Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: 10 lucruri pe care nu le stiati despre "Super Mario Bros"

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    10 lucruri pe care nu le stiati despre "Super Mario Bros"

    Inca de la primele console aparute pe piata au fost lansate multe jocuri apreciate nu doar de fani dar si de critici, insa doar cateva titluri au ramas in istorie nu doar datorita popularitatii de care se bucurau dar si prin inovatiile aduse in domeniu. Unul dintre aceste titluri este "Super Mario Bros" pentru NES, un joc care a fost lansat de mai bine de 20 de ani si a ramas inca "one of the best". Cine nu a auzit de micutul instalator italian, care raspunde la numele de Mario? Probabil ca acesta este cel mai emblematic personaj al jocurilor video si va continua sa fie un joc de referinta si pentru generatiile viitoare. Cred ca multi dintre voi ati terminat jocul de foarte multe ori si probabil veti zice ca stiti totul despre acest clasic, voi incerca sa va prezint in continuare cateva lucruri interesante, cateva in cazul de fata insemnand 10, despre "Super Mario Bros" pe care nici cei mai fanatici ai jocului probabil nu le stiu. So, here we go...


    1) Grafica pentru nori si tufisuri este aceasi, doar ca au culori diferite (alb pentru nori, respectiv verde pentru tufisuri). Mai jos aveti o imagine care demonstreaza acest lucru.

    mario-20clouds.jpg


    2) The Minus World, este un glich in "Super Mario Bros". Daca reusiti sa treceti de un anumit perete de la sfarsitul lui "world 1-2" este posibil sa ajungeti intr-un nou level ""World -1" cunoscut si ca ""Minus World" sau "World Negative One". Acest level este o versiune "gliched" (nu am gasit o traducere potrivita a cuvantului in romana) al "World 1-3". Pentru mai multe detalii vizionati filmuletul de mai jos.




    3) Mario a fost numit dupa propietarul birourilor unde lucrau cei de la Nintendo. In 1980 "Nintendo of America" se confrunta cu mari probleme financiare si se descurcau cu greu sa acopere cheltuielile operatiunilor din America. Mario Seagale, propietarul cladirii unde aveau cei de la Nintendo sediul, s-a enervat destul de tare cand nu si-a primit banii de chirie la timp. E posibil ca in urma "negocierilor" cu acesta, firma japoneaza si-ar fi denumit cel mai cunoscut personaj din jocurile video "Mario" dupa Seagale. Aveti idee cum intentionau producatorii sa-i puna numele? Va zic eu, "Jumpman"... mda, noroc cu Seagale asta.

    landlord.jpg



    4) Creatorul lui "Mario", Shigeru Miyamoto, a fost inspirat de "Alice in tara minunilor". Nu e evident? In nuvela Alice alearga de incolo, incolo pe un teren viu colorat si pe care cresc ciuperci cu puteri supranaturale, de miscorare sau marire. Unde mai pui ca vorbeste cu testoase uriase, insecte si fuge dupa un iepure. Iata ce a declarat Miyamoto intr-un interviu din 2005
    "Do you remember how you came up with Super Mario Bros.?

    It started with a simple idea. I thought: "I wonder what it would be like to have a character that bounces around. And the background should be a clear, blue sky." I took that idea to a programmer, and we started working on it.

    Mario ended up being too big, so we shrank him. Then we thought, "What if he can grow and shrink? How would he do that? It would have to be a magic mushroom! Where would a mushroom grow? In a forest." We thought of giving Mario a girlfriend, and then we started talking about Alice in Wonderland."
    georges_boyer_alice_in_wonderland_no_box_p0000013637s0002t2.jpg



    5) Majoritatea cred ca Mario sparge acele bucati de piatra cu capul, insa nu este adevarat. Acesta isi foloseste pumul pentru spargerea acestora
    fis.jpg


    6) Mario poarta o sapca deoarece Miyamoto nu poate desena par. Creatorul celebrului personaj, Shigeru Miyamoto, a declarat ca a preferat sa-i puna o sapca deoarece avea dificultati in desenarea parului. De asemenea acesta a mai precizat ca Mario are o mustata, doar pentru ca mustata se vede mai bine decat o gura intr-o grafica pe 8-bit.

    mario-20draw.jpg



    7) "Super mario Bros" a fost lansat in Japonia intr-o zi de vineri 13.

    friday13thnewblood.jpg



    8) "All Night Nippon Super Mario Bros." Este o versiune rara a jocului bazata pe un show celebru de la radio din Japonia, "All Night Nippon". Jocul a fost distribuit doar in japonia, ce surpriza, pe Famicom Disk System si a fost oferita ascultatorilor de catre cei de la "All Night Nippon" in 1986. In aceasta versiune a jocului, inamicii lui Mario au fost "inlocuiti" cu celebritatile Japonei de la vremea respectiva.




    9) De ce Mario poarta o salopeta? Miyamoto l-a "desenat" pe Mario cu o salopeta pentru a crea un contrast cu manecile lui pentru a ajuta la animatiile de miscare a mainii. Manecile sunt de aceasi culoare cu tricoul si fara salopeta bratul lui ar disparea cand s-ar misca pe langa corp.

    overalls.png


    10) Mingea de foc scuipata de Bowser se misca de-a-ndoaselea.

    bowser_fireball.gif
    Attached Images Attached Images super_mario_bros_1280x960.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    foarte tare top 10-ul asta . Foarte interesant . Ai dreptate , nu stiam chestiile astea despre Mario (cu exceptia fazei cu sapca ) . Ar fi interesant sa se posteze un top dinasta pe luna . Luna viitoare o sa avem Zelda ? Just kiddin

  3. #3 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Foarte intresant, exceptand numarul 5. Cred ca toti care au jucat Mario au vazut ca sparge caramiziile cu pumnul si nu cu capul. Posibil ca alt Mario sa fi spart cu capul caramiziile. /pamflet

  4. #4 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Foarte tare top-ul,felicitari . Nu imi vine sa cred ca nintendo vroiau sa ii puna numele "jumpman"

  5. #5 SP
    Member GuCOZA's Avatar
    Nu m-as fi gandit niciotada ca numele de Mario apartine propietarului unei cladiri , cred ca e foarte mandru de el acum mai ales daca are copii si nepoti , oricum foarte interesant articolul , keep 'em coming !

  6. #6 SP
    Member cisse's Avatar
    pai daca exista "pacman" ....de ce nu ar fi existat si "jumpman"

  7. #7 SP
    Junior Member wonderboy17dany's Avatar
    Mario cred ca e primul joc care m-am jucat pe "consola" da a meritat deoarce ne strangeam cativa cu cativa prieteni de la mine din bloc si ne jucam toata ziua mario si altele.
    Oricum un joc cu care am crescut si nu cred ca ar trebui uitat.
    Thx for the info. AndRewqp

  8. #8 SP
    Junior Member quarterpunk's Avatar
    "Thank you, Mario! But our princess is in another castle!"- EPIC FAIL & PURE PWNAGE

  9. #9 SP
    Junior Member stefyvolt's Avatar
    Mario poarta o sapca deoarece Miyamoto nu poate desena par. <-- imi pare rau sa te dezamagesc, dar aici gresesti.

    IGN au facut un articol, "Istoria Mario" si de acolo am aflat ca motivul pentru care poarta sapca este pentru ca in cazul in care ar fi avut capul gol, ar fi trebuit sa faca animatii pentru parul lui mario cand sare si cand aterizeaza, si asta ar fi durat prea mult si ar fi fost greu cu tehnologia de atunci, asa ca a folosit o sapca.

    Si... 13 lucruri pe care merita sa le stii despre Mario

  10. #10 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by stefyvolt View Post
    Mario poarta o sapca deoarece Miyamoto nu poate desena par. <-- imi pare rau sa te dezamagesc, dar aici gresesti.

    IGN au facut un articol, "Istoria Mario" si de acolo am aflat ca motivul pentru care poarta sapca este pentru ca in cazul in care ar fi avut capul gol, ar fi trebuit sa faca animatii pentru parul lui mario cand sare si cand aterizeaza, si asta ar fi durat prea mult si ar fi fost greu cu tehnologia de atunci, asa ca a folosit o sapca.

    Si... 13 lucruri pe care merita sa le stii despre Mario
    imi pare rau, dar iti dai seama ca eu am luate datele din alt articol. asemanator cu cel dat de tine. nu prea aveam cum sa verific toate lucrurile. probabil ca ai dreptate.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 13-06-2014, 02:59
  2. Replies: 1 Last Post: 11-01-2011, 22:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts