Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Brian Farrell: Preturile jocurilor sunt prea mari !

  1. #1 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

    Brian Farrell: Preturile jocurilor sunt prea mari !

    Intr-un interviu luat in cadrul evenimentului BMO Capital Markets din New York, Brian Farrell (CEO al THQ), a afirmat ca jocurile ies cu un pret prea mare, acest lucru alungand potentiali noi cumparatori. Ca un contraatac, compania THQ planuieste sa scoata un nou sistem de stabilire a preturilor incepand cu MX vs. ATV Alive. Desi se bazeaza pe un plan destul de indraznet, THQ se asteapta ca vanzarile lor sa se dubleze in anul 2011. Well, nu ar strica daca mai multe companii ar urma exemplul lor.

    When we launched [MX vs. ATV] at $59.99, we�d do some units, and then when we brought the price down to the mass market-friendly price of $39.99, it would just pop. So the thinking this time is, let�s initially launch at $39.99 � it�s a very robust game, very high quality, so this is not about trying to get a secondary title out. It�s an AAA title, at that price point, but then with a series of DLC so people can extend their experience. We think this is the future of gaming. We think that�s the way games are gonna go in the long term.
    Attached Images Attached Images thq_logo.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Frumos ar fi sa urmeze mai multi developeri exemplul lor, dar Activision ce fac? Cresc preturile ! De ce? Pentru ca toata lume cumpara acelasi joc every year.

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mie nu mi se pare ceva atat de tare. De ce ? Pentru ca daca se vor lua dupa ei, ceilalti poate vor scoate jocul pe disc in proportie de 70% si daca vrei si sfarsitul jocului, mai ia 3 dlc-uri care, la un loc, fac tot cat jocul full. Iar pe langa alea 3 dlc-uri pentru finalul jocului, hai sa ne mai bage inca 2-3 cu nivele noi/arme/masini/trasee.

  4. #4 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    Am sa cred cand am sa vad reducerea asta de preturi.Sincer,am indoieli ca se va intampla.

  5. #5 SP
    Member televizor's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Mie nu mi se pare ceva atat de tare. De ce ? Pentru ca daca se vor lua dupa ei, ceilalti poate vor scoate jocul pe disc in proportie de 70% si daca vrei si sfarsitul jocului, mai ia 3 dlc-uri care, la un loc, fac tot cat jocul full. Iar pe langa alea 3 dlc-uri pentru finalul jocului, hai sa ne mai bage inca 2-3 cu nivele noi/arme/masini/trasee.
    Din cate imi aduc aminte, Assassin's Creen 2 avea 2 missing segments care, daca vroiai sa le joci, trebuia sa cumperi cele 2 DLC-uri (nu am jucat jocul). Asa ca astfel de practici se gasesc si la jocurile full price.
    Cat despre finalul jocului ca DLC, sa fim seriosi, criticii ar calca in picioare jocul respectiv si nu stiu cine s-ar atinge de el.
    Ce face THQ mi se pare inviorator pentru o industrie care stie doar sa se planga de rata pirateriei si sa isi aleaga singura preturile (adica mari) pentru ce vinde (vezi MW2 varianta PC la 60$ si DLC-uri la 15). Cred ca o sa cumpar jocul numai ca sa sprijin ideea, cu care, pe langa Firefall si League of Legends, face viitorul sa nu para atat de negru.

  6. #6 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    La AC2 download-ai cele doua dlc-uri, nu ti le debloca de pe disc. Faptul ca erau missing memory segments se datora (cred eu) storyline-ului, nu marketing-ului.

    Ideea cu jocurile mai ieftine ar fi buna, insa comentariul cu dlc-ul (de la final) mi s-a parut usor alarmant, ca si cum ar pregati terenul pentru o potentiala porcarie. Mi se pare ok sa imi "extend the experience" atata timp cat este completa, ar fi bull fachin sheet sa trebuiasca sa cumperi sfarsitul jocului ca dlc.

  7. #7 SP
    Member Mircea's Avatar
    Daca reduc jocurile cu 30% sa zicem(un pur exemplu) iar vanzarile se dubleaza e clar ca este profit.Oare ce le-a luat asa de mult sa le pice fisa? Si daca mai fac cum ziceti voi cu payd DLC ca sa avem parte de ending deja isi schimba toti vilele si masinile

  8. #8 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Din pacate cam asta e viitorul, s-a ajuns la DLCuri care deja exista pe disc, la online pass, in curand la secvente lipsa dintr-un joc.

  9. #9 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Mie nu mi se pare ceva atat de tare. De ce ? Pentru ca daca se vor lua dupa ei, ceilalti poate vor scoate jocul pe disc in proportie de 70% si daca vrei si sfarsitul jocului, mai ia 3 dlc-uri care, la un loc, fac tot cat jocul full. Iar pe langa alea 3 dlc-uri pentru finalul jocului, hai sa ne mai bage inca 2-3 cu nivele noi/arme/masini/trasee.
    Ahm...StarCraft 2? Ai o campanie, o sa faca un expansion cu Zergii si apoi unul cu Protossi.

  10. #10 SP
    Junior Member efix's Avatar
    Un lucru este cert momentan nu prea se merita sa cumperi jocuri din Romania, mai ales pe cele noi deoarece au un pret prea mare. In strainatate vad ca lucrurile stau altfel, jocurile noi sunt mai eftine ca la noi plus ca exista destul de multe centre cu jocuri uzate iar acestea se prezinta foarte bine Eu cred ca o scadere a preturilor jocurilor din partea fiecarei companii este foarte bine venita, nu toti ne permitem sa dam miloane pe jocuri atat pe cele de console cat si pe cele de pc. Prin scaderea preturilor vor fi vanzari mai multe si dece nu o scadere a pirateriei.

  11. #11 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Mircea20 View Post
    Daca reduc jocurile cu 30% sa zicem(un pur exemplu) iar vanzarile se dubleaza e clar ca este profit.Oare ce le-a luat asa de mult sa le pice fisa? Si daca mai fac cum ziceti voi cu payd DLC ca sa avem parte de ending deja isi schimba toti vilele si masinile
    "Daca" e cuvantul cheie aici. Nu daca se reduce pretul cu 30%, ci daca se dubleaza vanzarile in cazul asta. Eu cred ca sunt sanse mari ca vanzarile sa creasca doar putin, poate nici macar cu 30%, deci e pierdere clara. Eu ma uit la pretul unui joc si stabilesc automat in minte daca merita sau nu. Dar foarte multi iau jocul daca le place, nu conteaza ca e 30 dolari sau 50 dolari.

    Foarte multa lume nu cumpara deloc anumite jocuri indiferent de pret, in special la noi, dar nu numai - si americanii au destule exemplare. Eu inca nu mi-am revenit complet dupa promotia Altex/Media Galaxy - aia cu jocurile la 29.9 lei. E drept ca sunt pentru PC, dar totusi. Sa vezi jocuri gen Borderlands, Tomb Raider Underworld la 29.9 lei (dupa ce ele costau aprox. 200 lei cu doar cateva zile inainte) si totusi sa nu le cumpere nimeni cu saptamanile... Te cam pune pe ganduri.

    Cu atat mai mult se aplica regula asta la aparitii noi - de obicei cine cumpara un joc nou il va lua indiferent de pret (in limtele rezonabile). Nu prea cred ca o sa fie gamer sa fie dispus sa dea doar 40 dolari pe un joc si sa nu dea 50 $. Sigur, exista o categorie care va cumpara jocuri la pret psihologic, gen 9.99 dolari, dar repet - cine e dispus sa dea 40$ pe un joc va da la fel de usor si 50-60 $.

    Si nici chiar cei care cumpara la pret psihologic nu-s asa multi, dupa cum a demonstrat-o chiar exemplul cu Altex. Pur si simplu cine cumpara jocuri (din magazin) nu sta si se uita la pret prea mult. Cei pentru care pretul e important vor astepta promotii sau vor cumpara SH la pret cat mai mic posibil (la un timp dupa aparitie).



    Quote Originally Posted by efix View Post
    Un lucru este cert momentan nu prea se merita sa cumperi jocuri din Romania, mai ales pe cele noi deoarece au un pret prea mare. In strainatate vad ca lucrurile stau altfel, jocurile noi sunt mai eftine ca la noi plus ca exista destul de multe centre cu jocuri uzate iar acestea se prezinta foarte bine Eu cred ca o scadere a preturilor jocurilor din partea fiecarei companii este foarte bine venita, nu toti ne permitem sa dam miloane pe jocuri atat pe cele de console cat si pe cele de pc. Prin scaderea preturilor vor fi vanzari mai multe si dece nu o scadere a pirateriei.
    100% de acord. In Romania preturile sunt mult mai mari si raman asa la infinit. Am mai zis mai demult - cautam UT3 (era deja la vreun an jumate de la aparitie) - l-am vazut in Carrefour la un pret urias - 189 lei sau 219 lei, nu mai stiu exact, oricum - pe la 200 lei. M-am uitat un pic pe net si l-am vazut in 2 editii : normal (ca si in Carrefour) la 5 lire si Collector's la 10 lire. N-am ezitat nici macar o secunda si am comandat instant versiunea Collector's.

    Cum naiba zavvi, thehut, game.co.uk pot avea TOT TIMPUL promotii super - reduceri de la 50-60 lire la 14-19 lire. Si la jocuri beton si recent aparute. In timp ce la noi apare jocul la 200-300 lei si asa ramane pana dispare de pe raft. Singura promotie cat de cat ok a fost asta de la Altex cu jocuri la 29.9 lei. Frumos, dar prea slab...

    Asta legat de preturile din magazine.

    Iar legat de preturile SH...ce pot sa zic - am mai zis-o deja - mult prea multi bisnitari si useri care cred ca jocul lor SH valoreaza cu 2-3% mai putin ca si ala sigilat din magazin. Penibil. Daca ma uit pe ebay raman masca si acum - pai acolo userii isi vand jocurile la 2-3 lire sau chiar mai putin. La noi userii tin la pret pana in panzele albe. Asta e - mentalitatea se schimba greu.

  12. #12 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Deacord cu RaverX.
    Jocurile care apar la noi sunt ridicol de scumpe.
    Pe langa faptul ca sunt si titluri vechi de 3 -4 ani...ei le pastreaza la aceleasi preturi.

  13. #13 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by efix View Post
    Un lucru este cert momentan nu prea se merita sa cumperi jocuri din Romania, mai ales pe cele noi deoarece au un pret prea mare. In strainatate vad ca lucrurile stau altfel, jocurile noi sunt mai eftine ca la noi plus ca exista destul de multe centre cu jocuri uzate iar acestea se prezinta foarte bine Eu cred ca o scadere a preturilor jocurilor din partea fiecarei companii este foarte bine venita, nu toti ne permitem sa dam miloane pe jocuri atat pe cele de console cat si pe cele de pc. Prin scaderea preturilor vor fi vanzari mai multe si dece nu o scadere a pirateriei.
    Quote Originally Posted by RaverX View Post

    100% de acord. In Romania preturile sunt mult mai mari si raman asa la infinit. Am mai zis mai demult - cautam UT3 (era deja la vreun an jumate de la aparitie) - l-am vazut in Carrefour la un pret urias - 189 lei sau 219 lei, nu mai stiu exact, oricum - pe la 200 lei. M-am uitat un pic pe net si l-am vazut in 2 editii : normal (ca si in Carrefour) la 5 lire si Collector's la 10 lire. N-am ezitat nici macar o secunda si am comandat instant versiunea Collector's.

    Cum naiba zavvi, thehut, game.co.uk pot avea TOT TIMPUL promotii super - reduceri de la 50-60 lire la 14-19 lire. Si la jocuri beton si recent aparute. In timp ce la noi apare jocul la 200-300 lei si asa ramane pana dispare de pe raft. Singura promotie cat de cat ok a fost asta de la Altex cu jocuri la 29.9 lei. Frumos, dar prea slab...

    Asta legat de preturile din magazine.

    Iar legat de preturile SH...ce pot sa zic - am mai zis-o deja - mult prea multi bisnitari si useri care cred ca jocul lor SH valoreaza cu 2-3% mai putin ca si ala sigilat din magazin. Penibil. Daca ma uit pe ebay raman masca si acum - pai acolo userii isi vand jocurile la 2-3 lire sau chiar mai putin. La noi userii tin la pret pana in panzele albe. Asta e - mentalitatea se schimba greu.
    In UK preturile sunt mici pentru ca jocurile au alta vanzare acolo. Numai in UK se vand uneori peste 1-2 milioane de exemplare (Black Ops e un exemplu recent), pe cand in Romania se vand 1K bucati? Nu stiu ce vanzari exista in Romania, dar suntem foarte departe de ce au ei. In al doilea rand sa comparam preturile cu pietele apropiate noua. In Austria un joc costa 60EUR (adica peste 240ron, eu am cumparat de la Gameshop jocuri cu pret mai mic de 200ron, si am vazut in oferta lor destule jocuri la pret decent), in Grecia/Ungaria la fel (desi n-am intrat in prea multe magazine, Italia/Spania au preturi asemanatoare, in Turcia un joc (de PS3) costa intre 250-300ron. Nu avem deloc preturi mari, nu stiu din ce tara poti cumpara CoD MW2 Prestige la sub 300ron (cat a fost pe GS), Mafia 2 la 170ron, AC: Brotherhood la 180ron etc. Preturile la pre-order sunt foarte bune in unele cazuri, iar in ultimul timp (mai mult de un an) au aparut oferte incredibile: MW2 Prestige; Bad Company si alte titluri EA la 50ron si exemplele pot continua.

  14. #14 SP
    esbhrwvnjfkajhd SeikQ's Avatar
    erik95 are dreptate. si in celalate tari, situatia este aproape identinca. sa intrati intr-un magazin gamestop sau game si sa vedeti acolo preturi SH. site-urile respective isi permit astfel de promotii pt. ca ei vand foarte mult.

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    @erik95, e adevarat ca sunt preturi la fel si in alte parti, dar la ei, la un salariu minim de 1000 euro/lire/dolari (desi majoritatea au salarii de app 2-3k), isi permit sa dea chiar si 100 euro/lire/dolari pe un joc. la noi, la un salariu mediu de app 300 euro, e mult mai greu sa faci lucru asta.

  16. #16 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Da, dar la ei alimentele de baza si transporturile sunt ceva mai scumpe. Nu mult, dar exista aceasta diferenta. Plus ca nimeni nu va schimba preturile pentru simplul fapt la noi salariul minim e de 10 ori mai mic decat in Luxembourg, de exemplu.

  17. #17 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Da, dar la ei alimentele de baza si transporturile sunt ceva mai scumpe. Nu mult, dar exista aceasta diferenta.
    Cred ca glumesti. Sau vorbesti fara sa ai cea mai mica idee. Am fost in Germania in mai multe supermarket-uri. Preturile sunt mai mici. O ciocolatata mare (de 300 grame) de calitate pe care la noi n-o gasesti sub 150 lei la ei se gaseste la 2.50 euro. Sa zic si de calitate ? Desi e teretic exact acelasi produs la ei e MULT mai bun. Consistenta, gustul, tot.

    Cel mai bun prieten al meu a stat in Belgia 9 luni de zile. Cand a revenit inapoi a ramas socat de preturile de aici - mult mai mari. Acum e in Franta, din pacate n-am apucat sa vorbim inca...

    Un amic a stat foarte mult in Italia. Mi-a zis ca absolut toate produsele de baza din magazinele mari erau MULT mai ieftine ca aici.

    Asa ca nu stiu de unde ai scos chestia cu alimentele mai scumpe.

    Back ontopic - preturile la jocuri/hardware/console sunt mai mari la noi. Dovada ? Multa lume aduce din UK/State/etc console, jocuri, hardware, etc, isi pune un adaus si le vinde la un pret MAI MIC decat in Romania. Mai e ceva de zis ?

  18. #18 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Ba stiu foarte bine ce vorbesc pentru ca am fost in tarile respective. Trebuie sa recunosc ca nu m-am uitat foarte atent la produsele alimentare, dar transportul este destul de scump (daca ai abonament nu, dar altfel e scump, cred ca mai scump decat in Romania - spun cred pentru ca nu folosesc transportul in comun). Iar legat de preturile consolelor... mai e ceva de spus, tu ai spus UK/US, sunt piete foarte mari/importante care nu se pot compara cu Romania.

  19. #19 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Trebuie sa recunosc ca nu m-am uitat foarte atent la produsele alimentare, dar transportul este destul de scump (daca ai abonament nu, dar altfel e scump, cred ca mai scump decat in Romania - spun cred pentru ca nu folosesc transportul in comun).
    Bine faci. Daca ai folosi transportul in comun la noi ai vedea si ca e foarte scump pentru ce ofera. Nici eu nu-l folosesc, dar stiu cum e din mai multe relatari si din observatii. Si nu e ieftin deloc - un bilet pentru doua calatorii costa 3.5 lei.

    Dincolo chiar n-am idee cat costa transportul in comun, dar alimentele stiu SIGUR ca sunt mai ieftine. Si retine - mai ieftine ca si pret si mai bune ca si calitate. Fara sa punem la socoteala cat e salariul acolo si cat e aici. Daca-l punem si ala in balanta...

    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Iar legat de preturile consolelor... mai e ceva de spus, tu ai spus UK/US, sunt piete foarte mari/importante care nu se pot compara cu Romania.
    De acord. Dar mai e ceva de spus : mentalitatea e cea care face piata aia mare. Magazinele de acolo prefera sa atraga clientii cu preturi bune, sa vanda mult si cu profit mic. La noi patronii sunt nesatui, pun adausuri uriase. Si te rog sa nu ma insulti cu dume ca profitul e mic. Am lucrat in prea multe firme in Romania (de la magazine mici pana la corporatii multinationale) si stiu prea bine cat e adausul aici.

    Iar mentalitatea asta o au si userii - am mai zis asta mai demult. Doua probleme mari :
    -userii de la noi (majoritatea) tin la un pret aberant la produsele SH (foarte apropiat de cel de magazin)
    -userii de la noi sunt FOARTE comozi si "smecheri" - am incercat de foarte multe ori sa cumpar jocuri/placi video/etc de la useri din Bucuresti - produse de la 20 lei pana la sute de lei.

    Stii de ce m-am lovit ? Foarte multi nu trimiteau, desi eram dispus sa platesc in avans. Stii care era una din motivatii ? "Frate, nu ma complic pentru 50 lei". Am ramas cu un gust amar. Ce e asa complicat sa invelesti un joc sau o placa video intr-un burete si sa o pui intr-o cutie de carton, sa completezi un formular si s-o lasi la posta ?

    Am cumparat de pe ebay produse la 1 euro cu shipping mai mare (2-3 euro - foarte mic shipping totusi). Gandeste-te cat e 1 euro la ei. UN EURO. Ca si la noi e un nimic, sub 5 lei - la ei e ceva de genul ca si la noi 1 leu, poate si mai putin. Si userii mi-au trimis jocul din UK si mi-au MULTUMIT pentru ca am cumparat jocul. Pai la noi sa-i cer unuia sa-mi trimita un joc cu 5 lei (nici nu zic de 1 leu) cred ca m-ar fi injurat de mama.

  20. #20 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Perfecta dreptate ai , am comandat de pe Amazon un cablu de 1 $ cu transport de 2.50 $ si a sosit la cumnatu acasa ( mi-l trimite el mai departe )... a doua oara ( prima oara introdusesem adresa gresita ) si l-a retrimis fara sa se supere sau sa ma puna sa platesc shipping din nou, mi-a dat mail sa verificam adresa ca fie sigur totul si coletul a ajuns in siguranta. Mentalitate de om civilizat. Pe noi romanii mentalitatea ne omoara.
    On topic cred ca stirea ascunde alta stire deja rasuflata : cerem pret mai mic pe joc la lansare, mai lansam 2 DLC-uri si am facut jocul mai scump decat era inital : 30$ - jocul la lansare + 3 * 15$ DLC-urile = 75 $ !!!!!!!!!! Rahat pe bat, nu sunt singurii care s-au gandit la asta....bleah...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 9 Last Post: 02-07-2013, 10:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts