Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 15 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast
Results 21 to 40 of 282

Thread: Proiect Aquamonk

  1. #21 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Felicitari MonkY,incurand voi pune o poza si eu cu iazul lu' tata din curte care e in lucru dar de,de la atatea ploii apa nu poate sta foarte mult curata!

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Merci, dar ce e acolo este principiul functionarii a 10% dintr-un filtru... doar ca in mod mai "natural". Procesul de transformare din ce elimina pestii in amoniac, din amoniac in nitriti, din nitriti in nitrati are loc mult mai frumos intr-o canistra care sta ascunsa vederii. In plus, sa nu crezi ca dintr-un astfel de mini "ecosistem" dispar rahateii pur si simplu, cu viteza luminii. Tot trebuie sa faci curat
    Quote Originally Posted by consol3 View Post
    Felicitari MonkY,incurand voi pune o poza si eu cu iazul lu' tata din curte care e in lucru dar de,de la atatea ploii apa nu poate sta foarte mult curata!
    La iazuri nu ma bag, desi am citit mult despre. Si acolo principiu e oarecum asemanator. Filtre serioase, apa in cascada (pentru oxigenare), surface skimmer... si pestiuci frumosi si sanatosi. Asteptam poze

  3. #23 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    In curand si pozele,da am si o cascada mica care inca e in lucru,am inteles ca filtrul cu UV e cel mai bun dar un filtru serios e de la 800 ron in sus!

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by consol3 View Post
    In curand si pozele,da am si o cascada mica care inca e in lucru,am inteles ca filtrul cu UV e cel mai bun dar un filtru serios e de la 800 ron in sus!
    In functie de marime, cred ca iti trebuie un filtru UV de 36W and up... Optim ar fi un Helix Max (care la interior este in spirala, avand o eficacitate mai mare fata de cele care sunt simple tuburi) la 36W e 750 RON. Acelasi lucru de la JBL este 660 RON. Poti gasi insa chinezarii de 72W la 350 RON pe eBay. Acum, depinde de buget, de cat risti... de piese de schimb (iti vor trebui becuri UV de schimb), de pompa la care e alimentat, de marimea iazului... Anyway, optim ar fi sa deschizi un thread separat pt. iazuri, ca deja se incura rau aici...

    On-topic: ieri am pus si 2 flanse laterale (5 cm de geam de 12)... am reusit sa termin traseul pe cupru pana la acvariu (pentru schimbul la picatura)... Inca vre-o 2 saptamani si incepe distractia

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aveti mai jos poze de substrat AquaMedic Volcanit si Hobyy Bonalit. Fara suparare, Bonalit-ul mi se pare incredibil de urat
    Attached Images Attached Images volcanit_vs_bonalit_1.jpg volcanit_vs_bonalit_2.jpg volcanit_vs_bonalit_3.jpg volcanit_vs_bonalit_4.jpg volcanit_vs_bonalit_5.jpg volcanit_vs_bonalit_6.jpg

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    A venit si UV-ul. De fapt, au venit 2, pentru ca initial m-a speriat marimea lui AquaMedic Helix Max 36W. Insa dupa ce am vazut ca in adancime cel de 18W este identic, iar diferenta dintre ele (ca pret) este minora... o sa merg pe monstrul de 36W (recomandat pentru acvarii 1000-2000L apa dulce, 500-1000L marin, cu o pompa de 1000-2000L/h), chiar daca va trebui sa aduc o mica modificare la mobilier. Alaturi aveti si poza cu AquaMedic CO2 Reactor 1000 (recomandat pentru acvarii de 2000L). Din pacate, ceva mai mic extern n-am gasit... iar Dupla era aproape de 2 ori mai mare

    P.S. Am pus si un disk alaturi ca sa puteti aprecia marimea reala. E monstruos de mare
    Attached Images Attached Images aquamonk_aquamedic_helix_max_18w_36w.jpg aquamonk_aquamedic_helix_max_18w_36w_uv_lamp.jpg aquamonk_aquamedic_helix_max_36w_reactor_co2_1000.jpg

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dupa lupte seculare, am reusit sa fac si prima parte a schemei "de lucru". Pare simplu, dar ma omoara cand ma gandesc la fitingaraie... si la modul in care trebuie totul gandit in asa fel incat sa fie usor de facut maintanance... de curatat, de umblat la fiecare "piesa" in parte. Sper sa nu fi uitat nimic... oricum ma duc sa dorm, ajunge pentru azi... Mai sunt cam 2 saptamani si trebuie sa-i dau drumul. Phew...
    Attached Images Attached Images configuratie_aquamonk_v0.4_small.jpg

  8. #28 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    pare simplu ... si eu care era cit pe ce sa te intreb daca nu cumva proiectezi urmatoarea naveta pentru NASA

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Q View Post
    pare simplu ... si eu care era cit pe ce sa te intreb daca nu cumva proiectezi urmatoarea naveta pentru NASA
    Hehe. Deja mi-am antrenat pestii... mai au un pic si termina rampa de lansare

    Mai rau e ca m-am lovit de super dilema... o sa radeti: "A secat vulcanul !". Acesta este raspunsul pe care l-am primit asteptand sa-mi vina nisipul de la AquaMedic (Volcanitul)... Am ramas paf. In fine, sa vedem ce alternativa gasesc... poate ajung la pietris colorat

  10. #30 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Cum mai stai cu proiectul Monky? Ceva noutati?

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Cum mai stai cu proiectul Monky? Ceva noutati?
    Am uitat ca din pacate suntem in Romania, tara promisiunilor desarte. Am totul gata, sistemul la picatura, acvariu, accesorii. Totul cu exceptia a doua "mici" chestii: nisipul si lumina. Pe care daca stiam mi le comandam singur de-afara... pana acum veneau de 10 ori. Asta este... stau cu acvariul care-mi ocupa jumatate de sufragerie... fix in mijloc. Sunt suparat, a trebuit sa ii aman si pe cei cu mobila... care sunt gata de o saptamana.

    Deci momentan sunt "on-hold" si deja plantutele au de suferit (pt. ca nici nu m-am mai agitat sa le ingrijesc, daca tot le ciopartesc cand le mut in partea cealalta)... n-am mai facut nici schimburi foarte dese de apa, ca sa nu-i stressez prea tare pe pestiuci... C'est la vie'

  12. #32 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Mda, ma gandeam eu ca s-a intamplat ceva de nu ai mai scris nimic pe aici. Poti sa imi arati cateva site-uri de afara cu accesorii pentru acvarii te rog si cam in cat timp vin?

    Momentan banii sunt o problema, deh.. criza asta dar vreau neaparat sa imi iau un filtru extern Tetra si incerc sa caut si eu pe la cele mai bune preturi, de asta am si lasat balta ideea de a-mi face un acvariu si aici in Buc.

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Un filtru extern Tetra nu merita sa-ti iei de-afara. Ai mare grija, ca loturile noi sunt cu probleme (aka in timp pierd apa, in special pe la garnituri si butonul acela de amorsare). In plus, la un filtru Tetra e foarte prost gandit mecanismul. El trage apa de sus, prin partea de jos, direct... fara prefiltru, fara nimic. Prin urmare, daca la un Eheim cureti repede prefiltrul, la Tetra va trebui sa scoti toate sertarele pentru a ajunge la cel de jos (unde va ramane cea mai mare parte din mizerie). Sincer, desi nu este cine stie ce, mai repede mergi pe un JBL. Oricum la ambele va trebui sa cumperi medii de filtrare (de exp. bioballs-urile de la Tetra sunt frectie la picior de lemn, ocupa spatiul degeaba - mergi pe Eheim Substrat Pro sau Sera Siporax)... iar JBL oricum vine doar cu bureti...

    P.S. Ca idee, m-au costat mai mult mediile de filtrare la Tetra EX1200 decat filtrul initial. Asa ca mai bine mergi pe un Eheim cu medii incluse... desi la noi e cam complicat. Poate cand fac si eu urmatoarea comanda de-afara... Sau, nu stiu... depinde si de bugetul tau. Vorbim

  14. #34 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Avand in vedere ca vreau si eu sa ma apuc sa pun plante in el si sa il fac, macar pe sfertul lui Aquacris (avand in vedere ca e de doar 75-80L) vroiam sa te intreb ce mi-ar trebui in afara de acel substrat ce il pot cumpara (nu era scump, o cutie de 3.8 KG parca de la Tetra undeva la 30 RON, nu stiu cat e de bun) mai trebuie ceva?

    Eu am bagat pietris natural fiert de foarte multe ori si ma gandeam ca peste substrat sa pun tot dinala.

  15. #35 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    salut acvaristii de aici...
    he, he, he. mi-a luat cam mult pana am gasit thread-ul asta.
    Monky, nu inteleg de ce i-ai pus in hold pe cei cu mobila cand lipsesc doar chestii care nu prea au de-a face cu mobila?
    Pai vrei sa umpli bazinul cu substrat si dupa asta vagi o macara in camera sa ridici bazinul? Si partea cu lampile: faci proiectul si daca l-ai gandit bine se vor potrivi mobila (capacul) cu lampile. Poate am sarit ceva ca am citit in 10 minute toate posturile pe diagonala.

    ---------- Post added at 11:05 PM ---------- Previous post was at 10:55 PM ----------

    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Avand in vedere ca vreau si eu sa ma apuc sa pun plante in el si sa il fac, macar pe sfertul lui Aquacris (avand in vedere ca e de doar 75-80L) vroiam sa te intreb ce mi-ar trebui in afara de acel substrat ce il pot cumpara (nu era scump, o cutie de 3.8 KG parca de la Tetra undeva la 30 RON, nu stiu cat e de bun) mai trebuie ceva?

    Eu am bagat pietris natural fiert de foarte multe ori si ma gandeam ca peste substrat sa pun tot dinala.
    Sfatul meu de acvarist cu state vechi, nu va bagati la substraturi fertilizante pana nu aveti ceva experienta in acvaristica. Nu veti reusi sa echilibrati acvariul si veti avea probleme cu alge si ape tulburi... Incepeti cu acvarii cat se poate de mari, substrat normal (0.5-3mm) si plante rezistente. Dupa 1 luna bagati si pestii (la inceput specii rezistente si in numar mic). Timp de 1 an puteti face experiente cu diverse plante, cresterea lor si iluminatul. Dupa asta, daca ati reusit sa stabilizati acvariul puteti trece si la plante pretentioase cu substrat imbogatit, fertilizanti pretentiosi, iluminat puternic pentru plante pitice ce formeaza covoare, etc.
    Am vazut mai sus ca intreba cineva de timpul de asteptare pentru "uscarea" unui acvariu nou. Repetati o experienta pe care am facut-o eu: am luat cateva fasii de sticla de 1cm, le-am lipit doua cate doua cu silicon (pe latimea de 1 cm) si dupa cate o saptamana luati cate o astfel de pereche de fasii si despatitile. Veti vedea ca nici dupa o luna siliconul din mijloc nu este "tare"... Timpul necesar creste exponential cu grosimea sticlei, iar la bazine mari nu va jucati. Bazinul lui Monky care spunea ca este mai mare ca si cada de baie, nu stiu ce cada are, dar in mod sigur este cam de 3 ori mai mare ca o cada obisnuita (in volum)

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    DeathWings: daca tot vrei substrat fertilizant, trebuie sa ai lumina si CO2 ca sa merite. Dar chiar si fara, poti incerca cu linia JBL, cea mai simpla. Chiar iti recomand sa nu te chinui cu AquaBasis, ci cumperi Florapol 100 (e o argila nutritiva ce se amesteca, cu nisipul tau) ce-ti ajunge pt. 50-100L (si e doar 10 RON). Dupa care mai ia Ferropol 24 (se pune zilnic o picatura la 50L, e vre-o 10 RON), Ferropol (saptamanal si la schimb de apa, tot asa, 10-20 RON) si daca e necesar, Ferrotabs si 7 Balls (Ferrotabs pentru plante cu necesitati marite de fier, si 7 balls pentru a pune la radacinile plantelor mai grele). E cea mai ok ca pret si mai simpla metoda de fertilizare. Ti-as recomanda insa sa iei si niste teste de apa (in special de Fe, PO4 si NO3).

    LucianCM: bine ai venit. I-am pus pe hold, pentru ca fara nisip n-am ce sa pun in acvariu... Normal ca il voi urca fara nimic in el, dar dupa, ce fac ? Ma uit la el in timp ce chinui saracii pestiuci pe undeva scosi in acvariul mai mic (cel de 65L). Neah, chiar imi iubesc pestiucii si nu mai vreau sa-i chinui. Ultima oara (la upgrade-ul de la 180 la 240) au fost foarte stressati. Hoplo n-au iesit cred 2 saptamani din ascunzatori... De-abia dupa cateva luni si sunt mai curajosi (azi i-am vazut prima oara venind la mancare).

    Atentie, nu va jucati cu stressul pestilor. E foarte bine cunocut ca sunt pesti care mor sau se imbolnavesc foarte repede din cauza stresului (cauzat de schimbari de apa, schimbari de aranjament, etc). Cel mai bun exemplu il dau cu unul din pestii mei favoriti: rainbow shark. Le-am scos casutele (nucile de cocos) ca sa le dau gauri mai mari (culmea, o faceam pentru binele lor, ca se chinuiau sa intre). Vreau sa zic ca 30-60 minute cat am dat eu cu bormasina, rechinasul meu se invartea in cerc in locul unde avea el casuta in nuca.... dupa care a fugit speriat si s-a ascuns. A doua zi l-am gasit mort...

    Pe de alta parte, sa nu cadem in extreme. Sunt totusi foarte rezistenti... nu sunt chiar bibelouri. Cel mai bun exemplu cu unul din Hoplo. A sarit din apa (au obiceiuri de-astea, pentru ca trag oxigen de la suprafata) si s-a atins de neon... s-a fript de a doua zi avea carne vie acolo... era rosie pielea. In 2-3 zile se umflase de am crezut ca l-am pierdut. In mai putin de o saptamana, nici urmele nu le mai vad de la arsura... Asta inseamna o apa curata, fara microbi, virusi...

    Hai ca va las pentru azi. Va doresc sa aveti pestiuci sanatosi... O seara buna !

    P.S. LucianM ai idee de unde gasesc si eu pietris negru/inchis la culoare, care sa nu fie colorat artificial ? 2-4mm ar fi ideal. Merci anticipat.

  17. #37 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Si la marimea aia de acvariu cam ce CO2 mi-ar trebui? Citisem si eu asta si luasem in calcul si un sistem CO2. Da, m-am gandit si la testere de apa si substante pentru tratarea apei, am vazut ca sunt foarte folositoare. Am vazut ca exista si ceva pentru pietris, ca elimine din pH sau ceva de genul (se poate sa spun prostii).

  18. #38 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    MonkY: daca Danut nu ti-a dat o solutie, nu stiu de unde sa iei... De cativa ani nu mai umblu prin lumea acvaristilor si a importatorilor (doar ies la o bere la 3-4 saptamani cu unii din ei O sa arunc o intrebare sa vedem ce iese.
    DeathWings: instalatiile de CO2 difera doar prin caliatea valvelor si a partii de automatizare. In functie de bazin se alege doar difuzorul de CO2 din bazin. Cu cat este bazinul mai mare cu atat debitul de CO2 este mai mare si trebuie sa il dizolve in apa. Totul este sa nu fie prea mic pentru ca iese gazul nedizolvat si se pierde. Mai conteaza si duritatea totala a apei pe care o ai la retea. Cu cat este mai dura cu atat trebuie cantitatea de CO2 trebuie sa fie mai mare. Conteaza ci ce pH vrei sa ai in bazin: 6, 6.5, 7... dar asta se regleaza ori din debit ori daca iti iei o instalatie automata din panoul de comanda.

  19. #39 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer, cred ca un sistem de CO2 ar fi prea mare investitie pentru 75L... Mai repede iti iei un Tetra CO2 din ala spray, si dai cate un puff pe zi (e vre-o 25 RON or so)... Cat despre pH... acesta nu poate fi eliminat. Poate fi doar scazut sau crescut. Acesta il poti scade si din CO2, cu un pH controller si ceva teste pt. duritatea apei. Intai vezi pestiucii si plantele tale la ce pH e recomandat sa fie tinuti, si dupa aceea gandeste-te la pietris care sa coboare pH-ul... Daca ai apa la robinet cu pH 7.2, in functie de Kh, introduci CO2 si-l scazi la 6.8... o duc mai bine plantutele in general, dar daca ai pestiuci care nu suporta pH sub 7.0 s-ar putea sa-i omori. Asa ca ai grija. Oricum noi trebuie odata sa ne vedem sa vorbim serios, ca e discutie lunga cu animalutzele astea

    Hehe, am vazut ca intre timp a postat LucianM. E bine ca suntem de acord pt. DeathWings... cat despre nisip, puteam sa-l iau de-afara. Acum e prea din scurt din pacate

  20. #40 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    E putin cam greu inseamna . Nici macar nu am idee ce fel de pestiuci vreau sa tin, eu vreau sa fie cat mai multi si cat mai viu colorati si imi doresc foarte mult sa faca pui, iar din cate am inteles puii fara plante nu au sanse. Sunt convins ca pestoaicele mele de Xipho si Moulinesi (sau cum se numesc) dar niciodata nu am apucat sa vad ceva fiindca nu am absolut nici un fel de planta. Cat despre plante nu am nici cea mai mica idee, vreau sa fie cat mai multe pentru a se putea ascunde micutii.. nici macar nu stiu de unde as putea cumpara plante din Valcea, iar ca sa le duc din Bucuresti acolo, nu cred ca ar rezista transportului.

    La ce pret se invarte o instalatie CO2? Totusi cred ca e putin mai buna decat acel spray de la Tetra pe care l-am vazut si eu.

    Da, mi-ar face placere sa ne intalnim sa vorbim despre asa ceva, imi plac foarte mult dar nu a prea avut cine sa ma invete, cu toate ca tatal meu s-a ocupat de asa ceva si mi-a dat cateva idei, nu am mai prea gasit nimic din ce imi spune ca folosea el.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 15 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast

Similar Threads

  1. Call: Participare proiect Foto-performativ By trickz in forum Offtopic
    Replies: 10 Last Post: 23-07-2013, 00:23
  2. Proiect NOU acvariu 255L By aquapolis in forum Pets
    Replies: 7 Last Post: 27-02-2013, 03:57
  3. Crystal Dynamics lucreaza la un nou proiect By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 13-01-2012, 11:56
  4. Replies: 1 Last Post: 09-03-2010, 21:21
  5. Proiect Acvacris By MonkY in forum Pets
    Replies: 75 Last Post: 06-06-2009, 19:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts