana cu rechinii, sunt foarte pasnici, chiar vegetarieni. Insa sunt teritoriali (isi aleg locul lor si il "pazesc" cu sfintenie... culmea, lasand doar pe cine vor, cand vor). Well, ce face Dl. Torpiluta stiind ca Big Shark are teritoriul intr-o nuca cu 2 intrari (sau 2 iesiri ) ? Se duce frumos... si incepe sa se agite prin fata nucii de cocos. Daca vede ca n-are chef rechinasul... incepe sa dea roata nucii. Si cand zic sa dea roata, vorbesc cateodata de 20-30 de rotatii pe minut, de ma ia pe mine ameteala. De obicei asta il irita pe rechinas... care isi misca ditamai tonajul si boom, intr-o secunda il si vad alergand in coada lui Torpiluta pana in partea cealalta a acvariului. E super fun... mai ales ca in afara de alergat (in fine, innotat), nu se lasa cu ciupituri or anything else bad.

    De fapt, daca va uitati atenti in filmuletul in care le dadeam mancare, de la 00:28 or so incolo, au niste mici show-uri. Ia sa incerc cu ocazia asta un link la youtube cu variabila time: YouTube - Aquamonk v0.2 - La masa si dupa aceea din nou pe la 01:17 mai da o runda: YouTube - Aquamonk v0.2 - La masa

    P.S. Si pentru ca tot veni vorba de SAE... atasez o mica gluma
    Attached Images Attached Images sae_ascunzandu-se.jpg

  20. #220 SP
    Member Webpredator's Avatar
    He's back
    PS : Great review of their hobbies

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 15 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast

Similar Threads

  1. Call: Participare proiect Foto-performativ By trickz in forum Offtopic
    Replies: 10 Last Post: 23-07-2013, 00:23
  2. Proiect NOU acvariu 255L By aquapolis in forum Pets
    Replies: 7 Last Post: 27-02-2013, 03:57
  3. Crystal Dynamics lucreaza la un nou proiect By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 13-01-2012, 11:56
  4. Replies: 1 Last Post: 09-03-2010, 21:21
  5. Proiect Acvacris By MonkY in forum Pets
    Replies: 75 Last Post: 06-06-2009, 19:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts